Turistična taksa - pavšal

Debata o obnašanju in pravilih na morju ter starih in novih zakonih, ki zadevajo navtiko.

Moderatorji: moderator2, moderator, pajer1

Uporabniški avatar
heron
Viceadmiral
Prispevkov: 535
Pridružen: So Avg 25, 2012 14:03
Kraj: Žabnica
Kontakt:

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a heron » To Sep 19, 2017 16:04

marjanpečovnik napisal/-a:Tako kot je že napisal Marjan-T. Potrebno bo preveriti ali štejejo dejanske nočitve, ali je to vezano na časovno omejitev od dneva plačila naprej.
Za letos je taksa že plačana, bo pa potrebno v primeru, da šteje vsak dan od dneva plačila ne glede ali si dol ali ne, razmisliti, kaj se še izplača!


Seveda ne štejejo dejanske nočitve ampak plačaš za obdobje ne glede na to ali si tam ali ne.

Neskladje je nenormalno veliko:
Če si lastnik nepremičnine plačaš letni pavšal 60 kun po osebi za prvi dve osebi, potem pa po 25 kun za vsako nadaljno osebo. Seveda, če bi bil v kraju kategorije A. Sicer bi plačal manj.
Torej, če bi moja barka bila "nepremičnina" bi zase in za ženo plačal za celo leto 120 kun.
Ker pa se moja barka premika moram za celo leto plačati kar 7.700 kun !
To je kar 64 krat več !

V primeru polne zasedenosti (barka je registrirana za 8 oseb bi v primeru nepremičnine plačal 270 kun, ker je barka pa enako 7.700 kun.
To je še vedno 28 krat dražje.

Tudi, če poizkusim racionalizirati in ne plačam za celo leto ampak po dejanski uporabi je stvar nenormalno draga:
Najkrajši možni čas plačila je 8 dni, za kar mi poberejo 500 kun. Torej po 500 kun za vsaj vikend, ko grem na barko.
Dopust traja recimo 3 tedne, za to mi kasirajo 1.600 kun.
Torej 10 vikendov in dopust bi me stal 6.600 kun samo za turistično takso tudi če vsakič sproti izgubljam čas s prijavami na kapetaniji, ki je v Klimnem ni, torej se moram nekam vozit, pa kaj če v petek ni več odprto, pa izven sezone v sobotah ne delajo, ....
Mislim da se selim iz Hrvaške.
Tako bodo ob:
- naknado (bivšo vinjeto) cca 100€
- turistično takso cca 180€
- plačilo priveza (ravno sem mislil iti v Novi Vinodolski) cca 4.000 €
- dvig/spust/antifauling/servis/rezervni deli in pribor ccca 1.500 €
- privezi, boje, parki marine itd : ni tu ponavadi ne pustim dosti denarja, mogoče 300€
- nakupi v trgovinah in tržnicah: recimo 500€
- restavracije in podobno morda 700€
- gorivo 500 EUR

No, samo od mene bodo zgubili 8.000 EUR.
Če pa štejemo še koliko so zapravili prijatelji, ki so jadrali z mano je pa številka že resna.
Lep pozdrav, Tomaž.

Heron je nazaj z druge poti po svetu in že težko čakam na naslednji odhod.
Takrat se bo vrnil tudi dnevnik na: www.sailmala.com/heron
Ali občasno blog v Angleščini na: www.heronsailing.blogspot.com/
Uporabniški avatar
EDO
Admiral
Prispevkov: 1873
Pridružen: Po Nov 16, 2009 13:44
Kraj: Ljubljana - Lovran - Umag

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a EDO » To Sep 19, 2017 17:48

Popolnoma se strinjam s tabo. Tvoja razlaga v celoti drži. Jaz sem enako analizo naredil zase in je rezultat sorazmernen na velikost barke. Jaz že iščem alternative in mislim, da sem jo našel.
Living well is the best revenge
https://www.facebook.com/NotaBeneSailing/
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5111
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » To Sep 19, 2017 18:17

Sem klical na kapitanijo in pravijo, da te cene še ne veljajo in bodo verjetno od 1.1.2018.

Glede na nesorazmernost cen takse je dal Heron odlično primerjavo iz katere se vidi, da je CRO OBLAST izenačila takso za dve osebi, ki imata eno staro barko s parom, ki ima v lasti 64 lahko popolnoma novih počitniških hiš !??!?! :shock: :shock:
ENA (1) barka do 15m = 64 luksuznih hiš
Torej navtik za staro barko lahko plača 6400% več takse za ENAKO število oseb pavšala kot nekdo, ki ima hišo ali vikend !?!??

To se lahko zgodi le na hrvaškem in zelo lepo se vidi, da je nekaj pri njih hudo narobe in da so izgubili kompas. :roll:
Zanimivi so tudi komentarji na hrvaških forumih saj mislijo, da to velja samo za tujce. Bo še veselo, ko ugotovijo, da to velja tudi za njih. :lol:
Nazadnje spremenil Nikola T., dne Sr Sep 20, 2017 15:37, skupaj popravljeno 3 krat.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a polanc » To Sep 19, 2017 18:50

Jaz sem danes klical kapetanijo Umag...Dobar dan poštovanje Polanc na telefonu...čujem da su neke povišice za boravišnu taksu.Gospodine Polanc mi o tome ne znamo ništa.Sve je po starome ...ako ste prošle godine plačali 1100 kuna mi sada naplačujemo isto.Okej hvala na informaciji i ugodan dan želim.doviđenja..????Pol pa ved kaj bo.
No jaz ne bom več suženj navtike in bom drug let barko prodal...30 let bark mam dost.Ne morem,ne zmorem in NOČEM več..
Torej če bi kdo Vektor 36 kupu...ups to morm pod oglase dat.
Uporabniški avatar
glens
Admiral
Prispevkov: 951
Pridružen: To Avg 17, 2010 18:25
Kraj: ACI Ičići

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a glens » To Sep 19, 2017 19:37

Dajte raje povedat kakšna je zagrožena kazen, če nimaš plačane takse :lol:
CAR
Admiral
Prispevkov: 2269
Pridružen: Sr Mar 26, 2008 19:54
Kraj: Ljubljana - ACI Supetarska draga - Rab

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a CAR » To Sep 19, 2017 20:17

Ravno kar so me obvestili iz marine, da oni uradno niso prejeli še nobenega obvestila. So jh pa obvestili gosti Nemci, da je bilo objavljeno v reviji Yacht kot Adria-Kostenexplosion in Kroatia. Sam sem si uredbo tudi detaljno pgledal, sprejeta je bila 7.9. na vladi in podpisnik je velik prijatelj Slovenije g. Plenković. Ja očitno bo odločitev na naši strani plačaj, odidi ali prodaj. Kratko rečeno so Kreteni, da večjih ni.
You can't control the wind, but you can adjust your sails.
Uporabniški avatar
Domi
Kontraadmiral
Prispevkov: 290
Pridružen: Po Feb 22, 2010 18:25
Kraj: Koper
Kontakt:

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a Domi » To Sep 19, 2017 20:32

Tipično, politiki se hebejo med sabo, nastrada pa narod. Nihče pri zdravi pameti ne bi niti razmislil o čem takem, kaj šele, da bi kar sredi leta sprejeli nekaj takega.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5111
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » To Sep 19, 2017 20:49

Nemški Yacht magazin poroča na svoji strani Kostenexplosion in Kroatien...

Google prevod v Angleščino
Cost explosion in Croatia

The Croatian government has passed drastic new residence fees in parliament. Owners of a 12-meter yacht have to pay more than 1000 euros per year
Andreas Fritsch on 18.09.2017

Completely surprising, the Croatian authorities have decided on an extreme course change for the stay fee, as Croatia expert Karl-Heinz Permanente, author of the district manager "888 ports and bays" of the YACHT reported:

"The Ministry of Tourism has introduced a draft which will lead to a painful increase in the price of owners and holiday cruises, especially larger boats and longer stays of more than one holiday break will be taxed more heavily, the proposal has been approved by the government and has already been published in the Croatian Law Gazette and thus valid ", the Croatia expert said. It was only rarely that these resolutions, which had been taken once, were still toppled, especially as the outcry of the nautical industry in Croatia had so far been omitted. Obviously, in view of the rising number of visitors, the increase was optimistic.

And the numbers are alarming: an owner of a 9 to 12 meter long boat with year berth in Croatia now pays, instead of just as much as 150 euros (1100 kuna), a whopping 775 euro (5800 kuna). Those who have a 12 to 15 meter long yacht is already at 1040 euros (7700 Kuna). The prices are, as before, graded according to boat lengths and length of stay.

These figures have been officially published in the Croatian Law Gazette. The decision of the Croatian government seems very surprising against the backdrop of the negative experiences the Italians had made a few years ago with the introduction of a boat tax of similar magnitude. According to the Italian marina association Asso Marinas, the short-term tax of the nautical sector almost fell by a third, especially by the private owners, and has not yet recovered completely after two years.

In addition to these fees, the owners have to purchase the so-called permit for their yacht, which is calculated according to length and engine power. For a 12-meter yacht came so far around 50 euros together.

With this huge fee leap, Croatia is now by far the most expensive area for private owners, no other country takes water runners in such a rugged way.
Tadejko
Kontraadmiral
Prispevkov: 317
Pridružen: Ne Jul 27, 2014 11:27
Kraj: Ljubljana - Červar

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a Tadejko » To Sep 19, 2017 21:25

glens napisal/-a:Dajte raje povedat kakšna je zagrožena kazen, če nimaš plačane takse :lol:

1000 do 5000 HRK

Člen 28
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4649
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a alesjo » To Sep 19, 2017 21:45

A je treba plačat turistično takso tudi če samo en dan jadraš na hrvaškem, brez da bi spal na barki :?:
Uporabniški avatar
EDO
Admiral
Prispevkov: 1873
Pridružen: Po Nov 16, 2009 13:44
Kraj: Ljubljana - Lovran - Umag

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a EDO » To Sep 19, 2017 22:27

Če jaz prav razumem ne.
Kdo vse mora plačat turistično takso je napisano v Zakonu o boravišnoj taksi v 3. členu:
II. OBVEZNICI I NAČIN PLAĆANJA
BORAVIŠNE PRISTOJBE
Članak 3.
(1) Boravišnu pristojbu plaćaju:
1. osobe koje u turističkoj općini ili gradu u kojem nemaju prebivalište koriste uslugu smještaja u smještajnom objektu u kojem se obavlja ugostiteljska djelatnost,
2. putnici koji koriste uslugu noćenja na plovnom objektu nautičkog turizma (charter, cruising),
3. osobe koje pružaju usluge smještaja u domaćinstvu ili seljačkom domaćinstvu,
4. vlasnik kuće ili stana za odmor u turističkoj općini ili gradu, koji nije smještajni objekt u smislu ovoga Zakona, za sebe i sve osobe koje noće u toj kući ili stanu,
5. vlasnik plovila koje nije plovni objekt nautičkog turizma u smislu ovoga Zakona, za sebe i sve osobe koje noće na tom plovilu u turističke svrhe.
(2) Boravišna pristojba plaća se po svakom ostvarenom noćenju, ako ovim Zakonom nije drugačije određeno.
(3) Boravišnu pristojbu pod jednakim uvjetima plaćaju i strani državljani, osim ako ovim Zakonom nije drugačije određeno.

Kot je razvidno iz zgoraj navedenega se plačilo takse predvsem nanaša na domačine in šele posledično omenjajo tujce. Malo sem jih sprovociral na hrvaškem forumu (član Y40, Bob Rock)
http://nautica-portal.com/forum/index.p ... c=2360.110
in počasi tudi sami dojemajo kaj se (jim) je zgodilo. Eni imajo pač malo daljšo lajtngo :wink:
Living well is the best revenge

https://www.facebook.com/NotaBeneSailing/
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5111
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Sr Sep 20, 2017 01:54

(3) Boravišnu pristojbu pod jednakim uvjetima plaćaju i strani državljani, osim ako ovim Zakonom nije drugačije određeno.

Mislim, da so to napisali v zakon samo zato, da se izognejo ponovni napaki kot so jo naredili pri ribiških dovolilnicah, ko so imeli diskriminatorne cene za tujce. Tožbo na EU sodišču so izgubili in se iz tega zagotovo nekaj naučili. Sedaj bodo policistom ustno izdali navodila s katerimi ne bodo preverjali niti kaznovali plovil pod hrvaško zastavo in tako bodo lahko še naprej nekaznovano ropali ostale EU državljane.
S to potezo so si dolgoročno naredili precejšnjo škodo le da se tega še ne zavedajo. Ko bodo vidni rezultati pa bo že prepozno tako kot je bil to primer v Italiji ko se zaradi nepremišljene odločitve o enormnem davku na plovila, pa čeprav je bil v izjemno kratkem času razveljavljen, še danes čutijo posledice te nespametne poteze Italijanske vlade.

Zakon je totalno neumen, da ne rečem debilen, saj dobesedno kaznuje in odbija predvsem redne goste izven sezone :!:
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4309
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » Sr Sep 20, 2017 09:01

Oni dobro vedo, da bomo še vedno hodili k njim, saj je SLO navtičarjev največ na Jadranu in si mislijo, ja kam bodo pa šli?
Sej bi vrgel ven svojo bogato zakladnico kletvic pa brez veze, saj smo vsi istega mnenja.Kot pribito pa velja star rek
NI VEČGA TATA OD HRVATA :evil:
mašinfirer
Uporabniški avatar
snwl
Admiral
Prispevkov: 604
Pridružen: To Okt 26, 2010 14:26

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a snwl » Sr Sep 20, 2017 09:52

Hrvat razloži, kako imajo to urejeno na Nizozemskem kjer živi in ima barko:
"Mi u Nizozemskoj dobijemo list i upisujemo dane koje smo proveli na brodu u marini i na karaju godine damo taj list ispunjen na redepciju marine i onda poslje dobijemo faktruru po par € po danu prespavano na jedrilici, to se plati jer je tako normalno. Isto tako kada nam netko dodje u posjetu i ostane prespavati to se upise na listu."

Vem pa ne, če je tale njihova eksplozija turizma čisto samoumevna. Bedarija ali dve pa gre vse v franže (primer Turčija, Tunizija,...).
Moj trenutni cilj je najti privez v Ribiški vasi ali Monfalconu. Ko bo penzija pa itak za Grčijo. (pa da se više ne je.em sa seljacima).
...Don't take life too seriously . No one gets out alive! ...
...Never sail with a crew who can't sing!...
Uporabniški avatar
Domi
Kontraadmiral
Prispevkov: 290
Pridružen: Po Feb 22, 2010 18:25
Kraj: Koper
Kontakt:

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a Domi » Sr Sep 20, 2017 10:31

Nikola T. napisal/-a:
Zakon je totalno neumen, da ne rečem debilen, saj dobesedno kaznuje in odbija predvsem redne goste izven sezone :!:


Se strinjam, problem bo v tem, da tudi če jim promet (navtiki) pade za polovico v prihodnjem letu, bo država to predstavila kot uspeh, saj bo imela iste prihodke kot letos.
Za izpad prometa/davka in strani gostilničarjev itd..... jim ni mar.........še.
Zabavno bo spremljati, kaj bodo naredile marine, če jim bodo gostje pobegnili, ker dvomim, da bodo spustile ceno za 1k€.
Nazadnje spremenil Domi, dne Sr Sep 20, 2017 10:57, skupaj popravljeno 1 krat.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 24 gostov