Merilec vlage

Tukaj lahko razpravljate o vsem, kar ne sodi v nobeno od zgornjih rubrik. Vseeno naj ne vsebuje preveč politike, verskega prepričanja in podobnega, kar lahko hitro preveč razdvaja ljudi!

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3219
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Merilec vlage

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Ne Mar 09, 2014 15:22

Ko bom imel letos barko na kopnem, nameravam preventivno tudi pregledati podvodni del glede morebitne vsebnosti vode.

Našel sem dva merilca, na prvi pogled povsem enaka, eden 100 € cenejši. A kdo ve ali sta to "isto sr**, drugo pakovanje" ali pa je dražji dejansko kaj boljši?

http://www.1meritev.si/art/0/Merilnik_v ... TECH_MO257

http://www.conrad.si/VOLTCRAFT-MF-100-M ... 1=tablink1
Uporabniški avatar
od kapitana zena
Admiral
Prispevkov: 1091
Pridružen: Po Dec 05, 2011 12:43

OdgovorNapisal/-a od kapitana zena » Ne Mar 09, 2014 21:58

GL ( http://zemljevid.najdi.si/podjetje/5913 ... venija-doo ), Jože Starešinič, tudi pride zmeriti vlago v "podvozju".

Ker se tega ne dela vsak dan, razen, če z nabavo instrumenta, ne želiš pomagatati sotrpinom, se židovinji kakršna sem, zdi smiselneje odšteti nekaj soldov profesionalcu. S profi opremo.

Kakšno nadomestilo, finančno, zahteva za to, žal ne vem.
Presoditi na podlagi podatkov :wink:
Nazadnje spremenil od kapitana zena, dne Po Mar 10, 2014 21:28, skupaj popravljeno 1 krat.
al

OdgovorNapisal/-a al » Po Mar 10, 2014 13:25

važen, da je vlažen :D

(pardoniram se k serjem)
Uporabniški avatar
od kapitana zena
Admiral
Prispevkov: 1091
Pridružen: Po Dec 05, 2011 12:43

OdgovorNapisal/-a od kapitana zena » Po Mar 10, 2014 13:35

al napisal/-a:važen, da je vlažen :D

(pardoniram se k serjem)


:lol: :lol: :lol:
Danes lahko.
Ampak kaj, ko je jutri nov dan. Slika
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3219
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Po Jul 21, 2014 22:22

Alora, meril sem tudi vlago :)

Na Bolhi sem našel oglas za izposojo primernega merilca. Ima prednastavljene vrednosti za starndardne materiale v gradbeništvu - estrihi, les, beton itd. Izključiš te možnosti, ki imajo vsak svoje intervale za suho / vlažno / mokro in gledaš samo po dejanski meritvi.

Na moji barki so bile meritve med 30 in 40, v povprečju nekje okrog 35.

Slika

Slika

Krmilo, ki je polno vode in že ima osmozo, pa je imelo vrednosti malo pod 80.

Slika

Še legenda iz priročnika za merilec:

Slika
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » To Jul 22, 2014 09:50

Grega, je to tvoj merilec?

Čisto iz radovednosti me zanima vlaga v trupu barke, ki je bila od 2009 potopljena na 40+ m v sladki vodi.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3219
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

OdgovorNapisal/-a Grega295 » To Jul 22, 2014 10:04

al

OdgovorNapisal/-a al » Sr Okt 29, 2014 11:44

Eno vprašanje:
glede na tabelo, ki si jo pripel Grega295 me zanima, katere vrednosti so tiste znotraj katerih bi moral biti pri trupu barke?
Uporabniški avatar
donato
Kontraadmiral
Prispevkov: 336
Pridružen: Pe Nov 22, 2013 20:06

OdgovorNapisal/-a donato » Sr Maj 13, 2015 19:21

Torej, ko z ustreznim inštrumentom pravilno izmerimo-odčitamo dobljene vrednosti (na izbranih-specifičnih delih plovila), gremo z odčitanimi vrednostmi v tabelo (objavil grega295) in tam ugotavljamo "vlažnost" trupa plovila,....
Za pravilne zaključke pa potrebujemo (glede na tabelo) še specifično težo
(Kg/m3) merjenega materiala.
Prosim za info, kje približno se gibljejo spec. teže materiala iz katerega so pretežno izdelane današnje jadrnice...
Ali prav ocenjujem, da je to okoli 1000 kg/m3 ?

Lep pozdrav
kalužni mali
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3219
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Sr Maj 13, 2015 19:28

donato napisal/-a:Prosim za info, kje približno se gibljejo spec. teže materiala iz katerega so pretežno izdelane današnje jadrnice...
Ali prav ocenjujem, da je to okoli 1000 kg/m3 ?

Upam, da ti na tole odgovori kdo, ki se spozna.
Ne pozabi nastaviti merilca na način, da ni izbran noben material (ker poliestra nima; samo les, beton itd.) in da ti pokaže samo gole meritve. Se pripročam za info kake so bile vrednosti; da malo primerjamo.
Uporabniški avatar
EDO
Admiral
Prispevkov: 1873
Pridružen: Po Nov 16, 2009 13:44
Kraj: Ljubljana - Lovran - Umag

OdgovorNapisal/-a EDO » Sr Maj 13, 2015 19:48

donato napisal/-a:Prosim za info, kje približno se gibljejo spec. teže materiala iz katerega so pretežno izdelane današnje jadrnice...
Ali prav ocenjujem, da je to okoli 1000 kg/m3 ?



Lahko računaš na ca 1.600 - 1.800 kg/m3. Odvisno od vrste laminata.
Living well is the best revenge
https://www.facebook.com/NotaBeneSailing/
Uporabniški avatar
donato
Kontraadmiral
Prispevkov: 336
Pridružen: Pe Nov 22, 2013 20:06

OdgovorNapisal/-a donato » Če Maj 14, 2015 19:12

Edo in Grega,
Hvala za informacije in pomoč. Bom poročal o meritvah in ugotovitvah.
Dobil sem pa tale merilec Gann

HYDROMETTE COMPACT B




https://www.bona.com/Global/Bona%20Syst ... 0B_320.jpg


Mislim da je o.k.
kalužni mali
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Hydromette Compact B

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Pe Maj 15, 2015 19:31

Opis lastnosti pri izdelovacu:

Hydromette Compact B.

Kaže, da je bil najbrž predvsem mišljen za gradbenike, a bi moral biti dober tudi za to, kar zanima nas, samo ustrezno tabelo in/ali forumulo za interpretacijo rezultatov bi bilo treba najti.

Na strani na zgornji povezavi je povezava na brošuro z opisom in priročnik za uporabo. V priročniku so tabele za odnos med odčitkom (LCD Readout) in vlažnostjo različnih materialov (na osnovi mavca in cementa).

Ni pa tabele za stekloplastiko in ostale kompozite, niti formule, kako bi jih izračunal s tem, da upoštevaš gostoto materiala. Brez česa temu podobnega bo težko dobro interpretirati rezultate meritev.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3219
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Merilec vlage

OdgovorNapisal/-a Grega295 » So Maj 12, 2018 00:05

Tudi letos sem izvajal meritve, sicer z novim merilcem, ampak že lani s starim, sem ugotovil nekolikšno povečanje stopnje vlažnosti. Če so bile prej meritve vedno pod 40, sedaj pod 40 praktično ni šlo; večina vrednosti je bila okrog 50. Kje je razlog - ne vem.

Sem izmeril vlažnost tudi vsem sosedom tedaj v servisnem delu:
- barka z veliko osmoze je imela večino vrednosti preko 100 (35+ let stara samogradnja)
- starejša Y33 je imela vrednosti nad 80, že začetek osmoze, po 4-5 mehurje ob vsakem dvigu
- novejša Y999 je imela vrednosti okoli 70, še brez osmoze.

Slika

Slika

Nadvodni del

Slika

Krmilo (večina krmil je polnih vode in z osmozo)

Slika

Slika
andrejv
Admiral
Prispevkov: 737
Pridružen: Pe Okt 30, 2009 21:38
Kraj: Ljubljana, Koper

Re: Merilec vlage

OdgovorNapisal/-a andrejv » To Jan 03, 2023 18:37

Pred leti sem naletel na post surveyerja iz Zda, ki je razlagal delovanje merilcev vlage:

http://www.pcmarinesurveys.com/Moisture%20meter%20mythology.htm

Na koncu posta je predlagal nakup poceni metra:

Slika

The above article was written some years ago but my opinions have not changed.We have however, found a terrific, inexpensive moisture meter we believe to be the equal of the most expensive units. It has quickly become our favourite. If you want to play with a moisture meter, I highly recommend the pinless Ryobi meter from Home Depot. Sharon and I prefer this meter over all the others in our collection (including our $700 meter) for it's ease of use, toughness and especially it's higher level of consistency of readings..... $40.00. It simply can't be beaten.

Tako sem ta merilec vlage poiskal na netu in ga kupil (mislim da se novih ne da več dobiti).

Več let sedaj že merim svoje barke in sosednje v marinah, ko imam barko na suhem. Ponavadi pri dobrih barkah izmerim med 10 in 20%, v krmilih ponavadi 10% več. Največ kar sem videl je bilo nekaj čez 50% pri eni v slabem stanju.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 12 gostov