Odprto območje plovbe - registracija

Debata o obnašanju in pravilih na morju ter starih in novih zakonih, ki zadevajo navtiko.

Moderatorji: moderator2, moderator, pajer1

Uporabniški avatar
heron
Viceadmiral
Prispevkov: 535
Pridružen: So Avg 25, 2012 14:03
Kraj: Žabnica
Kontakt:

Re: Glede sekstanta in tablic

OdgovorNapisal/-a heron » Sr Maj 25, 2016 01:42

AndrejF napisal/-a:Ali ne bi bilo v današnjih časih normalno, da se dobijo astronomske tablice za na računalnik ali pa celo za na smartphone? Ali jih je res treba natisniti na papir?

saj se dobijo, ampak če ti dela smartphone ti itak delka vgrajeni GPS na telefonu in ne rabiš sekstanta.
Sekstant je verjetno za primer, ko ti strela trešči v barko in ti gre vsa elektronika po gobe. Takrat ti tabele na računalniko bolj malo koristijo.

Aja, jaz imam 100N rešilne pasove in mi letos ni nič težil na registraciji.
Mi je pa zmanjšal število oseb iz 12 na 8, ker imam splav za 8.
Ker ni več popisa oseb in ker nes ni nikoli toliko na barki mu nisem nič rekel, a to po mojem ni pravilno. Berem pravilnik in piše, da moram imeti na barki splav za toliko oseb, kot se jih nahaja na barki. za jopiče pa toliko, za kolikor je barka registrirana.
Torej bi mi po moji logiki moral registrirati za 12, jaz bi pa moral naložiti dodatni splav, če bi vkrcal več kot 8 ljudi.
Sicer ne vem v čem je logika različne dikcije (enkrat za toliko kot je registrirana, enkrat pa za toliko kot oseb se nahaja na čolnu).
Lep pozdrav, Tomaž.

Heron je nazaj z druge poti po svetu in že težko čakam na naslednji odhod.
Takrat se bo vrnil tudi dnevnik na: www.sailmala.com/heron
Ali občasno blog v Angleščini na: www.heronsailing.blogspot.com/
fakinx
Admiral
Prispevkov: 771
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 20:34
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a fakinx » Sr Maj 25, 2016 08:26

Na moji barki (na tablici) npr. piše:
območje plovbe C - 12 oseb
območje plovbe B - 8 oseb
območje plovbe A - 6 oseb

Ker imam registrirano območje plovbe B (in tudi splav za 8 oseb + ostalo potrebno opremo) imam registracijo za 8 oseb. To hkrati pomeni, da tudi v območju plovbe C na barki ne smem prevažati več kot 8 oseb (sivo območje so sicer otroci, ki po enih podatkih štejejo v konto oseb na krovu, po drugih pa ne - to bi bilo morda dobro razčistiti).
Seveda bom imel težave, ko bom (če bom) barko registriral za območje plovbe A in bom posledično še ob 2 dovoljeni osebi na krovu pri plutju v območju B, da o območju C sploh ne govorim.
Saj ne, da bi si želel gužvo na krovu, toda včasih se nas za kakšen dnevni izlet zbere tudi več kot 8 in se sedaj pač malo švercam.... 8)
Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2735
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

OdgovorNapisal/-a evovii » Sr Maj 25, 2016 09:28

Malo offtopic. Kako pa je na HR v kolikor imaš eno osebo vec na krovu? Npr. Moja barka je registrirana za 6 oseb. Mi smo trije 2 odrasla in 3 letni otrok. Pridejo kolegi (2 odrasla +2otroka do 3 leta). Kaksne so kaj sankcije? Jopicev imam dovolj tudi otroske. Kaksna je kaj praksa?
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)
andrejv
Admiral
Prispevkov: 737
Pridružen: Pe Okt 30, 2009 21:38
Kraj: Ljubljana, Koper

Re: Glede sekstanta in tablic

OdgovorNapisal/-a andrejv » Sr Maj 25, 2016 22:24

heron napisal/-a:
Aja, jaz imam 100N rešilne pasove in mi letos ni nič težil na registraciji.



Kje si pa podaljševal registracijo?
Uporabniški avatar
EDO
Admiral
Prispevkov: 1873
Pridružen: Po Nov 16, 2009 13:44
Kraj: Ljubljana - Lovran - Umag

OdgovorNapisal/-a EDO » Če Maj 26, 2016 10:55

To tudi mene zanima.
Tukaj je test napihljivih rešilnih jopičev 275N - žal v nemščini ampak bolje kot nič.
http://www.marinepool.de/support/presse ... S78-85.pdf
Living well is the best revenge
https://www.facebook.com/NotaBeneSailing/
Uporabniški avatar
Lure
Admiral
Prispevkov: 711
Pridružen: Če Nov 06, 2008 18:58
Kraj: Ljubljana - Izola

OdgovorNapisal/-a Lure » Če Maj 26, 2016 20:04

Moram reči, da mi je tale zahteva po rešilnih jopičih 275N zdi popolnoma pretirana.

Nedavno sem opravil Offshore Personal Survival trening, ki je certificiran s strani mednarodne jadralske zveze (World Sailing, po starem ISAF). Tam smo predelali tudi zahteve glede osebne varnostne opreme za offshore:
http://www.sailing.org/tools/documents/ ... l23032016-[20554].pdf

Na strani 19 jasno piše, da zadošča life jacket po ISO standardu Level 150, kar lahko preverite tudi v ISO-12402:3 standardu.
World Sailing v tem dokumentu recimo predpisuje tudi obvezno SOLAS lučko in sprayhood (kar je nadstandardna oprema za life jacket), ampak nikjer ne zahteva 275N.
Nam so na tečaju celo rekli, da je 275N primarno uporabljen za delavce na naftnih ploščadih, ki so oblečeni v težka oblačila ali kvečjemu za oceansko plovbo. Naj bi bili tudi precej bolj okorni in zato nepraktični za redno uporabo.

V vsakem primeru, bi se jaz pozanimal iz katerega zakona oz. uredbe izhaja ta zahteva. Ker iz javno razvidnih in objavljenih uredb, tega ni mogoče videti. Naslednje leto imam podaljšanje plovneg dovoljenja in pregled za mojo barko, ampak res ne nameravam kupovati več kot 150N rešilne jopiče.
Uporabniški avatar
EDO
Admiral
Prispevkov: 1873
Pridružen: Po Nov 16, 2009 13:44
Kraj: Ljubljana - Lovran - Umag

OdgovorNapisal/-a EDO » Če Maj 26, 2016 20:35

Ob podaljšanju registracije mi je preglednik dal fotokopijo dokumenta kjer naj bi to pisalo ampak sem ga pozabil na barki. Drug teden ga poskeniram in objavim.
Meni se to sicer tudi zdi pretirano ampak konec lanskega leta so začeli veljati novi standardi na področju varnosti na morju in zdi se mi, da to izhaja iz tega. V tem sklopu standardov je zajeto tudi projektiranje bark in še marsikaj drugega. In očitno je , tako kot je to običajno pri nas pri sprejemanju novih predpisov, ostalo marsikaj nedorečenega ali pa prenormiranega. V eni zadnjih številk nemškega Yachta je bil obširen članek na to temo in so prišli do podobnih ugotovitev.
Living well is the best revenge

https://www.facebook.com/NotaBeneSailing/
Uporabniški avatar
heron
Viceadmiral
Prispevkov: 535
Pridružen: So Avg 25, 2012 14:03
Kraj: Žabnica
Kontakt:

Re: Glede sekstanta in tablic

OdgovorNapisal/-a heron » Če Maj 26, 2016 23:00

andrejv napisal/-a:
heron napisal/-a:
Aja, jaz imam 100N rešilne pasove in mi letos ni nič težil na registraciji.



Kje si pa podaljševal registracijo?

Heron je daljši kot 12 m in zato rabim klasifikacijsko zavod za registracijo - Jaz sem uporabil Germanischer Lloyd. Potem samo pošljem papirje v Kp. na kapetanijo.
Lep pozdrav, Tomaž.

Heron je nazaj z druge poti po svetu in že težko čakam na naslednji odhod.
Takrat se bo vrnil tudi dnevnik na: www.sailmala.com/heron
Ali občasno blog v Angleščini na: www.heronsailing.blogspot.com/
Uporabniški avatar
EDO
Admiral
Prispevkov: 1873
Pridružen: Po Nov 16, 2009 13:44
Kraj: Ljubljana - Lovran - Umag

OdgovorNapisal/-a EDO » Pe Maj 27, 2016 09:00

Aha, se pravi spet en (uradnik) bolj papeški od papeža.
Living well is the best revenge

https://www.facebook.com/NotaBeneSailing/
andrejv
Admiral
Prispevkov: 737
Pridružen: Pe Okt 30, 2009 21:38
Kraj: Ljubljana, Koper

Re: Glede sekstanta in tablic

OdgovorNapisal/-a andrejv » Po Maj 30, 2016 13:24

heron napisal/-a:Heron je daljši kot 12 m in zato rabim klasifikacijsko zavod za registracijo - Jaz sem uporabil Germanischer Lloyd. Potem samo pošljem papirje v Kp. na kapetanijo.


In kakšna je cena za tak pregled? Si ga delal na hrvaškem?
Uporabniški avatar
heron
Viceadmiral
Prispevkov: 535
Pridružen: So Avg 25, 2012 14:03
Kraj: Žabnica
Kontakt:

Re: Glede sekstanta in tablic

OdgovorNapisal/-a heron » Pe Jun 10, 2016 15:35

andrejv napisal/-a:
heron napisal/-a:Heron je daljši kot 12 m in zato rabim klasifikacijsko zavod za registracijo - Jaz sem uporabil Germanischer Lloyd. Potem samo pošljem papirje v Kp. na kapetanijo.


In kakšna je cena za tak pregled? Si ga delal na hrvaškem?


Oprosti za pozen odgovor -
Prišel je gospod Starešinič iz Kopra in sicer na Krk.
Priznani zavodi so navedeni na strani uprave za pomorstvo:
http://www.up.gov.si/si/storitve/vpis_c ... ki_zavodi/
Stane pa zadeva pri Lloydu okrog 300€ (odvisno tudi od poti, ki jo mora narediti, da pride na tvojo barko). Meni je računal le od Reke, kjer imajo izpostavo, ker je itak bil tisti dan na Reki.
Lep pozdrav, Tomaž.

Heron je nazaj z druge poti po svetu in že težko čakam na naslednji odhod.
Takrat se bo vrnil tudi dnevnik na: www.sailmala.com/heron
Ali občasno blog v Angleščini na: www.heronsailing.blogspot.com/
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Odprto območje plovbe - registracija

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Ne Jan 24, 2021 23:59

Pripravljam vse potrebno za registracijo za ODPRTO OBMOČJE PLOVBE.

...49. člen (območje plovbe)
Območje plovbe se deli na štiri območja:

1. oceansko območje: namenjeno razširjeni plovbi, kjer je lahko moč vetra po Beauforjevi lestvici višja od 8 in višina valov večja od štirih metrov,

2. odprto območje: namenjeno razširjeni plovbi, kjer je lahko moč vetra po Beauforjevi lestvici do 8 ter kjer se lahko pojavijo valovi višine do štirih metrov,

3. obalno območje: namenjeno obalni plovbi, plovbi po večjih zalivih, širokih morskih rokavih, jezerih in rekah, kjer je lahko moč vetra po Beauforjevi lestvici do 6 in kjer se lahko pojavijo valovi višine do dveh metrov,

4. območje zavetja: namenjeno obalni plovbi v zavetju, plovbi v manjših zalivih, manjših jezerih, rekah in kanalih, kjer je lahko moč vetra po Beauforjevi lestvici do 4 in kjer se lahko pojavijo valovi višine do 30 cm z občasnimi valovi do 50 cm, ki jih povzročijo na primer mimoidoča plovila.

IN KAKŠNO OPREMO POTREBUJE PLOVILO do 12m ZA ODPRTO OBMOČJE PLOVBE (klasa B)?

Uradni list št.45/2002...

Plovilo za odprto območje plovbe mora imeti:
– dve sidri s sidrno verigo, ustrezne jakosti in dolžine;
– vrvi za privezovanje petkratne dolžine čolna, bokobrane;
– čolnarski kavelj;
– vlečno vrv ustrezne jakosti in dolžine;
– dva prenosna gasilna aparata na prah;
– pnevmatski rešilni splav, katerega kapaciteta mora biti enaka ali večja skupnemu številu oseb na čolnu;
– rešilne jopiče, opremljene s piščalko in odsevnimi trakovi, ustrezne velikosti, v tolikšnem številu, kolikor oseb sme prevažati čoln;
– rešilne pasove, vsaj en rešilni pas mora biti opremljen z vodotesno svetilko in 20 metrov dolgo vrvjo ustrezne jakosti, čoln nad 12 metrov do 20 metrov dolžine mora imeti najmanj dva rešilna pasova, čoln od 20 metrov dolžine pa najmanj tri;
– najmanj 30 metrov dolgo plavajočo vrv;
– varnostni pas za vsako osebo, katere delovno mesto se nahaja na krovu čolna;
– komplet prve pomoči, z osnovnim medicinskim priborom in zdravili;
– pritrjen, osvetljen in kompenziran magnetni kompas s tabelo deviacij, dodatni ročni kompas ali smerno ploščo, s katero je možno določati pozicijo čolna;
– navigacijsko radijsko napravo (goniometer);
– navigacijsko opremo (trikotnik, šestilo, navigacijske karte, navigacijske knjige);
– LOG ali merilec hitrosti čolna;
– globinomer (lahko tudi ročna utež);
– daljnogled;
– ladijsko uro, barometer in termometer;
– ustrezen radijski sprejemnik, s katerim je možno poslušati vremenske napovedi ali NAVTEX;
– vodotesno signalno svetilko;
– signalno sireno;
– štiri rdeče rakete s padalom, štiri rdeče bakle in štiri bele bakle;
– plavajočo bojo opremljeno z oranžno zastavico ali markirno letvijo, avtomatsko signalno lučko in 8 metrov dolgo plavajočo vrvjo;
– radar reflektor (montiran čim višje);
– zadostno količino materiala in orodja za popravilo naprav na čolnu (črpalk, električnih in radio naprav) vključno z materialom za krpanje jader in za zaustavitev puščanj vode;
– zasilno krmilno ročico (čolni s krmilnim kolesom);
– eno ročno kalužno črpalko, pritrjeno izven strojnega prostora, kapacitete 5,0 m3/h;
– mehansko kalužno in/ali požarno črpalko sledeče kapacitete: čoln do 20 metrov dolžine z 9,00 m3/h in čoln nad 20 metrov dolžine z 10,5 m3 /h;
– sekiro za čolne večje od 20 metrov dolžine;
– drugo pomožno pogonsko napravo.
Uporabniški avatar
mirante
Admiral
Prispevkov: 625
Pridružen: Pe Dec 28, 2012 21:07
Kontakt:

Re: Odprto območje plovbe - registracija

OdgovorNapisal/-a mirante » Po Jan 25, 2021 09:31

Nikola T,
Tvoj spisek je malo zastarel :)
Poskusi tukaj: http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=PRAV7946

Pred časom sem poskusil podaljšati oceansko ali odprtomorsko registriracijo za svojo barko brez registrirane VHF gmdss radijske postaje, pa mi je v Izoli luški kapitan to zavrnil. Prav nič ga ni zanimala utemeljitev, da ti na oceanu gmdss zaradi omejenega dosega nič ne pomaga in da je za tam pomemben EPIRB.
https://www.tepes.info/domov/jadranje/
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Odprto območje plovbe - registracija

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Po Jan 25, 2021 10:39

Najlepša hvala Miran
Se mi je zdelo, da ni vse OK, zato sem tudi objavil popis. Torej trenutno aktualen popis opreme je objavljen tukaj...

(2) Čoln za »odprto« območje plovbe mora imeti:

1. dve sidri s sidrno verigo, ustrezne jakosti in dolžine,
2. vrvi za privezovanje petkratne dolžine čolna,
3. bokobrane,
4. čolnarski kavelj,
5. vlečno bitev in vlečno vrv ustrezne jakosti in dolžine,
6. dva prenosna gasilna aparata na prah,
7. pnevmatski rešilni splav, katerega kapaciteta mora biti enaka ali večja skupnemu številu oseb na čolnu,
8. rešilne jopiče, opremljene s piščalko in odsevnimi trakovi, ustrezne velikosti, v tolikšnem številu, kolikor oseb sme prevažati čoln,
9. rešilne pasove, vsaj en rešilni pas mora biti opremljen z vodotesno svetilko in 20 metrov dolgo vrvjo ustrezne jakosti, čoln dolžine nad 12 metrov in do 20 metrov mora imeti najmanj dva rešilna pasova, čoln dolžine nad 20 metrov pa najmanj tri,
10. najmanj 30 metrov dolgo plavajočo vrv,
11. varnostno vrv in varnostni pas za vsako osebo, katere delovno mesto se nahaja na krovu čolna,
12. komplet prve pomoči, z osnovnim medicinskim priborom in zdravili,
13. pritrjen, osvetljen in kompenziran magnetni kompas s tabelo deviacij, dodatni ročni kompas ali smerno ploščo, s katero je možno določati pozicijo čolna,
14. satelitsko navigacijsko opremo (GPS – global positioning system),
15. VHF GMDSS postajo,
16. navigacijsko opremo (trikotnik, šestilo, navigacijske karte, navigacijske knjige),
17. LOG ali merilec hitrosti čolna,
18. globinomer (lahko tudi ročna utež),
19. daljnogled,
20. ladijsko uro, barometer in termometer,
21. ustrezen radijski sprejemnik, s katerim je možno poslušati vremenske napovedi ali NAVTEX,
22. vodotesno signalno svetilko,
23. signalno sireno,
24. štiri rdeče rakete s padalom in štiri rdeče bakle,
25. rešilni obroč z dimno bojo,
26. radar reflektor (montiran čim višje),
27. zadostno količino materiala in orodja za popravilo naprav na čolnu (črpalk, električnih in radio naprav) vključno z materialom za krpanje jader in za zaustavitev puščanj vode,
28. zasilno krmilno ročico (čolni s krmilnim kolesom),
29. eno ročno kalužno črpalko, pritrjeno izven strojnega prostora,
30. mehansko kalužno in/ali požarno črpalko sledeče kapacitete: čolni dolžine do 12 metrov najmanj 15 l/min in čolni nad 12 metrov najmanj 30 l/min,
31. sekiro za čolne dolžine nad 20 metrov,
32. drugo pomožno pogonsko napravo,
33. škarje za rezanje jeklenih vrvi (za jadrnice),
34. luči in dnevne oznake po predpisih o izogibanju trčenju na morju.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Odprto območje plovbe - registracija

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Po Jan 25, 2021 11:01

MIrante glede na to, da si preštudiral zadeve me zanima, če so hoteli od tebe tudi izpit za GMDSS PRED REGISTRACIJO PLOVILA?
Tukaj imam namreč precej velik zadržek, ker NISEM HOTEL opravljati izpita, ker imam licenco A kategorije (prej C klasa) za radijsko postajo pa tega ne priznajo!?!?? Prevedel sem tudi navodila za GMDSS postaje...
Kaj si potreboval za pridobitev MMSI in koliko časa je to trajalo?

...25. rešilni obroč z dimno bojo
Kakšen obroč to zahtevajo? Imam trdni obroč z lučko pritrjeno na plavajočo vrv takega z dimno bojo pa še nisem zasledil.:shock:

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gosta