Prodam vse in grem

Tukaj lahko razpravljate o vsem, kar ne sodi v nobeno od zgornjih rubrik. Vseeno naj ne vsebuje preveč politike, verskega prepričanja in podobnega, kar lahko hitro preveč razdvaja ljudi!

Moderatorji: moderator, moderator2

al

Re: Prodam vse in grem

OdgovorNapisal/-a al » Ne Nov 15, 2020 10:17

Lepa tale končna misel.

Tegale gledam že nekaj časa...
To se mi zdi, da se ne gunca tolk

https://www.yachtworld.de/Boote/2015/cu ... r-3680028/
al

OdgovorNapisal/-a al » Ne Nov 15, 2020 10:27

Še to, glede teh youtuberjev. Kar nekaj jih gledam a opazil sem, da iščem zdaj tiste, ki štartajo s podrtimi barkami in jih rihtajo.

Naveličal sem se gledati rit pa joške Elayne (la vagabonde); pravzaprav mi gre to “instagram jadranje” pošteno na kurac.
Tudi Kaaza iz Delosa je zgubila ženstvenost in oscilira tja proti slovenski mami v tevicah...
Ok, tema obema je lajf spremenil otrok... nekomu je to zanimivo, meni ne več...

Vse je “awesome”... pa “so cool”... wtf... itak, da je k ti patreon flikne 10k na mesec, pa merčendajzing...
Ja ok... ampak meni se je to povsem izpelo...

Stvar okusa, vem ja.
kr3mn1
Admiral
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Ne Nov 15, 2020 11:19

al napisal/-a:Še to, glede teh youtuberjev. Kar nekaj jih gledam a opazil sem, da iščem zdaj tiste, ki štartajo s podrtimi barkami in jih rihtajo.

Naveličal sem se gledati rit pa joške Elayne (la vagabonde); pravzaprav mi gre to “instagram jadranje” pošteno na kurac.
Tudi Kaaza iz Delosa je zgubila ženstvenost in oscilira tja proti slovenski mami v tevicah...
Ok, tema obema je lajf spremenil otrok... nekomu je to zanimivo, meni ne več...

Vse je “awesome”... pa “so cool”... wtf... itak, da je k ti patreon flikne 10k na mesec, pa merčendajzing...
Ja ok... ampak meni se je to povsem izpelo...

Stvar okusa, vem ja.

una Elayne ni nič posebnega, razen če pališ na 20letnice (ali koliko je bila že stara ko se mu je pridružila). vse tako "ameriško", pa lepo in super. high life na jadrnici.
Uporabniški avatar
heron
Viceadmiral
Kraj: Žabnica
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a heron » Ne Nov 15, 2020 12:25

Treba bi bilo iti pred 20 leti.
Takrat je še bilo nekaj prave romantike in dovolj pristnih kotičkov, kjer ni bilo turistične gneče.
Jaz sicer poznam bolj 'uhojene' poti, ampak je prav neverjetno, kako se vse hitro spreminja.
Ko sem bil prvič v Karibih leta 2006 (na čarterju) je bilo cel kup zakotnih krajev, kjer si lahko bil skoraj sam. Ponekod je bil pravi logistični problem nabavit hrano. O kakem Wi-Fi-ju ni bilo ne duha ne sluha, tudi signala GSM ni bilo.
Le nekaj let kasneje, leta 2011, ko sva priplula tja s svojo barko pa na istih lokacijah:
- zemljišča blizu morja razparcelirana in povsod se gradijo vikendi in hoteli
- trgovski centri so zrasli, kot gobe po dežju
- Lokalčkov z Wi-Fijem povsod polno
- v vsakem zalivu barke
- po vodi šviga vse živo od skuterjev, motorjih SUPov, gliserjev, . . .
- vse se je podražilo in vse več je pravil in omejitev
- pojavljati so se začele boje in omejitve sidranja
- vedno več zalivov je proglašenih za 'narodni park', da lahko pobirajo od turistov vstopnino.

Še nekaj let, pa bo tako, kot je na hrvaškem danes, oziroma, kot bo v Grčiji čez par let.
Tile Youtube jadralski kanali so precej pripomogli k popularnosti tovrstnega popotovanja in kjer je gneča - tam je mogoče pobirat denar in tam je treba uvajat omejitve in pravila.
Dokler je po cestah vozilo le nekaj avtomobilov ni bilo potrebe po omejitvah hitrosti, ni bilo vozniških dovoljenj in ni bilo potrebe po semaforjih in prometnih znakih. Ko pa je postala gneča, jo je bilo treba pa vse regulirati, saj bi bil sicer kaos.
Enako je na vodi. Zdaj je traba odpluti že zelo daleč, da najdeš neokrnjeno naravo in mir, če to želiš.
Saj take kotičke najdeš tudi v Grčiji in celo na Jadranu, ampak to so lokacije, ki so bodisi manj primerje za sidranje ali pa daleč od česarkoli lepega in zanimivega.
Čez nekaj let bo takih krajev verjetno zmanjkalo.
Še nekaj let nazaj je bil Jadran junija in septembra skoraj prazen, zdaj pa moraš jadrati novembra, če nočeš gneče.

Povzetek: Če hočeš prodati in oditi je sedaj skrajni čas.
Ko bo čez nekaj let Eon Musk dokončal Starlink in bo internet na voljo povsod se bo verjetno povečalo število ljudi, ki 'delajo od doma' in bodo razpršeni po vseh odročnih lokacijah.
Je pa res, da bo takrat lažje delati z barke, tako kot to recimo zdaj delata Kosija. Kar se tega tiče sta carja.

Aha: pa verjetno moraš misliti na to, kam boš šel na starost.
Ko te enkrat začne vse boleti v sklepih se ti ne bo dalo več (ali pa ne boš več mogel) lesti v čolniček, da bi šel po kruh in plezati na jambor (ali pa na fly bridge ali po stopnicah), boš imel barke dovolj.
Z leti vse bolj postane pomembna tudi dostopnost zdravstvenih storitev. Pri enih je to že pri 60 letih, pri drugih pri 70 ali 80,
ampak enkrat imaš tega dovolj in rabiš varen pristan (da ne rečem dom za upokojence).
Lep pozdrav, Tomaž.

Heron je nazaj z druge poti po svetu in že težko čakam na naslednji odhod.
Takrat se bo vrnil tudi dnevnik na: www.sailmala.com/heron
Ali občasno blog v Angleščini na: www.heronsailing.blogspot.com/
Uporabniški avatar
H2O
Admiral

OdgovorNapisal/-a H2O » Ne Nov 15, 2020 13:51

Dobro razmišljaš Tomaž :wink:

Btw, jaz bolj kot o življenju na barki razmišljam o nepremičnini nekje na toplem, kjer bi živel na stara leta... vsaj pozimi. Barka bi bila pa samo za zraven, pa ne prevelika 8)
jernejm
Kapitan
Kraj: TupaTam

OdgovorNapisal/-a jernejm » Ne Nov 15, 2020 15:26

No, sej o tem sem govoril na začetku. Obstajajo upokojitveni programi, kjer celo s povprečno slovensko pokojnino živiš bolje kot pa v Sloveniji. Obstaja seveda varianta da narediš vse v lastni režiji, se da, ampak moraš res vedet kam greš.
...ti krmi ga v valovih, ti brani ga v vetrovih...
CAR
Admiral
Kraj: Ljubljana - ACI Supetarska draga - Rab

OdgovorNapisal/-a CAR » Ne Nov 15, 2020 15:40

Na Floridi (mogoce tudi drugje, ne poznam) obstajajo campii, ki so kot nekaksna naselja zaprtega tipa, ob morju, kamor se ponavadi naseli v pokoju srednji sloj Americanov. Objekti so kot pri nas nekaksne mobile home, samo mnogo vecje in bolj doterane, poleg pa je kar kakih 300m2 zemlje. Lepo za videt, samo meni osebno prevec komercialno.
You can't control the wind, but you can adjust your sails.
Uporabniški avatar
Roberth1
Admiral
Kraj: Kranj - Vraniči - Červar

OdgovorNapisal/-a Roberth1 » Ne Nov 15, 2020 16:01

Da je zdravje pomembno pri mladih ljudeh, dobro pokaže ta primer https://www.24ur.com/novice/slovenija/s ... acijo.html
Ko si 60+ pa še veliko bolj... tako je potrebno najti dovolj “civilizirane” konce in imeti dobro zavarovanje....
https://vodovod-rh.si/
Uporabniški avatar
H2O
Admiral

OdgovorNapisal/-a H2O » Ne Nov 15, 2020 18:21

Nikoli ne bom pozabil izjave 60+ letnika z milijonsko barko in deset milijonsko firmo: vse svoje premoženje bi dal, da bi bil spet star 40 let.
jernejm
Kapitan
Kraj: TupaTam

OdgovorNapisal/-a jernejm » Ne Nov 15, 2020 18:38

Panama, Tajska, Dominikanska republika, Honduras, Bali, Kolumbija, Mehika...... Določeni delčki teh držav so na voljo za cca jurja po osebi za lagodno upokojensko življenje. Florida je samo za američane judovskega porekla :)
Če prišparaš za kupit nepremičnino, si z ženo za 1,5k že skor haj sosajeti - ponekod...na Baliju bolj ne...

Je pa tako, (kot pravijo potencialni penzionisti) nepremičnino skoraj moraš kupiti, ker se v petih ali desetih letih lahko zgodi, da iz zaspanega tropskega zaliva z malo vasico, nastane tam kompleks vikendic. Kar podraži vse, stroške, hrano, gostinske usluge...in če te to preseneti in ne zmoreš kompenzirat, moraš spakirat in it. Če pa si lastnik nepremičnine, se je cena tej dvignila in vsaj profitiraš ob selitvi.

Par linkov s prve strani, bistven je dostop do kvalitetnih zdravstvenih storitev:
https://internationalliving.com/5-affor ... -to-avoid/
https://expatfinancial.com/expatriate-r ... to-retire/
https://www.cnbc.com/2020/08/30/4-tropi ... month.html
https://www.rd.com/list/best-islands-for-retirement/
https://www.marketwatch.com/story/10-of ... 2014-10-04
...ti krmi ga v valovih, ti brani ga v vetrovih...
al

OdgovorNapisal/-a al » Ne Nov 15, 2020 18:42

ma dajte no.
kaj pa frendi?
valda se ne bom nekje v Španiji na costi del bilošta ali pa na Floridi valjal med nekimi...
edino če so to tretirani kot somišljeniki... pol pa sori

jaz bi ravno to v pobegu (z jadrnico) najbolj pogrešal. “mojo ekipo”...verjetno takrat ne bomo vsi živi ampak ravno to bo še večji razlog da sm tukaj. max Izola DSO :mrgreen:
al

OdgovorNapisal/-a al » Ne Nov 15, 2020 18:44

H2O napisal/-a:Nikoli ne bom pozabil izjave 60+ letnika z milijonsko barko in deset milijonsko firmo: vse svoje premoženje bi dal, da bi bil spet star 40 let.

takemu žal ni pomoči...
imel je čas in verjetno tudi denar...
govorim seveda na pamet a ta ni bil resen kandidat za pobeg...

ravno to je point problema. vsi nekaj čakamo... še malo... še eno stanovanje kupim za penzijo, še to, še ono... and life goes by
al

OdgovorNapisal/-a al » Ne Nov 15, 2020 18:50

pa še nekaj je.
ponavadi bo itak tako, kot bo žena rekla. in žal te znajo dostikrat ubiti vagabonda v tebi...

funfact
polanc
Admiral
Kraj: sevnica

OdgovorNapisal/-a polanc » Ne Nov 15, 2020 18:58

Tam dol na Saliju za bencinsko en berač,ki je bil včasih pooooln denarja prou fajn živi na eni 7 m barčici..vsak mu kak pir stisne ,enkrt na teden se opere po soncu z marelo hodi..tud te zjutri zbudi da še prav čas kreneš..ustaj vrime je za navigavat ne trebaš spat..juhu....
al

OdgovorNapisal/-a al » Ne Nov 15, 2020 19:00

polanc napisal/-a:Tam dol na Saliju za bencinsko en berač,ki je bil včasih pooooln denarja prou fajn živi na eni 7 m barčici..vsak mu kak pir stisne ,enkrt na teden se opere po soncu z marelo hodi..tud te zjutri zbudi da še prav čas kreneš..ustaj vrime je za navigavat ne trebaš spat..juhu....

to so lepe (ali pa tudi ne) romantične zgodbice.
nihče od nas tukaj (to podpišem) se tega ne bo šel

mu pa dam za pir, ko (če) bom tam

samo še to. ne triba vam Florida i slično:

https://slobodnadalmacija.hr/dalmacija/ ... pa-1057877

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gosti