Registrska oznaka in zastava

Debata o obnašanju in pravilih na morju ter starih in novih zakonih, ki zadevajo navtiko.

Moderatorji: moderator2, moderator, pajer1

Uporabniški avatar
Splav
Viceadmiral
Prispevkov: 359
Pridružen: To Jun 10, 2008 09:46

Registrska oznaka in zastava

OdgovorNapisal/-a Splav » Sr Jul 29, 2015 12:26

Letos sem na Pagu malo opazoval zastavice na manjših čolnih.
Opazil sem obe kombinaciji: hrvaška reg. oznaka NV in izobešena (poleg hrvaške) slovenska zastava ter slovenska reg. oznaka KP z izobešeno (samo) hrvaško zastavo.
Meni se to ne zdi logično. V katerih primerih pride do omenjenih kombinacij?
Mirno morje in široko obzorje.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Registrska oznaka in zastava

OdgovorNapisal/-a Marchi » Sr Jul 29, 2015 14:00

Splav napisal/-a:Letos sem na Pagu malo opazoval zastavice na manjših čolnih.
Opazil sem obe kombinaciji: hrvaška reg. oznaka NV in izobešena (poleg hrvaške) slovenska zastava ter slovenska reg. oznaka KP z izobešeno (samo) hrvaško zastavo.
Meni se to ne zdi logično. V katerih primerih pride do omenjenih kombinacij?


V primerih mešanja malvazije z mohitom. :lol:

Uradno take kombinacije zastav in registracij ni. Folk pa res obeša gor vse živo.
Zadnjič sem videl barko z, zgoraj hr zastava, pod njo ita zastava, na krmi pa ogromna francoska. :? Modeli so govorili italijansko.
al

OdgovorNapisal/-a al » Sr Jul 29, 2015 14:21

Na jadrnicah je tako: na krmi oz zadaj zastava države kjer je barka registrirana, pod desnim križem na jamboru zastava države kjer barka pluje in pod levim zastava države od koder je posadka (če recimo ni od tam kjer je registrirana barka).
Na manjših čolnih mislim da morajo biti naložene zgoraj drzava registracije pa potem kje pluje. kam pa gre zastava drzave posadke pa ne vem.

sta pa dva ekstrema: male, zjahane zastavice (@hrast je rekel fuk cunce) in pa velike oz prevelike plahte...
obstaja pa neko (ne)napisano pravilo razmerja velikosti med feeti barke in velikostjo zastave (se spomnim, da sta mi to OKŽ in K(apitan) enkrat razlagala.

lepo je, da je po pravilih in da je zastava primerno velika in nova (vsaj ohranjena, da so barve prave)
nekaj strganega ne pomeni, da si "jadral" strašna neurja a la đorđ kluni ampak, da si nemaren.
Uporabniški avatar
Roberth1
Admiral
Prispevkov: 2042
Pridružen: Po Avg 15, 2011 20:32
Kraj: Kranj - Vraniči - Červar

OdgovorNapisal/-a Roberth1 » Sr Jul 29, 2015 14:34

Mene so pa učili in se tega držim, ga je zastava države gositeljice nad zastavo registracije barke.
Iz spoštovanja države gostiteljice.

So pa zabavni Italjani, ki na svoje barke obešajo Ita zastavo velikosti zaves na panoramskih oknih, Hrvaška pa je (če sploh je) formata pisemske kuverte. Še nisem zasledil, da bi imel kakšen špagetar kakšne težave zato.
https://vodovod-rh.si/
minek
Kapitan fregate
Prispevkov: 114
Pridružen: Če Avg 01, 2013 15:09
Kraj: maribor

OdgovorNapisal/-a minek » Sr Jul 29, 2015 14:49

Čemu pa sploh služi izobešena zastava države kjer se pluje?
Uporabniški avatar
skiathos
Kapitan
Prispevkov: 190
Pridružen: Če Jul 26, 2012 08:15
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a skiathos » Sr Jul 29, 2015 14:59

Slika
Nazadnje spremenil skiathos, dne Pe Jan 29, 2016 21:40, skupaj popravljeno 2 krat.
www.sailingtimy.com
minek
Kapitan fregate
Prispevkov: 114
Pridružen: Če Avg 01, 2013 15:09
Kraj: maribor

OdgovorNapisal/-a minek » Sr Jul 29, 2015 15:04

Kaj? A samo temu, da se zadosti zakonu?
Uporabniški avatar
Splav
Viceadmiral
Prispevkov: 359
Pridružen: To Jun 10, 2008 09:46

OdgovorNapisal/-a Splav » Sr Jul 29, 2015 15:28

minek napisal/-a:Čemu pa sploh služi izobešena zastava države kjer se pluje?


Da se že na daleč preveri, če je kapitan trezen in ve, v katerem morju se nahaja. :D
Mirno morje in široko obzorje.
Uporabniški avatar
heron
Viceadmiral
Prispevkov: 534
Pridružen: So Avg 25, 2012 14:03
Kraj: Žabnica
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a heron » Sr Jul 29, 2015 23:32

Zastava na krmi pove kje je registrirana barka. Tako kot na avtih oznaka države. Iz same registracije ni moč sklepati na to od kod je barka, marsikje pa itak nimajo registracije ampk le ime barke.

Ko se odjaviš iz neke države, v kateri si gostoval snameš zastavo te države. Tako lahko pomorska policija že od daleč vidi, da si odjavljen (ali da še nisi prijavljen).
Ko prideš v teritorjalne vode neke država moraš obesiti rumeno zastavo -zastava Q - pod desni križ. To pomeni, da je ladja v "karanteni", ker še ni prijavljena. Torej niso opravljeni carinski, policijski, lučki in zdravstveni pregledi (kjer so).
S tem že na daleč daš vedeti, da še nisi prijavljen. Če te ustavi policija nisi v prekršku, ker si na poti k mestu prijave.
Ko se prijaviš pa rumeno zastavo zamenjaš za zastavo države gostiteljice.
Če te ustavi policija in se zastava in papirji ujemajo nimaš problemov.
Marsikje imaš lahko probleme, če obesiš zastavo gostiteljice preden si se prijavil, ker se to smatra za lažno prikazovanje, da si že prijavljen.

Torej z zastavami izkazuješ ne le spoštovanje do države ampak tudi svoj status prijave.

Glede velikosti matične zastave: Priporočilo, ki se ga držijo Američani je: ena inča zastave za vsak čevelj barke.
Meni osebno se zdi to veliko preveč. 12 m barka bi naj potemakem imela meter dolgo zastavo. To vidiš res le pri Američanih in včasih pri Angležih.
Zastava gostiteljice je seveda precej manjša - v glavnem itak prodajajo le take do 30cm. Na manjšem plovilu daš seveda manjšo.
Lep pozdrav, Tomaž.

Heron je nazaj z druge poti po svetu in že težko čakam na naslednji odhod.
Takrat se bo vrnil tudi dnevnik na: www.sailmala.com/heron
Ali občasno blog v Angleščini na: www.heronsailing.blogspot.com/
autokamp
Viceadmiral
Prispevkov: 592
Pridružen: Po Jul 09, 2007 13:39

OdgovorNapisal/-a autokamp » So Avg 01, 2015 19:59

Sem zadnjič videl na rtu Kamenjak ogromno barko, zgoraj Slo zastava, spodaj Ita zastava...možakar pa lepo zleknjen v ležalniku.
aleks09
Admiral
Prispevkov: 1132
Pridružen: Po Jul 12, 2010 20:15
Kraj: kras

OdgovorNapisal/-a aleks09 » Po Avg 03, 2015 10:30

Jaz sem pa letos videl ogromno bark/jaht nad 12 m, ki niso imele ne imena, ne številke, nekatere pa so bile tudi brez zastav .. kako pa je s tem :?: :?
sasiti
Višji vodnik
Prispevkov: 15
Pridružen: To Jul 03, 2007 21:56

Re: Registrska oznaka in zastava

OdgovorNapisal/-a sasiti » Sr Mar 21, 2018 19:53

Kupujem zastavo za moj čoln in me zanima, če ima kdo varianto, kot jo prodajajo v tem podjetju - link do zastave ? V bistvu gre za zastavo EU, ki ima v levem zgornjem kotu zastavo države registracije.
Uporabniški avatar
WSurfer
Kapitan
Prispevkov: 163
Pridružen: Sr Jul 29, 2015 22:51
Kraj: Domžale - Novigrad

Re: Registrska oznaka in zastava

OdgovorNapisal/-a WSurfer » Sr Mar 21, 2018 22:44

Obesiš takšno zastavo sicer lahko, ampak uradno ne pomeni ničesar. Nikjer ni zabeležena kot uradna zastava.

Če je kje v zakonu zapisano, da se lahko v primeru uporabe neuradne oz. napačne zastave izreče kazen si dejansko v prekršku. Ali Policija oz. kapitanija to preverja in morebiti preganja pa bo povedal kdo drug, če se je že srečal s tem...
Uporabniški avatar
Splav
Viceadmiral
Prispevkov: 359
Pridružen: To Jun 10, 2008 09:46

Re: Registrska oznaka in zastava

OdgovorNapisal/-a Splav » Če Jun 28, 2018 08:02

Sem na kkrajšem dopustu na Istu in gledam barke v zalivu. Samo Slovenci se držimo pravil okrog izobešanja zastav. Kako ima lahko čarterska jadrnica s HR registracijo izobešeno češko zastavo? Da o mestu izobešanja sploh ne govorim. Očitno so HR organi to področje zanemarili in ga prepustili kulturi posameznega morjeplovca.
Pa lep pozdrav s prepihanega Ista.
Mirno morje in široko obzorje.
CAR
Admiral
Prispevkov: 2268
Pridružen: Sr Mar 26, 2008 19:54
Kraj: Ljubljana - ACI Supetarska draga - Rab

Re: Registrska oznaka in zastava

OdgovorNapisal/-a CAR » Če Jun 28, 2018 13:27

Vsako plovilo ima lahko zastavo posadke, vendar mora biti na pravi strani in nizje od zastave, ki ponazarja drzavo v kateri plujes. Npr. jaz imam CRO registracijo plovila zadaj pa tsko SLO kot CRO zastavo s tem, da je CRO visje. Lahko bi bil pa brez obeh. Taka navodila sem dobil na kapetaniji.
You can't control the wind, but you can adjust your sails.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov