Turistična taksa - pavšal

Debata o obnašanju in pravilih na morju ter starih in novih zakonih, ki zadevajo navtiko.

Moderatorji: moderator2, moderator, pajer1

Uporabniški avatar
kr en
Admiral
Prispevkov: 6703
Pridružen: So Nov 22, 2008 21:20
Kraj: From sea to sky
Kontakt:

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a kr en » Če Avg 08, 2019 16:05

>Mene pa tule nakaj zanima v prvi točki.
" ... turističku pristojbu može platiti po noćenju ili u paušalnom iznosu... " Kako pa je to, "po noćenju? Se pravi dnevno. Prideš enkrat na mesec za tri dni in plačaš tri dni. Ne pa cel mesec ali celo leto, kot dosedaj? :? :? :?
"..Jer ovi ljudi normalni, tako su mi dosadni..." Jasmin Stavros
Uporabniški avatar
Paco
Admiral
Prispevkov: 1682
Pridružen: Ne Okt 01, 2017 15:05
Kraj: Lj-Pag

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a Paco » Če Avg 08, 2019 16:15

Piše že tako. Po nočenju..sam kam plačat je še treba zvohat.
pojdi se z bikom bost!
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a motorni » Če Avg 08, 2019 16:47

Ja, v 2020, novembra bo zunaj pravilnik, pa bomo videli, kam pes taco moli.
__________________
lp
motorni
tomaz_slo
Admiral
Prispevkov: 2309
Pridružen: Če Mar 25, 2010 15:28

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a tomaz_slo » Če Avg 08, 2019 17:12

Mogoče bo podobno, kot je za apartmaje spletna aplikacija e-visitor. Prijaviš preko spleta, prevzameš položnico in plačaš v določenem roku (ki je relativno dolg).
fakinx
Admiral
Prispevkov: 771
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 20:34
Kraj: Celje

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a fakinx » Pe Avg 09, 2019 14:22

He, he, letni pavšal očitno ne gre v promet... :mrgreen:
Sem zadnjič na kapetaniji v Murterju kupil 8 dnevno TT. Okrog mene Nemci, Italijani, Avstrijci, Čehi... vsi 8 dni, pa vsi imajo barke tam celo leto in prihajajo kar pogosto (vsaj 5x letno, tako vsaj pravijo).
Je pa bilo dretja in spraševanja in negodovanja... v glavnem max 8 dni (kupiš pred izplutjem),potem pa se pač ne vežeš v “lukah navtičnog turizma” v času uradnih ur kapetanije. Prav jim je, kaj pa so bukovi in požrešni!
Letos je še po starem od drugega leta bo pa konec heca. Očitno eVisitor za vse! :|
(sedaj še samo čakam tarifo za 2020)
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2754
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Pe Avg 09, 2019 15:47

A se placuje TT za barko ce ze placujes za stanovanje na Hrvaskem ? In na barki ne spis, ceprav ima lezisca.
Roman 1
Admiral
Prispevkov: 2017
Pridružen: Ne Jun 01, 2008 20:15
Kraj: Novo mesto, Klimno

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a Roman 1 » Pe Avg 09, 2019 19:03

če ne spiš, ne rabiš plačat,...če imaš manjše plovilo in njihovo registracijo (jaz)pač malo reskiraš,...sicer pa je kontrola če prav razumem zakon samo v marinah in na komercijalnih privezih,...
...v samoten zaliv inšpektor tako ne more z avtom, za prevoz z plovilom pa še za večje ribe nimajo denarja,...
mirno morje
fakinx
Admiral
Prispevkov: 771
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 20:34
Kraj: Celje

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a fakinx » Pe Avg 09, 2019 19:33

Hvala bogu niso dali pristojnosti policiji in kapetaniji za TT gledat, tako da ni pretiranega strahu. Bo pa od 2020 izgleda spet treba letni pavšal plačat...Komu se bo pa dalo z eVisitorjem ukvarjat vsakič posebej.
V naslednjem letu te bodo do 7m očitno pustili pri miru. Vsaj za koga tukaj pozitivno.
Roman 1
Admiral
Prispevkov: 2017
Pridružen: Ne Jun 01, 2008 20:15
Kraj: Novo mesto, Klimno

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a Roman 1 » So Avg 10, 2019 21:52

Super!... pol sem jaz na varni strani,....sicer sem se tudi do sedaj švercal,..
mirno morje
CAR
Admiral
Prispevkov: 2269
Pridružen: Sr Mar 26, 2008 19:54
Kraj: Ljubljana - ACI Supetarska draga - Rab

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a CAR » Ne Avg 11, 2019 07:31

Jaz pa kar lepo placam celoletno in imam mir ter varno spim in se ne tresem ali bodo prisli v kontrolo ali ne. Na barki sem rad sproscen in brez skrbi, drugace je bolje da se ne grem navticnega turizma. Se pa strinjam, da nas odirajo po dolgem in po cez.
You can't control the wind, but you can adjust your sails.
Roman 1
Admiral
Prispevkov: 2017
Pridružen: Ne Jun 01, 2008 20:15
Kraj: Novo mesto, Klimno

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a Roman 1 » Ne Avg 11, 2019 09:14

Car, če bi jaz imel tako barko kot ti, bi tudi plačal,....sofficer in jaz pa imava apartma in tam plačujeva TT, če pa kdaj prespim na čolnu, jim pa ne bom še enkrat plačal isto stvar,....če me pa ulovijo, bom pač plačal kazen,....
mirno morje
fakinx
Admiral
Prispevkov: 771
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 20:34
Kraj: Celje

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a fakinx » Po Avg 12, 2019 14:44

No, mene pa zanima, če TT plačujejo tisti pri nas, ki imajo npr. več hiš ali stanovanj, pa prespijo enkrat tukaj, drugič tam (poslanci, poslovneži npr.)? Poudarek je v lasti in ne v najemu.
Namreč, moje mnenje je, da v lastni nepremičnini (dobro, tudi barki), pa ja ne rabiš zase in lastno družino TT plačevat, če že plačuješ davek na nepremičnino in komunalne storitve. Pa v čem je tu finta? Konec koncev koristiš sadove lastnega dela (ali prednikov) in to je to. Takšna ureditev kar kliče po socializmu, ko je bilo bolje, da si nisi nič lastil, pa vseeno bil upravičen do (skoraj) vsega...
Banda!!! :evil:
Vem, zakon je tak, pa vendar ne razumem poante? Moja prisotnost v nekem lokalnem okolju dobrohotno vpliva na lokalnega birta, peka, mesarja, trgovca, uslugodajalca... S politiko "odiranja za luft" (kar po moje TT je), bo izplen iz mojega žepa povsem enak, le lokalci bodo prejeli ustrezno nižje prispevke, ker pač ali ne bom toliko tam ali pač ne bom toliko trošil kot do sedaj. Simpl!
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Po Avg 12, 2019 18:36

fakinx napisal/-a:No, mene pa zanima, če TT plačujejo tisti pri nas, ki imajo npr. več hiš ali stanovanj, pa prespijo enkrat tukaj, drugič tam (poslanci, poslovneži npr.)? Poudarek je v lasti in ne v najemu.
Namreč, moje mnenje je, da v lastni nepremičnini (dobro, tudi barki), pa ja ne rabiš zase in lastno družino TT plačevat, če že plačuješ davek na nepremičnino in komunalne storitve. Pa v čem je tu finta? Konec koncev koristiš sadove lastnega dela (ali prednikov) in to je to. Takšna ureditev kar kliče po socializmu, ko je bilo bolje, da si nisi nič lastil, pa vseeno bil upravičen do (skoraj) vsega...
Banda!!! :evil:
Vem, zakon je tak, pa vendar ne razumem poante? Moja prisotnost v nekem lokalnem okolju dobrohotno vpliva na lokalnega birta, peka, mesarja, trgovca, uslugodajalca... S politiko "odiranja za luft" (kar po moje TT je), bo izplen iz mojega žepa povsem enak, le lokalci bodo prejeli ustrezno nižje prispevke, ker pač ali ne bom toliko tam ali pač ne bom toliko trošil kot do sedaj. Simpl!


TT je namenjena promociji. Je nekako ostanek prvih teženj po razvoju turizma posameznih regij, ali držav. Pri nas se je sploh prijela še v yugi, zdaj jo pa določeni lobiji uspešno peljejo v nedogled. Za TT se odloči občina, ki se okliče za turistično in glej, zakon jim dovoljuje kasiranje. Za tem stoji veliko posameznikov-skupin, ki imajo udobne službe in plačana potovanja na turistične sejme, borze. Je vir dohodka za turistične urade, društva, ki jih je država izločila iz sistema financiranja. A ni zanimivo, da se na londonski ali berlinski borzi npr. Ljubljanski grad in še je nekaj podobnih, oglašuje samostojno? Ena kobilarna Lipica , pa ... brez zgodbe, vizije, ... ah brez veze. Pa da unikum, Postonjska jama zaživi šele ko jo dobi v roke samostojni podjetnik, ki oglašuje daleč naokoli, pa je kar drag obisk le te.
Promocija, kaj je že to? Npr. sem kritičen do ponudnikov navtičnega turizma na Jadranu. Ta segment se ponudnikom sam prodaja. Kar pa vložijo, pa koristnik usluge drago plača.

Žal je ne znajo "skriti" v osnovni paket, ki ga turist plača.

Premalo je prostora in časa, da bi kaj bolj konkretizirali okoli TT.
Skratka, toliko jim pade v mošnjiček, pa morajo zapravit! Pa skoz jamrat, koliko jim primankuje denarja, ker Kitajska še ni obdelana, tudi Rusija je potencial, pa Latin Amerika ima tudi potencial, ....

.
pajer 1

Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
fakinx
Admiral
Prispevkov: 771
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 20:34
Kraj: Celje

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a fakinx » Po Avg 12, 2019 18:54

In zakaj moram to jaz financirat? Sam sem že tam, plačam material, usluge in davke (take in drugačne) in me načeloma boli kita, kam potem oni preusmerjajo ta income.
Primer:
Grem z avtodomom npr. iz SLO v Grčijo. Vozim po različnih cestah, malo parkiram po počivališčih ali pa kar tako ob cestah, malo prespim, malo "kampiram", grem vsakih nekaj dni v kamp, na nekaj dni pa na organizirana avtodom parkirišča po mestih. Včasih ne plačam nič, včasih kakšno nočitev v kampu ali pa parkirnino na mestnem parkplacu... TT plačam samo v kampih, drugje ne. Če potegnem analogijo - plačam relativno veliko za parkplac pod borovcem in imam na voljo sanitarije ipd. v kampu, ki ga je nekdo uredil in zanj skrbi. Plačam tudi TT. Zakaj???
Parkiram na mestnem parkplacu. Plačam parkirnino. Ne plačam TT. Parkiram na mestnem camper placu in spet plačam parkirnino. Ne plačam TT. Imam poln kufer vsega in grem v hotel ter drago plačam sobo - spet plačam TT.
Se pravi - več kot je nekdo že vložil v storitev za mojo komotno rit, več se prilima zraven nekih "turističkih siskov". A zapravim premalo, če plačam 70 ali več euričev za nočenje v kampu, pa še dodatnih 5 za TT in še 5 za kao prijavo??? Pa kdo je tu nor???
Dobro, razumem da nekaj mora biti za "cesarja" ampak v določenih kategorijah so pa tile hrčki totalno popizdili... (pa pri nas je enako, da se ne bi kdo utvar delal)!
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a alesjo » Po Avg 12, 2019 19:47

Berem to o TT pa sem se malo zamislil, barko imam v it pod slo zastavo ter uradno prijavljeno da imam tam privez in sem član enega navtičnega društva. Recimo grem na dopust po italiji mogoče sicilija pa korzika itd. mesec ali dva in ne plačam nobene TT, ker me tudi po njej ne bi nihče vprašal. A se TT plačuje povsod po svetu ali samo v slo in hr?

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gosta