Morjeplovski bonton

Debata o obnašanju in pravilih na morju ter starih in novih zakonih, ki zadevajo navtiko.

Moderatorji: moderator2, moderator, pajer1

MKN
Viceadmiral
Prispevkov: 577
Pridružen: Sr Sep 03, 2014 12:51

Morjeplovski bonton

OdgovorNapisal/-a MKN » Pe Dec 05, 2014 08:46

Naslednje leto bomo tudi mi poizkusili morjeplovsko življenje. Za začetek predvsem z dnevnimi izleti na zanimive lokacije. Ker smo začetniki, me zanima bonton ob prihodu v zaliv. Recimo, da je tam nekaj hiš, mogoče celo urejena obala s kakšno bitvo za privez, nekaj boj, skratka mali zaliv z nekaj hišami. Če se odločimo ustaviti za nekaj ur, kakšen je pravi bonton? Ali se sidramo in se kopamo s čolna ali povprašamo, če se lahko privežemo na vaški urejen privez na bitvo, ali povprašamo če lahko uporabimo kakšno bojo?? Imamo 5m fishermana.
In še to, če hočemo na obalo, ali je primerno, da s čolnom pridemo do plaže, iztovorimo stvari in otroke v vodi do kolen in potem čoln umaknemo na primeren privez ali sidro. In seved ob odhodu obratno??

Hvala za vse info.

LP, MKN
Uporabniški avatar
pinosat
Admiral
Prispevkov: 777
Pridružen: To Avg 16, 2011 13:39
Kraj: Maribor
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a pinosat » Pe Dec 05, 2014 11:13

Jaz ponavadi vržem sidro ... če vidim koga na pomolu, če je pomol, ga vprašam, če se lahko privežem, če imam kako pivo, ga ponudim...ponavadi, če je prosto, se potem privežem.

Če pa v zalivu ni pomola, jaz naredim tako, kot si napisal v zadnjem odstavku, s čolnom do obale na robu zaliva, ampak vedno z vesli, tudi, če ni nikogar v vodi, nikoli z motorjem, robo ven, pa nazaj na sidro in plavam do obale, saj drugače ne moreš. Imam pa 430 cm gumenjaka , zložljivega. Na boje se pa na pamet nikoli ne vežem, četudi so proste.

Če je to bontonu, ne vem, kregal se dosedaj nisem še nikoli z nikomer.

Primož
Nazadnje spremenil pinosat, dne Pe Dec 05, 2014 19:59, skupaj popravljeno 1 krat.
Vsak dan v vsakem pogledu vse bolj in bolj napredujem...
Roman 1
Admiral
Prispevkov: 2017
Pridružen: Ne Jun 01, 2008 20:15
Kraj: Novo mesto, Klimno

OdgovorNapisal/-a Roman 1 » Pe Dec 05, 2014 11:29

Lepa beseda lepo mesto najde.... sicer, pa grem jaz raje tam, kjer ni hiš in kopalcev.Na obalo grem vedno vzvratno,ker je čez krmo najlažje izstopat v morje (pred tem žena spusti sidro in popušča vrv. Če je v morju kakkšna čer, pa ustavi čoln). Bolj kot to je pomembno, da za sabone puščaš smeti, tudi če si v zalivu sam in te noben ne vidi.
mirno morje
Uporabniški avatar
Roberth1
Admiral
Prispevkov: 2042
Pridružen: Po Avg 15, 2011 20:32
Kraj: Kranj - Vraniči - Červar

OdgovorNapisal/-a Roberth1 » Pe Dec 05, 2014 13:35

Roman 1 napisal/-a:Lepa beseda lepo mesto najde.... sicer, pa grem jaz raje tam, kjer ni hiš in kopalcev.Na obalo grem vedno vzvratno,ker je čez krmo najlažje izstopat v morje (pred tem žena spusti sidro in popušča vrv. Če je v morju kakkšna čer, pa ustavi čoln). Bolj kot to je pomembno, da za sabone puščaš smeti, tudi če si v zalivu sam in te noben ne vidi.


Predvsem je precej pomembno, da se nikoli ne postaviš tako, da je izkrcanje preko boka. Sploh, če so valovi solidni (da ne bi o visokih). Vem, ni na temo bontona, sem pa precejkrat gledal kapslne, ki počnejo ravno tako in kar prosijo, da bo koga stisnilo.
https://vodovod-rh.si/
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Pe Dec 05, 2014 19:53

prvo kot prvo, se nauči če še ne znaš - pravilno sidrati.

ker vsako leto se najdejo "znalci", vseh narodnosti, ki pridejo v zaliv, ne pogleda ali je plima ali oseka, ali veter tišči kaj not, ali je mogoče kak tok od kje - pa ti vrže sidro tako, da ga obrne v nekaj minutah (ravno dovolj da se vrže v vodo detz) in tresk v moj čoln, ali pa krmo 10 cm od mojega premca, da od prepletenih sidrih, 10x poskusih sidranja etc...ne govorim.


Aja, čimbolj se dret ko se mečeš v vodo, olupke od pomaranč v čimvečjem loku metat s čolna, lovit ribe na palico, ob odhodu takoj do konca gas stisnt, v prelivih vedno še čoln na obalo vezat, vesla doma pustit etc...

načeloma se sam izogibam zalivom kjer so hiše, "domači" pomoli in boje, sem raje v neobljudenih zalivih, ker nobenemu ni ravno ql, da se mu pred hišo/vikendom parkirajo turisti pa mu kampirajo na obali pred njim. Nisem pa uspel razbrat, ali mislite tako verzijo kot sem jo ravnokar opisal, ali manjša pristanišča po obalnih vaseh - tam so vedno prosti tako imenovani "turistični vezi" pa kak lokalni šerif "mornarček" je tudi tam. Zdaj eni hočejo plačilo veza, eni so zadovolji s pivom, enih sploh na spregled ni...je pa tako - da če ima vez številko, se raje ne veži, ker ti hitro zna kdo odvezat čoln ko si na kosilu v bližnji taverni. Ti so komunalni, in imajo vpisanega najemojemalca, kateri so pa hitro tečni kot drek.

Slabe volje pa noče noben bit na dopustu, ni tako?
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4309
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » Ne Dec 14, 2014 13:52

Naj še mal dodam.Predvsem prideš počasi in tiho.Ko se sidrate nikar se ne derite in vpijte na kogarkoli v čolnu.Ti si kapetan in tvoja beseda je zakon.Na čolnu delajo vsi,če je treba,brez izjem.Predvsem pa umirjeno,brez ihte.Tudi,če misliš da si sam,ima vsak kamen oči.Ko se sidrate,se sidro NE meče, ampak spušča,če se le da ,se sidrajte tako,da je krma proti obali,se pravi spredaj sidro,zadaj vez na obalo,da se čoln ne vrti kot ringlšpil,pa še sidro bolje drži.Sploh velja pravilo kot sem omenil, umirjeno,kajti gleda te sto oči in in te ocenjujejo.
mašinfirer
MKN
Viceadmiral
Prispevkov: 577
Pridružen: Sr Sep 03, 2014 12:51

OdgovorNapisal/-a MKN » Ne Dec 14, 2014 14:20

Habibi,

Hvala za tehten odgovor.

LP, MKN

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gosta