Radioamaterstvo za telebane

Tukaj lahko razpravljate o vsem, kar ne sodi v nobeno od zgornjih rubrik. Vseeno naj ne vsebuje preveč politike, verskega prepričanja in podobnega, kar lahko hitro preveč razdvaja ljudi!

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Radioamaterstvo za telebane

OdgovorNapisal/-a Grega295 » To Mar 12, 2013 23:06

Ker nimam pojma o radioamaterstvu, bom podal nekaj začetniških vprašanj; rabil bi pa samo kak napotek kam moram raziskovati naprej.

Torej, kakšno radioamatersko opremo na barki bi moral imeti, da bi lahko kjerkoli na Jadranu ali v Jonskem morju pred postaje govoril npr. s fotrom v Ljubljani? Kakšni so okvirni stroški take opreme? Ali bi bil pogovor mogoč samo v ustreznih razmerah (kakšnih?) ali praktično vsak dan?
Uporabniški avatar
elbarto
Admiral
Prispevkov: 743
Pridružen: Ne Jul 26, 2009 13:50

OdgovorNapisal/-a elbarto » Sr Mar 13, 2013 07:23

Konkretno opremo in kar nekaj anten, pa tudi znanja in izkušenj, ki jih samo s tečajem in izpitom (ki ga rabiš za uporabo) ne boš dobil dovolj.
Pa foter enako.
Na koncu pa se bosta preko telefona spraševala "a me res ne slišiš?"
Iz lastnih izkušenj ti povem da kvalitetna HF postaja z 100 w in žična antena ne delata dovolj...
Ko sem npr med plovbo okoli Visa klical kolega na dogovorjeni frekvenci in času v Maribor in po 2 minutah klicanja, me je vprašal drug radioamater iz Južne Afrike, če lahko naredi zvezo z mano... ker sem seveda dovolil, se je za njim zvrstilo še kakih 30 ostalih iz tistega dela sveta.
Sploh če ti telegrafija ne gre (in fotru) je jadran za slovenijo neugoden, ker je preblizu oz predaleč, jonsko morje bo npr dosti lažje priklicat, kot dalmacijo in južni jadran.
Lp!
Uporabniški avatar
PogachnyK
Admiral
Prispevkov: 742
Pridružen: Ne Feb 26, 2012 11:09

Re: Radioamaterstvo za telebane

OdgovorNapisal/-a PogachnyK » Sr Mar 13, 2013 17:24

Grega295 napisal/-a:Ker nimam pojma o radioamaterstvu, bom podal nekaj začetniških vprašanj; rabil bi pa samo kak napotek kam moram raziskovati naprej.

Torej, kakšno radioamatersko opremo na barki bi moral imeti, da bi lahko kjerkoli na Jadranu ali v Jonskem morju pred postaje govoril npr. s fotrom v Ljubljani? Kakšni so okvirni stroški take opreme? Ali bi bil pogovor mogoč samo v ustreznih razmerah (kakšnih?) ali praktično vsak dan?


Začni kar z radioamaterskim izpitom, tam boš izvedel vse, kar te zanima
Hvala na razumevanju
vento
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 89
Pridružen: Po Jun 15, 2009 22:16
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a vento » Sr Mar 13, 2013 18:19

Ne vem kako je dan današnji, a včasih je bil popularen CB SSB za po celem svetu z relativno "malo" W. 8)
Postaje (mobilne) so bile po nekaj sto mark. Je pa potem bila potrebna še ne prav majhna antena. Menda je to šlo po celem svetu (nimam praktičnih izkušenj z daljšimi zvezami - sem bil bolj na radioamaterskem VHF). :)
Slootack
Viceadmiral
Prispevkov: 545
Pridružen: Pe Avg 21, 2009 14:02
Kraj: Kras/ Trst
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Slootack » Sr Mar 13, 2013 18:28

Moje izkušnje so podobne.
V Sloveniji slišim na primer Angleže, Ruse in tudi Amerikance, vendar Italijane in Hrvate pa ne - enostavno zato ker - kot je rekel elbarto - so mi preblizu in njihov signal že "leti" previsoko nad mano.
Ena varjanta je, da bi bil eden od vas ali kar oba s fotrom takrat v hribih in na odprtem. :roll: Namreč domet se poveča z višino, torej "na visokem" bi morda imela večje možnosti.
Za prve korake bi predlagal CB frekvenco, ki pa je precej recimo temu odvisna od vremenskih pogojev in sončnih ciklov - najbolje deluje zgodaj dopoldan in sredi popoldneva. Iz Kuma s 100 - 200 vatki :twisted: (>5W je nelegalno) in v pravih razmerah bi pomojem nekako šlo.
Sigurno pa veza iz stanovanja v kokpit ne bo vzpostavljena niti z radioamatersko licenco in tovrstnimi napravami.
Nazadnje spremenil Slootack, dne Sr Mar 20, 2013 09:24, skupaj popravljeno 1 krat.
al

OdgovorNapisal/-a al » Sr Mar 13, 2013 18:35

Če s tem ne moreš bab priklicat je to samo en odvečen kos tehnike...
Uporabniški avatar
elbarto
Admiral
Prispevkov: 743
Pridružen: Ne Jul 26, 2009 13:50

OdgovorNapisal/-a elbarto » Sr Mar 13, 2013 18:59

Slootack napisal/-a:
Z radiamatersko licenco pa se ti avtomatsko prizna GMDSS. :!:


A ja, od kdaj in Kje je to objavljeno?
vento
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 89
Pridružen: Po Jun 15, 2009 22:16
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a vento » Sr Mar 13, 2013 19:14

elbarto napisal/-a:
Slootack napisal/-a:
Z radiamatersko licenco pa se ti avtomatsko prizna GMDSS. :!:


A ja, od kdaj in Kje je to objavljeno?
Tudi mene to zanima. :roll:
Slootack
Viceadmiral
Prispevkov: 545
Pridružen: Pe Avg 21, 2009 14:02
Kraj: Kras/ Trst
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Slootack » Sr Mar 13, 2013 19:22

elbarto napisal/-a:
Slootack napisal/-a:
Z radiamatersko licenco pa se ti avtomatsko prizna GMDSS. :!:


A ja, od kdaj in Kje je to objavljeno?


al pa si jaz narobe razlagam? :oops:
Glej spodaj :arrow: http://www.up.gov.si/fileadmin/up.gov.s ... njeVHF.doc
Uporabniški avatar
PogachnyK
Admiral
Prispevkov: 742
Pridružen: Ne Feb 26, 2012 11:09

OdgovorNapisal/-a PogachnyK » Sr Mar 13, 2013 19:22

elbarto napisal/-a:
Slootack napisal/-a:
Z radiamatersko licenco pa se ti avtomatsko prizna GMDSS. :!:


A ja, od kdaj in Kje je to objavljeno?


Slika

Za gmdss so 5 izpitov
GOC
ROC
LRC
SRC
VHF- TEGA DOBIMO MI V KOPRU, pa še ta ni priznan vseposvsod po svetu (irska..)

Žal se zahteva za gmdss poseben izpit, saj drugače, bi šli vsi rajši delat izpit za radiamaterja, ki je cenejši (12€) kakor pa zapravlati po 100€+ za vhf gmdss
Hvala na razumevanju
primusr
Admiral
Prispevkov: 933
Pridružen: To Mar 03, 2009 15:53
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a primusr » Sr Mar 13, 2013 21:21

Včasih smo si pomagali tako, da smo vlekli signal preko repetitorjev, vendar je tega že doooolgo nazaj...in nisem prepričan , če je to še mogoče.
Fiat Justitia ... Some day....
Uporabniški avatar
elbarto
Admiral
Prispevkov: 743
Pridružen: Ne Jul 26, 2009 13:50

OdgovorNapisal/-a elbarto » Če Mar 14, 2013 00:24

Repetitorji delajo, nekateri celo bolje kot nekoc.
Prometa na njih je pa manj.
Da se vrnem na prvi prispevek - ce nameravas pluti blizu obale, bi mogoce lahko imel linijo z ocetom preko echolink prehodov... Tu preko se pogosto sliai kake tujce in ce imas doseg takega prehoda, dosezes skoraj cel svet....
Guuglaj...
Lp!
bobiboss
Viceadmiral
Prispevkov: 360
Pridružen: Pe Maj 30, 2008 15:34
Kraj: lj-podgorica

OdgovorNapisal/-a bobiboss » Če Mar 14, 2013 14:31

Slootack napisal/-a:
elbarto napisal/-a:
Slootack napisal/-a:
Z radiamatersko licenco pa se ti avtomatsko prizna GMDSS. :!:


A ja, od kdaj in Kje je to objavljeno?


al pa si jaz narobe razlagam? :oops:
Glej spodaj :arrow: http://www.up.gov.si/fileadmin/up.gov.s ... njeVHF.doc


še enkrat preberi!
govorimo o "radioamaterstvu" in ne radiooperaterstvu, to sta dve različni zadevi.se pa velikokrat ta dva pojma zamešata.
pale
Admiral
Prispevkov: 1902
Pridružen: Pe Okt 19, 2007 06:34
Kraj: ˇljubljana

OdgovorNapisal/-a pale » Pe Mar 15, 2013 01:50

ali ti izpit za radioamaterja propade delal sem ga namreč ene 20 let nazaj
bobiboss
Viceadmiral
Prispevkov: 360
Pridružen: Pe Maj 30, 2008 15:34
Kraj: lj-podgorica

OdgovorNapisal/-a bobiboss » Pe Mar 15, 2013 12:52

pale napisal/-a:ali ti izpit za radioamaterja propade delal sem ga namreč ene 20 let nazaj

poglej na dovoljenje, do kdaj velja, ppred tem rokom moraš na APEK dati papirje za podaljšanje licence.tvoj znak se obdrži na čakanju 5 let nato se lahko prevzame s strani drugega radioamaterja, kar je sicer redkost, ker ima vsak raje nekaj svojega.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 8 gostov