Urnik lučkih kapetanij

Debata o obnašanju in pravilih na morju ter starih in novih zakonih, ki zadevajo navtiko.

Moderatorji: moderator2, moderator, pajer1

Uporabniški avatar
EDO
Admiral
Prispevkov: 1873
Pridružen: Po Nov 16, 2009 13:44
Kraj: Ljubljana - Lovran - Umag

OdgovorNapisal/-a EDO » Če Maj 26, 2016 21:53

Jaz govorim o notranjih in ne o teritorijalnih vodah. Jaz grem vedno do Poreča skozi teritorijalne RH ampak obenem ne skozi notranje vode RH in zato nisem v prekršku. Če bi rad šel od Savudrije do Rovinja in ob tem zaplul v Limski kanal bi zašel v notranje vode in v tem primeru bi storil prekršek, ker bi se prej moral prijaviti najkasneje v Vrsarju.
Living well is the best revenge
https://www.facebook.com/NotaBeneSailing/
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Če Maj 26, 2016 22:19

.

Seveda Edo, zadeva je popolnoma jasna.

Čemu je potrebno toliko pisanja za stvari, ki so popolnoma jasne?

.
pajer 1

Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
fakinx
Admiral
Prispevkov: 771
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 20:34
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a fakinx » Če Maj 26, 2016 22:34

No, zdaj pa vemo...
Po konvenciji ZN o pomorskem pravu iz leta 1982 je dovoljen neškodljiv prehod skozi teritorialne vode vsem ladjam (tudi vojaškim).
Ecola, če torej hočem iz Pirana v Dubrovnik plujem ves čas zahodno od temeljne črte in basta. Nima me kdo kaj vprašat, dokler se ne povežem z dnom ali obalo oz. ne izkoriščam naravnih bogastev (ribe ipd.).
Pa tukaj ne gre toliko za naše barke pač pa za čisto praktične primere prečenja Jadrana "po diagonali" ali pa "po dolgem". Včasih je sobota, pa je treba potegniti po morju še malo naprej...
HR županija nima pri tem popolnoma nobene veze.
To je tudi tisto, kar hrvati trdijo ves čas v primeru arbitraže. Da imajo vse ladje prost prehod skozi njihovo teritorialno morje..... (je pa seveda res da se ne strinjamo kje je meja med njihovim in našim)
aleks09
Admiral
Prispevkov: 1137
Pridružen: Po Jul 12, 2010 20:15
Kraj: kras

OdgovorNapisal/-a aleks09 » Če Maj 26, 2016 22:38

pajer1 napisal/-a:
aleks09 napisal/-a:Pa da si/vam dodam, da se 12 milj šteje od temeljne črte (črta med notranjimi vodami in teritorialnemi vodami) ven na odprto morje. In po teritorialnem lahko pluješ tudi cik-cak.. samo v notranje ne smeš zapluti , ker ti sicer takoj "propade" neškodljiv prehod.

Širina 12 milj je pa sicer točno 22 km in 224 m. :wink:


Neškodljiv prehod je prehod in ni plutje po teritorjalnem morju.
Po tvojem tolmačenju ne gre za neškodljiv prehod. Kam pa prehajaš?

Res mi ni jasno, kaj ste zapeli za oslovo senco?

.


Sorry pajer1 ma to ni oslova senca... če pišemo v pravila in zakoni in če hočemo tukaj pisati točno naj povem, da se 21.čl. Pomorskega zakonika RH začne tako - citiram (skoraj) čl. 21.
(1) Pod neškodljivim prolaskom plovnog objekta razumeva se plovidba teritorialnim morem RH bez uplovljavanja u neku njenu luku za međunarodni promet, ili plovidba radi uplovljavanja u takvu luku, ili ...
(2) Neškodljivi prolazak strani plovni objekt, mora opraviti najkračim uobičajenim putem bez prekida i odgode.

V tretji točki pojasnjuje vzroke za ustavljanje in sidranje zaradi višje sile, pomoči in podobno.
V četrti pa dolžnost, da se o tretji točki mora takoj obvestiti službo nadzora in upravljanja pomorskega prometa.
aleks09
Admiral
Prispevkov: 1137
Pridružen: Po Jul 12, 2010 20:15
Kraj: kras

OdgovorNapisal/-a aleks09 » Če Maj 26, 2016 22:47

In tu imate še točke, ki delijo notranje in teritorialne vode RH... :wink:

Polazne crte Republike Hrvatske

Polazna crta za određivanje širine teritorijalnog mora Republike Hrvatske određena je Pomorskim zakonikom. Prema članku 18. polaznu crtu čine:

crte niske vode uzduž obala kopna i otoka,
ravne crte koje zatvaraju ulaze u luke ili zaljeve,
ravne crte koje spajaju sljedeće točke na obali kopna i na obali otoka:
rt Zarubača – jugoistočni rt otoka Mrkan – južni rt otoka Sv. Andrija – rt Gruj (otok Mljet),
rt Korizmeni (otok Mljet) – otok Glavat – rt Struga (otok Lastovo) – rt Veljeg mora (otok Lastovo) – jugozapadni rt otoka Kopište – rt Velo danče (otok Korčula) – rt Proizd – jugozapadni rt otoka Vodnjak – rt Rat (otok Drvenik mali) – hrid Mulo – hrid Blitvenica – otok Purara – otok Balun – otok Mrtovac – otok Garmenjak veli – točka na Dugom otoku s koordinatama 43°53'12" sjeverne zemljopisne širine i 15°10'00" istočne zemljopisne dužine,
rt Veli rat (Dugi otok) – hrid Masarine – rt Margarina (otok Susak) – pličina Albanež – otok Grunj – hrid Sv. Ivan na pučini – pličina Mramori – otok Altiež – rt Kastanjija.


Ne vem pa edino zakaj ni določena temeljna črta od rta Kastanjija oz. Kostanjija, ki je malo višje od Novigrada, naprej proti Savudriji do izliva Dragonje :oops:
AS
Admiral
Prispevkov: 614
Pridružen: Ne Jul 18, 2010 23:20

OdgovorNapisal/-a AS » Če Maj 26, 2016 23:12

EDO napisal/-a:Jaz sem bil v Umagu 3 krat. Prvič, zadnjič in nikoli več. Tako prepotentnih tipov v uniformah, kot sta bila tipa ob mojem obisku nisem videl niti v JLA.
Ampak od takrat je minilo več kot 10 let. Morda je sedaj bolje.
To kar pravi Pajer je čisto prav razen tisto o županiji - tega jaz v uredbi ne najdem. Če si enkrat v notranjih vodah se moraš prijavit v najbližjem mejnem prehodu. Konfiguracija istrske obale pa ti skoraj onemogoča, da bi prišel v notranje vode, če le ne vijugaš preblizu obale. Od Pule naprej pa je zgodba popolnoma drugačna.


Nič ni boljše v Umagu , po mojem sta kar oba tipa še vedno tam :D :D :D
Uporabniški avatar
Wisdom
Viceadmiral
Prispevkov: 542
Pridružen: Sr Jul 22, 2015 14:58

OdgovorNapisal/-a Wisdom » Če Avg 04, 2016 12:10

Hoj!

Gledal sem na uradni strani MPPI, da kapitanija Zadar opravlja storitve samo med tednom. Ali mogoče kdo ve, če je med sezono kaj drugače. Hvala za odgovore.

Lep pozdrav.
Uporabniški avatar
kocka
Admiral
Prispevkov: 4827
Pridružen: Sr Okt 10, 2007 20:03
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a kocka » Če Avg 04, 2016 13:27

Lučka kapetanija
ZADAR
Liburnska obala 8
23000 Zadar
Tel.: 023 254 888
Fax: 023 250 235
Lučki kapetan Alen Rukavina
Odjel za inspekcijske poslove Boris Medić, inspektor
Tel.: 023 254 885
Fax: 023 250 235
Pomorski promet,
00-24 Denis Livljanić, voditelj Odjela
Tel.: 023 254 880
Fax: 023 254 876
Odjel Svjedodžbe Mirovinsko / Zdravstveno Upis plovila
Broj telefona 023 254 878 023 301 508 023 254 884
E_mail anita.govorcin@pomorstvo.hr martina.kombura@pomorstvo.hr marin.perica@pomorstvo.hr
Radno vrijeme Pon - Pet / 07:00 - 15:00
Radno vrijeme sa strankama 08:00 - 12:00 08:00 - 12:00 08:00 - 12:00
Utorak i Četvrtak
Odmor: 12:00 - 12:30

Pokliči jih in vprašaj, jaz sem tudi mislil, da ne delajo čez vikend(plovno dovoljenje), pa so rekli samo pridite.
zlatko83
Admiral
Prispevkov: 1644
Pridružen: Ne Maj 20, 2007 10:26

OdgovorNapisal/-a zlatko83 » Če Avg 04, 2016 20:03

Letos sem gledal, vse lučke kapetanije delajo izključno ob delavnikih, v dopoldanskem času (velja za manjše, ne vem kako je Pula, Rijeka,.....).
Očitno šparajo in so jim prepovedali delat popoldan, soboto, nedeljo,....
Uporabniški avatar
kocka
Admiral
Prispevkov: 4827
Pridružen: Sr Okt 10, 2007 20:03
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a kocka » Če Avg 04, 2016 21:06

Za glavne( Pula, Rijeka, Zadar, ...) ni panike, večji problem so manjše izpostave.
Uporabniški avatar
Wisdom
Viceadmiral
Prispevkov: 542
Pridružen: Sr Jul 22, 2015 14:58

OdgovorNapisal/-a Wisdom » So Avg 06, 2016 12:39

Hoj!

Kapitanija v Zadru je danes odprta. Info od hčerke, ki je šla danes dvigniti plovno dovoljenje.

Lep pozdrav.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 17 gostov