Kolesarske rute, izleti in popotovanja

Tukaj lahko razpravljate o vsem, kar ne sodi v nobeno od zgornjih rubrik. Vseeno naj ne vsebuje preveč politike, verskega prepričanja in podobnega, kar lahko hitro preveč razdvaja ljudi!

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » To Apr 10, 2012 22:08

gorenjc napisal/-a:letošnja moja (zaenkrat) najdaljša

http://www.mojvideo.com/video-s-peciklom-na-predjamski-grad/60e0a384f3ccca8dc66c


Pismo, čez Lohačo si rinu. :wink: Ni to hec v takem mrazu narediti 142 km, bravo!
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » To Apr 10, 2012 22:54

Ja Lohača je pa ta prav klanec. Matr saj, če je mokro ti ja spodrsava v zadnjem km. Sedaj, ko vem kaj me tam čaka ga bom naslednjič zdrl do kraja. Moram si pripraviti dober energetski napitek, ker jaz nimam tolk prestav kot ti.
Admin kdaj začnemo? Mene že ful matra ampak si š ne upam na polno ker me še zmeraj grlo matra. Sem dobil antibiotike pa ni nič pomagalo.
LP NT
gorenjc
Admiral
Prispevkov: 705
Pridružen: Ne Nov 04, 2007 23:22
Kraj: LJ

OdgovorNapisal/-a gorenjc » To Apr 10, 2012 22:55

Kar se mraza tiče, smo utrjeni, pa tudi od Horjula dalje je termometer začel kazat v pozitivo.
Sedaj sem šel na začetek teme pogledat izlet od od NT, pa vidim, da je izbral isto pot. Se mi je zdelo, da sem tisto tablo v Lohači že videl.
Za to pot sem se odločil, ker je bila precej krajša do predjame,kot čez Postojno, tudi višincev je manj, edino klanec do Lohače ima par % več kot kačje ride, poprečno 6-7, števec mi je pokazal max 9%. Podoben klanec (krajši) je bil še proti vasi Belsko. Me je pa navdušila planota med Lohačo in Studenim - čudovita.
Kar se pa prometa tiče, je pa ta pot sploh ugodna - mi avtobus za ritjo bolj dvigne puls kot pa 5% več klanca :)
Na cestaku še nimam 500 km, pa še odkrivam, kje je moja meja naklona in dolžine klancev s temi prenosi. Po prvih občutkih me bo Krvavec in podobni še nekaj časa samo na gorcu videl :)
Ob prvi priliki je za probat Katarina iz Hrastenice, ta ni tako dolg.
gorenjc
Admiral
Prispevkov: 705
Pridružen: Ne Nov 04, 2007 23:22
Kraj: LJ

OdgovorNapisal/-a gorenjc » To Apr 10, 2012 23:33

@NT - na trekingu ( in gorcih) imaš boljše razmerje za klance kot cestna kolesa, verjetno imaš gonilko 48-36-26, zadaj pa največji zobnik 30 ali 32
Na cestnem je najmanjši (pri tripli) 30 , mislim pa da zadaj potem ne more biti večji kot 28, nisem siguren, ker serijsko tega ne dobiš, problem so potem menjalniki
jaz imam na cestaku spredaj compact (50-34), zadaj pa 12-30, za ta klanec je bil dovolj 24 zobni
Klance premaguje kondicija in (opazim pri sebi) pristop. Predvsem psiha, če ga zagrabim "pregrobo" mi hitro vrne :) .... na klancih res velja - počasi se daleč pride :)

Če so še komu klanci izziv, je en "lep" na Gonte iz vasi Trnovec (na Geopedi-ji od Rovtar-ja do Setnice), 90% asfalt, poprečje dobrih 15%, max 23%, dolžina 1700 m :)
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Sr Apr 11, 2012 23:02

Jaz imam praktično enak bicikel kot NT, le da je moj malenkost novejši model. Razlika je pomoje samo v geštelu.
Gonilka spredaj je 26-36-48, zadaj pa je kaseta 11-34.
Prva prestava je res počasna, vendar meni osebno pride tudi ta občasno prav. Načelno pa taki hujši klanci gredo skozi v razmerju 26 spredaj in 26 ali 23 zadaj, kar je 3. ali 4. prestava...
Sem poskušal tudi z manjšo prestavo, ni problem kondicija, pač bolj počasi goniš, vendar me potem drugi dan bolijo kolena. Rajši vzdržujem kadenco 80 in vržem 3 prestave nižje, pa gre kot raketa... :wink:

Imam veliko željo po eni dobri specialki, vendar me vsakokrat odvne misel na orto težke prestave. Tudi varianta s triplo spredaj se mi zdi pretežka...
gorenjc
Admiral
Prispevkov: 705
Pridružen: Ne Nov 04, 2007 23:22
Kraj: LJ

OdgovorNapisal/-a gorenjc » Sr Apr 11, 2012 23:31

Na gorcu sem si zamenjal kaseto in gonilko na enaka razmerja, kot jih imaš ti, da sem si povečal prenos za ravnino in klance navzdol (serijsko je na gorcih gonilka ponavadi 44-32-22 ) in si naklona nekje nad 18-19% brez najlažjega prenosa (26-34) sploh ne lotim - pri večkilometrskih klancih je pa že povprečje nad 14% dovolj.

Po 14-dneh pedaliranja mojega prvega cestaka, imam pa take izkušnje :

plusi
odlično za dolge ture, lažje, hitreje (pribl.15-20% večja povprečna hitrost), pričakoval sem tršo vožnjo, glede na to, da sta samo vilica in sedežna opora karbonski, pa je povsem sprejemljiva

minusi
omejenost, oziroma nesvoboda - omejen na asfalt, posledično na motoriziran promet, naklon klancev, vožnje je potrebno bolj planirat,....

Na števcu pri meni še vedno ostaja gorc pod "wheelset 1" :)
npr. na dopust na Krku po treh dneh (na Cresu pa po dveh) umrem od dolgčasa, če bi imel cestaka :)
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Sr Apr 11, 2012 23:39

Hehe, se strinjam!

Jaz na Krku s specialko zagotovo ne bi umrl od dolgčasa na asfaltu, bi pa spet zagotovo spustil dušo na kakšnem klancu od Solin proti Gostinjcu... Tam meni en čas kar 1. prestava poje, kar pomeni, da bi specialko rinil v breg... :evil:
gorenjc
Admiral
Prispevkov: 705
Pridružen: Ne Nov 04, 2007 23:22
Kraj: LJ

OdgovorNapisal/-a gorenjc » Sr Apr 11, 2012 23:53

Lani sem imel prvič bicikl s seboj na Krku, pa zaradi lepega vremena (beri "več v čolnu kot na biciklu") in uničenega plašča (trgovina nad BUS postajo ni premogla niti enega) mi je SV del Krka ostal za letos.
Tam je tudi bonbonček od klančka Risika-uvala sv.Marak, od tam naprej je pa lepa makadamska do Vrbnika.
gorenjc
Admiral
Prispevkov: 705
Pridružen: Ne Nov 04, 2007 23:22
Kraj: LJ

OdgovorNapisal/-a gorenjc » Po Jun 25, 2012 18:05

dober mesec stara zadeva, ampak ni bilo časa do danes :)

http://www.mojvideo.com/video-krk-na-biciklu-2012/f97abcfeda1babe21f88
Izi
Kapitan fregate
Prispevkov: 116
Pridružen: Po Maj 19, 2008 14:28
Kraj: Ljubljana - Supetarska draga

OdgovorNapisal/-a Izi » Sr Jun 27, 2012 09:20

Živjo.

Sedim in čakam, kdaj bo ta dopust končno prišel in da za nekaj časa izginemo na morje. In ker imam čas ter sem ob pregledu slik videl, da nisem še objavil poročila iz kolesarjenja po Muri, sem se pripravil in nastalo je tole.

Mura 2012 ( trodnevno kolesarjenje)

Vsako leto se naša sekcija odpravi dvakrat na trodnevno kolesarjenje in za naš prvi tak izlet letos smo se odločili : gremo po Muri, od izvira do Graza. Priprave in logistiko smo uspešno opravili in zadnji vikend maja smo se odpravili.

Dogovor je bil, da poskusimo priti z svtobusom čim bližje izviru in kakšnih 7 km pred izvirom nas je pričakala taka tabla

Slika

Ud tu do Girske koče nas je čakalo še 7 kilometrov poti in cca 500m višincev.

A, gremo? Klinc, če smo že tu bomo šli še do vrha. No izkazalo se je, da je to za ljubitelje narave daleč najlepši del poti.
Najprej kratek vzpon po cesti, potem pa se je začelo

Slika

Pot pelje po kičasti pokrajini, nikjer žive duše, samo mi smo sopihali v klanec. Odpiral pa se je pogled za pogledom, en lepši kot drugi

Slika

Jezero za jezerom, slapov toliko, da na koncu sploh ne slikaš več

Slika

Poti so označene, kot bi se vozil po avtocesti. Zanimivo, še nikjer v Avstriji nisem opazil markacij, kot jih poznamo Slovenci. Povsod table.

Slika

Pot pa se še kar ni hotela poravnati. Klanec, klanec, klanec in nikjer ni bilo videti cilja

Slika

Po kakšnih petih kilometrih, ko zmanjka asfalta in se nadaljuje makadam pa tale lepotec

Slika

Strugo je imel speljano kar čez cesto.
Pelješ se naprej in kamor pogledaš je en sam kič

Slika

Cesti pa ni in ni konca

Slika

Končno pa za ovinkom KONEC.... matranja v klanec

Slika

Gorska koča, čaj, pivo, vse nam dajte!!! IN razočaranje, zaprto je. Odpira se šele konec junija in je odprta zgolj tri mesece.

Slika

Še razočaran pogled, hiter skok naprej, da vidimo ali lahko pridemo do izvira, mal fotk pa gas v dolino.

Tegale smo našli takoj za kočo.

Slika

Do izvira nismo mogli, saj je približno uro daleč, moča po tleh pa velikanska, pravo močvirje

Slika

Tu je tudi uradni začetek kolesarske poti ob Muri

Slika

Spust nazaj v dolino. Dobro, da nas je avtobus čakal, saj smo s seboj imeli ves potrebno doping za nadaljevanje poti. Mare, šofer, pa nam je še skuhal kavo. Kratek pogled na garmina, koliko imamo do cilja

Slika

In odpravili smo se naši prvi postojanki naproti.

Pokrajina je še vedno fantastična in tudi z izbiro termina smo imeli velikansko srečo, saj je bil to prvi suh vikend.

Slika

popgledi so fantastični, poleg tistih iz čolna smo se strinjali, da je tole takoj na drugem mestu

Slika

Ob poti je nasejanih kar nekaj gradov. Večina je obnovljena in se jih da tudi obiskati, vendar smo imeli mi to pot premalo časa in smo si jih ogledali zgolj od zunaj

Slika

Na poti smo srečali tudi tegale mojstra. Ve kdo od vas, kdo je to?

Slika

Cela pot ob Muri je tudi nekakšna učna po o lesu in postojank z razlago vrst lesa, kako raste, letnic je kar nekaj. Npr.

Slika

Pot smo nadaljevali proti cilju, ambient pa še vedno...

Slika

in še kar

Slika

in v poznih popoldanskih urah smo prišli do našega prvega prenočišča v mestu Murau.

Slika

Rezultat prvega dne 95km prevožene poti in nasmehi do ušes.



Nadaljevanje sledi
Izi
Kapitan fregate
Prispevkov: 116
Pridružen: Po Maj 19, 2008 14:28
Kraj: Ljubljana - Supetarska draga

OdgovorNapisal/-a Izi » Sr Jun 27, 2012 10:46

2.Dan Murau - Leoben ( ena vas prej)

Shotelom smo imeli res srečo, saj smo rezervirali na slepo ampak..


Slika

je vse bilo kot mora biti. Po zajtrku smo se morali odpraviti naprej, saj je bilo pred nami cca. 110km kolesarjenja, seveda pod pogojem, da se ne izgubljamo in delamo dodatne kilometre.

Pot je bila še vedno lepa, ampak tako atraktivnih pogledov, kot smo jih imeli prejšnji da pa ni bilo več

Slika

Na tej poti smo bili vsi prvič. Preden se odpraviš malo pregledaš zemljevide, poiščeš informacije, uporabiš ZKP ( zdravo kmečko pamet ) . Vse to nam je pravilo, da je pot ob strugi navzol in , da naj bi bila lahka, toda tekom tega dne smo ugotovili, da je pot izredno razgibana. Gori, doli, ...

Slika

Na poti smo ugotavljali, da Avstijci znajo delati s kolesarji in zaradi tega imajo kolesarko izletniški turizem tudi izredno razvit. Mostovi samo za kolesarje

moderen:

Slika

tradicionalni






Slika


Počivališča, kjer so kolesarji posebej dobrodošli

Slika

in seveda tudi mi nismo mogli mimo.

Sledil je obvezen postanek na dopingu

Slika

Po takšni dozi, smo se odpravili naprej proti našem prvem pit stopu, kjer nas je čakal Mare, da bi pobral morebitne obnemogle, mesu Judenburg.

Slika

Ker vnaprej nismo vedeli, kje nas Mare čaka, je tudi on izbral najbolj razpoznavno točko in sicer je parkiral pred katedralo.

Slika

Pred avtobusom boste opazili zanimiv znak. Policaji so se v času, ko sem bil jaz tam peljali mimo vsaj 5x, pa se niso ustavili, niti ni bilo potrebno premikati avtobusa. Enostavno so videli, da nismo moteči, da se je Mare premaknil, če je hotel kdo zaviti domov in so nas lepo pustili na miru.

In ker ima najbolj trapast kmet največjo srečo, smo jo imli tudi mi. Ravno ta dan je bil v Judenburgu rally veteranov in bilo je kaj videti.

Samo za vzorec:

Slika

Slika

Slika

Po ogledu in počitku smo nadaljevali pot, saj smo imeli za 18. uro napovedan ogled muzeja in pivovarne Gosser v Leobnu.

Še vedno gori - doli

Slika

Na Muri vidite tudi, kako se izkorišča moč vode

Slika

in pa stare utrdbe


Slika


Na hitro smo se ustavili v hotelu nekateri so se preoblekli in gas v Leoben.


Slika

Po poti do muzeja nas je pričakal še ta prizor

Slika

Po ogledu muzeja in obvezni degustaciji piva je sledil zaslužen počitek


Rezultat: prevoženih 120km in polni želodci.


Nadaljevanje sledi
Izi
Kapitan fregate
Prispevkov: 116
Pridružen: Po Maj 19, 2008 14:28
Kraj: Ljubljana - Supetarska draga

OdgovorNapisal/-a Izi » Sr Jun 27, 2012 12:06

3.dan Leoben - Graz ( vsaj namen je bil tak )

Zopet vstajanje zajtrk in priprave na odhod. Nekaj udeležencev je zaštrajkalo in sklenili so nadaljevati pot z avtobusom, saj so bile riti preboleče.

Priprave na odhod

Slika

in smo šli. Lepo počasi smo se ogrevali do Leobna cca 12km. je pa pred Leobnom kar klanec in ob prihodu v mesto smo sklenili, da je obvezen postanek na kofe. Ustavili smo se na glavnem tgu

Slika

Mesto je lepo, je univerztetni center pokrajine in v njem je nekaj večjih programerskih podjetij ( logistične storitve).

Slika

Nadaljevali smo pot po kolesarski popti R2, ki je oznaka za Murradweg

Slika

Še vedno velja, da je pot odlično označena ali s talnimi oznakami ali z tablami.

Slika

Se pa pokrajina kar poravna in tudi pokrajina postaja vedno bolj urbana in s tem zame relativno nezanimiva.
Vendar se še vedno najde nekaj motivov za slikce.

Pozna se tudi, da recesije v Avstriji ni, poglejte samo, kakšne srne imajo.

Slika

Postanke se splača delati na kolesarskih pit stopih, saj je prostora za kolesa veliko

Slika

in po cca. 20 km prispeš v Bruck on....

Postanek, slikanje, pivo in gas naprej, saj se je vremenska napoved začela slabšati in dež je bil čedalje bližje.



Slika


Bližalo se je mesto prvega postanka, kjer nas je Mare čakal

Slika

še mimo te vasi in

Slika
Prispeli smo do počivališča ob glavni cesti, kjer nas je čakal avtobus. Začeli smo se malo gledati med sabo, malo gor vreme. Obetal je dež.

Padla je odločitev. Dovolj za to rundo. Zaradi zadnjih 20km si ne bomo pokvarili izleta, dovolj imamo.

Tako smo naložili bicikle na avtobus in direkt proti domu.

Slika

ZAKLJUČEK: tri dni kolesarjenja. Prevoženih med 240 in 270 km, odvisno od ovinkov.Imeli smo se fantastično in padla je odločitev, da gremo jeseni na Bavarsko za tri dni.

LP Izi

ps. slik imam ogromno, materiala o trasi tudi. Če koga slučajno zanima še kaj, kar pogumno
gorenjc
Admiral
Prispevkov: 705
Pridružen: Ne Nov 04, 2007 23:22
Kraj: LJ

OdgovorNapisal/-a gorenjc » Sr Jun 27, 2012 12:47

LEP izlet, super.
Je zadeva vozna tudi s cestakom(razen makadam na začetku), al je boljš treking/gorc?
Stroški?
Uporabniški avatar
EDO
Admiral
Prispevkov: 1873
Pridružen: Po Nov 16, 2009 13:44
Kraj: Ljubljana - Lovran - Umag

OdgovorNapisal/-a EDO » Sr Jun 27, 2012 18:55

--
Nazadnje spremenil EDO, dne Pe Dec 07, 2012 20:14, skupaj popravljeno 1 krat.
Living well is the best revenge
https://www.facebook.com/NotaBeneSailing/
Uporabniški avatar
pešekan
Admiral
Prispevkov: 2294
Pridružen: Pe Avg 26, 2011 10:58
Kraj: ilirska bistrica

OdgovorNapisal/-a pešekan » Če Jun 28, 2012 09:54

Ja edo, za začetek pojdi do lovrana, po poti te pričakam s pivo :lol: :lol:

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 9 gostov