Posodabljanje foruma !!!

Obvezno preberi!!!

Moderator: moderator

Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral
Prispevkov: 4811
Pridružen: To Jan 11, 2011 17:27

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » So Apr 16, 2011 22:35

Iscemoo sponzorja, da bo plačal mulca?!
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Ne Apr 17, 2011 13:10

Mene malček zmoti tisto 'ne morete iskati pogosteje', ampak po drugi plati pa lahko med tem, ko počakam, ponovno premilim kriterije iskanja, kar pa često pride kar prav.

Tako, kot je zdaj, je veliko manjša obremenitev za strežnik za reč, ki me pravzaprav niti ne moti zares.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Ne Apr 17, 2011 13:27

Marjan Tomki napisal/-a:Tako, kot je zdaj, je veliko manjša obremenitev za strežnik ...

Buče; tale forum gostuje pri nekem ponudniku in ze pri srednje resnih ponudnikih spletnega prostora zakupis dolocen prostor na strezniku kot paket in ponavadi vsakemu paketu dolocijo tudi odstotek resursov streznika (procesorske moci, RAM-a), ki jo lahko katerakoli skripta iz tega spletnega mesta doseze. V primeru DOS napada, npr. da bi nekdo s skripto izvajal zahtevna iskanja se zgodi naslednje: zaradi obremenitve podatkovne baze ob hudem napadu bi se delez dodeljene procesorske moci povecal nad dovoljeno in v tem primeru se skripta, preko katere se ta zahtevek izvaja, eliminira. Na Joomli lahko te simptome vidite, kadar kje pise ""Internal server error". Ne more vendar nek resen ponudnik delovanje celotnega streznika prepustiti skbnosti posameznega admina nekega foruma.
Druga stvar pa so hekerski vdori preko spletnih aplikacij, ki niso posodobljene in kjer je mogoce preko "luknje" na enem izmed spletnih mest onemogociti cel server; ampak to je povsem druga narava problema.
Dajmo zakljuciti to debato; jaz bi sicer znizal casovno omejitev in posodobil na zadnjo verzijo produkta (tukaj phpBB), ampak naj ostane raje tako kot je, se posebej ce ekipa ne obvlada sistema najbolje. Pa brez zamere!
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Ne Apr 17, 2011 15:15

Grega295 napisal/-a:
Marjan Tomki napisal/-a:Tako, kot je zdaj, je veliko manjša obremenitev za strežnik ...

Buče; tale forum gostuje pri nekem ponudniku
...
Na buče se ne razumem preveč dobro :wink:

Kje teče tale forum, ne vem, in dokler ne vem, so najbrž 'buče' naprej domnevati, če ne veš.

Kar zadeva pozornost na obremenitve strežnikov

Po mojih izkušnjah (reševanja zapletov, ki so jih zakuhali drugi) dodana kompleksnost obdelav, algoritmov, procesov, podatkovnih struktur - če le ne paziš - vedno preraste zmogljivosti, pa naj te naraščajo še tako hitro. To velja ne glede na to, če so web strani različnih pri ponudniku v enem operacijskem sistemu ali virtualizirane (in s čim...) v več; čim sistematično ne paziš, vedno zmanjka česa. Pomnilnika, kanalov, procesorske moči...

Ti dodaš na videz majhno funkcijo, za katero se kasneje izkaže , da je v tistem SW algoritem slabo interpretiran (Murphy), zato zmanjka kakšnega vira (glede na parametre ponudnika gostovanja - če je dobro narejeno, to na druge aplikacije ne vpliva).

Največkrat je narejeno tako, da dokler ne plačaš več, si zadavljen (aplikacija ni odzivna), ne da bi bil za tako nedzivnost potreben DDOS ali kaj podobnega. Če pogledaš drugače, so zlonamerni programi in njihovi avtorji samo še nekoliko bolj lahkomiselni in brezobzirni dodajalci 'funkcionalnosti' in kompleksnosti, in jih še malo manj zanimajo neželjene posledice in testiranja.

Vem približno za nekaj različnih možnosti (in običajne posledice posameznih izbir), lahko najdem in preverim več - ampak to je forum 'morjeplovec', ne 'računalničar'. (Priden, da se skušam držat 'za kravatl'c' in da se nisem bolj razpisal :wink: :oops: )

Grega295 napisal/-a:Ampak zakljucimo to debato; naj ostane raje tako kot je, ce ekipa ne obvlada sistema najbolje. Pa brez zamere!


Kolikor Jaz Lahko Presodim - KJLP od zdaj naprej - (že iz prejšnjih prispevkov v tem nizu), ekipa (malo več kot samo) dobro obvlada sistem.

Jaz se trenutno ne ukvarjam s tem področjem računalništva - če bi bilo (ali ko bo) treba, bi se (ali se bom) zaštudiral vanj za mesec, dva... in potem bo drugače.

Pri tistih, ki skrbijo za ta forum, (Sandi in Admin) pa je - KJLP od zgoraj - drugače. Odločitev, kaj, s čim in kdaj - KJLP - je na osnovi cene, medsebojne združljivosti rešitev (portal in forum), možnosti ki jih ponuja posamezna rešitev, zahtevnosti upravljanja, možnih (in testiranih) zapletov v času prehoda... Če pogledaš njune prispevke prej v tem nizu, se boš po mojem tudi ti strinjal.

Drezanje v spremembe - zaradi zahteve po nekaj sekundnem čakanju med iskanji, kar je v bistvu nepomembno za funkcionalnost - po rešitvi, s katere se bo itak predvidoma prešlo na drugo, čim bo za to kaj časa (verjetno bo to jeseni, ko mine glavna morjeplovska sezona) je pa itak bolj malo smiselno.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Ne Apr 17, 2011 16:34

MT napisal si cel esej, ampak kar pises so samo (zelo) splosne reci, za katere ve vsak (cetudi filozof), ki je kdaj opravljal vsaj pol leta dela nekje na help-desk-u. Z moje strani zakljucujem debato.
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Ne Apr 17, 2011 21:39

Ufff, res je, nisem strokovnjak za web aplikacije, serverje in podobno... Pač to ni moje področje, se pa vsaj malo razumem. Razumem se toliko, da zadefa funkcionira in to že več kot 4 leta. :wink:

Čas med iskanji sem zmanjšal na 8 sekund, kar bo pomoje čisto dovolj. Res ne verjamem, da se ti vedno tako hudičevo mudi... In če nekaj iščeš, potem vsaj preletiš prvih 5 zadetkov in med tem je zagotovo že minilo 8 sekund... Se pa strinjam, da je bilo mogoče 15 sekund res preveč.

Glede posodobitev pa je že veliko napisanega, že zelo dolgo imam to v planu. Potem smo praktično do konca spacali celo integracijo vBulletina v Joomlo in pa tudi phpBB v3 enako v Joomlo... Oboje ima svoje prednosti, oboje deluje, mi pa ni všeč! Odločil sem se, da integracije ne bo in bomo raje samo posodobili forum... Neke velike prednosti vBulletina ne vidim (samo begal bo stare uporbnike...), tako da bo najbolje ostati kar na phpBB...
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Ne Apr 17, 2011 21:45

.


Oboje ima svoje prednosti, oboje deluje, mi pa ni všeč! Odločil sem se, da integracije ne bo in bomo raje samo posodobili forum... Neke velike prednosti vBulletina ne vidim (samo begal bo stare uporbnike...), tako da bo najbolje ostati kar na phpBB...


A tako?

Se pravi, ne bo direktnega popanja fotk na forum.
Še zmeraj po starem s selotejpom, pol jih pa nihče ne vidi.

Ja takle mamo! Za ta dnar je to to!

lp

.
pajer 1

Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Ne Apr 17, 2011 21:47

Ma ne Pajer, ne se bati, direktno popanje fotk bo, to nima veze z integracijo v portal... :wink: :D

Popanje fotk pa je v phpBB v3 še precej bolje rešeno kot pa v vBulletinu in sem prepričan, da vam tam celo nebi bilo všeč...
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Po Apr 18, 2011 10:17

admin napisal/-a:Čas med iskanji sem zmanjšal na 8 sekund, kar bo pomoje čisto dovolj. Res ne verjamem, da se ti vedno tako hudičevo mudi... In če nekaj iščeš, potem vsaj preletiš prvih 5 zadetkov in med tem je zagotovo že minilo 8 sekund... Se pa strinjam, da je bilo mogoče 15 sekund res preveč.

Hvala. Najbrž imamo različne načine uporabe foruma; jaz ob vsaki težavi ali vprašanju, na katere naletim na barki prekrižarim z iskalnikom stare teme tega foruma po dolgem in počez, saj je marsikaj zelo dobro razloženo.
8 sec bo OK; v primeru, da bi to prekomerno obremenjevalo strežnik, se bo kdaj izpisalo obvestilo "Internal Server Error".
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Po Apr 18, 2011 20:53

Internal server error se je danes vsaj enkrat že pojavil; iz dosedanje uporabe foruma se ga ne spomnim.

Ni nujno, je pa mogoče, je razlog zadnja sprememba.


Grega295, na
Tako, kot je zdaj, je veliko manjša obremenitev za strežnik ...
si ti napisal esej.

Jaz sem bil v odgovoru na tvoj esej splošen namenoma, predvsem zato ker to ni računalniški forum, in tudi če računalniške zadeve koga na Morjeplovcu zanimajo, je Sajo napisal, da bo za to naredil računalniški razdelek - ko pride do tega in bo prilika.

Odgovoril sem na tvoj esej, čeprav si ga končal 'zaključujem debato o tem', kar morda pomeni, da je šlo za samogovor in ne debato.

Na začetek tvojega eseja
Buče; tale forum gostuje pri nekem ponudniku...
sem - ne jedrnato, ampak v podobnem obsegu, kot je bil tvoj 'esej' - zapisal, da je pozorno ravnanje z računalniškimi viri vseeno pomembno, čeprav zmogljivosti rastejo in cene na zmogljivost padajo.

Na to si ti odgovoril, da sem napisal esej in vanj samo splošne reči, ki jih vsak ve. Spet si končal s tem, da zaključuješ debato. Torej še en samogovor namesto pogovora?

Po tvojem naj bi jaz v svojem 'eseju' napisal splošne reči, ki jih vsak ve. Ampak to so z drugimi besedami in manj jedrnato povedane, po vsebini pa iste, za katere si ti v svojem 'eseju' zapisal: 'Buče...'?

Če želiš nadaljevati, predlagam da greva od tu v temo za prepucavanje, mudovlek in zidanico, dokler ni računalniškega razdelka.

Jaz zlahka padem v preveč podrobnosti, ne premalo, in okrog računalništva se motam od jeseni 1979. Recimo, tole je od pred kratkim, slikan je predvsem 'filc' prahu pod ventilatorjem, razlog, da se je PC pregrel in izklopil, ko ga je šel protivirusni program vsak dan ob isti uri pregledat na viruse, čeprav je načet - napihnjen zaradi pregretja - tudi kitajski elektrolitski kondenzator na sliki spodaj. Takih mama-plat smo imeli kakih 250 in na večini so ti elektroliti prvič crknili že na koncu garancijskga obdobja, zdaj crkavajo drugič. Ampak tale za zdaj še dela.
Slika

Je kup področij, ki jih pri računalništvu ne poznam dobro, me pa še vedno zanima praktično vse. To pomeni, da bom od tebe skušal izvedeti čim več tega, kar veš, tako da se lahko pripraviš na 60 let starega radovednega Janezka s 30 leti računalniških izkušenj in na kup 'zakaj', 'kako', 'kje je source od tega in kako v njem najdeš, kar iščeš', 'kako narediš trace, da vidimo, ali res dela tako' pa 'kako tu dela debugging, da vidim vrednost te spremenljivke, takrat, ko...' - seveda vključno z tistim, kar veš o helpdesku; takega helpdeska, kot si ga orisal, doslej tudi še nisem počel.

Nekje drugje je nekdo dal primero, da mi 'je nekdo vrgel kost' za glodanje. Mi ti ponujaš še eno?
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Iskanje ne zajame besed iz naslova teme ali pripevka

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Po Apr 18, 2011 21:09

Admin, ena reč pri iskanju me pa vseeno moti, in sicer, da iskalnik ne najde iskalnega pojma v imenu teme.

To sem opazil, ko sem iskal temo z naslovom 'prepucavanje...'. Verjetno je enako tudi z naslovi postov, ampak tega nisem testiral.

Če je v kaki temi kaj za iskanje bistvenega samo v naslovu (teme ali prispevka), iskalnik tega po vsem sodeč ne najde. Kadar so prispevki zelo kratki, je precej verjetno, da v njih besedilo iz naslova ne bo ponovljeo, in v tem primeru je treba iskati na roko.

Jaz sem za svoje prispevke rešil problem tako, da naslov praviloma ponovim tudi v besedilu, in tako iskalnik najde tudi, če iščeš po naslovu. .
Nazadnje spremenil Marjan Tomki, dne Po Apr 18, 2011 21:11, skupaj popravljeno 1 krat.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Po Apr 18, 2011 21:11

Bo to boljše na novem phpBB-ju... :wink:
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Po Apr 18, 2011 21:14

Samo takrat bom jaz malo starejši, malo bolj siv in plešast in utegne me boleti kak sklep, ki me zdaj še ne zeza :wink:

Imaš tudi za to kakšno rešitev - poleg praviloma dobre družbe tukaj okoli, razen kadar jaz kaj zatežim :oops:
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Morjeplovec bil nekaj časa nedosegljiv

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Če Maj 19, 2011 18:11

Morjeplovec bil nekaj časa nedosegljiv
Velja tako za forum kot za portal. Zdaj spet (zelo) dobro odziven za branje, razmeroma dolgo za sprejem prispevka.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Mike
Admiral
Prispevkov: 1373
Pridružen: To Jul 01, 2008 11:01
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Mike » Če Maj 19, 2011 19:25

Men čist uredu dela.
V8 + Jet drive

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov