Število oseb na čolnu - plovnem dovoljenju

Debata o obnašanju in pravilih na morju ter starih in novih zakonih, ki zadevajo navtiko.

Moderatorji: moderator2, moderator, pajer1

Uporabniški avatar
luftar
Admiral
Prispevkov: 837
Pridružen: Pe Mar 21, 2008 16:23
Kraj: Ljubljana, Pula - Bunarina

OdgovorNapisal/-a luftar » So Avg 23, 2008 19:53

Fantje brkate dve stvari.

1. Plovno dovoljenje, odnosno osnovni dokument barke,ki ga izda Pristaniška kapetanija lastniku barke pri njegovi registraciji. Tu določi število oseb bodisi:

a. Kapitan z baždarenjem barke - pregledom barke ter določi maksimaln število oseb, ki jih lahko lastnik vkrca.

b. Isto lahko naredi proizvajalec ali

c. Pooblaščeno podjetje, ki izda CE certifikat, v katerem je tudi navedeno kolikšno je maximalno število oseb, ki jih lastnik lahko vkrca na barko.

2. Crew listo, ki jo lastnik, kapetan - skiper vpiše v tuji državi n.pr. kot vsi navajate Hrvaški.

Prosim, da na drugo točko pozabite in odgovorite na moje prvo postavljeno vprašenje: Po kakšnem merilu, normah itd. lahko kapitan, pod točka a. dolokči število oseb.

Prodal sem 9 m dolgo barko, katero je pregledal - baždaril kapital in določil maksimalno število oseb 10.
Sedaj kupujem 11 m dolgo barko, ki je registrirana v Sloveniji in je kapitan določil maksimalno število oseb 7. Barka ima 10 ležišč. Kje je tu rezon?
:wink:
rabuni
Viceadmiral
Prispevkov: 491
Pridružen: Pe Sep 07, 2007 11:04
Kraj: Rogaška Slatina

OdgovorNapisal/-a rabuni » To Avg 26, 2008 10:24

Luftar, kot staremu morskemu volku, ti zapisani odgovori ne bodo kaj dosti pomagali. Tudi moj ne !Oba pa veva, da je glede kriterijev za število oseb na barki marsikaj prepuščeno "prosti razlagi po Prešernu". Ko ti bodo v luški kapitaniji določili število oseb na barki, boš videl z katero nogo je vstal tisto jutro kapetan. Nevem, samo mislim si!!?? Sicer pa sem na CRO listi letos lahko prebral, kar mnogi vedo, da se skupno število oseb določi, da prištejemo dovoljenemu številu oseb na barki 100% in še 30%. Tako je zame veljalo: 7 oseb+ 7 oseb+2 osebi. Torej na Cro listi za celo sezono ne smem imeti napisanih več kot 16 oseb. Res pa je, da mi kapetan za razliko od lani v lučki kapitaniji na listo potnikov spodaj pod 16 dovoljenih oseb ni potegnil črte. Ko me je letos ustavila pomorska policija (pa niso bili glede števila oseb nič pozorni-samo, če imamo vinjeto jih je zanimalo).lp
"Dalmatino povišču pritrujena"
dalvey

OdgovorNapisal/-a dalvey » Pe Avg 29, 2008 19:16

Navajam svoje izkušnje, čeprav so čudne, toda resnične. Seveda je vse vezano na luške kapetanije na območju Dalmacije. Preden nadaljujem naj omenim, da nimam nikakršne jahte, ampak gumenjak gliser YAM 400S, registriran za 8 oseb, obvezno in dodatno opremo, pa malo boljšo, za vsak slučaj.
Vsakič gre za prijavo plovila in plačilo naknade za ...tralal !

1) Avgust, 2006 - Luška kapetanija Komiža, otok VIS prisotna je bila samo neka mlada dečva in mi je objasnila, da je "kapetan odsutan" (verjetno v gostilni ?) in da bo ona vse sredila. Najprej je hotela crew listo, začudeno sem jo vprašal zakaj, če imama gumenjak. Vztrajala je pri "odluki", tako da je sin tekel po potne liste in sem tam napisal crew listo za 4-člansko družino. Vse mi slavnostno overila seveda z opozorilom, da pred vkcanjem vsako novo osebo prej vpišem in prinesem crew listo k njej, da jo ponovno potrdi. Če to ni zajebavanje, morjeplovci kajne ! Plačal sem naknado in dobil vinjeto, ter začudeno odšel.
Žal se nisem držal pravil, ker sem čez par dni našel v nekem zalivu češki par, dama je imela namreč dobro zvito nogo in smo kar brez dopolnjene crew liste odpluli na urgenco.

2) Avgust, 2007 - luška kapetanija Vela luka, otok KORČULA, sprejel me prijazni kapetan, katerega verjetno marsikdo pozna. Prišel prijaviti plovilo lepo oborožen z crew listo kot lani, katero sem sprintal z interneta in že doma lepo izpolnil. Sem si mislil, danes bo "bez greške", toda kapitan mi prijazno objasnil, da potrebujem crew listo le v primeru, če se na plovilu lahko prenoči. Vljudno sem mu omenil zgornji primer, toda se je samo pomenljivo nasmehnil in mi zaželel mirno morje. Pravi gentleman, kajne!

3) Avgust, 2008 - luška kapetanija Vela luka, KORČULA -> brez birokratskih problemov, kakor tudi na morju.

Tako je v praksi na Jadranu!
Lp in mirno morje
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

OdgovorNapisal/-a motorni » So Avg 30, 2008 00:59

Luftar, imaš prav.
Eno je dovoljeno število oseb, drugo je crew lista v tuji državi.
Pri nas določa dovoljeno število oseb "Pravilnik o čolnih in plavajočih napravah", ki ga najdeš tu:
http://zakonodaja.gov.si/rpsi/r06/predpis_PRAV1036.html
36. člen

Število oseb, ki jih smejo prevažati čolni nad 12 metrov dolžine določi po tehničnih pravilih pooblaščeni klasifikacijski zavod.

37. člen

Število oseb, ki jih sme prevažati čoln do 12 metrov dolžine, se določi tako, da se vzame:
– pri čolnu s krovom ali z zaprto nadgradnjo za vsako osebo 0,50 m2 proste površine na krovu ali pod njim, ki je namenjen za osebe;
– pri čolnu brez krova ali z delnim krovom za vsako osebo po 50 cm dolžine sedeža.
Če se z vkrcanjem števila oseb, kolikor jih sme čolne prevažati po izračunu iz prejšnjega odstavka, čoln ugrezne čez črto, ki označuje nadvodje, se zmanjša število oseb, ki jih sme čoln prevažati, za toliko, da se čoln ne ugrezne čez navedeno črto.

Za HR predpise pa poišči tu:
http://www.nn.hr/sluzbeni-list/sluzbeni/index.asp
pritisneš "pretraživanje" in vpišeš "brodica"

oba dostopa do predpisov sta brezplačna.

lp
__________________
lp
motorni
Uporabniški avatar
luftar
Admiral
Prispevkov: 837
Pridružen: Pe Mar 21, 2008 16:23
Kraj: Ljubljana, Pula - Bunarina

OdgovorNapisal/-a luftar » So Avg 30, 2008 13:31

Kapetan lep pozdrav!

Končno sem prišel do pravega odgovora in se ti zanj prav lepo zahvaljujem posebno še, ko si mi poslal link za pravilnik o čolnih. Ta pravilnik sem si takoj skopiral, da se bom vedel pravilno obnašat.

Hvala, luftar
dalvey

OdgovorNapisal/-a dalvey » So Avg 30, 2008 13:50

Kapitan motorni,
si se pa res potrudil v tej zmešnjavi dosedaj objavljenih pravilnikov na Hrvaškem in nam posredoval pravilne in uporabne linke veljavnih pravilnikov, katerih vsebino velja sprintati
Lp in hvala
Uporabniški avatar
Gonzales23
Višji praporščak
Prispevkov: 36
Pridružen: Po Avg 05, 2019 17:15
Kraj: Kranj

Re: Število oseb na čolnu - plovnem dovoljenju

OdgovorNapisal/-a Gonzales23 » Ne Avg 11, 2019 12:08

Pozdravljeni kolegi!

Jaz pa imam malo drugačen primer in sicer:

Čoln je SeaRay 180, l.99 in imam original tablico na njemu da je za "8 persons or 1100 LBS", medtem ko v voisnem listu za čoln imam pa pod poglavjem "list A: POSADKA IN NAMEN UPORABE" sledeče podatke:

Posadka čolna: 1
Dovoljeno število oseb: 6 (???)
Dovoljena obremenitev: 0.500 (?!?!)
Namen uporabe čolna: OSEBNI

OBMOČJE PLOVBE

Obalno območje (4 milje od obale/ temeljne črte)

Mi lahko kdo razloži kaj zdaj?

Jaz bi želel, da mi piše 8 oseb kot mi navaja proizvajalec (ok 1100 LBS = 498kg, to je vredu)

Kaj lahko naredim?
Na koga se lahko obrnem?
Imam sploh kaj možnosti?

Trenutno je čoln pisan na prejšnjega lastnika ma ko bom spreminjal lastništvo, želim, da se tudi to uredi twko kot mora ne vse nekaj "prosto po prešernu"

Hvala za vse odgovore že vnaprej :D :D :D
My pain is my badge of honor
bsc46
Admiral
Prispevkov: 736
Pridružen: To Dec 08, 2009 11:39
Kraj: Postojna

Re: Število oseb na čolnu - plovnem dovoljenju

OdgovorNapisal/-a bsc46 » Ne Avg 11, 2019 12:23

Tudi moj searay je imel vpisano 6 oseb. Ko sem imel registracijo sem povedal da proizvajalec dovoljuje 8 oseb in ni bilo nobenega problema pri novem vpisu.
Ljubitelj narave
Uporabniški avatar
Gonzales23
Višji praporščak
Prispevkov: 36
Pridružen: Po Avg 05, 2019 17:15
Kraj: Kranj

Re: Število oseb na čolnu - plovnem dovoljenju

OdgovorNapisal/-a Gonzales23 » Ne Avg 11, 2019 13:36

bsc46 napisal/-a:Tudi moj searay je imel vpisano 6 oseb. Ko sem imel registracijo sem povedal da proizvajalec dovoljuje 8 oseb in ni bilo nobenega problema pri novem vpisu.



Kolega bsc6 hvala ti za tole!

Sicer je čoln pisan še na prejšnjega lastnika, se pravi ko ga bom prepisal nase pa sam lepo povem da je za 8 oseb in je?

Skrbi me bolj to, kot pravijo kamerati, da "kakor je kapetan volje"...

Jst pa res še čist zelenc u navtiki :-/
My pain is my badge of honor
Uporabniški avatar
Lure
Admiral
Prispevkov: 711
Pridružen: Če Nov 06, 2008 18:58
Kraj: Ljubljana - Izola

Re: Število oseb na čolnu - plovnem dovoljenju

OdgovorNapisal/-a Lure » Ne Avg 11, 2019 15:12

Ponavadi pri vpisu popravijo. Pri moji jadrnici je recimo pisalo da jo mora upravljati 1 VČ + 1 mornar - kar v praksi pomeni, da je ne morem voziti sam, pa so mi pri podaljšanju popravili.
Daniel
Kapitan fregate
Prispevkov: 109
Pridružen: Pe Jul 18, 2008 21:37
Kraj: Prlekija

Re: Število oseb na čolnu - plovnem dovoljenju

OdgovorNapisal/-a Daniel » Ne Avg 11, 2019 22:44

A tole drži, kar sem našel v uradnem listu za Hrvaško:

Osobe u čamcu su osobe ukrcane u čamac kao i osobe koje se nalaze na nekom drugom sredstvu privezanom na čamac uk­ljučujući i posadu čamca, s tim da se dvoje djece do 10 godina starosti računaju kao jedna odrasla osoba.

Torej so štirje odrasli in dva otroka do 10 let oseb? Vprašam ker je večina plastičnih bark v mojem proračunskem dometu (5k) do največ 5 oseb, morda se najde kakšen redek za 6.
Uporabniški avatar
WSurfer
Kapitan
Prispevkov: 163
Pridružen: Sr Jul 29, 2015 22:51
Kraj: Domžale - Novigrad

Re: Število oseb na čolnu - plovnem dovoljenju

OdgovorNapisal/-a WSurfer » Po Avg 12, 2019 08:13

Gonzales23 napisal/-a:Pozdravljeni kolegi!

Jaz pa imam malo drugačen primer in sicer:

Čoln je SeaRay 180, l.99 in imam original tablico na njemu da je za "8 persons or 1100 LBS", medtem ko v voisnem listu za čoln imam pa pod poglavjem "list A: POSADKA IN NAMEN UPORABE" sledeče podatke:

Posadka čolna: 1
Dovoljeno število oseb: 6 (???)
Dovoljena obremenitev: 0.500 (?!?!)
Namen uporabe čolna: OSEBNI

OBMOČJE PLOVBE

Obalno območje (4 milje od obale/ temeljne črte)

Mi lahko kdo razloži kaj zdaj?

Jaz bi želel, da mi piše 8 oseb kot mi navaja proizvajalec (ok 1100 LBS = 498kg, to je vredu)

Kaj lahko naredim?
Na koga se lahko obrnem?
Imam sploh kaj možnosti?

Trenutno je čoln pisan na prejšnjega lastnika ma ko bom spreminjal lastništvo, želim, da se tudi to uredi twko kot mora ne vse nekaj "prosto po prešernu"

Hvala za vse odgovore že vnaprej :D :D :D


Svetujem ti, da jih raje lepo poprosiš, da ti v vpisnik zabeležijo področje plovbe IIIa - 6 navtičnih milj od obale. Na tak način greš lahko uradno čez Kvarner.

8 oseb pa dobro veš, da jih nimaš kam spraviti na dobrih 5m čolna.

Sicer se pa to dela ob vpisu čolna. Lahko ti bo kakšen kapetan na lastno roko to zapisal v vpisni list, lahko pa da bo zahteval tehnični pregled plovila.
Uporabniški avatar
Gonzales23
Višji praporščak
Prispevkov: 36
Pridružen: Po Avg 05, 2019 17:15
Kraj: Kranj

Re: Število oseb na čolnu - plovnem dovoljenju

OdgovorNapisal/-a Gonzales23 » To Avg 13, 2019 10:08

WSurfer napisal/-a:
Gonzales23 napisal/-a:Pozdravljeni kolegi!

Jaz pa imam malo drugačen primer in sicer:

Čoln je SeaRay 180, l.99 in imam original tablico na njemu da je za "8 persons or 1100 LBS", medtem ko v voisnem listu za čoln imam pa pod poglavjem "list A: POSADKA IN NAMEN UPORABE" sledeče podatke:

Posadka čolna: 1
Dovoljeno število oseb: 6 (???)
Dovoljena obremenitev: 0.500 (?!?!)
Namen uporabe čolna: OSEBNI

OBMOČJE PLOVBE

Obalno območje (4 milje od obale/ temeljne črte)

Mi lahko kdo razloži kaj zdaj?

Jaz bi želel, da mi piše 8 oseb kot mi navaja proizvajalec (ok 1100 LBS = 498kg, to je vredu)

Kaj lahko naredim?
Na koga se lahko obrnem?
Imam sploh kaj možnosti?

Trenutno je čoln pisan na prejšnjega lastnika ma ko bom spreminjal lastništvo, želim, da se tudi to uredi twko kot mora ne vse nekaj "prosto po prešernu"

Hvala za vse odgovore že vnaprej :D :D :D


Svetujem ti, da jih raje lepo poprosiš, da ti v vpisnik zabeležijo področje plovbe IIIa - 6 navtičnih milj od obale. Na tak način greš lahko uradno čez Kvarner.

8 oseb pa dobro veš, da jih nimaš kam spraviti na dobrih 5m čolna.

Sicer se pa to dela ob vpisu čolna. Lahko ti bo kakšen kapetan na lastno roko to zapisal v vpisni list, lahko pa da bo zahteval tehnični pregled plovila.



Ufff kolega ti pa si res svetlobno leto pred mano, saj pravim, da je to šele moj prvi čoln, pa da se ne spoznam ma skoraj na nič...

KJE JE MEN ŠE KVARNER :lol:

Ampak ja, dobro vedeti :D :D :D

In kaj, JUST LIKE THAT, mi to popravi, če ga lepo zaprosim :) ?

Drugače pa ima moj SeaRay 180 (bow rider kot me je pred kratkim naučil mamaMicka)
2 zadaj za vsest
en za voznika,
zraven en sedež kjer lahko sedi en obrnjen nazaj in en obrnjen naprej
Pa še v premcu za 2

Tako da načeloma če štejem samo sedišča ima samo sedišč 7 :-)
My pain is my badge of honor
Uporabniški avatar
WSurfer
Kapitan
Prispevkov: 163
Pridružen: Sr Jul 29, 2015 22:51
Kraj: Domžale - Novigrad

Re: Število oseb na čolnu - plovnem dovoljenju

OdgovorNapisal/-a WSurfer » Ne Avg 18, 2019 23:44

Če bo plovilo registrirano v Sloveniji potem za njega veljajo sledeča pravila:
Čoln brez kabine dolžine nad 5 metrov in čoln s kabino dolžine do 7 metrov sme pluti do oddaljenosti največ štirih navtičnih milj v smeri odprtega morja, merjeno od temeljne črte teritorialnega morja.

Glede tega se ne boš mogel ničesar dogovoriti...

Na Hrvaškem, za čoln kot ga imaš, območje plovbe definirajo oznake IIIa, IIIb in IIIc;
IIIa – do 6 NM od obale kopna ili otoka
IIIb – do 3 NM od obale kopna ili otoka
IIIc – do 1 NM od obale kopna ili otoka

Če bi imel v vpisnem listu definirano oznako IIIb, želel pa bi prečkati Kvarner, kjer je razdalja cca 10NM, in v območju 4 NM nebi želel biti v prekršku bi potreboval v vpisnem listu oznako območje plovbe IIIa.

V tem primeru se lahko luškega kapetana, kjer urejaš registracijo, povpraša o možnostih spremembe območja plovbe.
Lahko ti odredi tehnični pregled, lahko pa ti po lastni presoji, ob izdaji vpisnega lista sam spremeni obmčje plovbe iz IIIb v IIIa. Slednje je verjetno bolj izjema kot pravilo. Se pa definitivno pojavljajo plovila, istih dimenzij, mogoče celo istih modelov, ki imajo v vpisnih listih definirana različna območja plovbe.
Uporabniški avatar
heron
Viceadmiral
Prispevkov: 535
Pridružen: So Avg 25, 2012 14:03
Kraj: Žabnica
Kontakt:

Re: Število oseb na čolnu - plovnem dovoljenju

OdgovorNapisal/-a heron » Po Avg 19, 2019 23:53

Je pa tudi odvisno od opreme, ki jo imaš na čolnu.
Če imaš recimo 4 rešilne jopiče ti ne bo registriral čolna za 5 ali več oseb.
Tudi območje plovbe je pigojeno z opremo - recimo jaz v začetku nisem imel sekstanta in mi je vpisal območje B, ko sem prinesel še sekstant je popravil na A.
Za manjše a zaprte čolne si poglej, kaj rabiš, jaz ne vem na pamet a nekaj območja plovbe ti lahko prinese (če so ostali predpogoji izpolnjeni) recimo komplet raket ali radijska postaja ali rezervni motor, ...
Glede števila oseb pa:
Jaz imam recimo splav za 8 oseb (splav je obvezna oprema za območje plovbe A- oceanska plovba) in mi je zato registriral samo za 8 oseb, čeprav deklaracija proizvajalva navaja: A10, B12, C14. Rekel mi je, da če prinesem še splav za dve osebi mi lahko vpiše 10, sicer pa ne.
Lep pozdrav, Tomaž.

Heron je nazaj z druge poti po svetu in že težko čakam na naslednji odhod.
Takrat se bo vrnil tudi dnevnik na: www.sailmala.com/heron
Ali občasno blog v Angleščini na: www.heronsailing.blogspot.com/

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov