problem pri izplačilu škode na plovilu.

Debata o obnašanju in pravilih na morju ter starih in novih zakonih, ki zadevajo navtiko.

Moderatorji: moderator, moderator2, pajer1

miranK
Kapitan
Kraj: Trebnje-Cres

problem pri izplačilu škode na plovilu.

OdgovorNapisal/-a miranK » Pe Dec 02, 2016 16:39

Prosim vas za nasvet kako postopati naprej glede mojega primera.
Dne 14.07 je prišlo do poškodbe mojega čolna na privezu,
na lokaciji Stara gavza Cres.Okoli 2 ure zjutraj je za kratek čas zapihal močan severozahodnik.Čoln,ki je bilo privezan poleg mojega z leve strani se je zaradi slabo vezane krme obrnil in mi poškodoval levi bok čolna. Lastnika čolna sem opozarjal ,da ima slabo vezan čoln,vendar ni upošteval mojih opozoril.
Krma je bila na privezno bojo (nekaj kamenja cca 40 kg za utež) totalno neprimerna za čoln težine cca700 kg.
Zjutraj sem opazil poškodbo ,a povzročiteljevega čolna ni bilo več na privezu.
Slučajno sem ga opazil ,da ga je naložil na prikolico in je mislil pobegniti.
Njegova izjava potem (sem precenil morje,sem te mislil obvestiti)

Takoj sem zahteval da se škoda prijavi luški kapitaniji Cres in se izvede ogled čolna.
sedaj pa problem :
Zavarovalnici sem podal vse dokumente
1.zapisnik luške kapitanije
2.zapisnik o ogledu
3.slike priveza obeh čolnov
4. slike obeh poškodovanih čolnih

Lastnik ,ki mi je poškodoval plovilo je zavlačeval z izjavo o odškodninski odgovornosti. Sumim pa tudi ,da je zavarovalnica oziroma oseba ,ki je to urejala povezana z povzročiteljem škode.

To je pa današnji odgovor s strani zavarovalnice:
Iz izbrane dokumentacije je razvidno,da je v času škodnega dogodka na otoku Cres pihala orkanska burja morje je bilo močno valovito. zaradi tega niso vozili trajekti .zaprt je bil paški most,odseki avtoceste.

v 2. Členu splošnih pogojev za zavarovanje odgovornosti lastnika čolna za škodo povzročeno tretjim osebam je navedeno,da so je navedeno,da so iz zavarovalnega kritja izključen odškodninski zahtevki,ki po pogodbi presegajo obseg obveznosti,ki izvira iz pravnih predpisov o odgovornosti.

Za nezgodo na morju se uporablja pomorski zakonik,kjer je v 752 .členu navedeno:
če je bil škoda povzročena po višji sili zaradi katere je prišlo do trčenj ladij, trpi škodo oškodovanec.

Našemu zavarovancu ne moremo očitati pomanjkljivih vezi ali pomanjkanja priveza,saj je bilo njegovo plovilo pravilno privezano in z odgovarjajočimi sidrnimi pripravami in vrvmi,ki je ob običajnih vremenskih prilikah določenega kraja ne dovoljuje plovilu,da bi udarjal v dno,ob obalo ali v druge plovne objekte oz. predmete,ki so privezani ali zasidrani v njegovi bližini.
V času škodnega dogodka je pihala orkanska burja,morje je bilo močno vzvalovano,kar se smatra za višjo silo na katero naš zavarovanec ni imel vpliva. zaradi navedenega našemu zavarovancu ne moremo očitati odgovornosti za nastalo škodo, in vaš zahtevek za povračilo škode v celoti odklanjamo.

So tukaj navedene neresničnosti.
Ta zaliv je totalno zaprt za burjo.
Na zapisniku luške kapetanije je napisano ,da je pihal severozahodnik v času poškodbe.
Pravilno privezan čoln japajade .(edino jaz imam 800 kg utež)
drugi imajo vreče kamenja ali vržejo sidro cca 3 m od čolna na globini 2 m.

Je pa to bivša zavarovalnica Maribor sedaj Sava.
Odškodninski postopek vodi Mitja Oblak.
Nazadnje spremenil miranK, dne Ne Dec 04, 2016 15:31, skupaj popravljeno 3 krat.
Uporabniški avatar
H2O
Admiral

OdgovorNapisal/-a H2O » Pe Dec 02, 2016 17:26

Nazadnje spremenil H2O, dne Pe Jun 02, 2017 15:27, skupaj popravljeno 1 krat.
miranK
Kapitan

OdgovorNapisal/-a miranK » Pe Dec 02, 2016 17:54

Škode po vseh zbranih računov za popravilo je je cca 3500 eur.
Uporabniški avatar
H2O
Admiral

OdgovorNapisal/-a H2O » Pe Dec 02, 2016 17:56

miranK
Kapitan

pritožba: bi kaj dodali?

OdgovorNapisal/-a miranK » Pe Dec 02, 2016 21:35

Pritožba na škodni spis 20KMO-00006/16
Vreme na dan 14.07.2016 ob 2-3 ure zjutraj.
Navajate popolnoma napačne podatke glede vremena te noči.
Tudi na prijavi o nesreči potrjena od luškega kapitana je napisana smer vetra jugozahodni .
Ta mandrač je popolnoma zaprt za burjo. Tudi toliko se niste potrudili ,da bi pregledali google zemljevid kje se ta mandrač nahaja. In na katere vetrove je odprt. To v nadaljevanju pomeni kako navajate neresnice.
Poglejte si ta link o vremenu ta dan,pa vam bo jasno in ne posplošujte stvari:
https://www.wunderground.com/history/ai ... .wmo=14317
Če niste zadovoljni s tem ,lahko dobim uradno vremensko napoved na dan nezgode.
od luške kapitanije izpostava Cres,kar pa vi niste pridobili.
2.drugi člen splošnih pogojev za zavarovanje odgovornosti lastnika čolna za škodo tretjim osebam je navedeno.
Prosim vas kje na netu lahko to preberem do potankosti!

Pomorski zakonik 752 člen razumem.
Vendar:
Kako ste prišli do sklepa in ugotovili in na kašni osnovi,da je imel vaš zavarovanec pravilno privezan čoln? Točno sem vam poslal fotografiji obeh čolnov dan pred poškodbo. Na levi strani je čoln vašega zavarovanca zraven je moj čoln.Točno se vidi privezno rdečo bojo ,ki je zraven čolna pri krmi na desni strani. Ta je popustila v noči. Privezan je na čisto kratko poleg tega ima ta začasna privezna boja utež cca 40 kg kot je tudi navedeno. A čoln je težak cca 700 kg
Saj če ste kakšen expert za plovila,bi morali vedeti kako se pravilno privezuje. Ne pa podajate nepreverjene in nestrokovne analize. Če bi bil čoln privezan tako ,kot moj cca 800 kg utež na privezni boji tega dogodka ne bi bilo. Ne glede na vreme,saj imam jaz čoln tam že več kot deset let in poznam razmere. Kako da drugi čolni ,ki so bili tedaj privezani v mandraču niso imeli nobenih poškodb?Čudna je ta »višja sila« ,ki poškoduje samo en čoln? Kot višjo silo razumem,da je nepredvidena ,vendar opozorilo za nevihte so bile napovedane ,tako,da še ena nesmiselna izjava.

To je tudi zavedeno v prijavi nesreče.
Poglej sliko:
http://s567.photobucket.com/user/anec/m ... sort=3&o=1
Pa še to, vaš zavarovanec je takoj dvignil , odpeljal čoln iz vode in mislil pobegniti.
Ko sem ga še ujel,je bil odgovor »precenil sem morje«
Poleg tega pa sem večkrat opozoril vašega zavarovanca,da čoln priveže kot se mora,
namesti bokobrane. Tudi na večer pred poškodbo plovila sem ga opozoril za možnost neviht,ki so bile tudi napovedane.
A na moje prošnje je ostal gluhih ušes.
Škoda ,da vse to zopet ponavljam.
Skratka ta poškodba se ne bi zgodila če bi vaš zavarovanec poslušal moja opozorila in ravnal kot odgovoren morjeplovec.
Prosil bi vas ,da si ogledamo kraj poškodbe plovila ,da vam bo še bolj jasno.
Če bo potrebno bom tudi navedel pričo,ki je bila ta čas na dopustu in je tudi morjeplovec,da poda izjavo.
Nazadnje spremenil miranK, dne Ne Dec 04, 2016 11:27, skupaj popravljeno 10 krat.
Uporabniški avatar
jozko
Admiral

OdgovorNapisal/-a jozko » Pe Dec 02, 2016 22:04

Ta Žganec iz Ljubljane, pa mora res bit en čuden tip :roll:
Ne samo, da ne zna vezat, tudi nasvetov ne zna poslušat, zna pa pobegnit :idea:
Želim dosti sreče pri reševanju primera z zavarovalnico :!:
Prijatelje bolj cenim po tem, koliko preplujejo in ne po tem, kako veliko barko imajo!
moro12345
Admiral
Kraj: Ankaran

OdgovorNapisal/-a moro12345 » Pe Dec 02, 2016 22:53

tudi ti si neumen če vidiš da je imel slabo parkirano barko bi lahko sam mu je zavezal tako kot mora biti....in pol se jokat če se kaj zgodi.

mislim to so takšni bolani ki imam jaz vsak dan v marini na mojem vezu....za vsako piko neki gledajo če so prav špage..jaz vsakemu pravim: če te kaj moti pridi gor in naštimaj tako da bom imel mir....
Uporabniški avatar
cibro
Admiral

OdgovorNapisal/-a cibro » Pe Dec 02, 2016 23:01

Pa kaj so to zaeni stosi visja sila a ce imas kasko oa ti pada toca je tudi visja sila.Naj ne serjejo.Popizdi ne bit prijazen nista.Mene tudi doma ravno sedaj jahajo ker sem imel izliv vode.Lovijo se za slamice.Podmukle stose itd.Samo popizditis pomaga lepa beseda zal ne.
kocka
Admiral
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a kocka » Pe Dec 02, 2016 23:13

Morosito a si bil to ti slučajno, ker na podlagi izjav bi znal bit al si pa podoben tič.
Ima moj znanec podoben problem ko zraven njega " ena kokla" parkira avto, ki je služben na leasing in veselo vsak dan tolče z vrati po sodedovem ( kupil z denarjem - nima kasko)in na vsako opozorilo se ji sladko jebe. :evil:
moro12345
Admiral

OdgovorNapisal/-a moro12345 » Pe Dec 02, 2016 23:19

kocka napisal/-a:Morosito a si bil to ti slučajno, ker na podlagi izjav bi znal bit al si pa podoben tič.
Ima moj znanec podoben problem ko zraven njega " ena kokla" parkira avto, ki je služben na leasing in veselo vsak dan tolče z vrati po sodedovem ( kupil z denarjem - nima kasko)in na vsako opozorilo se ji sladko jebe. :evil:

jaz imam barko na komunalni privez v kopru....ker sem doma iz kopra mi ne rabi hodit k hrvatom....
miranK
Kapitan

OdgovorNapisal/-a miranK » Pe Dec 02, 2016 23:35

morosito napisal/-a:tudi ti si neumen če vidiš da je imel slabo parkirano barko bi lahko sam mu je zavezal tako kot mora biti....in pol se jokat če se kaj zgodi.

mislim to so takšni bolani ki imam jaz vsak dan v marini na mojem vezu....za vsako piko neki gledajo če so prav špage..jaz vsakemu pravim: če te kaj moti pridi gor in naštimaj tako da bom imel mir....

NE ŽALI ,če ne poznaš razmer.
Kam ga bom vezal ,če ni priveznih boj. vsak si jo naredi invidualno začasno svojo. eni v redu, drugi pa....
miranK
Kapitan

pravna razlaga "višje sile"

OdgovorNapisal/-a miranK » So Dec 03, 2016 00:33

VIŠJA SILA – Dogodek, ki ga ni bilo mogoče pričakovati, se mu izogniti ali ga odvrniti. Kot tak mora biti povzročen od zunaj in ne more biti posledica uporabe neke stvari ali dejavnosti. Višja sila je osnova za oprostitev objektivne odškodninske odgovornosti za nastali dogodek. :!:
kocka
Admiral
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a kocka » So Dec 03, 2016 00:56

Imam občutek, da ima tvoj " sosed" veze z agentom. Osebno bi vzel odvetnika in se obrnil na vodstvo zavarovalnice.
Uporabniški avatar
H2O
Admiral

Re: pritožba: bi kaj dodali?

OdgovorNapisal/-a H2O » So Dec 03, 2016 08:14

moro12345
Admiral

OdgovorNapisal/-a moro12345 » So Dec 03, 2016 08:36

Glej jaz te ne žalim. Resnica je taka da je "improviziran" privez (če ni boje ali mooringe) zato v takšnih primerih zavarovalnice same ne bodo ti nikoli odobrile izplačilo poškodbe.

Zavarovalnica bi ti samo upoštevala če bi ti bil na plovilu in imel kako lepo pupo in bi te pol ta čoln udaril da bi ti ona pristala na ... in bi imel pol priče, lahko bi naredil zapisnik, itd.

Drugače meni so mi rekli na adriatic točno kdaj ne morem uporabiti kasko:
- kraja izvenkvrnega mitorja (dokazat morem da je z ključavnico bil potrjen in da je to razbito, če pa ni pol adijo);
- poškodba na plovilo če se je zgodila izven mojega stalnega priveza (komunalni ali v marini);
- obvezna uporaba bokobranov (1 za vsak meter);
- na odprtem morju če pride do trka brez da bi to prijavil in dobil zapisnik od uradnega organa;
- če nimam zapisnika;
- itd.

Zato sem jaz na mojem trupu ker sem ga kupoval rabljenega brez motorja se zmenil da na pogodbi napiše da sem barko plačal manj (500€). Ker pol ko sem naredil kasko sem bolj šel z namenom da bi zavaroval motor. Ker zame trup je trup, plastika, pač če se poškoduje sam opravim popravilo in kitam.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gosta