Izpit za čoln pri 16ih letih

Debata o obnašanju in pravilih na morju ter starih in novih zakonih, ki zadevajo navtiko.

Moderatorji: moderator2, moderator, pajer1

Novinec123
Naddesetnik
Prispevkov: 6
Pridružen: Če Maj 18, 2017 22:19

Izpit za čoln pri 16ih letih

OdgovorNapisal/-a Novinec123 » Če Maj 18, 2017 22:26

Pozdravljeni morjeplovci!
Zanima me, če je vredno sina poslati na tečaj in izpit za voditelja čolna, ali rajši počakamo do 18. leta?
Hvala za vsak odgovor
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Če Maj 18, 2017 23:19

Seveda je vredno, vendar pa le pod pogojem, da ga to zanima in ne zato, ker se je "fotru" zazdelo, da bi bilo fajn, da ima izpit. :lol:
Po opravljenem izpitu bo lahko tudi samostojno plul, za plovbo z gliserji, pa bo moral počakati, da dopolni 18 let!
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

OdgovorNapisal/-a motorni » Pe Maj 19, 2017 00:11

Tudi jaz sem ga naredil, ko sem bil star 16 let. Ker me je to zanimalo, pa ker smo imeli gumon Maestral 9 in tomos 3. Šel sem na tečaj, potem pa z vlakom na Reko. Ampak tega je že 39 let. Ta srednja hči se je pa kar sama naučila in naredila izpit v Kopru.
__________________
lp
motorni
Novinec123
Naddesetnik
Prispevkov: 6
Pridružen: Če Maj 18, 2017 22:19

OdgovorNapisal/-a Novinec123 » Pe Maj 19, 2017 18:49

Hvala za odgovora, zanima me ali je res, da ne sme voziti gumenjaka, če ta zglisira
Uporabniški avatar
sova
Admiral
Prispevkov: 879
Pridružen: Sr Okt 15, 2014 21:02
Kraj: Solkan

OdgovorNapisal/-a sova » Pe Maj 19, 2017 21:26

Tu ti lepo piše kaj sme in kaj ne. http://www.up.gov.si/si/storitve/izpiti ... lna_morje/

lp.
Novinec123
Naddesetnik
Prispevkov: 6
Pridružen: Če Maj 18, 2017 22:19

OdgovorNapisal/-a Novinec123 » So Maj 20, 2017 13:54

Hvala za odgovor :D
aleks09
Admiral
Prispevkov: 1132
Pridružen: Po Jul 12, 2010 20:15
Kraj: kras

OdgovorNapisal/-a aleks09 » So Maj 20, 2017 15:24

Mislim, da sem enkrat že opisal da pri nas v SLO lahko oseba stara med 16 in 18 let pluje s plovilom do 12 m.. Nikjer ni navedeno, da ne sme glisirati. No v RH pa je zadeva drugačna.. oni imajo (ali si samo tako razlagajo) da oseba med 16. in 18. letom lahko pluje s plovilom (zdaj ne vem ali imajo tudi v HR omejitev do 12 m ali lahko pluje do 24 m), vendar ne z takšnim, ki lahko glisira. To po eni strani pomeni, da ne sme pluti ne s tenderjem, ki lahko glisira, ne z jahto do 12 m oz. 24 m, ki lahko glisira. Po drugi strani pa lahko pluje z jadrnico do 12 m ali 24 m, ki ne more glisirati ali z izpodrivno barko, ki tudi naj ne bi oz. ne more glisirati, pa čeprav je mislim, da nekje glisiranje omenjeno z aplutje z večjo hitrostjo kot 7 nm/h, nekje pa da je glisiranje, ko se trup plovila toliko dvigne iz vode, da le to drsi po vodi in ne rije. Zdaj pa vedi... po moje lahko z 12 m jadrnico nardiš še večjo štalo kot z tenderjem.
Uporabniški avatar
jozko
Admiral
Prispevkov: 1816
Pridružen: Ne Apr 07, 2013 10:57

OdgovorNapisal/-a jozko » So Maj 20, 2017 16:29

aleks09 - ne vem kaj ti ni jasno in zakaj trdiš nekaj, kar ni res :?:

Že sova je zgoraj dal povezavo, če je ne želiš niti odpreti še kratek povzetek od tam:
Oseba, ki upravlja čoln na morju (razen čolna z motorjem do 7.35 kW in do 7 m dolžine ali vodni skuter, za katere mora imeti najmanj preizkus znanja za upravljanje s čolnom) mora imeti potrdilo o usposobljenosti za voditelja čolna. Oseba, ki upravlja čoln dolžine do 12 metrov, mora biti stara najmanj 16 let. Oseba, ki upravlja gliser ali čoln dolžine nad 12 metrov 12 metrov, mora biti stara najmanj 18 let.

Vsak se mora pa sam odločit, komu verjame :roll:
Prijatelje bolj cenim po tem, koliko preplujejo in ne po tem, kako veliko barko imajo!
aleks09
Admiral
Prispevkov: 1132
Pridružen: Po Jul 12, 2010 20:15
Kraj: kras

OdgovorNapisal/-a aleks09 » So Maj 20, 2017 21:07

jozko napisal/-a:aleks09 - ne vem kaj ti ni jasno in zakaj trdiš nekaj, kar ni res :?:

Že sova je zgoraj dal povezavo, če je ne želiš niti odpreti še kratek povzetek od tam:
Oseba, ki upravlja čoln na morju (razen čolna z motorjem do 7.35 kW in do 7 m dolžine ali vodni skuter, za katere mora imeti najmanj preizkus znanja za upravljanje s čolnom) mora imeti potrdilo o usposobljenosti za voditelja čolna. Oseba, ki upravlja čoln dolžine do 12 metrov, mora biti stara najmanj 16 let. Oseba, ki upravlja gliser ali čoln dolžine nad 12 metrov 12 metrov, mora biti stara najmanj 18 let.

Vsak se mora pa sam odločit, komu verjame :roll:


Ja jozko (in ostali) sorry.. sem spregledal in pisal po spominu na dogodek ki se je pripetil moji hčerki mislim da 2014 ali 2015 v RH pred Vrsarjem oz. Valkanelo. Samo .. po spominju pišem, da se ne spomnim, da je bil ta zadnji stavek dve oz. tri leta nazaj že vpisan tako, da je bilo omenjena prepoved plutja z gliserjem. Vem oz. spomnim se omejitve do 12 m, ne pa za gliser. Tudi nekaj smo že pisali na to temo (če jo najdem jo bom prečekiral in prilimal - ali naj jo kdo drug). A je bila (če je bila) sprememba oz. dopolnilo vpisana že tedaj ali naknadno, konec koncev danes niti ni važno. No.. važno je kaj velja sedaj.
Vendar pa se glede plovbe z gliserjem več ljudi lahko različno predstavlja kaj to sploh je. Če je definicija gliserja, da je to motorni čoln, ki se pri večji hitrosti dvigne iz vode in na krilcih ali z zadnjim delom drsi po gladini http://www.termania.net/slovarji/slovar ... ery=gliser je to verjetno vsem povsem jasno, da potem le plovilo, ki izpolnjuje opisane lastnosti, lahko imenujemo gliser. Jaz razumem to, da je gliser potem samo tako plovilo, ki je trenutno v režimu glisiranja - torej trenutno pluje tako, da drsi na krilcih ali z zadnjim delom po gladini. Nikakor pa zame ni motorni čoln gliser, ki trenutno ne drsi na krilcih ali z zadnjim delom po gladini. Sem pa v dvomu ali naj tender, ki drsi z zadnjim delom po vodi s hirostjo večjo od 7 nm/h (kar sem tudi nekje prebral, da je pogoj za glisiranje) štejem za gliser ali ne. In na koncu..ali je tisti ki je to napisal mislil, da voditelj plovila starosti med 16. in 18. letom, lahko naredi kakšno škodo z gliserjem, ki ne glisira, ne more pa narediti nobene škode med upravljanjem jadrnice do 12 m. Samo zamislite si lahko škodo ko 12 m jadrnica recimo prehitro (ni važno ali na jadra ali na motor) pripluje v marino ali med boje oz. zasidrana ostala plovila in se od njih odbija kot v fliperju. Tu me zanima tudi vaše mnenje.
In še odgovor Novincu123.. seveda je dobro da sina pošlješ na izpit pred 18. letom. Ko bo imel 18 bo itak avtomatsko pridobil pravico pluti s čolni do 24 metrov. In takrat bo imel že veliko izkušenj.. kot moja hči.
Uporabniški avatar
jozko
Admiral
Prispevkov: 1816
Pridružen: Ne Apr 07, 2013 10:57

OdgovorNapisal/-a jozko » So Maj 20, 2017 21:43

aleks09 napisal/-a:Vendar pa se glede plovbe z gliserjem več ljudi lahko različno predstavlja kaj to sploh je. Če je definicija gliserja, da je to motorni čoln, ki se pri večji hitrosti dvigne iz vode in na krilcih ali z zadnjim delom drsi po gladini http://www.termania.net/slovarji/slovar ... ery=gliser je to verjetno vsem povsem jasno, da potem le plovilo, ki izpolnjuje opisane lastnosti, lahko imenujemo gliser. Jaz razumem to, da je gliser potem samo tako plovilo, ki je trenutno v režimu glisiranja...

Oprosti aleks09, veliko pomembneje kot kako to ti razumeš, je kako je predpisano in kako to razumejo tisti, ki to nadzirajo.
Sicer pa tudi v vpisnem listu, oziroma vpisniku čolnov piše gliser, če je gliser :idea:
Prijatelje bolj cenim po tem, koliko preplujejo in ne po tem, kako veliko barko imajo!
Novinec123
Naddesetnik
Prispevkov: 6
Pridružen: Če Maj 18, 2017 22:19

OdgovorNapisal/-a Novinec123 » Ne Maj 21, 2017 19:26

Hvala Vam za odgovore!

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gosta