Po morju do tja - nazaj na prikolici

Debata o obnašanju in pravilih na morju ter starih in novih zakonih, ki zadevajo navtiko.

Moderatorji: moderator2, moderator, pajer1

Raky
Naddesetnik
Prispevkov: 7
Pridružen: Ne Jun 09, 2013 12:21

Po morju do tja - nazaj na prikolici

OdgovorNapisal/-a Raky » So Dec 26, 2015 13:42

Sem brskal po forumu pa nekako ne najdem povsem jasnih odgovorov. Največkrat debata zaide v drugo smer oz. se mnenja (informacije)bistveno razlikujejo. Ker so moja vprašanja vezana na zakonodajo oz. pravila je dobrodošel tudi vsak napotek (beri link).
Ponavadi čoln peljem po cesti na HR. Tam ga spustim in po dopustu nazaj na prikolico domov. Naslednjo sezono (2016) bi se odpravil iz Izole do Brača po morju. Nazaj pa na prikolici. Zdaj pa vprašanja.
1. Ali se moram odjaviti v Slo? Kakšna je procedura in koliko časa traja?
2. Ker HR ni v Shengen-u se moram prijaviti, kolikor sem uspel prebrati na forumu, v Umagu oz. Novigradu. Ker bom plul po notranjih vodah se lahko prijavim kje 'nižje' tja do Pule ali ne?
2a. Koliko časa traja hrvaška procedura 'prijave' ob predpostavki da ni gužve?
3. Ali 'klasično' plovno dovoljenje za HR lahko kupim ob prijavi ali moram po prijavi to opraviti na lučki kapetaniji posebej?
4. Kakšni so stroški zgolj prijave (brez plovnega dovoljenja)..cca?
5. Kaj moram storiti za nazaj ker bom imel plovilo na prikolici? Se moram odjavit tudi če je plovilo na prikolici? Procedura za plovilo na prikolici?
Vnaprej hvala za vaša pojasnila/mnenja/namige/linke...
Uporabniški avatar
vili
Viceadmiral
Prispevkov: 596
Pridružen: Po Feb 23, 2009 22:10

OdgovorNapisal/-a vili » So Dec 26, 2015 16:05

1. Da,traja do 30 minut.
2.Prijaviš se tam,kjer boš stopil prvič na obalo.
3.Na kapetaniji
4.0-kuna
5.Nič,ti samo pelji
pixl
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 81
Pridružen: To Feb 05, 2013 20:11

OdgovorNapisal/-a pixl » Sr Dec 30, 2015 21:37

...
Nazadnje spremenil pixl, dne Pe Mar 11, 2016 07:50, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
vili
Viceadmiral
Prispevkov: 596
Pridružen: Po Feb 23, 2009 22:10

OdgovorNapisal/-a vili » Sr Dec 30, 2015 23:41

Zdaj pa si brsna v meglo. Pa kaj sem jaz pod točko tri napisal. Kakšne sitnosti. Zakon je zakon,ali. Če pa bo spal na barki pa ni napisal.
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2527
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

OdgovorNapisal/-a motorni » Sr Dec 30, 2015 23:42

Ob prijavi jih spomni, da boš spal na barki, da ti prijavijo "kratkotrajni boravak", kot to opisuje 147 člen Zakona o strancima. Greš na nn.hr, klikneš "Službeni dio", nato "pretraživanje" in vpišeš "Zakon o strancima". Lahko pa že prej izpolniš Obrazec 8a za vsakega, ki je na barki in jim ga pomoliš pod nos, bo vse skupaj hitreje.
__________________
lp
motorni
fakinx
Admiral
Prispevkov: 771
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 20:34
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a fakinx » Sr Dec 30, 2015 23:55

Vse pravilno zapisano, le odgovor na točko 4 se glasi:
Za samo prijavo ali odjavo ne plačaš nič. Je pa ne moreš opraviti, če ne poseduješ veljavnega plovnega dovoljenja. V primeru, da na čolnu tudi spiš, potrebuješ tudi potrdilo o plačani turistični taksi.
Ne vem sicer kje je meja, ko težijo za turistično takso, ker sam plačam za 12 mesecev pa pozabim na vse skupaj... Je pa to primerno le v primeru, da si v ljepi njihovi večkrat po malo v obdobju daljšem od 3 mesecev. Imajo seveda tudi krajše opcije plačila TT.
Prijava zgleda v praksi tako:
1. zapluješ v prvo luko z mejnim prehodom (priporočljivo) v delovnem času kapetanije.
2. Privežeš na policijski pomol ter se napotiš k policistom v njihove prostore na pomolu. Tam dobiš formular, ki ga izpolniš v 4 kopijah. To zadevo poštemplja policist.
3. Preostane ti še sprehod do kapetanije kjer ti pogledajo VSE dokumente (policijski formular iz točke 2, plovno dovoljenje, potrdilo o plačani turistični taksi, izpit za voditelja čolna in notarsko overjeno pooblastilo, v kolikor nisi lastnik). Včasih kak dokument tudi izpustijo, vendar moraš imeti vse pri sebi ves čas plovbe. Seveda PD in TT lahko kupiš v kapetaniji ob prijavi.
Odjava pri nas v Piranu je pa čista "grozljivka". Izpolniš obrazec (ki ni samokopirni, mamico jim...) in daš poštempljati policistu ter Bon voyage!
Pa še to - na osebne dokumente nikar ne pozabi.
P.S.: Potrudi se vse skupaj obdržati ves čas plovbe suho. :wink:
pixl
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 81
Pridružen: To Feb 05, 2013 20:11

OdgovorNapisal/-a pixl » Če Dec 31, 2015 07:13

...
Nazadnje spremenil pixl, dne Pe Mar 11, 2016 07:50, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
vili
Viceadmiral
Prispevkov: 596
Pridružen: Po Feb 23, 2009 22:10

OdgovorNapisal/-a vili » Če Dec 31, 2015 11:01

pixl napisal/-a:
vili napisal/-a:

Pa srečnga in zdravga pa jasno brez megle ...



Hvala, tudi tebi in tvojim najdražjim želim predvsem sreče in zdravja. Jaz vedno pravim,vse ostalo že nekak pride samo po sebi.
Raky
Naddesetnik
Prispevkov: 7
Pridružen: Ne Jun 09, 2013 12:21

OdgovorNapisal/-a Raky » Pe Jan 01, 2016 23:06

Hvala vsem za odgovore.
Vzel si bom 2-3-4 dni do tja kar pomeni, da bom spal na čolnu.
Ali morda veste koliko je najkrajši čas ta plačilo TT če spim na čolnu?

Glede na vso silno birokracijo je manj komplicirano, če čoln porinem v vodo v Umagu. Ne rabim nič razen plovno dovoljenje.

Po drugi strani razmišljam 'na glas' ...najprej odjava, pa prijava na koncu dopusta pa na prikolico in 'nikom ništa'.
boss
Kontraadmiral
Prispevkov: 222
Pridružen: Če Jan 07, 2010 11:10
Kraj: Mali Lošinj

OdgovorNapisal/-a boss » Ne Jan 10, 2016 19:24

Da pristavim svoj lonček, sem že počel, tako pred Hr v Eu, kot sedaj...

Na Hrvaško
1. Iz Slovenije, prvo odjava v Sloveniji, najlažje in najhitreje je res v Piranu, kot je napisal fakinix, daš vse dokumente - vpisni list, izpit in osebno, ter izpolniš obrazec o osebah (popis posadke) na čolnu, potem naslednja vrata kapetanija, ki vse samo pogleda, in izpljuješ proti Hrvaški.
Načeloma lahko pluješ direktno do Brača samo moraš po mednarodnih vodah, po domače po sredi Jadrana oziroma najmanj 4 milje od otokov. Če vstopiš v njihove vode, te zavezuje njihov zakon, ki piše, da se moraš prijaviti v najbližji luki s policijsko izpostavo in kapetanijo. Običajno je to Umag, sam grem ponavadi v Marino Umag, če le ne piha zahodnik. Tam se najprej prijaviš policistu z istimi dokumenti, kot v Slo, spet izpolniš podoben formular o posadki, kot v Slo pri izstopu, nato pa obvezna prijava na kapetaniji, kjer moraš kupiti plovno dovoljenje, nadoknado za "pomorsko dobro",vinjeto po starem, spet z istimi dokumenti. Plus taksa, najmanj mislim, da je za 7 ali 10 dni, če imaš plovilo, ki omogoča prenočitev. In potem pluješ po njihovi lepi kolikor hočeš do 31.12 tistega leta.

2. Po cesti iz Hrvaške, odpade postopek V Slo, plus policijski del na HR vendar preden izpluješ, moraš na kapetaniji opraviti enak postopek z nakupom plovnega in plačilom takse, kot če prideš po morju.

3. Nazaj v Slo, obraten postopek, če se odjaviš na Braču, moraš po sredi Jadrana, drugače v Umagu, daš vse papirje, izpolniš popis posadke, Kapetanija in policaji pogledajo in gasa. V Slo spet v Piran, isti šmorn, 15 minut, le da tu ne plačaš nič.

Vse skupaj mala malca... Posamezni postopek v Slo, ali Hr, ne traja več kot 15 minut, če ni gužve. Cenovno glede ceste in plovbe nobene razlike kar se denarja tiče, razlika je samo koliko boš potrošil goriva in ostalih priteklin med plovbo ali vožnjo po cesti.

4, Če greš po kopnem nazaj, je Hr v Eu in velja prosti pretok oseb in blaga, ni več carin in deklaracij, ne rabiš se nikjer odjavljat ali prijavljat, ne glede na to, kako si prišel ali boš odšel. Edino policaju boš moral pokazat vpisni list, posadke pa ne, ker ne pluješ :). Včasih so cariniki komplicirali, če barka ni bila na fizično osebo - za fizično ali lastnika, je veljala "ustna deklaracija", za firmo (lizing) pa si moral delat špedicijo. Tega ni več..

Kje je razlaga, da se po kopnem ne prijavljaš, po morju pa; Zato, ker Hr še ni v Šengnu in imamo še vedno policijo/kontrolo na meji, enako je na morju. Vendar nad varnostjo na morju bdi kapetanija plus, da moraš plačati "pomorsko dobro" zato moraš, če greš po cesti pred plovbo ali po morju - najkrajši poti, se javit na kapetaniji, da te mal izropajo :(. Edino carine ni nikjer več!

Toliko o mojih izkušnjah, LP vsem
aleks09
Admiral
Prispevkov: 1132
Pridružen: Po Jul 12, 2010 20:15
Kraj: kras

OdgovorNapisal/-a aleks09 » Po Jan 11, 2016 18:56

Samo mimogrede.. sam sem delal izpit pred cca 14 leti.. Takrat so nas učili, da se plovba izven "notranjih vod" šteje kot neškodljiv prehod in prijava v državi po katerem morju pluješ ni obvezna. Se pravi, da lahko iz RS zapluješ v moje RH kjer pa se brez prijave (razen v nujnih primerih) ne smeš sidrati. Brez odjave in prijave se lahko torejj vrneš v SLO. Lahko seveda zapluješ tudi en krog po sosednjih morjih brez prijave.. iz slovenskega v hrvaško, iz hrvaškega v italijansko... in lahko nazaj ali pa naprej v naše morje.. lahko delaš kroge, kvadrate ali trikotnike po mili volji in pluješ brez prijave v RH ali Italiji dokler ti ne zmanjka goriva... vse to neglede na oddaljenost od obale (ne vem kje se našli tiste 4 milje).. pogoj je (bil) dejansko samo ta, da ne smeš v notranje vode ... V kolikor pa enkrat zapluješ v notranje vode si potem dolžan brez postanka zapluti do najbližjega mejnega prehoda (policije in kapetanije) kjer urediš prijavo. Tako greš lahko iz Kopra, Izole ali Pirana direktno do Umaga, direktno do Novigrada, Poreča, Pule ali npr. Milne na Braču. Upam, da je še tako kot je bilo 2004 :wink: :D
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2527
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

OdgovorNapisal/-a motorni » Po Jan 11, 2016 20:35

boss napisal/-a:Kje je razlaga, da se po kopnem ne prijavljaš, po morju pa;

Tule:
Zakon o strancima, 147 člen, opisuje, da navtiki naredijo prijavo bivanja (kratkotrajni boravak) ob prehodu pomorske meje, ker je tam policist, ki upošteva zakone in predpise, ti naredi prijavo bivanja.
Če prideš po kopnem, moraš pa to prijavo sam narediti na policijski postaji v mestu vkrcanja. Ker se verjetno švercaš, tega ne narediš.
__________________

lp

motorni
Uporabniški avatar
d.i.r.e.
Kapitan korvete
Prispevkov: 106
Pridružen: So Jul 26, 2008 09:17
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a d.i.r.e. » To Jun 07, 2016 12:35

sem iskal pravo temo na moje vprašanje, mislim, da je ta najbolj primerna.

Kako je s popisom oseb v primeru, da se posadka na barki zamenja. Naša klubska barka bo letos dva meseca kruzala po dalamciji. Vmes se bo posadka nekajkrat zamenjala.

Ali moram vsakič urediti popis oseb na plovilu? Torej znana procedura policija in nato kapitanija. Takse in vse ostale pristojbine bomo plačali ob prvem vhodu v Hr vode (Umag).
Mirno morje in ugoden veter vam želi https://www.jkneptun.si še naprej :)
Uporabniški avatar
Lure
Admiral
Prispevkov: 711
Pridružen: Če Nov 06, 2008 18:58
Kraj: Ljubljana - Izola

OdgovorNapisal/-a Lure » To Jun 07, 2016 13:05

Popis oseb se sedaj dela samo na prijavi in odjaviš/izpluješ iz hrvaškega morja. Jaz sem lani imel en popis oseb, ki je barko pripeljal v HR, ko pa sem jeseni odhajal, pa sem na odhodu pri lučkem kapetanu moral napisati novega, ki je bil aktualen za odhod. Vmes pa je bilo še nekaj menjav na barki.
dijo_porko
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 128
Pridružen: Sr Sep 26, 2012 12:36

OdgovorNapisal/-a dijo_porko » To Jun 07, 2016 13:08

d.i.r.e. napisal/-a:sem iskal pravo temo na moje vprašanje, mislim, da je ta najbolj primerna.

Kako je s popisom oseb v primeru, da se posadka na barki zamenja. Naša klubska barka bo letos dva meseca kruzala po dalamciji. Vmes se bo posadka nekajkrat zamenjala.

Ali moram vsakič urediti popis oseb na plovilu? Torej znana procedura policija in nato kapitanija. Takse in vse ostale pristojbine bomo plačali ob prvem vhodu v Hr vode (Umag).


Dovolj je samo kapitanija, pa glejte, da vam pri spremembi popisa označi, da prejšnje posadke ni več na plovilu. So mi enkrat pri izhodu iz Hrvaške težili, da nimam pravilno izpolnjenih dokumentov, sem jim rekel, da so tako hoteli na Malem Lošinju, potem je pa malo pizd*** čez lošinjce...

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 14 gostov