skrita napaka

Tukaj lahko razpravljate o vsem, kar ne sodi v nobeno od zgornjih rubrik. Vseeno naj ne vsebuje preveč politike, verskega prepričanja in podobnega, kar lahko hitro preveč razdvaja ljudi!

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5964
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: skrita napaka

OdgovorNapisal/-a AEgir » Če Maj 21, 2020 09:09

Aha se pravi po veljavnem pravnem redu - PROIZVAJALEC. No kaj takega.. :D


Če napake niso odpravljene v skupnem roku 45 dni od dneva, ko je proizvajalec, prodajalec ali pooblaščeni servis od potrošnika prejel zahtevo za odpravo napak, mora proizvajalec potrošniku brezplačno zamenjati blago z enakim, novim in brezhibnim blagom. Če proizvajalec v roku 45 dni od prejetja blaga ne popravi ali ne zamenja blaga z novim, lahko potrošnik razdre pogodbo ali zahteva znižanje kupnine.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
No. 1
Admiral
Prispevkov: 1231
Pridružen: Ne Maj 23, 2010 22:26
Kraj: Vodice & Novigrad

Re: skrita napaka

OdgovorNapisal/-a No. 1 » Če Maj 21, 2020 09:29

AEgir napisal/-a:Aha se pravi po veljavnem pravnem redu - PROIZVAJALEC. No kaj takega.. :D


Drži, ampak... Po ZVPot je proizvajalec podjetje, ki izdeluje končne izdelke ali sestavne dele ali pridobiva osnovne surovine ali oseba, ki se s svojo firmo, blagovnim znakom ali drugim znakom razlikovanja na izdelku predstavlja kot njegov proizvajalec. Za proizvajalca se štejejo tudi uvoznik in distributer izdelka, predstavništvo proizvajalca v RS ali katerakoli druga oseba, ki daje videz, da je proizvajalec s tem, da blago označi s svojim imenom, blagovno znamko ali drugim znakom razlikovanja. Za uvoznika izdelka se šteje vsakdo, kdor uvozi izdelek na carinsko območje Evropske skupnosti.

Skratka Mercedesa ni v SLO, so njegovi prodajalci oz. "uvozniki", nekdo je uvozil izdelek v EU, napram SLO zakonodaji pa je "proizvajalec" podjetje, ki je prvo naredilo poreklo blaga za slovensko oz. po domače "uvoznik". Recimo v Mercedes primeru je to AC,Prigo...
Wellcraft 2600 Martinique
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: skrita napaka

OdgovorNapisal/-a Marchi » Če Maj 21, 2020 09:58

No. 1 napisal/-a:
AEgir napisal/-a:Aha se pravi po veljavnem pravnem redu - PROIZVAJALEC. No kaj takega.. :D


Drži, ampak... Po ZVPot je proizvajalec podjetje, ki izdeluje končne izdelke ali sestavne dele ali pridobiva osnovne surovine ali oseba, ki se s svojo firmo, blagovnim znakom ali drugim znakom razlikovanja na izdelku predstavlja kot njegov proizvajalec. Za proizvajalca se štejejo tudi uvoznik in distributer izdelka, predstavništvo proizvajalca v RS ali katerakoli druga oseba, ki daje videz, da je proizvajalec s tem, da blago označi s svojim imenom, blagovno znamko ali drugim znakom razlikovanja. Za uvoznika izdelka se šteje vsakdo, kdor uvozi izdelek na carinsko območje Evropske skupnosti.

Skratka Mercedesa ni v SLO, so njegovi prodajalci oz. "uvozniki", nekdo je uvozil izdelek v EU, napram SLO zakonodaji pa je "proizvajalec" podjetje, ki je prvo naredilo poreklo blaga za slovensko oz. po domače "uvoznik". Recimo v Mercedes primeru je to AC,Prigo...

:lol: :lol: Se pravi, ne un proizvajalec ampak drug proizvajalec, oz. tisti proizvajalec, ki ... al ne, un ta drug, ki ... :lol: :lol:
Dobr to. :roll: :lol:
No. 1
Admiral
Prispevkov: 1231
Pridružen: Ne Maj 23, 2010 22:26
Kraj: Vodice & Novigrad

Re: skrita napaka

OdgovorNapisal/-a No. 1 » Če Maj 21, 2020 10:01

Marchi napisal/-a: :lol: :lol: Se pravi, ne un proizvajalec ampak drug proizvajalec, oz. tisti proizvajalec, ki ... al ne, un ta drug, ki ... :lol: :lol:
Dobr to. :roll: :lol:


Jp :lol: :lol: Točno tko, mamo pa genije, ki pravijo drugače in z eno besedo razložjo da ne un proizvajalec ampak drug proizvajalec, oz. tisti proizvajalec, ki ... al ne, un ta drug, ki ... :lol: :lol: Z eno besedo vse tole pa še to je zlo poenostavljeno-kot Chuck Norris :mrgreen:
Wellcraft 2600 Martinique
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5964
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: skrita napaka

OdgovorNapisal/-a AEgir » Če Maj 21, 2020 10:09

A je že kdo omenil, da ne rabiš računa za uveljavljanje garancije? :shock: :twisted:
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
No. 1
Admiral
Prispevkov: 1231
Pridružen: Ne Maj 23, 2010 22:26
Kraj: Vodice & Novigrad

Re: skrita napaka

OdgovorNapisal/-a No. 1 » Če Maj 21, 2020 10:23

AEgir napisal/-a:A je že kdo omenil, da ne rabiš računa za uveljavljanje garancije? :shock: :twisted:


Zakon za uveljavljanje garancije ne predpisuje, da bi moral potrošnik ob reklamaciji predložiti tudi račun. Zadostuje izpolnjen garancijski list, iz katerega je razviden datum nakupa, kdo je bil prodajalec, naveden mora biti pooblaščeni servis, obseg garancije in trajanje garancijske dobe. Garancijsko zahtevo lahko potrošniki uveljavljajo neposredno pri pooblaščenem servisu, pri proizvajalcu, ali pa pri prodajalcu.
To pomeni, da se potrošnik lahko sam odloči, h kateri od omenjenih pravnih oseb bo odnesel napravo v popravilo. Izjema velja le v primeru, ko je garancijo za izdelek dal samo prodajalec. Potem lahko uveljavljamo zahtevek le pri njemu in samo takrat bi morali tudi dokazovati, da smo izdelek kupili prav v določeni trgovini. Angleži sicer temu pravijo "proof of purchase"

Pa da še načnem večno zmoto in slovarje, prevajalnike, ki zmotno-dobesedno in napačno prevajajo brez vsebine angleško besedo warranty=garancija, kar NE drži. Guarantee=garancija, medtem ko je warranty=jamčevanje in zmote so usodne. Seveda če ne vključimo angleščine pa že 99% slovencev ne pozna razlike med garancijo in jamčevanjem.
Wellcraft 2600 Martinique
boris1
Admiral
Prispevkov: 787
Pridružen: Sr Jan 09, 2019 11:28
Kontakt:

Re: skrita napaka

OdgovorNapisal/-a boris1 » Če Maj 21, 2020 10:26

No. 1 napisal/-a:
boris1 napisal/-a:Stvarno napako lahko uveljavlja le kupec kot fizična oseba. Podjetje pa uveljavlja svoje pravice iz naslova garancije.


Kot, zdaj že običajno, brcaš v temo in če nimaš pojma se prosim vzdrži zavajanja drugih ker s tem produciramo budale, ki nekaj preberejo na enem forumu (tokrat na tem) in niso tako opravilno pismeni, da bi poiskali kredibilen vir informaciji, kot tudi ti očitno nisi. Prijazno ti ju navedem na koncu povzete obrazložitve.



No 1 tvoje žalitve gredo čez mejo. Ti si najbolj pameten tukaj gor. Samo ti imaš prav in vsi drugi so za tebe 0.
Ker me ne poznaš in ne veš da sem se z trgovino in z takimi problem srečeval vsakodnevno, ti lahko potrdim, da moja navedba drži 100%. Ti pa flancaj kolikor hočeš. Pomešal si jabolke in hruške, tako kot prejšnič, da si me prikazoval kot nevedneža. Malo se zamisli :!:
LP
Boris
No. 1
Admiral
Prispevkov: 1231
Pridružen: Ne Maj 23, 2010 22:26
Kraj: Vodice & Novigrad

Re: skrita napaka

OdgovorNapisal/-a No. 1 » Če Maj 21, 2020 10:33

boris1 napisal/-a:No 1 tvoje žalitve gredo čez mejo. Ti si najbolj pameten tukaj gor. Samo ti imaš prav in vsi drugi so za tebe 0.
Ker me ne poznaš in ne veš da sem se z trgovino in z takimi problem srečeval vsakodnevno, ti lahko potrdim, da moja navedba drži 100%. Ti pa flancaj kolikor hočeš. Pomešal si jabolke in hruške, tako kot prejšnič, da si me prikazoval kot nevedneža. Malo se zamisli :!:


boris1, neznanje boli, ego trpi in resnica ni žalitev. Na to temo sem očitno 100x bolj pameten kot ti, prav tako podajam utemeljene odgovore, navajam kredibilne vire in vsak bralec to lahko preveri.
"Prejšnjič" sem imel še voljo pomagati nevednemu Boris1-pa ni pomoči, zdaj vem.
Lahko pa ti omenim da na ZS pišejo razni morjeplovci, da ni vredno in da naj ti ne odgovarjam. Edino kar drži je da tebi 100% ne bom odgovarjal na nobeno temo, magari na kako ribiško, ki jo po moje 100x bolje poznaš od mene. Prijetno pitje kompota ti želim.
Wellcraft 2600 Martinique
boris1
Admiral
Prispevkov: 787
Pridružen: Sr Jan 09, 2019 11:28
Kontakt:

Re: skrita napaka

OdgovorNapisal/-a boris1 » Če Maj 21, 2020 10:47

No. 1 napisal/-a:
boris1 napisal/-a:No 1 tvoje žalitve gredo čez mejo. Ti si najbolj pameten tukaj gor. Samo ti imaš prav in vsi drugi so za tebe 0.
Ker me ne poznaš in ne veš da sem se z trgovino in z takimi problem srečeval vsakodnevno, ti lahko potrdim, da moja navedba drži 100%. Ti pa flancaj kolikor hočeš. Pomešal si jabolke in hruške, tako kot prejšnič, da si me prikazoval kot nevedneža. Malo se zamisli :!:


boris1, neznanje boli, ego trpi in resnica ni žalitev. Na to temo sem očitno 100x bolj pameten kot ti, prav tako podajam utemeljene odgovore, navajam kredibilne vire in vsak bralec to lahko preveri.
"Prejšnjič" sem imel še voljo pomagati nevednemu Boris1-pa ni pomoči, zdaj vem.
Lahko pa ti omenim da na ZS pišejo razni morjeplovci, da ni vredno in da naj ti ne odgovarjam. Edino kar drži je da tebi 100% ne bom odgovarjal na nobeno temo, magari na kako ribiško, ki jo po moje 100x bolje poznaš od mene. Prijetno pitje kompota ti želim.



Vidiš v tem je problem, ker se imaš za najbolj pametnega.
To da si ti najbolj pameten, tvoji pameti ne bom oporekal.
Vem da si tudi najboljši trgovec.
Jaz ne znam prodajati orožja...............................
Telefonijo pa sem prodajal dosti pred tabo, pa vem kako se tej stvari streže.
Ribe so samo moj hobi.
LP
Boris
jernejm
Kapitan
Prispevkov: 207
Pridružen: Ne Maj 31, 2009 11:11
Kraj: TupaTam

Re: skrita napaka

OdgovorNapisal/-a jernejm » Če Maj 21, 2020 11:14

Pa je kdo že omenil da ZoVP velja dejansko zgolj za maloprodajo, da za veleprodajo oz. prodajo med podjetji ne velja?
...ti krmi ga v valovih, ti brani ga v vetrovih...
No. 1
Admiral
Prispevkov: 1231
Pridružen: Ne Maj 23, 2010 22:26
Kraj: Vodice & Novigrad

Re: skrita napaka

OdgovorNapisal/-a No. 1 » Če Maj 21, 2020 11:19

jernejm napisal/-a:Pa je kdo že omenil da ZoVP velja dejansko zgolj za maloprodajo, da za veleprodajo oz. prodajo med podjetji ne velja?


Verjetno si mislil ZVPot oz. Zakon o varstvu potrošnikov, ki že v imenu definira kaj pokriva, dodatno pa v prvem členu definira:
Po tem zakonu je potrošnik fizična oseba, ki pridobiva ali uporablja blago in storitve za namene izven njegove poklicne ali pridobitne dejavnosti.

Sam sem to večkrat omenil, posamezni deli se v navezavi z OZ navezujejo tudi iz ZvPot tudi v primeru sodelovanja dveh podjetji.
Wellcraft 2600 Martinique
Uporabniški avatar
PogachnyK
Admiral
Prispevkov: 742
Pridružen: Ne Feb 26, 2012 11:09

Re: skrita napaka

OdgovorNapisal/-a PogachnyK » Če Maj 21, 2020 14:32

Nauk teh zapisov je, da se MB pač ne kupuje...

l.p. Matic
Hvala na razumevanju
Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2734
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

Re: skrita napaka

OdgovorNapisal/-a evovii » Če Maj 21, 2020 14:57

Star slovenski pregovor... visoko zavaruj in nizko zakuri :twisted: :twisted:
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3219
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: skrita napaka

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Če Maj 21, 2020 14:59

PogachnyK napisal/-a:Nauk teh zapisov je, da se MB pač ne kupuje...

l.p. Matic

Če nisi butelj, si iz te teme potegnil:
- da je treba vsak avto, četudi nov, pred prevzemom skrbno pregledati
- kaj je razlika med uveljavljanjem stvarne napake in garancije
- da je razlika, kaj lahko uveljavlja fizična in kaj pravna oseba
- za kaj in v kakšnih okoliščinah, jamči prodajalec in kaj proizvajalec
- da se pri uveljavljanju stvarne napake in garancije ne sme zamuditi roka in je treba paziti, da procesno ustrezno vložiš zahtevek.
- da so tam, kjer ti izdelek takoj zamenjajo, zadaj visoke marže in si to lahko privoščijo in ne skrb za ugled ali človeška dobrota

Večina je bilo novega zame.
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: skrita napaka

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Če Maj 21, 2020 16:23

SAKARUN napisal/-a:kr3mn1
Nekdo kupi avto, da ga da v stroške in se vozi z njim nekateri ga pa kupimo ker ga kot podjetje potrebujemo. Oprosti ker nismo vsi pravniki in poznavalci gospodarskega prava. Vsak je dober na svojem področju. Kot zastopim bi po tvoje morala podjetja met stoenke pa yugote.


daleč od tega, da bi morala podjetja imet stoenke in yugote. Samo je mala razlika, ali imaš mercedes SPRINTER ali pa SL500 limuzino na podjetje. eno je v gospodarske namene, eno je pa preseravanje. Časi ko si moral imet za poslovne namene debelo limuzino pa rolex, so umrli pred letom 2000.

V celem zapisu nisi nič drugega navedel, kot da si kupil in da imaš MERCEDES. Meni deluje kot eno navadno preseravanje nedoraslega mulca - 10 prispevkov, povsod samo mercedes mercedes mercedes (nisem ti nevoščljiv mercedesa, sam ga nikoli ne bom več imel ker ni to avto za mene). Kater mercedes? neka A-klasa za razvoz pic predelan v tovornega? Kombi Tourer za prevoz potnikov? Sprinter kiper za prevoz peska? nek besen AMG G model za afnanje pred sosedi ali pa najdražji od vseh, kamion Actros 250 tonc za izredne prevoze?

Ne razumi me narobe, če se na koncu izkaže da je tukaj govora o nekem dostavniku, pa čeprav je dejansko isti pofl kar se tiče skrite napake, se ti bo cel forum režal.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 9 gostov