Kdo lahko krmari plovilo?

Debata o obnašanju in pravilih na morju ter starih in novih zakonih, ki zadevajo navtiko.

Moderatorji: moderator2, moderator, pajer1

Uporabniški avatar
Morski Jelen
Višji štabni praporščak
Prispevkov: 47
Pridružen: Pe Avg 15, 2014 22:08

Kdo lahko krmari plovilo?

OdgovorNapisal/-a Morski Jelen » Če Okt 05, 2017 21:13

Letos se je kolegu zgodilo, da ga je na hrvaškem ustavila policija, ker je bil za volanom 8m barke njegov 10 letni sin. Tamal je pač vozil tačas, ko je po izplutju iz mandrača foter pospravljal bokobrane, štrike, itd. Ni mu sicer napisal kazni, mu je pa dal vedeti, da bi mu jo lahko in še napel mu jih je okrog vzgoje, varnosti, nesreč in vsega, kar bi se lahko takrat pripetilo.

Pa ajde, bi še rekel, da tako pač je. Se pa spomnim, ko smo bili kake 10 let nazaj udeleženi v trčenju na morju in je policist zahteval, da se zglasi pri njemu skiper z dokumenti. Ker se je seveda takoj javil tisti, ki je vozil, je možakar s šapko jasno povedal, da njega ne zanima, kdo je bil krmar. Tako kot ga ne zanima, kdo je bil flokist, randist ali kuhar. Zanima ga samo, kdo je skiper. On je odgovorni za barko, ne glede na kateri funkciji je bil. Magari če je spal.

Od takrat sem bil prepričan, da na moji barki lahko dam za krmilo tudi ženo, hčerko ali pa koga drugega in me je tole res malo presenetilo. Predvsem v smislu, da sem bil lahko vsa ta leta v zmoti in ne poznam dovolj dobro pravil.

Izpit sem pa delal 2005 in tudi, če so to povedali, sem pozabil.

Hvala za odgovore in pojasnila.
Uroš
bozo
Kapitan
Prispevkov: 175
Pridružen: So Jan 28, 2012 14:41
Kraj: Sežana

Re: Kdo lahko krmari plovilo?

OdgovorNapisal/-a bozo » Če Okt 12, 2017 15:28

Kolikor je meni znano... zadevo v Sloveniji ureja Pravilnik o čolnih in plavajočih napravah ki določa:
65. člen
(splošno)
(1) Posamezne vrste čolnov smejo glede na njihov namen in dolžino, vrsto pogona, moč pogonskega motorja ter območje plovbe upravljati le usposobljene osebe.
(2) V skladu s predpisi o usposobljenosti za upravljanje s čolni se za usposobljeno osebo šteje, kdor je zdravstveno sposoben in pridobi eno od naslednjih listin:
- potrdilo o usposobljenosti za voditelja čolna,
- potrdilo o opravljenem preizkusu znanja za upravljanje čolna.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Kdo lahko krmari plovilo?

OdgovorNapisal/-a Marchi » Če Okt 12, 2017 17:56

A avtopilot ima zdravniški pregled? :lol:
polanc
Admiral
Prispevkov: 9289
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Kdo lahko krmari plovilo?

OdgovorNapisal/-a polanc » Če Okt 12, 2017 23:54

Ja od mojga sina avtopilot je bil zadnjič v ordinaciji doktorja NT in ga je pozdravu,mu še izboljšal kondicijo tko da je do dans komot delal, včas tud v triizmenskem turnusu.
Uporabniški avatar
Stopi
Admiral
Prispevkov: 723
Pridružen: To Maj 26, 2015 16:42
Kraj: Ljubljana

Re: Kdo lahko krmari plovilo?

OdgovorNapisal/-a Stopi » Pe Okt 13, 2017 09:12

polanc napisal/-a:Ja od mojga sina avtopilot je bil zadnjič v ordinaciji doktorja NT in ga je pozdravu,mu še izboljšal kondicijo tko da je do dans komot delal, včas tud v triizmenskem turnusu.


:lol: :lol: :lol:

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 9 gostov