MURING

Tukaj lahko razpravljate o vsem, kar ne sodi v nobeno od zgornjih rubrik. Vseeno naj ne vsebuje preveč politike, verskega prepričanja in podobnega, kar lahko hitro preveč razdvaja ljudi!

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
cougar
Poročnik fregate
Prispevkov: 66
Pridružen: Sr Jan 16, 2008 21:25
Kraj: maribor

MURING

OdgovorNapisal/-a cougar » Sr Mar 05, 2008 22:01

Allo---lep pozdrav morjeplovci
Naj mi nekdo opiše muring in način priveza ker se še nisem nikoli vezal nanj, evo pa da ne izpadem burek pred publiko ki je na sprehodu in vse te reči obvlada ... :D
mirno morje :wink:
cougar
Uporabniški avatar
Lipi
Kapitan
Prispevkov: 187
Pridružen: To Avg 07, 2007 07:52
Kraj: LJ - Vrsar
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Lipi » Če Mar 06, 2008 07:39

Lp!

Muringe boš našel v večini marin. ZELO laično povedano je to štrik, ki je na enem koncu preivezan na pomol, na drugem pa je pritrjen na betonski blok v vodi.

Najbolj enostavno je, da se s krmo (s svojimi vrvmi) vežeš na pomol, na premec pa 2 muringa (levo in desno - ni pa v vseh marinah možnosti uporabe 2 muringov). Predstavljaj si, da je muring nadomestek sidra. V teoriji je vse to sicer zelo enostavno, se pa stvar lahko tudi "malo" zakomplicira :oops:

Upam da nisem stvari preveč zakompliciral, pa da ti je zdaj stvar vsaj malo bolj jasna.
še kakšen meter več ...
bimbus
Kapitan
Prispevkov: 169
Pridružen: Če Apr 05, 2007 12:51
Kraj: OBALA

OdgovorNapisal/-a bimbus » Če Mar 06, 2008 10:51

ponavadi v marinah ti ga tudi tej njihovi delavci, ki ti pomagojo pri vezu, potegnejo iz morja da ga samo zagrabis in privezes
Uporabniški avatar
Lipi
Kapitan
Prispevkov: 187
Pridružen: To Avg 07, 2007 07:52
Kraj: LJ - Vrsar
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Lipi » Če Mar 06, 2008 11:09

ponavadi ..... :D
še kakšen meter več ...
Uporabniški avatar
nemo
Admiral
Prispevkov: 600
Pridružen: To Mar 20, 2007 21:20
Kraj: SLOBALA

OdgovorNapisal/-a nemo » Pe Mar 07, 2008 09:23

Izrat pa je prevzet iz anglescine in sicer "MOORING LINE" in pomeni dobesedno vrv za vezanje plovil. Pri nas na jadranu je navada, da polozijo v marini pred pomolom v vodo vrsto betonskih blokov, jih povezejo z debelo verigo (mooring chain) in nato nanjo pritrdijo manjse verige, na njih pa nato debelejse vrvi, ki so z tanko vrvico pritrjene na obalo. Vsa stvar lezi na dnu, ko jo rabimo za privez, nam jo (vcasih :D )mornar potegne z dna in poda, da jo ob boku pocasi vlecemo do premca in zavezamo. Posebej pri manjsih plovilih in jadrnicah je mooring potrebno zelo napeti, ker debelejsa veriga vcasih lezi nenapeta v mulju in se nato obmocnejsem vetru dvigne iz mulja in barka lahko udari v pomol.Pazi tudi, da se mooring vedno potopi predno krenes, ker niso vse vrvi obtezene in lahko se ti zgodi, da jo navijes na eliso ali zakacis z peto. :cry: :cry: :cry:
Obilo zabave na morju! :lol:
EDINI DOBER DAN JE DAN NA MORJU!
Uporabniški avatar
cougar
Poročnik fregate
Prispevkov: 66
Pridružen: Sr Jan 16, 2008 21:25
Kraj: maribor

OdgovorNapisal/-a cougar » Pe Mar 07, 2008 12:54

Hvala vsem
No pravijo, da "ko pita ne skita" . Pa saj veste kako je, ponavadi ko se ti kaj zašteka se najde na pomolih ene par TV navtikov ki vse najbolje obvladajo :cry: in pol me ma da bi enemu veslo u grkljan zabil.
Verjetno da ma ta tadebel štrik tud kakšna ušesa za privez narejena al kako?Moja barka ima 7.5m luftlinije in verjetno si na tej dolžini potegnem ven kak hakelc in se našponam nanj :idea: ??
mirno morje
cougar
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Pe Mar 07, 2008 18:34

Joj Cougar, pa res ne veš nič o vezanju barke... Teli TV gledalci bodo zagotovo imeli burlesko ali pa komedijo, ko bodo opazovali tebe. :D Pa ne mi zamerit!

NE, muring nima nobenih ušes. Vrv pač dvigneš, kot so že povedali vsi pred mano in jo na določenem mestu zavežeš za svojo bitvo! No pa ker sprašuješ to, ti priporočam, da se najprej malo usedeš in se naučiš pravi vozel (namotavanje) za na bitvo. Pri napenjanju pa pazi na prste! Sem že vsaj 100 x videl modre prste, ki so jih začetniki "pozabili" med vrvjo in bitvo! Vedno najprej dva ovoja, da vrv prime, šele nato narediš zanko ali dve in jih natakneš... Poglej na netu ali pa v kakšno knigo, priročnik za izpit...

LP
Poročnik fregate
Prispevkov: 67
Pridružen: Pe Nov 09, 2007 20:36
Kraj: Piran

OdgovorNapisal/-a » Pe Mar 07, 2008 22:29

Cougar priporočam ti, da si zdaj spomladi privoščiš za vikend izlet v Piran, vzameš povštrček pupico in opazuješ od burekov dalje vse ki prihaja in odhaja iz pomola. Zelo redki so, ki obvladajo a uglavnem imamo včasih prav zabavo. Če boš enega videl kateri obvlada sceno in enega, ki nima pojma, ti bo vse jasno in boš že sam lahko poizkusil, ter boš takoj v povprečju.
Lep pozdrav,
Uporabniški avatar
cougar
Poročnik fregate
Prispevkov: 66
Pridružen: Sr Jan 16, 2008 21:25
Kraj: maribor

OdgovorNapisal/-a cougar » So Mar 08, 2008 11:22

:D brez skrbi, vozli mi še kar grejo admin, sem se pa v glavnem do zdaj vezal na bojo in res še muringa nisem od blizu videl.Pa ne zamerim jaz kar tako, saj je tudi iz mojega pisanja razvidno da se znam pošaliti na svoj račun.Nihče pa ni prišel naučen na svet.Hvaležen sem za vse nasvete, katerih se bom držal bo pa moja odločitev.MŠ , ideja je za čisto desetko , najbolje je videt, izkušnje morjeplovcev na forumu pa vsem pomagajo da si stvar lahko že v naprej vsaj malo predstavljaš. Verjemite da na tem forumu nisem edini ki ga to zanima in ki še muringa ni videl. Upam da bo za veliko noč lepo vreme in brez burje, da skočim jaz malo pošpijunirat
lep pozdrav in mirno morje
cougar
papa
Viceadmiral
Prispevkov: 442
Pridružen: Sr Jan 30, 2008 12:18
Kraj: ČRNA GORA - MURTER- SLANICA

OdgovorNapisal/-a papa » So Mar 08, 2008 12:26

Ja saj zato pa je tako ker si z denarjem lahko kupiš vse tudi ispit kaj pa se tiče pomorskih veščin pa tako ni važno sej bo že gdo pomagal.
Ne me farbat, da si zapravil goro denarja za barko privezat se pa neznaš. Upam da boš vsaj enmu od tehle nasvetodajalcev počohal njegovo barko pri parkiranju. Vsi ki me poznajo vedo da sem pomagal, pomagam in bom pomagal vsakemu samo tole mi pa nabije tlak do konca. :? :(

lp papa
^^^^^^^^^^^||
|______________||'""|""\__,_
|UNION_je zakon!!||__ |__|__ |)
I(@) |(@)"""**|(@)(@)****|(@)
Poročnik fregate
Prispevkov: 67
Pridružen: Pe Nov 09, 2007 20:36
Kraj: Piran

OdgovorNapisal/-a » So Mar 08, 2008 22:33

Ha, ha, meni pa nabije tlak do konca ko ljudje rečejo, da so parkirali barko.
Od rane mladosti živim z barko - zdaj sem v penziji in sem razmišljala ali sem sploh kdaj v življenju uporabila muring - nisem. Privez imam v Pi, če grem na pomol, vežem na bok in ko smo hodili še po jadranu vsako leto ( do plovnih dovoljenj), smo itak vedno sidrali. Tako da to ni merilo, da si čisto frišen morjeplovec, če se še nisi vezal na muring. Glede na to, da živim v Pi, sem pa dostikrat pomagala vezat barko tistim novopečenim miljonarjem, ki totalno nimajo nič pojma in sploh še niso slišali za muring.
Lep pozdrav,
.
Uporabniški avatar
cougar
Poročnik fregate
Prispevkov: 66
Pridružen: Sr Jan 16, 2008 21:25
Kraj: maribor

OdgovorNapisal/-a cougar » Ne Mar 09, 2008 08:22

Papa zdaj si pa malo vsekal čez rob :(
Imam že četrto plovilo, verjemi da sem se že kje vezal, nikoli pa na muring. Pač nisem imel priložnosti, verjetno sem šel kje mimo in se zanj pač nisem zavzel.In ker nameravam to poletje na malo daljšo ruto in lahko kje naletim na muring se raje pozanimam prej kako je s tem . Barke nasvetodajalcev bom pa pa pazil prav tako kot vse ostale do sedaj.Okoli mene je za enkrat ostalo do sedaj še vse celo in upam da bo še naprej tako
O kupljenih izpitih pa tako; Muringa nam na predavanju sploh omenili niso , sicer pa je takrat (v prejšnjem stoletju ) bila boja , sidro in štrik zakon. Ne vem koliko muringov je bilo takrat sploh že na jadranu.Sicer se pa morja učiš vse življenje , in še marsikdo bo o tem tukaj tudi marsikaj vprašal . Zato pa je forum in nasveti drugih ali pa izkušnje nam vsem še kako pridejo prav , zato se ni lepo norčevati iz tistih ki kaj vprašajo ali pa jih potolči. Poznam jih kar nekaj ki so "izpite" kupili (tudi nove Slovenske) , pa stvari obvladajo ker so bili v to enostavno prisiljeni , če so hoteli pluti.Sem pa mnenja, da je takšen način učenja (ko se že zatakne) , napačen , nima smisla gasiti kar je že pogorelo.Predavanje ti da vsaj osnove, za več pa mora poskrbeti vsak sam.
Lepo Papa da pomagaš , saj jaz tud in to z veseljem , pa oprosti če sem ti nabil pritisk . Spij nekaj da ne boš preveč stresen :D
MŠ hvala za tolažbo :wink:
cougar
Uporabniški avatar
racman
Admiral
Prispevkov: 692
Pridružen: Ne Maj 20, 2007 15:25

OdgovorNapisal/-a racman » Ne Mar 09, 2008 09:26

ne sekiraj se in samo sprasuj kar ti ni jasno - meni ni se marsikaj in pred odhodom na morje bom mocno zasul forum z vprasanji-sam sem imel sreco da sem veliko spraseval na forumu in da sem imel prve 2 dni izkusenega morjeplovca ob sebi na vodi vendar sem bil potem vsakodnevno pred neznano situacijo - nihce te ne more nekaj nauciti za kar potrebujes enostavno izkusnje da pravilno precenis situacijo glede muringa pa je tako da je zakon - boljsa polovica vedno priveze premec jaz pa nato muring na zadnji levi bok...
atilone
Admiral
Prispevkov: 2790
Pridružen: Sr Nov 28, 2007 20:34

PREDAVANJA

OdgovorNapisal/-a atilone » Ne Mar 09, 2008 09:39

Jaz , pa bi predlagal, če se seveda drugi strinjate, da prevzame pa-pa iz Cela, kot nekakšno predavanje, sprotno izobraževanje, o novih in starih veščinah v navtiki, motorjih, skratka o vsem, kar obdelujemo tukaj na foromu. Iz njegovih prispevkov, se da ,takole med vrsticami , ugotovit njegovo izžarevanje znanja in inteligence. Nam revežem, ko ne vemo skoraj nič, verjetno ne bi nič zaračunal ( saj smo vendar FRENDI ), lahko pa jaz zrihtam ( mamo tudi Mag. farmacije v družini ), kakšno škatlco apaurina, helexsa ali xanaksa ( po želji ), da mu ne bi od naporov se dvignu tlak. Pa še v živo ,nekje maja na morju, bi nam lahko demonstriral, kako moramo "parkirati" naše barke !
LP
Nazadnje spremenil atilone, dne Ne Mar 09, 2008 09:46, skupaj popravljeno 1 krat.
zobar
Viceadmiral
Prispevkov: 447
Pridružen: Ne Mar 11, 2007 08:32

OdgovorNapisal/-a zobar » Ne Mar 09, 2008 09:40

Ko smo že pri izpitih. Izpiti so prosim oprostite izrazu čisto sranje.S tem nikakor ne mislim, da so nepotrebni. Ravno nasprotno.Samo program in način opravljanja se mi zdi totalno neprimeren.Vsakdo mora imeti za opravljanje svoje dejavnosti nekakšno osnovno sredstvo.V saki avtošoli naprimer lepo opraviš najprej teoretični del in nato , če delaš izpit za skuter voziš pač skuter minimalno predpisano števili ur,če delaš izpit za avtobus pa voziš pač avtobus. Sedaj mi pa pokažite vsaj eno kapitanijo,ki deli izpite in ima plovilo na katerem se lahko naučiš vsaj osnovnih veščin.
Je ni. Dovolj je, da se naučiš nekaj malega o motoroznanstvu, minimalno o navigaciji in vremenu in veliko o brezveznem položaju vseh mogočih luči na ladjah ponoči in evo ti izpita. Nič omejitve motornih KM.Lahko si omisliš zverino hitro in močno ko hudič.In seveda ravno tako nevarno zate in tudi za vse okoli tebe.Edina omejitev je dolžina 24 metrov.
Skoraj vse ostalo pa je po principu - Evo izvoli in bog naj ti pomaga-.
Ko začnem takole razmišljati se mi zdi, da je pravzaprav čudno, da je na morju tako malo nesreč.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 30 gostov