Ventilator kopalnica

Tukaj lahko razpravljate o vsem, kar ne sodi v nobeno od zgornjih rubrik. Vseeno naj ne vsebuje preveč politike, verskega prepričanja in podobnega, kar lahko hitro preveč razdvaja ljudi!

Moderatorji: moderator2, moderator

moro12345
Admiral
Prispevkov: 925
Pridružen: Ne Jul 08, 2012 17:22
Kraj: Ankaran

Ventilator kopalnica

OdgovorNapisal/-a moro12345 » Sr Jan 10, 2018 12:42

Lp,
Imam en velik problem z zračnikom v kopalnici (kopalnica je velika cca 22m): notri imam gromozansko banjo, tus, elektricno talno, pralni 9kg, susilni 9kg na TČ, itd..

Ventilator trenutno tip : aksialni

Slika

Slika

Ko sem ga dol snel se mi je prikazala ta grozljiva scena. Imam ventilator v stropu in cel kot na “S” in priklopljeno na zgornjo stran cev v fasado in zascistni nepovratni zaklop in mrezico.

Imel sem gor 1 leto aksialni ventilator vortice mfo 100.
Rekli so da je zadosti...na zunanji strani ko je prizgan se cuti rahlo zelo rahlo ali skoraj nic da bi pihalo.
Ko sem ga snel dol sem mislil daje nekje prekinjeno pa da ne vlece zrak sam ko sem mu dal notri fen zunaj je pihalo kar precej močno.

Strop je iz gipsa, plošča je zelena (kopalniška). Verjetno tale aksialni ventilator ni močen.

Zanima ne če je tu kakšen stručko glede teh zadev. Kako je možno da se je naredila kot ta neka lepljiva riava smola ki ima vonj po potu. Ventilator je cel rjav in predvidevam da se je vlaga vračala nazaj in se mazala na njega in prenašalo pol na strop ker je cev v notranjosti cista...

Bi moral kupit centrifugalni aspirator? Ki ima senzor na vlago in se avtomatsko vklaplja? Centrifugalni aspirator ima kar 2x večjo moč..gledal sem za model Vortice Medio T HCS ki ima kar 170 m3/h medtem pa tale aksialni ki imam zdaj je 74m3/h. Hrup obeh je tam tam na 40dba.

Bi mi lahko kdo kaj svetoval? Hvaaaala :)
Uporabniški avatar
MareC
Admiral
Prispevkov: 3287
Pridružen: Če Mar 06, 2008 08:20
Kraj: Ljubljana... Otok

Re: Ventilator kopalnica

OdgovorNapisal/-a MareC » Sr Jan 10, 2018 13:18

sam imam takega

http://www.re-mi.si/ventilatorji.html

http://www.fresh.eu/

sicer manjša kopalnica a posledično še več vlage in pare, dela odlično, senzor za vlago, avtomatski pretok glede na vlažnost
Uporabniški avatar
goahead
Admiral
Prispevkov: 1488
Pridružen: Če Apr 08, 2010 22:53

Re: Ventilator kopalnica

OdgovorNapisal/-a goahead » Sr Jan 10, 2018 13:43

Po mojem mnenju že tisti "S" ni prav fajn. Cev pa tudi ni primerna za prezračevanje, ker se v tistih rebrih nabira škifeca.
moro12345
Admiral
Prispevkov: 925
Pridružen: Ne Jul 08, 2012 17:22
Kraj: Ankaran

Re: Ventilator kopalnica

OdgovorNapisal/-a moro12345 » Sr Jan 10, 2018 14:14

Že vidim da bom stropnega zapru in pokital
Plačal 50€ za mi zvrtajo stensko in ajd čaw..povlečem kable in adijo...

Oblika na S zmanjsa kao moznost da bi se kondenz vracal in kapljas na ventilator da nebi pol prislo do stika.

Zdaj v mojem primeru je ta klasicen ventilator po mojem svoh..ze ko ga prizgem...dela vec staticen pritisk ventilator od racunalnika kot tale od vortice. Ocitno je narejen za steno, aksialni, 30cm cevi...in to je to...

Zdaj ko gledam centrifugalni piha ko fen...

To podjetje ki mi je lani obnavljalo kopalnico so mi rekli datudi stresni ravno navzdol ni dobro. Tudi na spletno stran od vortice pise da mora cev bit “perpendicolare” (kotno) ali na “s” ...
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4395
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

Re: Ventilator kopalnica

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Sr Jan 10, 2018 14:48

Glede aerodinamike nima veze, če je cev kriva ali ravna, pomembno je da ne spreminjaš preseka. Za dovolj prepiha je aksialni propeler najboljši, vendar mora biti dovolj močan, da pihne.
Taka alu rebrasta cev zna šumet, če boš dal gor dober propeler. Od zunaj jo zalij z pur penom in bo tišja, pa še kondenza bo manj.
moro12345
Admiral
Prispevkov: 925
Pridružen: Ne Jul 08, 2012 17:22
Kraj: Ankaran

Re: Ventilator kopalnica

OdgovorNapisal/-a moro12345 » Sr Jan 10, 2018 16:29

Problem je ker prav ta ne “pihne”
Tale aksialni od vortice je stal 32€ zato tudi se mi zdi da ni močan...

Sem gledal zdaj modele od 170 m3/h ali 250 m3/h na centrifugo in stanejo kar nekaj..od 145 do 190€.
Moja kopalnica je 22mq in ima posevni strop.

Rekli pa so mi v trgovini da moj trenutni je za male kopalnica do 8-10m max
Uporabniški avatar
PogachnyK
Admiral
Prispevkov: 742
Pridružen: Ne Feb 26, 2012 11:09

Re: Ventilator kopalnica

OdgovorNapisal/-a PogachnyK » Sr Jan 10, 2018 17:33

Če hočeš res trajno rešitev, potem glej v smeri MareC-ovega linka.. Vse ostalo je zelo potratno efekta pa nobenega pametnega..
Hvala na razumevanju
Remu
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 76
Pridružen: Sr Apr 25, 2012 08:43

Re: Ventilator kopalnica

OdgovorNapisal/-a Remu » Sr Jan 10, 2018 18:42

Namontiran imaš ventilator, kateri se uporablja, da pihne zrak samo preko stene ven. Potrebuješ močnejega. Pri pri izbiri ventilatorja potrebujep dva podatka.Koliko zraka hočeš porinit in upor cevi. Upor cevi je odvisen od količine in hitrosti zraka in koliko (metrov) in kakšnega preseka oz. dimenzije je cev in hrapavost le te.
Če primetjaš tvojega http://www.vortice.com/DownloadPDF.csht ... 011145.pdf ,da max. 85 m³/h in maksimalno 29 Pascalov in http://www.vortice.com/DownloadPDF.csht ... 011937.pdf kateri da 90 m³/h in 177 Pascalov.
Spiro cev (katera je gladka - tvoja cev ni) ima upora cca. 7 Pa/m pri 50 m³/h, dodati je potrebno vsa kolena. Aerodinamika ima dosti veze (SR290 - nimaš prav). Če imaš ca.4 m cevi in eno koleno imač približno 35 Pa upora. Na diagramu lahko vidiš da res le malo piha ven. Pri drugemu ventilatorju bo pri tem uporu pihnilo cca. 50 m³/h.
Kot ti je predlagal MareC, lahko kupiš ventilator s senzorjem vlage. Problem pri tebi je bil, ker vetilator ni porinil zraka ven in je kondenziralo v cevi.

Mogoče sem preveč zakompliciral, upam da sem pomagal.

Lp Boštjan
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4395
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

Re: Ventilator kopalnica

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Sr Jan 10, 2018 19:30

Koleno je problem, ker je prehitra sprememba in se v njem zaradi zastojnega vrtinca takoj za notranjim radiusu spremeni dejanski delovni presek. Radij izdelan z temi rebrastimi cevmi ne vpliva na upor bistveno bolj od ravne cevi.
Remu
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 76
Pridružen: Sr Apr 25, 2012 08:43

Re: Ventilator kopalnica

OdgovorNapisal/-a Remu » Sr Jan 10, 2018 20:42

SR 290 napisal/-a:Koleno je problem, ker je prehitra sprememba in se v njem zaradi zastojnega vrtinca takoj za notranjim radiusu spremeni dejanski delovni presek. Radij izdelan z temi rebrastimi cevmi ne vpliva na upor bistveno bolj od ravne cevi.

Ni res. Pravilno dimenzionirani kanali in cevi nimajo vrtincev, ker so hitosti premajhne (če je pravilno dimenzionirano). Z rebrasto cevjo se malo poprasaj, pa z gladko in boš mogoče občutil razliko. Če ne, se popraskaj z grobim brus papirjem in navadnim papirjem.
Če pa misliš, da imaš prav in da se jaz motim, se predam in si ti zmagal.
Uporabniški avatar
goahead
Admiral
Prispevkov: 1488
Pridružen: Če Apr 08, 2010 22:53

Re: Ventilator kopalnica

OdgovorNapisal/-a goahead » Sr Jan 10, 2018 20:58

Remu napisal/-a:
SR 290 napisal/-a:Koleno je problem, ker je prehitra sprememba in se v njem zaradi zastojnega vrtinca takoj za notranjim radiusu spremeni dejanski delovni presek. Radij izdelan z temi rebrastimi cevmi ne vpliva na upor bistveno bolj od ravne cevi.

Ni res. Pravilno dimenzionirani kanali in cevi nimajo vrtincev, ker so hitosti premajhne (če je pravilno dimenzionirano). Z rebrasto cevjo se malo poprasaj, pa z gladko in boš mogoče občutil razliko. Če ne, se popraskaj z grobim brus papirjem in navadnim papirjem.
Če pa misliš, da imaš prav in da se jaz motim, se predam in si ti zmagal.

Lajkam....potrebna je spiro cev ali podobna
moro12345
Admiral
Prispevkov: 925
Pridružen: Ne Jul 08, 2012 17:22
Kraj: Ankaran

Re: Ventilator kopalnica

OdgovorNapisal/-a moro12345 » Sr Jan 10, 2018 23:01

MareC napisal/-a:sam imam takega

http://www.re-mi.si/ventilatorji.html

http://www.fresh.eu/

sicer manjša kopalnica a posledično še več vlage in pare, dela odlično, senzor za vlago, avtomatski pretok glede na vlažnost


So mi rekli da za 22m kopalnico bi moral vgradit 2 ali celo 3 taksna ventilatorja...ali 1 centrifugilni za cevno namestitev in da gledam na 50W moci.

Zdaj sem nasu alternative...sam centrifugilni stanejo od 150€ naprej..170 m3/h ali 240 m3/h za cev 100 fi

Tale fresh.eu pa je max 90 m3/h ta moj sedanji pa je 76m3/h
Remu
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 76
Pridružen: Sr Apr 25, 2012 08:43

Re: Ventilator kopalnica

OdgovorNapisal/-a Remu » Če Jan 11, 2018 00:15

morosito napisal/-a:
MareC napisal/-a:sam imam takega

http://www.re-mi.si/ventilatorji.html

http://www.fresh.eu/

sicer manjša kopalnica a posledično še več vlage in pare, dela odlično, senzor za vlago, avtomatski pretok glede na vlažnost


So mi rekli da za 22m kopalnico bi moral vgradit 2 ali celo 3 taksna ventilatorja...ali 1 centrifugilni za cevno namestitev in da gledam na 50W moci.

Zdaj sem nasu alternative...sam centrifugilni stanejo od 150€ naprej..170 m3/h ali 240 m3/h za cev 100 fi

Tale fresh.eu pa je max 90 m3/h ta moj sedanji pa je 76m3/h

Jaz bi tudi avto, kateri gre več kot 250 km/h.A kaj, ko novi stanejo več kot 15.000€. Problem so tudi gume, katere stanejo več kot 30€.
Kopalnico 22m imaš, nimaš za ventilator. Daj ne seri! Si kje videl kopalnico z dvemi ventilatorjema? Ventilator se izbere - preračuna (projektant) za določene zahteve. Če ne veš kaj potrebuješ, montiraš prvega, če ni dovolj drugega, če še vedno ni dovolj tretjega,...
Kopalnico imaš kot kralji. Kupi si nov lep ventilator, da boš vesel, da ga imaš. Takega s senzorjem vlage in še marsičem. 250€ ne 150€.
Kot, da bi bil Morjeplovec imel krasno 10m barko a primerne privezne vrvi bi bile 6mm. Ker primerne stanejo preveč.
Rešitev je:
1. odvodno cev krajša - preboj zid in boš imel cev dolgo samo par centimetrov.
2. Zamenjaj ventilator za ekvivalentnega, katerega sem ti pisal, ( pomembna po premagovanju tlaka).
Tudi če bi imel kopalnico 5m, ne bi bil obstoječi dovolj močen. Imaš predolgo cev z previsokim uporom.
moro12345
Admiral
Prispevkov: 925
Pridružen: Ne Jul 08, 2012 17:22
Kraj: Ankaran

Re: Ventilator kopalnica

OdgovorNapisal/-a moro12345 » Če Jan 11, 2018 01:00

Meni mi ni problem dat 200€ za ventilator...
Problem je ker tisti arhitekt oz podjetje ki mi je delalo ni planiral mocnejsi ventilator...zato sem ga snel dol in pogledal kaj se dejansko dogaja.

Skoda ker tudi slovenske trgovine so zabite...ce bi napisali kaj je cevni stropni a kaj je zidni....vse je “ventilator”...pa budi pametan...a vidim da so vsi panetni ko se stvar ze narejena...

Na koncu je me podjetje klicalo pravi da v soboto dobim delavca in nov ventilator (vprasal sem za model pravi da bodo dali vortice super t hcs...cena na netu nekje 200€) in cena zame bo 80€. Delo ne bom placeval ker so rekli da imam garancijo...bodo dodali gumno zascito da bo lahko ventilator imel staticno moc oz nekaj takega je povedal..

Stvar bo resena tako da se vsem zahvaljujem za nasvete.

Lp
Remu
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 76
Pridružen: Sr Apr 25, 2012 08:43

Re: Ventilator kopalnica

OdgovorNapisal/-a Remu » Če Jan 11, 2018 09:21

Ventilatorji se delijo na aksiane in radialne. Ventilator se izbere glede na lastnosti, katere potrebuješ. Lasnosi vetilatoja razbereš iz diagrama. Katere lasnosti ti more povedat projektant, katerega plačaš.
Ker v sodobnem svetu smo vsi pametni in projektantov ne rabimo jih preskočimo in vgradimo katerega pove prodajalec, zidar, ali bilo kdo, kateri zna prepričat da ima VSE prav.
Ti si se zmenil z nekim podjetjem za opravljeno storitev in storitev opravljena.
Da vse stvari štimajo najameš arhitekta, kateri uskadi tvoje želje in potrebe, ter se dogovori s projektanti za načrte in potrebno dokumentacijo (izračune). Potem imaš podano opremo in takrat začneš z izvedbo. Največkrat se to preskoči in potem so krivi prodajalci, zidarji in razni monterji, kateri nimajo pojma in problemi se nabirajo... Glavno da je bilo full poceni. Tudi javni razpisi so napisani, da delo dobi najcenejši in ne najprimernejpi (kvaliteta/cena).
Ponujeni ventilator bo verjetno ustrezal. Upam da je kdo kaj preračunal. Kot sem že omenil vgrajena cev ni primerna in pri preveliki hitrosti zraka bo šumelo. Ta šum ne bo od ventilatorja ampak od zraka. Izgovor bo bil da je ventilator močnejši in zato glasnejši. Kot si že napisal omenjeni ventilatorji so približno isto glasni !
Imaš mojo tel. na ZS.
LP Boštjan

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov