Jadranje - prosnja za nasvet

Obvezno preberi!!!

Moderator: moderator

BranX
Poddesetnik

Jadranje - prosnja za nasvet

OdgovorNapisal/-a BranX » Ne Maj 17, 2020 01:50

Pozdravljeni.

Lani sem prvic jadral, torej sem precej svez. V Angliji sem pridobil Day-Skipper licenco, udelezil sem se ene regate. Skupaj imam za sabo priblizno 200 nm. Poleti sem na morju najel coln zgolj za en dan. Kljub Covid-19 bomo morda poletno regato v sluzbi v juliju vendarle izvedli.

Razmiljam, da bi morda v avgustu najel jadrnico na Hrvaskem za en teden. Zanima me, kaj izkuseni jadralci menite o tem?
1. A bi bilo boljse nabrati se vec izkusenj pred najemom z iskusenim skiperjem?
2. Ce sta na jadrnici zgolj dva (jaz in zena), kaksna jadrnica po vasem pride v postev: dolzina, kaksna posebna oprema?
3. Ce bova z zeno sla jadrat, bova izbirala med
- kornati
-split-brac-hvar,..

Kaj bi izbrali vi?

Lep pozdrav.
kr3mn1
Admiral
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: Jadranje - prosnja za nasvet

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Ne Maj 17, 2020 14:31

nisem sicer jadralec, ampak par osnov je pa istih kot za motorne čolne.

Ti si relativno svež v tem, sedaj koliko entuzijazma in s kakšnimi ljudmi si bil teh 200 milj na krovu jadrnice ne vemo. Lahko da ste ga pili 14 dni skupaj, ali pa ste 14 dni skup jadral na hard. ne vem in zato sklepam da nimaš pojma še. tudi ne vem, zakaj si naredil licenco po internetu? Te je strah, da bi na tapravem izpitu padel?

- vožnja jadrnice z motorjem načeloma ni težka stvar. Je pa nevarna če ne znaš brat karte/gledat na ploter in da se odločaš prečkat tam, kjer vsi vozijo kontra.
- ali tvoja žena zna kaj postoriti na jadrnici? Če misliš da boš sam peljal 11m jadrnico, tvoja bo pa sedela pa te gledala, tudi izplula ne bosta, ko bo jadrnica stolčena ali pa vidva skregana. Taka stvar lahko rata veeeelika nočna mora. Sploh če misliš kako ji bo ugajalo, zato ker tebi ugaja. Sedeti na jadrnici privezani v marini pa pit vinčka je malce drugače kot bit zasidran nekje v nekem zalivu, kjer ne veš ali bo sidro držalo, ali bo veter ponoči, ali te bo zbudilo hrstanje poliestra v skale itd...
- si kdaj plul ali pristajal v močnejšem vetru?
- veš kaj je vremenska napoved, in kako daleč lahko prideš v določenem času?
- si kdaj plul v slabem vremenu ali pristajal jadrnico sam - sam kot ena oseba, v vetru na pomol / marino?
- ti je pojem "sidranje" dobro znan? Da ne pristaneš v rubriki - najel jadrnico, pojma o pojmu kako se sidra in stolkel vse ki so bili sidrani poleg njega - teh je kar veliko vsako leto.
- veš da je jadran eden najbolj zahrbtnih morij kar se tiče vremena? Sedaj je lepo vreme, 15 min kasneje pa dobiš burjo/dež iz jasnega neba? JAdrnica ni gliser, in ne uideš ničemur, ampak moraš potrpet.
- najem jadrnice ni problem, sploh letos poleti ne bo.
- vedi nekaj - če boš najel jadrnico na Krku, ne boš ti videl hvara. En teden ti je od Pule do Iža, Kornate vidiš od daleč in obrni pa nazaj. Jadranje ne gre kot motornjak - 30 vozlov na uro, 4 ure in si v Splitu. Jadranje je od 0 pa do 6 vozlov recimo na uro, v lepih pogojih. Jadraš ali na motor, valovi nasproti, veter v obraz, ali pa v hrbet. Lahko se pelješ 8 dejanskih vozlov, ali pa na poln gas komaj 4. Potem moraš nekje spat, pa mal počit, pa kak dan je slabo vreme, itd...se pravi 2-3 dni do dugega če je bolj tako tako, pa 2-3 nazaj. pa je šel teden. Iz tega lahko razbereš, da boš moral najet jadrnico lokalno kjer se misliš potepat. Sploh kornati ti bojo dopizdili, uno kamenje gledat pa 1x na sprehod in enkrat na drago večerjo, pa boš imel dovolj. Hvar pa Korčulo bi pa kot neizkušen jadralec malce pustil še čakat, tam zna fino veter potegnit, in če se ne znaš zavlečt v kak zaliv pa privezat kot pajek na obalo in na 2 sidra, bo hitreje mimo če sam odpreš ventile da jo potopiš, kot pa da te nabija po skalah.

drugače pa pač narediš tako kot smo vsi. Probaš. Najameš nekaj in probaš. Najami sedaj, ne avgusta. pa vzami samo čez vikend. pa pol še enkrt če vama bo všeč. Pa se pelješ okoli Krka enkrat. Ali lošinja, tam kjer boš pač najel. Če potem obema ne bo srce bilo za to stvar, pač pozabi na to in hodi s kolegi enkrat na leto maja za en teden na najeto jadrnico pit, pa bo za oba uredu. Samo najbolj zagrizeni fanatiki in entuzijasti ostanejo jadralci. To je malce posebna sorta ljudi, ni nič narobe z njimi, razen tega da celo zimo perejo štrike.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral

OdgovorNapisal/-a Marchi » Ne Maj 17, 2020 16:04

BranX
Poddesetnik

OdgovorNapisal/-a BranX » Ne Maj 17, 2020 19:38

Nekaj dejstev:

1. Nobenega pitja - skupaj sedem dni jadanja, en dan z motornim colnom, ter dva dneva z laserjem. Tudi slednje je bilo izredno zabavno, prav tako sem se precej naucil.
2. Zakaj si naredil licenco po internetu? Izpita nisem delal prek spleta, napacno si sklepal.
-Najprej 10 vecerov po 3 ure predavanj. Predavanja so potekala v nasih pisarnah v sluzbi v srediscu Londona, kjer tudi zivim. Potem dva teoreticna izpita, splosni in navigacijski del.
-Temu je sledil prakticni del, 5 dni jadranja, ter 4 ure nocnega plutja z jadrnico, vendar z motornim pogonom. V soboto zjutraj smo izpluli iz Port Solent pri Portsmouthu, nadaljevali zahodno na severni strani otoka Isle of Wight do marin Cowes in zahodneje do Yarmoutha. Prvi dan sem dozivel rahel sok, saj je bila hitrost vetra 40 km/h, vidljivost pa zelo slaba. Potem pa je kar slo. Nocno sem pilotiral proti Southamptonu.
3. Karte vem brati, z navigacijo nimam tezav,seveda upostevajoc plimovanje in spremembe morskih tokov. Teorija je vsekakor lazja, vendar sem se najvec zagotovo naucil ko sem politoril proti Southamptonu, ker se hitro izgubis v poplavi signalnih luci, ce se pred tem ne izgubis v noci.
4. Zena vsekakor ne bo samo posedala okoli.
5. Povsem sam z jadrnico nikoli nisem pristajal.
6. Vreme: ravno zato pa sprasujem na forumu. Lokalnih posebnosti je precej. In deljenje osebnih izkusenj in morebitnih nevarnosti je vsekakor dobrodoslo.
7. Trenutno ne morem nicesar najeti. Dobra dva meseca sem v izolaciji in se vsaj mesec dni bom. Seveda sem pogledal malo po spletu, kaj ponujajo jadralni klubi. Hotel sem iti en dan samo vadit manevriranje z jadrnico, vendar so za enkrat vsi dogodki odpovedani. Edina stvar, ki jo zdaj lahko naredim je VHF tecaj, ker izpit oz dokazilo izgleda potrebujem pri najemu jadrnice. Bom pa vsekakor izkorstil prvo pliloznost za nabiranje izklusenj, ko bo omogoceno.

kr3mn1 napisal/-a:nisem sicer jadralec, ampak par osnov je pa istih kot za motorne čolne.

Ti si relativno svež v tem, sedaj koliko entuzijazma in s kakšnimi ljudmi si bil teh 200 milj na krovu jadrnice ne vemo. Lahko da ste ga pili 14 dni skupaj, ali pa ste 14 dni skup jadral na hard. ne vem in zato sklepam da nimaš pojma še. tudi ne vem, zakaj si naredil licenco po internetu? Te je strah, da bi na tapravem izpitu padel?

- vožnja jadrnice z motorjem načeloma ni težka stvar. Je pa nevarna če ne znaš brat karte/gledat na ploter in da se odločaš prečkat tam, kjer vsi vozijo kontra.
- ali tvoja žena zna kaj postoriti na jadrnici? Če misliš da boš sam peljal 11m jadrnico, tvoja bo pa sedela pa te gledala, tudi izplula ne bosta, ko bo jadrnica stolčena ali pa vidva skregana. Taka stvar lahko rata veeeelika nočna mora. Sploh če misliš kako ji bo ugajalo, zato ker tebi ugaja. Sedeti na jadrnici privezani v marini pa pit vinčka je malce drugače kot bit zasidran nekje v nekem zalivu, kjer ne veš ali bo sidro držalo, ali bo veter ponoči, ali te bo zbudilo hrstanje poliestra v skale itd...
- si kdaj plul ali pristajal v močnejšem vetru?
- veš kaj je vremenska napoved, in kako daleč lahko prideš v določenem času?
- si kdaj plul v slabem vremenu ali pristajal jadrnico sam - sam kot ena oseba, v vetru na pomol / marino?
- ti je pojem "sidranje" dobro znan? Da ne pristaneš v rubriki - najel jadrnico, pojma o pojmu kako se sidra in stolkel vse ki so bili sidrani poleg njega - teh je kar veliko vsako leto.
- veš da je jadran eden najbolj zahrbtnih morij kar se tiče vremena? Sedaj je lepo vreme, 15 min kasneje pa dobiš burjo/dež iz jasnega neba? JAdrnica ni gliser, in ne uideš ničemur, ampak moraš potrpet.
- najem jadrnice ni problem, sploh letos poleti ne bo.
- vedi nekaj - če boš najel jadrnico na Krku, ne boš ti videl hvara. En teden ti je od Pule do Iža, Kornate vidiš od daleč in obrni pa nazaj. Jadranje ne gre kot motornjak - 30 vozlov na uro, 4 ure in si v Splitu. Jadranje je od 0 pa do 6 vozlov recimo na uro, v lepih pogojih. Jadraš ali na motor, valovi nasproti, veter v obraz, ali pa v hrbet. Lahko se pelješ 8 dejanskih vozlov, ali pa na poln gas komaj 4. Potem moraš nekje spat, pa mal počit, pa kak dan je slabo vreme, itd...se pravi 2-3 dni do dugega če je bolj tako tako, pa 2-3 nazaj. pa je šel teden. Iz tega lahko razbereš, da boš moral najet jadrnico lokalno kjer se misliš potepat. Sploh kornati ti bojo dopizdili, uno kamenje gledat pa 1x na sprehod in enkrat na drago večerjo, pa boš imel dovolj. Hvar pa Korčulo bi pa kot neizkušen jadralec malce pustil še čakat, tam zna fino veter potegnit, in če se ne znaš zavlečt v kak zaliv pa privezat kot pajek na obalo in na 2 sidra, bo hitreje mimo če sam odpreš ventile da jo potopiš, kot pa da te nabija po skalah.

drugače pa pač narediš tako kot smo vsi. Probaš. Najameš nekaj in probaš. Najami sedaj, ne avgusta. pa vzami samo čez vikend. pa pol še enkrt če vama bo všeč. Pa se pelješ okoli Krka enkrat. Ali lošinja, tam kjer boš pač najel. Če potem obema ne bo srce bilo za to stvar, pač pozabi na to in hodi s kolegi enkrat na leto maja za en teden na najeto jadrnico pit, pa bo za oba uredu. Samo najbolj zagrizeni fanatiki in entuzijasti ostanejo jadralci. To je malce posebna sorta ljudi, ni nič narobe z njimi, razen tega da celo zimo perejo štrike.
BranX
Poddesetnik

OdgovorNapisal/-a BranX » Ne Maj 17, 2020 20:13

Hvala Marchi.

Zelo uporabna nit.

Marchi napisal/-a:http://www.morjeplovec.net/forum/viewtopic.php?f=4&t=25033
Uporabniški avatar
MarjanT
Admiral
Kraj: Sežana

OdgovorNapisal/-a MarjanT » Ne Maj 17, 2020 22:43

Jaz mislim, da bi moral predno najameš jadrnico za jadranje v dvoje, pridobiti še malo izkušenj z nekom ki stvar obvlada in je pripravljen svoje znanje deliti s tabo. Jadram približno 30 let in ti lahko povem, da je na morju nešteto faktorjev, katere moraš obvladati, za brezskrbno jadranje in uživanje v tem načinu življenja. Ko greš tisti teden ali dva na dopust, veliko pričakuješ od njega. In to je tudi prav in prav je, da se to tudi uresniči. A dovolj je par napak, ki jih napraviš, zaradi neizkušenosti, da ti bo ta dopust ostal v slabem spominu. Jaz sem že par jadralcev pripravil do te stopnje, da so samostojno zapluli. Če te zanima, ti lahko pomagam. Lahko me kontaktiraš na ZS.
Jadranje je odklop

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost