Turistična taksa - pavšal

Debata o obnašanju in pravilih na morju ter starih in novih zakonih, ki zadevajo navtiko.

Moderatorji: moderator2, moderator, pajer1

Uporabniški avatar
theDamjan
Admiral
Prispevkov: 959
Pridružen: Ne Mar 01, 2015 19:42
Kraj: Trebnje - Novi Vinodolski - Jadransko morje
Kontakt:

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a theDamjan » Če Sep 06, 2018 20:34

kr en napisal/-a:... Plačati ali reskirati.
Vse druge razlage so jalove in ne pijejo vode.


That's it!
-----------------
***Naj bo vsak dan najlepši!
fakinx
Admiral
Prispevkov: 771
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 20:34
Kraj: Celje

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a fakinx » Pe Sep 07, 2018 15:53

Letos sem imel plačano še “lansko” takso do sredine julija, potem sem pa šel na dopust. Vzel sem 8 dnevno TT s pričetkom veljavnosti 3 dni po izplutju. Ker sem 3 dni itak porabil da sem priplul na jug in vmes ali plul nočno ali pa dremal v kakšnem zalivu “bogu za ledima”, se s TT za ta čas sploh nisem obremenjeval.
Nato smo imeli nesrečo in barka je morala iz vode 2. dan veljavnosti TT. Na kapetaniji so samo skomignili z rameni in rekli, naj za nadaljevanje dopusta čez teden dni kupim novo.
Malo morgen! Nič več nisem kupil, 2 tedna sidral po zalivih, nisem šel niti 1x na boje in se na sploh izogibal naseljenim krajem zvečer in ponoči, razen seveda konob tu in tam.
Od mene niso letos pokasirali nič (seveda z izjemo tistih par gostilničarjev in 8 dnevne TT) in tudi v prihodnje ne bodo. Lani sem plačal za letno TT 2.000 kn kar se mi zdi sprejemljivo. Naslednje leto bi naj bila 4.400 kn?
Zakaj že? Pa verjetno veste, da se taksa plača za “nočenje u lukama nautičkog turisma”. No, to pomeni koncesionarska sidrišča oz. boje, marine, mestne pristane ipd. Težko me bo namreč kdorkoli prepričal, da je divji zaliv nekje na Dugem ali Hvaru luka.
Toliko o tem.
Uporabniški avatar
kr en
Admiral
Prispevkov: 6703
Pridružen: So Nov 22, 2008 21:20
Kraj: From sea to sky
Kontakt:

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a kr en » Pe Sep 07, 2018 16:15

Saj imate prav. Ampak po 31. straneh še vedno ne razumete bistva. Samo dve opciji sta. Plačaš ali se švercaš. Kaj je luka, kaj ne, 24 ur po vstopu prijava itd, itd fantje NE PIJE VODE. Žal.
Mi se lahko tule napenjamo in pametujemo, samo ob kontroli bomo pa ko mali pimpeki. Nič ne bomo dosegli. Inšpektor bo napisal kazen. Če jo ne plačaš, sledi izvržba ali pa celo prepoved pluja po HR vodah.

Jaz sem imel kontrolo carine lani, ko sem zjutraj v Supetaru pristal samo za potrebe oskrbe. Nobenega spanja ni bilo. In gospoda to tudi ni zanimalo. Pogledal je papirje o plačilu TT, mi jih čez 20 sekund vrnil, se prijazno zahvalil in zaželel "ugodan odmor".

That s it.

P.S Lahko pa pametujemo še 30 strani, sam če ima admin dovolj velik strežnik. :lol:
"..Jer ovi ljudi normalni, tako su mi dosadni..." Jasmin Stavros
Roman 1
Admiral
Prispevkov: 2017
Pridružen: Ne Jun 01, 2008 20:15
Kraj: Novo mesto, Klimno

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a Roman 1 » Pe Sep 07, 2018 20:31

....če TT 4,400 kun, kazen pa 1000, se splača reskirat,....
....jaz sem se tako 10 let švercal brez ribiške karte, imel pa sem vedno 500kun v žepu, če pride kontrola (toliko nj bi bila min. kaze)
...meni se je sešlo brez kazni, pa je na morju veliko več policije in kapetanije (ki preverjajo ribiče) kot pa carine, ki preverja TT.....jebiga, kr en, ti si jim očitno simpatičen,....
mirno morje
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2527
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a motorni » Pe Sep 07, 2018 21:47

Kr en, o kakšni prijavi v 24 urah pišeš?
__________________
lp
motorni
Simionesi
Višji štabni praporščak
Prispevkov: 48
Pridružen: Sr Jul 18, 2018 09:26

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a Simionesi » Pe Sep 07, 2018 22:02

.
Nazadnje spremenil Simionesi, dne Pe Sep 07, 2018 22:17, skupaj popravljeno 2 krat.
Simionesi
Višji štabni praporščak
Prispevkov: 48
Pridružen: Sr Jul 18, 2018 09:26

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a Simionesi » Pe Sep 07, 2018 22:03

Simionesi napisal/-a:
Roman 1 napisal/-a:....če TT 4,400 kun, kazen pa 1000, se splača reskirat,....
....jaz sem se tako 10 let švercal brez ribiške karte, imel pa sem vedno 500kun v žepu, če pride kontrola (toliko nj bi bila min. kaze)
...meni se je sešlo brez kazni, pa je na morju veliko več policije in kapetanije (ki preverjajo ribiče) kot pa carine, ki preverja TT.....jebiga, kr en, ti si jim očitno simpatičen,....

No skladno z Zakonom o boravišnoj pristojbi je kazen za navtika, ki ne plača takse pred izplutjem predpisana v razponu od 1.000 pa do 5.000 kun, pri čemer lahko pristojen inšpektor Ministrstva za finance na samem kraju izreče globo 1.000 kun.
Torej plačaš kazen 1.000 kun in naslednji dan te lahko spet s tem da v sistemu vidijo da si enkrat že plačal in si povratnik... seveda kazen ne bo več 1.000 kun...
Uporabniški avatar
kr en
Admiral
Prispevkov: 6703
Pridružen: So Nov 22, 2008 21:20
Kraj: From sea to sky
Kontakt:

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a kr en » Pe Sep 07, 2018 22:04

motorni napisal/-a:Kr en, o kakšni prijavi v 24 urah pišeš?


Nekdo je omenil, da imaš v RH čas 24 ur, da se prijaviš,, kot turist. Pa pravim, da njihov novi pomorski zakon o TT tolmači, da moraš imeti to urejeno pred izplutjem.
Tako ni cake, na katero bi se lahko izgovarjal, ob morebitni kontroli. V vsakem primeru smo jebene stranke. :evil:
"..Jer ovi ljudi normalni, tako su mi dosadni..." Jasmin Stavros
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2527
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a motorni » So Sep 08, 2018 12:34

Tisto o prijavi ni res. To obravnava zakon o tujcih. Za EU državljane se ni treba prijaviti. TT je pa drug predpis, ki pa si ga, kot si ti napisal nekaj postov više, vsak lokalni šerif tolmači po svoje, oziroma če ne plačaš te bo opilil za kazen. Kdo se bo pa preganjal po sodnijah, ko je na dopustu, zaradi precizne razlage tistega "prenočevanja v lukah navtičnega turizma" oziroma kaj to je in kaj to ni? Po mojem nihče.
__________________

lp

motorni
fakinx
Admiral
Prispevkov: 771
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 20:34
Kraj: Celje

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a fakinx » So Sep 08, 2018 22:40

motorni napisal/-a:Tisto o prijavi ni res. To obravnava zakon o tujcih. Za EU državljane se ni treba prijaviti. TT je pa drug predpis, ki pa si ga, kot si ti napisal nekaj postov više, vsak lokalni šerif tolmači po svoje, oziroma če ne plačaš te bo opilil za kazen. Kdo se bo pa preganjal po sodnijah, ko je na dopustu, zaradi precizne razlage tistega "prenočevanja v lukah navtičnega turizma" oziroma kaj to je in kaj to ni? Po mojem nihče.

Razen jaz. Nisem pri volji da se me na suho....
Kako boš pred izplutjem uredil TT, če pa Kapetanije izven sezone ne delajo čez vikend?
Prav tako me zanima, koliko ljudi kupi TT, ko pridejo Italiani čez za vikend? Po mojih info redko kdo. Opravijo pri policajih in se niti ne utrujajo s kapetanijo. Info iz prve roke, vsaj ponekod v Istri je tako.
Kakorkoli, pametni čita, za vsak primer pa nekaj tisoč kun “rezerve”
Kar se prijave tiče, se je treba prijavit najkasneje v 15 dneh, se pravi 16. dan na policiji (ali pa te prijavi dajalec nastanitve že prej). Tak je zakon, ker sem ga študiral ravno za namen vikendov v marini in mi seveda niti na pamet ne pade, da bi se prijavljal. Mi nismo “stranci” (zakon o tujcih) ampak imamo izenačen status z domačini (EU pač)
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2527
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a motorni » Ne Sep 09, 2018 11:06

Sem iskal, kje piše teh 15 dni, pa nisem našel.
Našel sem sicer tole, po čemer sklepam, da za EU državljane to ni "kratkotrajni boravak", če prideš tja čez vikend:

ZAKON O IZMJENAM I DOPUNAMA ZAKONA O STRANCIMA NN69/2017
Članak 13.
Članak 45. mijenja se i glasi:
»(1) Kratkotrajni boravak je boravak državljanina treće zemlje određen člankom 6. Zakonika o schengenskim granicama.
*******************
Torej za državljane EU, ki pridejo čez mejo, to ni več "kratkotrajni boravak" in nimaš česa prijavljati. Če pa pripluje (ali se pripelje in potem odplujete) s teboj kdo izven EU, ga pa moraš prijaviti na policiji.
__________________

lp

motorni
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a admin » Po Sep 10, 2018 17:49

Še kar vas večina ni doumela bistva posta od Kr enga. Ali plačaš ali pa se švercaš... Ni tretje opcije oziroma ta tretja z iskanjem luknje v zakonu je navadno švercanje in ko bo kontrola, bo tudi kazen...
Sedaj kako pogoste so kontrole je vprašanje, samo jaz osebno se niti slučajno ne bi švercal! Na neki manjši barki, kjer je spanje manj verjetno verjetno da, na malce večjih barkah s kabino pa mislim da nimaš kaj filozofirat.
Uporabniški avatar
theDamjan
Admiral
Prispevkov: 959
Pridružen: Ne Mar 01, 2015 19:42
Kraj: Trebnje - Novi Vinodolski - Jadransko morje
Kontakt:

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a theDamjan » Po Sep 10, 2018 18:15

Jaz se pa drugo leto bom švercal. Letos sem plul 59 dni v kosu, razen 5 dni v Kukljici sem bil vsak dan drugje. Vse možne sem spraševal od takse, niti en Hrvat je ni plačal, vsaj osem od desetih pa sploh niso vedeli, da jo morajo plačati, ker oni so pač Hrvati, to je pa za tujce.

Carina je bila dva dni zaporedoma na Grgurju. Bilo je vedno ogromno bark, preverjali so le gostinca. Kapitan v Zadru je TonitaM celo prepričeval, da naj to ne plača, da je to itak kraja. Da so pristojni "crni" in da imajo na celem Jadranu samo dve barki zunaj. Kdo so "crni" pa ne vem. PA tudi nihče ni, kar sem jih vprašal.

Kapitanija na Grgurju je preverila enega Slovenca in enega Hrvata in enega Nemca. Prva dva sem šel vprašat, kaj so hoteli, pa so preverili le registracijske papirje, zavarovanje in pri Slovencu obvezno opremo. Bakle so mu potekle in je dobil opozorilo.

Mene so preverili lani v San Marinu na Rabu. Policija. Papirji, za takso ni spraševal. Na koncu me je skoraj oglobil, ker sem imel zastavo strgano. Hrvaško. Morjeplovska strgana ga ni motila :)
Pa sem jo moral sneti in pluti brez, dokler je ne kupim, ker je to zaničevanje republike Hrvaške.
-----------------

***Naj bo vsak dan najlepši!
Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2733
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a evovii » To Sep 11, 2018 11:30

kr en napisal/-a:
motorni napisal/-a:Kr en, o kakšni prijavi v 24 urah pišeš?


Nekdo je omenil, da imaš v RH čas 24 ur, da se prijaviš,, kot turist. Pa pravim, da njihov novi pomorski zakon o TT tolmači, da moraš imeti to urejeno pred izplutjem.
Tako ni cake, na katero bi se lahko izgovarjal, ob morebitni kontroli. V vsakem primeru smo jebene stranke. :evil:


Sedaj sem že 5let v Umagu tako, da se je lahko kaj spremenilo. Včasih, ko smo hodili v soboto dol in v nedeljo nazaj mi je v Umagu ob prijavi samo na papir napisala 24 . Sem jo vprašal kako to in je rekla, da v 24 uah ne rabim nič, po tem pa ja...
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)
Uporabniški avatar
kr en
Admiral
Prispevkov: 6703
Pridružen: So Nov 22, 2008 21:20
Kraj: From sea to sky
Kontakt:

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a kr en » To Sep 11, 2018 15:55

Nabijate in nabijate. Tud meni ni pogodu, ampak tko pač je.
Vse to še vedno velja za obračunavanje TT za kopenske turiste in prijavo v RH za člane EU in tretji svet.

A M P A K !!!

Za navtične turiste pa se TT obračunava od 1.1.2018 drugače. Pavšalno. Vsak poveljnik "brodice" je dolžan to imeti urejeno pred izplutjem.

AMEN !


Zdej pa tko. En je šel trikrat na Goli prespat, pa ga ni nihče kontroliral. Oziroma so kontrolirali nekaj drugega. Lahko greš 100x, pa nikjer ni rečeno, da ne bodo ravno 101.ič kontrolirali lih TT.
Jaz, na primer, sem v zadnjih 10-ih letih imel edino kontrolo ravno TT. In to še pred novim zakonom. Eni so pač imeli kontrolo plovnega dovoljenja, drugi goriva, tretji, ...
Sam po novem je kar se TT tiče tako, kot smo že zapisali, menda lih ene 100x v teh 31. straneh.
"..Jer ovi ljudi normalni, tako su mi dosadni..." Jasmin Stavros

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 10 gostov