Turistična taksa - pavšal

Debata o obnašanju in pravilih na morju ter starih in novih zakonih, ki zadevajo navtiko.

Moderatorji: moderator, moderator2, pajer1

drago.puksic
Kapitan fregate

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a drago.puksic » Pe Jan 31, 2020 13:23

(2) Plovilom u smislu ovoga Zakona smatra se svako plovilo duže od 7 metara s ugrađenim ležajevima, koje se koristi za odmor, rekreaciju ili krstarenje, a koje nije plovni objekt nautičkog turizma iz članka 10. stavka 2. ovoga Zakona.
drago.puksic
Kapitan fregate

OdgovorNapisal/-a drago.puksic » Pe Jan 31, 2020 13:25

(2) Plovilom u smislu ovoga Zakona smatra se svako plovilo duže od 7 metara s ugrađenim ležajevima, koje se koristi za odmor, rekreaciju ili krstarenje, a koje nije plovni objekt nautičkog turizma iz članka 10. stavka 2. ovoga Zakona.
Roman 1
Admiral
Kraj: Novo mesto, Klimno

OdgovorNapisal/-a Roman 1 » Pe Jan 31, 2020 16:13

...kolikor jaz razumem, piše v zakonu UGRAĐENIH (vgrajenih) in ne UPISANIH ležiščih,...
...torej, ali podret ležišča, ali plačat takso,...
mirno morje
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Kraj: Zagorje

OdgovorNapisal/-a motorni » Pe Jan 31, 2020 16:28

rado napisal/-a:Živijo,
prosim za linke omenjenih zakonov,
hvala.

Greš na nn.hr
Tam klikneš pretraživanje.
Iščeš po ključnih besedah.
Link sem dal pa nekaj postov višje.
Višji vodnik

OdgovorNapisal/-a covak999 » Po Feb 03, 2020 09:00

Mornar pohorc napisal/-a:Kaj to pomeni? Ce barka nima vpisanih lezisc, potem ne rabis placat takse? Imam 8m barko, seveda je tudi lezisce, vendar ni posebaj napisano. Pise samo, da je registrirano za 6 oseb! Rabim placat takso ali ne?
Lp!

Ja rabiš … kot sem napisal v zgornjem postu, napaka na moji strani. Torej, če imaš vgrajena ležišča si dolžan plačati takso.

LPM
Mornar pohorc
Kapitan bojne ladje

OdgovorNapisal/-a Mornar pohorc » Po Feb 03, 2020 09:36

OK! Hvala.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral

OdgovorNapisal/-a Marchi » Po Feb 03, 2020 11:10

Ne bom pametoval kako je prav in kako ne. Kot praksa kaže, je to kar je prav in kaj ne, žal odvisno od interpretacije "organa", ki te kontrolira. Jasnega odgovora ni.

Če bi imel npr. apartma in pasaro ali kaj podobno majhnega, kjer je teoretično možno tudi prespati in bi bil prijavljen v apartmaju, bi s seboj nosil potrdilo o plačani taksi za apartma. Pod pogojem, da bi plul po bližnjih lokalnih zalivih, morda tudi kdaj tam prespal. To ti verjetno noben ne bo težil, sploh če imaš lokalno registracijo.

Če pa te s to isto pasaro kontorlirajo na drugi "strani morja", daleč stran od lokacije apartmaja in registracije, pa ti noben ne bo spregledal ne plačila turistične takse za bivanje na plovilu.

Da ne govorim o večjih plovilih. Tam pač so vse možnosti bivanja in je zakon jasen.

Torej najslabše je, če nimaš plačane nobene takse.
Vse ostalo je stvar lokacije in interpretacije.

Če kdo uspe dobiti jasen odgovor od ministrstva, glede plačevanja dvojnih turističnih taks (apartma, plovilo), naj ga seveda objavi tu.
Uporabniški avatar
pinosat
Viceadmiral
Kraj: Maribor
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a pinosat » Po Feb 03, 2020 14:11

Marchi, potem pa prideš v paradoks, poglej moj primer...prej , dokler sem na dopuste jemal gumenjake, sem tako ali tako večinoma bil v apartmajih...v zadnjih 4 letih pa preživljam dopust cca 10 dni v apartmajih, s privezom, cca 20 dni pa samo na čolnu, lani celo leto brez apartmaja. In ko sem na čolnu, nisem nikjer prijavljen, čoln je uradno v papirjih dolg 498 cm in ko pridem v kapetanijo, da bi se prijavil, me ne morejo vnest v sistem, ker je prva rubrika čoln nad 5 metrov dolžine in mi posledično ne računajo nič, niti mi ne izdajo kakšnega dokumenta, imam samo potrdilo o naknadi za plovbo. Do pred dveh let sem potem šel na turistično zajednico in so mi tam napisali kao nek dokument, da nisem v apartmajih, ampak spim na čolnu, sedaj pa niti to ni več možno, kljub temu, da prosim, da mi napišejo vsaj neko potrdilo, da sem se želel prijaviti in plačati. Me pa še k sreči nikoli ni ustavila policija, da bi videl kako bi reagirali na moj primer.
Problem pa vidim sedaj v tem, da je od lanskega maja nastopil ta nov zakon, kjer je meja za pavšal 7 m in če bi se striktno držali tega, bi takih primerov, kot sem dosedaj bil jaz z mojim podmerskim čolnom, bilo naenkrat ogromno, procentualno gledano je dosti ljudi, ki spijo na manj kot 7 metrskih čolnih...me prav zanima, kako bo s tem. Je pa dejansko ta zakon veljal že lani, pa je bila meja vseeno 5 metrov, ker vem, da ko sem se na ruti šel prijavit v Lošinj, mi je dejal, da me ne more vnest, ker imam čoln pod 5 metrov.
Nazadnje spremenil pinosat, dne Po Feb 03, 2020 16:55, skupaj popravljeno 1 krat.
Vsak dan v vsakem pogledu vse bolj in bolj napredujem...
covak999
Višji vodnik

OdgovorNapisal/-a covak999 » Po Feb 03, 2020 14:39

Ponavadi je 'prav' tisto kar je v predpisih in le na to sem se skliceval, ko sem odgovarjal.

Se pa strinjam - praks je eno, teorija (pravila) drugo.

Ko sem dve leti nazaj na kapitaniji Mali Lošinj spraševal kako je s spanjem v zalivih okoli Lošinja/Suska/Unij so mi povedali, da če imam app in plačano takso, potem ne bo 'nihče' težil. Ta 'nihče' so fantje iz Lošinja. Problem nastane, da je dostikrat na obisku tudi Rijeka, pa Zadar in potem se vozijo okoli otokov.

Tako da 'garancija' je plačano - ostalo je pa tombola in sreča.

Jaz sem lani plačal 3m takso, spali smo seveda tudi že maja in nekaj septembra. Je pa takrat mnogo manj kontrole in slabe volje pri organih pregona.

Btw - niso mi še kontrolirali turistične takse, bi pa rekel, da to ni stvar policije ampak prej davčne/finančne policije.

LP Miha
Uporabniški avatar
motorni
Admiral

OdgovorNapisal/-a motorni » Po Feb 03, 2020 17:54

Zakaj bi se pa sploh kje prijavljal, če si na barki?

lp

motorni
Uporabniški avatar
motorni
Admiral

OdgovorNapisal/-a motorni » Po Feb 03, 2020 20:47

Še predpis, ki pravi, da državljanu EU ni treba prijaviti bivanja do treh mesecev. Beri 11. člen TEGALE.

lp

motorni
SAKARUN
Kapitan fregate
Kraj: Brezovica pri Ljubljani

OdgovorNapisal/-a SAKARUN » To Feb 04, 2020 08:17

Res ne zastopim kaj vse bi ljudje naredili samo, da nebi blo treba plačat tistih 600kun do 9metrov za 30dni. Kaj je lepšega kot v miru spat na sidru brez strahu kdaj te bo kdo kontroliral. Drugače pa ni problema dat v lokalni gostilni za pijačo 100€ pa še kelnarci, ker se je mal nasmejala par € napitnine.
VSAK ZAČETEK JE TEŽAK, ZAČETNIK PA ŠE TEŽJI.
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Kraj: LJ.Vižmarje

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » To Feb 04, 2020 09:31

Končno en realen odgovor, za vse pizdarije se najde denar, ko je treba plačat tistih par kurajbarjev za takso in mirno spati, ne to pa ne in se ti postavi zid pred oči.
mašinfirer
Uporabniški avatar
motorni
Admiral

OdgovorNapisal/-a motorni » To Feb 04, 2020 12:29

Poanta te teme je da razčistimo da plačaš tisto, kar je treba in ne plačaš tistega, česar ni treba. Če se komu ne ljubi kakšnega predpisa prebrat, pa seveda tega ne razume.

lp

motorni
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Kraj: LJ.Vižmarje

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » To Feb 04, 2020 12:51

Saj te popolnoma razumem, ampak ta tema se vleče v nedogled in nič ni rečenega, sam neka ugibanja, predvidevanja, nič pa ni točno dorečenega.Zakon je, a na hrvaškem si ga tolmači vsaka kapetanija po svoje, najebemo ga pa mi turisti.Mislim, da bo treba počakat do pričetka sezone, da bo kaj bolj jasno in konkretno.Tudi sam si želim, da bi bilo res, da se t.taksa do 7m ukine.Žal hrvatom ne morem verjet, dokler sami ne bodo dali ven tega zakona in bo takrat tudi objavljeno celo na e.navtiki.
mašinfirer

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost