opravljanje izpita za plovilo

Debata o obnašanju in pravilih na morju ter starih in novih zakonih, ki zadevajo navtiko.

Moderatorji: moderator2, moderator, pajer1

Uporabniški avatar
neptun
Poddesetnik
Prispevkov: 3
Pridružen: Po Avg 25, 2008 13:32
Kraj: Radeče

OdgovorNapisal/-a neptun » Pe Avg 28, 2009 13:39

ok,hvala :)
Uporabniški avatar
bof
Poročnik fregate
Prispevkov: 71
Pridružen: Ne Jan 04, 2009 16:14

OdgovorNapisal/-a bof » Če Sep 10, 2009 08:46

Da ne odpiram nove teme! A je kdo tuki, ki je opravljal izpit mornar-motorist?

Mal razmisljam o njem, sej ne vem tocno zakaj, ampak znanje in opravljeni izpiti nikol ne skodijo.

Kakšna je kaj zahtevnost? A se izpit opravlja le teoretično?

No vsakršne informacije bi mi prav prišle, da se lažje odločim ali zavržem idejo.


lp,
Bof
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Če Sep 10, 2009 08:56

.


Nove teme ne moreš odpret, ker je že davno odprta in obdelana.

Malce truda in časa, pa boš našel veliko in več tega kar te zanima.

LP
pajer 1

Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
Uporabniški avatar
bof
Poročnik fregate
Prispevkov: 71
Pridružen: Ne Jan 04, 2009 16:14

OdgovorNapisal/-a bof » Če Sep 10, 2009 10:01

Pajer se opravičujem, vendar če mi verjameš ali ne, ne najdem nič kaj obsežnega o izkušnjah in opravljanju izpita mornar motorist.

Veliko prebiram ta forum, sploh preden kaj vprašam, zato prosim za pomoč.
Če imaš ti kaj več sreče ali znanja mi prosim skopiraj vsaj link.


Hvala in lep pozdrav,
Bof
bobiboss
Viceadmiral
Prispevkov: 360
Pridružen: Pe Maj 30, 2008 15:34
Kraj: lj-podgorica

OdgovorNapisal/-a bobiboss » Če Sep 10, 2009 10:08

Uporabniški avatar
bof
Poročnik fregate
Prispevkov: 71
Pridružen: Ne Jan 04, 2009 16:14

OdgovorNapisal/-a bof » Če Sep 10, 2009 15:14

Hvala Bobiboss, sicer sm to ze parkrat vse prebral.
Iščem pa tko kot sem v začetku napisal osebne izkušnje, kakšna je zahtevnost, a je kdo od tuki sploh to naredil pri nas itd...

Hvala in lep pozdrav,
Bof
John
Prispevkov: 1
Pridružen: Ne Nov 11, 2012 19:00

tečaj mornar motorist v LJ

OdgovorNapisal/-a John » Ne Nov 11, 2012 19:10

Malo sem pobrskal po internetu na temo mornar motorist in med drugim sem našel tudi debato na Morjeplovcu in en aktualni tečaj za pridobitev izpita mornar motorist o katerem govorite.

Izpit je po komentarjih prijateljev menda veliko bolj zahteven, kot je tisti za 24m. Kaj več vam pa povem po tečaju :)
acrobat
Admiral
Prispevkov: 718
Pridružen: Ne Apr 08, 2007 10:33

OdgovorNapisal/-a acrobat » Po Nov 12, 2012 18:38

John kam pa greš na tečaj,sam že ene 2 leti razmišljam da bi šel opravit izpit za Mornar motorista,pa se nekako ne pripravim.

Lp
Morski_volk
Kapitan
Prispevkov: 151
Pridružen: Pe Jun 26, 2009 18:20
Kraj: obala

OdgovorNapisal/-a Morski_volk » Ne Dec 16, 2012 11:37

Živjo!

Mene zanima če je res po novem zakonu "tamali izpit" ki je do sedaj bil do dolžine 5m ter moči motorja 5 konjev spremenjen na dolžino 7m ter moči motorja 10km?
Z barko si dvakrat srečen....ko jo kupiš ter ko jo prodaš
Uporabniški avatar
marcus
Admiral
Prispevkov: 1434
Pridružen: Če Okt 23, 2008 13:42

OdgovorNapisal/-a marcus » Ne Dec 16, 2012 14:59

Malo se potrudi in pobrskaj po internetu :!: :idea:
no rain, no rainbow
Morski_volk
Kapitan
Prispevkov: 151
Pridružen: Pe Jun 26, 2009 18:20
Kraj: obala

OdgovorNapisal/-a Morski_volk » Ne Dec 16, 2012 16:40

ne bom kar tu počakal če bo kdo napisal :)
Z barko si dvakrat srečen....ko jo kupiš ter ko jo prodaš
Uporabniški avatar
Rochus
Poročnik korvete
Prispevkov: 52
Pridružen: To Nov 01, 2011 19:50
Kraj: Hvar

OdgovorNapisal/-a Rochus » So Apr 13, 2013 20:54

Pozdravljeni morjeplovci :)

Imam eno vprašanje glede veljavnosti potrdila mornar motorist, in sicer, če je z njim (na Hrvaškem) možno upravljati z jahtami do 100 GT, kot je omenjeno na tej spletni strani:

http://www.croatiacharter.com/images/certificate.pdf

Na upravi za pomorstvo to ni omenjeno, oz. je omejeno z močjo do 250 kW, kar je za jahte seveda premalo.

Hvala :)
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Ne Apr 28, 2013 22:48

Upal sem, da bo odgovoril kdo drug - tole je namreč mnenje, pri katerem se lahko motim...

@Rochus

S pooblastilom mornar-motorist lahko
    upravljaš plovilo, ki je dolgo ali daljše od 24 m in ni trgovska ladja; za to je omejitev 100 BT, 250 KW in Jadransko morje.
    upravljaš plovilo, ki je dolgo ali daljše od 24 m in je trgovska ladja; za to je omejitev 100 BT, 250 KW in "nacionalna plovba".
    v meji plovbe "nacionalna plovba" (?SLO?EU?) upravljaš čoln za prevoz do 50 oseb ali za gospodarske namene brez omejitve moči.
      Definicija čolna
        Čoln je plovilo, ki meri v dolžino manj kot 24 m.


Torej - videti je, da za poveljevanje jahti, ki je daljša od čolna in z močnejšimi motorji od 250 KW (in/ali upravljanje s temi motorji) rabiš še kakšno drugo dovoljenje.

Domnevam, da moraš tudi poznati omejitve tega dovoljenja, če te zanje povprašajo na preizkusu za mornar-motorist, preden ti ga uspe opraviti. :wink:


Podrobnosti
    Povezava, ki si jo našel, je dokument pri ponudniku za najem bark (čarterist), kjer bi se lahko zgodilo, da sčasoma ne bo več ažurna.

    Tole pa je dokument o priznavanju tujih izkazov o usposobljenosti za upravljanje s plovili na MPPI (Ministarstvo za pomorstvo, promet i infrastrukturu) in tu je verjetneje, da bo ažurno.
    Ministrstvo za promet, Uprava Republike Slovenije za pomorstvo
    Potrdilo o usposobljenosti za mornar-motorist

    competence to operate:
    - boats used for private purposes,
    - bareboat chartered boats,
    - yachts used for private purposes up to 100 GT,
    - bareboat chartered yachts up to 100 GT,
    without restriction on the area of navigation, under the condition of holding
    an appropriate national or foreign certificate for operating radio station if
    there is a radio-telephone VHF station or a GMDSS-VHF station on the boat
    or yacht
    Tu moč motorja ni izrecno omenjena, ampak pričakujem da velja za to, kar je obsegal preizkus za to pooblastilo.

    Opredelitev na Upravi za pomorstvo, kaj obsega prezikus in kaj dovoljuje izkaz za mornarja motorista
    Po opravljenem izpitu kandidat pridobi pooblastilo o nazivu "Mornar - motorist" s katerim sme:

      poveljevati ladji z bruto tonažo do 100, ki ni trgovska ladja, in na njej upravljati ladijske motorje z močjo do 250 kW v meji plovbe ''plovba po Jadranskem morju'',
      poveljevati trgovski ladji z bruto tonažo 100 in na njej upravljati ladijske motorje z močjo do 250 kW v meji plovbe ''nacionalna plovba'' in
      upravljati čoln za javni prevoz do 50 potnikov ali čoln za gospodarske namene ne glede na moč motorja v meji plovbe ''nacionalna plovba''.


    Problem, kar zadeva omejitev pooblastila po moči ladijskih motorjev je po vsej verjetnosti tale del preizkusa, ki verjetno zajema oziroma obravnava ladijske motorje (in njihove podsisteme) le do te moči
    ladijski postroji (ustno in praktično):
      vrste ladijskih motorjev in način dela,
      zagon motorjev,
      nadzor med delovanjem in zaustavitev motorjev,
      sistemi za hlajenje in mazanje,
      goriva in maziva za motorje,
      vrste in namen pomorskih strojev in naprav,
      gonila za prenos moči,
      ladijske instalacije,
      rezervoarji za gorivo, mazivo in vodo

    Usposobljenost za mornarja motorista pomeni, da si se moral izkazati, da ne le moreš upravljati plovilo, ampak tudi skrbeti za njegove podsisteme - kar je ena od bistvenih razlik od voditelja čolna - in ta preizkus tega za močnejše motorje po mojem ne zajame.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Ne Apr 28, 2013 23:01

@lenobica :wink:
Morski_volk napisal/-a:Živjo!

Mene zanima če je res po novem zakonu "tamali izpit" ki je do sedaj bil do dolžine 5m ter moči motorja 5 konjev spremenjen na dolžino 7m ter moči motorja 10km?

Preizkus znanja za upravljanje čolna
Oseba, ki upravlja čoln z motorjem moči do 7,35 kW in do7 m dolžine ali vodni skuter, mora imeti najmanj potrdilo o opravljenem preizkusu znanja in mora biti stara najmanj 16 let.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » Pe Jun 07, 2013 11:57

Ne me ubit za tole, ampak nikoli nisem zasledoval teme glede izpita za manjše čolničke :oops: . Kolega me sprašuje ali rabi izpit za gumico 3m, 4KS. Včasih ni bilo treba, zdaj pa nekaj brskam pa vidim, da moraš za vse imeti neki papir. A je to res? :oops:
Aja, pa sprašujem za HR vode.

Problem pa je ta, da ima kolega barvno slepoto, tako da se boji izpita, kot hudič križa, zaradi lučk ipd.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov