Prodam vse in grem

Tukaj lahko razpravljate o vsem, kar ne sodi v nobeno od zgornjih rubrik. Vseeno naj ne vsebuje preveč politike, verskega prepričanja in podobnega, kar lahko hitro preveč razdvaja ljudi!

Moderatorji: moderator, moderator2

Uporabniški avatar
glens
Admiral
Kraj: ACI Ičići

Re: Prodam vse in grem

OdgovorNapisal/-a glens » So Nov 14, 2020 17:28

H2O napisal/-a:Moj bivši poslovni partner iz Nizozemske je točno to naredil. Prodal je firmo in zdaj s trawlerjem kruza po Sredozemlju 8)

Kakšnega trawlerja je ima?
Uporabniški avatar
H2O
Admiral

OdgovorNapisal/-a H2O » So Nov 14, 2020 17:52

Ne vem :oops:

Vem samo, da ima trawlerja.

Pa vem, katero firmo je prodal :wink:
Simionesi
Višji štabni praporščak

OdgovorNapisal/-a Simionesi » So Nov 14, 2020 20:40

Uporabniški avatar
glens
Admiral
Kraj: ACI Ičići

OdgovorNapisal/-a glens » So Nov 14, 2020 21:04

Ojoj, ta ima trawler samo v imenu in žal nikjer drugje.
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Kraj: kras

OdgovorNapisal/-a alesjo » So Nov 14, 2020 21:39

Koliko nafte pa se pokuri naprimer za prečkati atlantik z tako barčico :)
Uporabniški avatar
H2O
Admiral

OdgovorNapisal/-a H2O » So Nov 14, 2020 21:47

Liter do dva na miljo. Odvisno od hitrosti. Najbolj ekonomična za to dožino je okrog 7 vozlov.
Simionesi
Višji štabni praporščak

OdgovorNapisal/-a Simionesi » So Nov 14, 2020 22:10

alesjo napisal/-a:

S tole barčico boš težko prečkal Atlantik, za Sredozemlje bi bila pa ql.
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral

OdgovorNapisal/-a alesjo » So Nov 14, 2020 22:47

Simionesi napisal/-a:
alesjo napisal/-a:

S tole barčico boš težko prečkal Atlantik, za Sredozemlje bi bila pa ql.

Ah, pol pa ni nič od barke, če ne more lužo prečkat :lol: :lol: jadrnice so zakon :wink: :D
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral

OdgovorNapisal/-a alesjo » So Nov 14, 2020 22:51

H2O napisal/-a:Liter do dva na miljo. Odvisno od hitrosti. Najbolj ekonomična za to dožino je okrog 7 vozlov.

Ajaj, pol če bi jaz moje imetje prodal ne bi blo niti za nafto do pol oble :( ne pride v poštev :)
Uporabniški avatar
H2O
Admiral

OdgovorNapisal/-a H2O » Ne Nov 15, 2020 07:33

Trawlerji itak niso namenjeni plovbi čez Atlantik, ali okoli sveta. Čeprav so že pluli z njimi čez Atlantik: https://www.mby.com/news/three-ellings-to-make-transat-attempt-10642
CAR
Admiral
Kraj: Ljubljana - ACI Supetarska draga - Rab

OdgovorNapisal/-a CAR » Ne Nov 15, 2020 07:57

https://www.mornar.net/Show/boat.asp?ID ... itle=Grand Banks 46 HERITAGE CL2005 for sale: 425000.-EUR

Meni eden boljsih traweler-jev. S tem pa bi ze slo preko Atlantica.
You can't control the wind, but you can adjust your sails.
jernejm
Kapitan
Kraj: TupaTam

OdgovorNapisal/-a jernejm » Ne Nov 15, 2020 08:25

Smo že pri smetenju in izbiri barke, kot da je vse ostalo rešeno in bomo čez par mesecev kar šli :)

Dejmo raje filozofirat, kaj bi -če bi - ko bi - ko bom...

Recimo da pri 50ih prodam vse in gremo. Pa recimo da me čaka še 30 kolikor toliko kvalitetnih let. Kaj delat 30 let??? Za nekoga ki je deloholik in je vajen stalno delat, migat, brskat, pčkat, to mi meni ne gre v glavo. Na barki je malo bolje, ker je vedno kaj za delat, popravljat, pa morda ribe lovit, se potapljat. Ok, ampak 30 let? Že 3 leta se mi zdi ogromno.
...ti krmi ga v valovih, ti brani ga v vetrovih...
Uporabniški avatar
Roberth1
Admiral
Kraj: Kranj - Vraniči - Červar

OdgovorNapisal/-a Roberth1 » Ne Nov 15, 2020 08:37

alesjo napisal/-a:

Tudi s tem nepravim trawlerjem boš prečkal Atlantik z uporabo tega sistema https://youtu.be/zYDz08OYW6g

Računam, da bo do takrat, ko bom jaz prestopil med penzioniste, ta sistem dodelan in tudi cenovno vzdržen.
Tudi nepravi trawlerji imajo doseg (le na motor) za slabo polovico prečkanja. Če bi vgradil dodatne rezervoarje (kar bo skoraj nujno) bi dobil še ene 30%. Tako bi moral kajtat le max. 1/3 poti. Tudi hitrosti so povsem dolgoprogaške.

Ko sem odmislil jadrnico, sem tuhtal o alternativah... je še nekaj časa...
https://vodovod-rh.si/
al

OdgovorNapisal/-a al » Ne Nov 15, 2020 08:54

jernejm napisal/-a:Smo že pri smetenju in izbiri barke, kot da je vse ostalo rešeno in bomo čez par mesecev kar šli :)

Dejmo raje filozofirat, kaj bi -če bi - ko bi - ko bom...

Recimo da pri 50ih prodam vse in gremo. Pa recimo da me čaka še 30 kolikor toliko kvalitetnih let. Kaj delat 30 let??? Za nekoga ki je deloholik in je vajen stalno delat, migat, brskat, pčkat, to mi meni ne gre v glavo. Na barki je malo bolje, ker je vedno kaj za delat, popravljat, pa morda ribe lovit, se potapljat. Ok, ampak 30 let? Že 3 leta se mi zdi ogromno.

Ekzekeleke.

Saj trawlerji so lušne zadevice za po morju. Imaš občutek "ladje".. Komfort je. Doseg tudi a mene bi predvsem motilo guncanje vs. jadrnica. Ok, sej če je zadeva dovolj velika imaš stabilizatorje in generator...

Menim, da za Mediteran je super. A to si verjetno vsi predstavljajo veze v marini itd..
Vsak po svoje a sem mnenja, da če živiš na barki, da mora biti neka uravnotežena zgodba. Sigurno si pozimi v kakšni marini. Radi imajo Sicilijo, kjer je kolikor toliko toplo pozimi... Sicer pa je Mediteran en dolgčas kar se tiče zimskega življenja na barki. Je nekaj marin, kjer so liveaboardi in morda se tam (z)najdeš. Kaj vem.
Ko je pa "sezona" pa kruzaš okoli.
No vsak po svoje. Finance imajo, kar veliko vlogo pri tem. Ali pa pogled na vse skupaj. Ali pa kombinacija...

Jasna Tuta je zadnjič lepo rekla, da se je morala v Francoski Polineziji prav naučiti, da sedi na plaži in gleda v morje. Mi, Evropejci pač tega nimamo. Za vikend greš na barko, da boš užival, piješ kavo v kokpitu pa že gledaš tist rostfraj k ga je treba spolirat.

Mislim, da je fino, da imaš neko "okupacijo". Kaj pa to je, je pa od posameznika odvisno.
Torej verjetno je najtežje prestaviti par prestav nižje. Ampak, kot berem in poslušam se da.

Meni se zdi ena taka luštna okupacija: spoznavanje ljudi in sklepanje poznanstev/prijateljstev.
Prav to me vleče v Grčijo skoraj vedno na ene in iste punkte.
Pogovori ob vinu, tja v noč... To da neko vsebino, nove ideje. Malo se infiltriraš v okolje pa imaš takoj kaj za početi.
Voziti se iz marine v marino zna vsak in vse kar ti to da je (lažen) občutek varnosti. S tem nisi naredil nobene spremembe ampak si svojo hišico iz obrobja Ljubljane preselil na morje. Vse je lepo in super poskrbljeno. Odpreš denarnico, ne rabiš pravzaprav nobenih stikov, komplikacij z drugimi... si "kao safe". Dolgčas.
Torej vagabondstvo, iskanje "variant" takšnih in drugačnih, stiki z ljudmi, šport, dobra hrana in pijača, občasen obisk dežele. .. tko si jaz to predstavljam
jernejm
Kapitan
Kraj: TupaTam

OdgovorNapisal/-a jernejm » Ne Nov 15, 2020 10:13

Ja, vagabondstvo, to je dober koncept. To bi znalo bit dovolj. Sej brez tega je potovanje po svetu res tako, kot bi gledal google maps, pa streetview. Spoznavat skrite kotičke, ne marine. Spoznavat domačine, ne osebje. Jest ulovljeno ribo, ne postreženo. Pit lokalne zvarke, ne uvoženih vin po seznamu z Decanterja...

Je opazit tudi pri vseh svetovnih popotnikih (jadralcih) po youtube, da iščejo en drugega, da si delijo izkušnje in da so malo v družbi. No, morda bolj pri družinah, samotarji so zgodba zase, in jih neznansko spoštujem.*

Sploh pri kakih daljših prečenjih je fino, da imaš backup, torej nekoga ki gre v isti smeri in je, recimo, manj kot dan plovbe oddaljen in ti lahko pomaga v primeru orenk problemov. Pa povečini gre za podoben flow možganov, podobno razmišljujoče ljudi, ki potem nekako po defoltu pašejo skupaj (eni bolj drugi manj). Sej je pri domačih morjeplovcih zelo podobno.

Trawlerja imamo, z njim smo zadovoljni. Je premali, da bi se kdaj šli kaj resnega (34) in ko razmišljam o potovanju po oceanih, si le-to predstavljam pod jadri. Po možnosti katamaran.
Trawler je...super. Ampak s plusi in minusi. Ker je visok, čutiš na sidru vsak val malček bolj kot na jadrnici, na kateri si slab meter nad morjem. In ker je realno plovbe 10%, ostalo pa sidro, zna to ratat problem.

Trawlerja bi imel recimo raje, če bi šel raziskovat severna morja, ali pa skrajni jug. Mrzle vode, močni tokovi, zaj.... vreme.
Ampak povečini nas vleče na tropske otoke, na atole, na koralne grebene. Mlakar bi rekel - Republika palma de coco. Tam pa katamaran zmaga.

*Aristotel je dejal, da je človek, ki hoče živeti popolnoma sam, lahko le dvoje, zver ali bog. Nietzche je dodal, da je lahko še tretje - filozof. Se mi zdi, da so solo jadralci kombinacija :D
...ti krmi ga v valovih, ti brani ga v vetrovih...

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gosti