Izpit za čolne.

Debata o obnašanju in pravilih na morju ter starih in novih zakonih, ki zadevajo navtiko.

Moderatorji: moderator2, moderator, pajer1

Uporabniški avatar
franc5e
Admiral
Prispevkov: 1054
Pridružen: Če Maj 25, 2017 11:32

Re: Izpit za čolne.

OdgovorNapisal/-a franc5e » To Jan 08, 2019 07:20

Marchi napisal/-a:
j.k. napisal/-a:Tri leta sem bil samo na krajših dnevnih izletih, nato prvo prečenje kvarnerja in obisk M. Lošinjaj. Lani prvi konkretni dopust. Tri tedne, Pula - Veli rat na Dugem otoku...
Letos...
Lp, jk

Super. To je to. Medulinski zaliv je pa itak krasen akvarorij za nabiranje izkušenj. Dobro da nisi sidral za otokom Ceja, na južni strani. :shock: :lol:

Ko sem kot 11 letni mulc preganjal surf po temu zalivu, je bil iz Stupic, kjer sem štartal, Bodulaš neznansko daleč, Ceja pa maksimalen doseg mojih uresničenih sanj. :D In tako sem začel nabirat izkušnje. Kasneje smo že nestrpno čakali, kdaj bo zapihala burja in se bomo zapodili z našimi allroundi do Šekovca itd. itd. Kdaj pa kdaj nam je burja dala tudi lekcijo in nas izpljunila na Kamenjak. Izkušnje pa neprecenljive. :lol: Z vetrom sva postala na ti. Ko sem presedlal na jadrnico, je bil največji stres manevriranje v marini in tu sem bil začetnik, sploh, ker motor ni ubogal in je sem pa tja, sredi manevra, tudi crknil. :?

Kar se presenečenj tiče, v obliki vremena, se dobro teoretično pripravi in praktično kolikor je le možno na najhujši scenarij. Se pravi, kako krajšati jadra ali sploh odpreti jadra, kje je najbližje zavetrje, kako nastavit krmo, ko se morje razjezi ipd. In pa, izkoristi moško posadko in včasih premakni svoje meje v močnejšem vetru. Ob predpogoju, da je oprema brezhibna!!


Medulinski zaliv zakon za nabiranje izkušenj, hm, jaz vem za čeri na drugi strani ceje in Bodulaša na pamet, ne uspem pa razvozlati tam oznak za globine, če smo že pri učenju, (no si zamišljam kako so nastavljene, samo me bega tisto iz knjige, če prideš iz južne strani je tak, če s severne pa tak.....) :oops: :oops:
Roman 1
Admiral
Prispevkov: 2017
Pridružen: Ne Jun 01, 2008 20:15
Kraj: Novo mesto, Klimno

Re: Izpit za čolne.

OdgovorNapisal/-a Roman 1 » To Jan 08, 2019 13:07

..če misliš na kardinalne oznake, je vseeno od kje pluješ...kardinalna oznaka ti le sporoča po kateri strani je varna plovba.: primer: če ima puščici v zrak moraš kardinalno oznako obpluti po sevarni strani, pa je vseeno ali pluješ iz vzhoda juga ali zahoda,...
mirno morje
Uporabniški avatar
franc5e
Admiral
Prispevkov: 1054
Pridružen: Če Maj 25, 2017 11:32

Re: Izpit za čolne.

OdgovorNapisal/-a franc5e » To Jan 08, 2019 14:47

Roman 1 napisal/-a:..če misliš na kardinalne oznake, je vseeno od kje pluješ...kardinalna oznaka ti le sporoča po kateri strani je varna plovba.: primer: če ima puščici v zrak moraš kardinalno oznako obpluti po sevarni strani, pa je vseeno ali pluješ iz vzhoda juga ali zahoda,...


Aha, hvala, bom študiral in treniral junija, fajn je vedeti, mi prav manjka.... :idea:

HM, pa tudi pri izhodu iz Karinskega morja (zaliva) sem imel malo problem, sem pač šel tam kje ostali.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Izpit za čolne.

OdgovorNapisal/-a polanc » To Jan 08, 2019 16:14

Pri Kamenjaku je lani,ko smo šli na ruto nasedla jadrnica.Sem jim mahal,pa me niso resno jemali.Tip je pol potegnu ven vsa jadra,da je barko nagnu in gaaaasa.Tojnk,tojnk tojnk s kobilo po dnu in se je speljal.Barka je bila čarterska.
aleks09
Admiral
Prispevkov: 1132
Pridružen: Po Jul 12, 2010 20:15
Kraj: kras

Re: Izpit za čolne.

OdgovorNapisal/-a aleks09 » To Jan 08, 2019 18:22

Marsikdo marsikje nasede če ne pozna kardinalnih oznak.. to velja tudi za nas, ki smo izpite naredili uradno, kaj šele za tiste, ki so jih kupili ali pa plujejo kar brez izpitov. Dobro, da sem imel pred izpitom tečaj in dobrega predavatelja,ki je lepo razložil, kako si zapomniš kjer moraš pluti. Če so oba stožca (puščici) s konicama obrnjena navzgor pluješ severno od oznake (ker je pač sever gor), če sta stožca obrnjena dol pluješ južno (ker je jug dol), če sta eden proti drugemu pluješ zahodno (robovi stožca ti izpišejo črko Z - če si predstavljaš zgornji raven rob, nato diagonala čez oba stožca iz desne proti levi in spodnji raven rob), in ostane samo še plovba po vzhodni strani, kjer se stožca stikata z ravnima plaskvama - konici sat obrnjeni ena dol, druga gor). Če nisi dovolj pozoren na te oznake, se ti to lahko kar hitro pripeti, sploh tam kjer si prvič. Tako bi tudi sam skoraj nasedel vsaj petkrat. Prvič med Novigradom in Umagom, drugič vhod v Savudrijsko valo, tretjič med Unijami in otočkom Školjič, četrtič v enem izmed zalivov na Punta križi, petič lani pred Solarisom, ko sem plul proti prehodu med Brodarico in Krapnjom. In še kakšen primer bi se našel.. to pa zato ker ali sem gledal kakšne jahte, ali kakšne kopalke ali sem bil pač enostavno premalo pozoren na okolico in globino. Pa si pred plovbo vsaj približno na Navionicsu pregledam globine "sumljivih" prehodov med otoki in ožine na predvideni ruti.. Prav tako vstope v marine in zalive. V glavnem.. bodite pozorni da se boste imeli lepo.
Uporabniški avatar
franc5e
Admiral
Prispevkov: 1054
Pridružen: Če Maj 25, 2017 11:32

Re: Izpit za čolne.

OdgovorNapisal/-a franc5e » To Jan 08, 2019 21:34

Hvala za razlago, zdaj je jasno.... kolko vstran pa ponavadi greš torej od oznake po pravilni strani 100m, 50m ali lahko čist blizu?
aleks09
Admiral
Prispevkov: 1132
Pridružen: Po Jul 12, 2010 20:15
Kraj: kras

Re: Izpit za čolne.

OdgovorNapisal/-a aleks09 » To Jan 08, 2019 23:01

Nekje 50 m v smeri kamor usmerja oznaka naj bi bila 100% varna globina za ta naša plovila. Ponekod je možno da je oznaka na koncu podvodnega grebena,ki se ponavadi začne na koncu rta. Globina je tako lahko samo nekaj cm ali meter ali več - se pravi, da je odvisna od oblike podvodnega grebena + je globina odvisna tudi do plime in oseke. Obstajajo pa tudi primeri,ko lahko pluješ med oznako in obalo. Tak primer je na Kamenjaku. Če med plutjem nimaš možnosti uporabe oz. pregleda globin z https://webapp.navionics.com/#boating@6 ... BduuGsi_tA , se enostavno zgleduješ po plovilih, ki plujejo tam in sklepaš da imajo večji ugrez od tvojega. Torej če gre skozi jadrnica z ugrezom od 1 do 3 m greš lahko tudi sam, če imeš manjši ugrez.
aleks09
Admiral
Prispevkov: 1132
Pridružen: Po Jul 12, 2010 20:15
Kraj: kras

Re: Izpit za čolne.

OdgovorNapisal/-a aleks09 » To Jan 08, 2019 23:32

In še.. lahko je več različnih oznak ena blizu druge in tretje, četrte ... Velja dobro pregledati ... In še.. so tudi čeri, ki so ob oseki vidne ob plimii pa ne in seveda nisooznačene. Tak primer je pred Porečem v smeri Fontane. Je samo ena oznaka za osamljeno nevarnost, dejansko pa so tam trojne čeri. Ene vedno vidne , dvoje pa ob plimi nevidne. In podobno je pred Červarjem, kjer so sicer svetilniki in rumeni križi. Takih primerov pa je verjetno pa še kaj.
Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2735
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

Re: Izpit za čolne.

OdgovorNapisal/-a evovii » Sr Jan 09, 2019 09:07

aleks09 napisal/-a:Marsikdo marsikje nasede če ne pozna kardinalnih oznak.. to velja tudi za nas, ki smo izpite naredili uradno, kaj šele za tiste, ki so jih kupili ali pa plujejo kar brez izpitov. Dobro, da sem imel pred izpitom tečaj in dobrega predavatelja,ki je lepo razložil, kako si zapomniš kjer moraš pluti. Če so oba stožca (puščici) s konicama obrnjena navzgor pluješ severno od oznake (ker je pač sever gor), če sta stožca obrnjena dol pluješ južno (ker je jug dol), če sta eden proti drugemu pluješ zahodno (robovi stožca ti izpišejo črko Z - če si predstavljaš zgornji raven rob, nato diagonala čez oba stožca iz desne proti levi in spodnji raven rob), in ostane samo še plovba po vzhodni strani, kjer se stožca stikata z ravnima plaskvama - konici sat obrnjeni ena dol, druga gor). Če nisi dovolj pozoren na te oznake, se ti to lahko kar hitro pripeti, sploh tam kjer si prvič. Tako bi tudi sam skoraj nasedel vsaj petkrat. Prvič med Novigradom in Umagom, drugič vhod v Savudrijsko valo, tretjič med Unijami in otočkom Školjič, četrtič v enem izmed zalivov na Punta križi, petič lani pred Solarisom, ko sem plul proti prehodu med Brodarico in Krapnjom. In še kakšen primer bi se našel.. to pa zato ker ali sem gledal kakšne jahte, ali kakšne kopalke ali sem bil pač enostavno premalo pozoren na okolico in globino. Pa si pred plovbo vsaj približno na Navionicsu pregledam globine "sumljivih" prehodov med otoki in ožine na predvideni ruti.. Prav tako vstope v marine in zalive. V glavnem.. bodite pozorni da se boste imeli lepo.


Jaz si za vzhod pa zahod razlagam takole:
Zahodno - storžca skupaj je isto kot sonce gre skupaj oz zahaja
Vzhodno - storžca sta narazen kar pomeni, da se sonce veča oz vzhaja


:)
Nazadnje spremenil evovii, dne Sr Jan 09, 2019 09:08, skupaj popravljeno 1 krat.
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)
Uporabniški avatar
franc5e
Admiral
Prispevkov: 1054
Pridružen: Če Maj 25, 2017 11:32

Re: Izpit za čolne.

OdgovorNapisal/-a franc5e » Sr Jan 09, 2019 09:22

Hvala Alex, tam pri Kamenjaku sam tudi grem med oznako in rtom, pa kar se vidijo skale spodaj, sem šel bolj počasi, imam na gumenjaku dolgo peto pa zato malce bolj moram pazit :?
Roman 1
Admiral
Prispevkov: 2017
Pridružen: Ne Jun 01, 2008 20:15
Kraj: Novo mesto, Klimno

Re: Izpit za čolne.

OdgovorNapisal/-a Roman 1 » Sr Jan 09, 2019 18:58

Mene stožca z špicama eden proti drugemu spominja na črko W west-zahod
stožca z špicama vsak k sebi pa na črko I east (izgovori ist)-vzhod
mirno morje
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Izpit za čolne.

OdgovorNapisal/-a Marchi » Če Jan 10, 2019 10:37

aleks09 napisal/-a:Obstajajo pa tudi primeri,ko lahko pluješ med oznako in obalo. Tak primer je na Kamenjaku. Če med plutjem nimaš možnosti uporabe oz. pregleda globin z https://webapp.navionics.com/#boating@6 ... BduuGsi_tA , se enostavno zgleduješ po plovilih, ki plujejo tam in sklepaš da imajo večji ugrez od tvojega. Torej če gre skozi jadrnica z ugrezom od 1 do 3 m greš lahko tudi sam, če imeš manjši ugrez.

Ni izjem! Če oznaka nakazuje plovno pot po južni strani (Kamenjak), potem je tam plovna pot in nikjer drugje.
Vse ostalo je izzivanje in kot prav ugotavljaš, zavajanje ostalih, manj izkušenih morjeplovcev, ki ti sledijo.

Neizkušen sem sledil jadrnici čez "prolaz Most" pri M. Lošinju in zadel skalo. Kako ne, tam je bila globina 1,8m moj ugrez pa 1,9m. Jadrnica pred mano je imela dvižno kobilico. :? Ne veš, kakšno plovilo je pred tabo, kljub temu da ga vidiš, ne veš ali dviga peto, ko pluje čez ipd. To so pač rizična početja in ni pravil glede takih prehodov, razen to, da tam ni plovne poti. S supom lahko pluješ med vsemi temi oznakami, pa zato ne bomo vsi tam pluli, če karikiram. Pa kljub temu se je kolega s surfom razbil na čereh na južni strani Ceje.

Če je oznaka za osamljeno plitvino, potem pa lahko pluješ s katerekoli strani, samo ne preblizu. Pogled na karto pove, kakšna je konfiguracija plitvine.
Uporabniški avatar
Kristijan
Kapitan
Prispevkov: 177
Pridružen: To Jan 26, 2016 18:45

Re: Izpit za čolne.

OdgovorNapisal/-a Kristijan » Če Jan 10, 2019 11:23

Spomnil sem se, da je bilo nekaj let nazaj govora o zamenjavi starih izpitov z novimi, ki bodo v obliki kartice - kot izpit za avto. Če se pravilno spomnim je bilo tudi govora o roku za zamenjavo...

Ima kdo slučajno kakšno informacijo kako je trenutno s tem? Se že lahko menjajo, do kdaj se morajo menjat?

Lep pozdrav,
Kristijan
Uporabniški avatar
jozko
Admiral
Prispevkov: 1816
Pridružen: Ne Apr 07, 2013 10:57

Re: Izpit za čolne.

OdgovorNapisal/-a jozko » Če Jan 10, 2019 12:01

Zaenkrat je projekt v mirovanju :idea:
Dogovarjajo se še, kako to sploh izvesti, jih bo menjavala izključno Uprava za pomorstvo, ali morda tudi Upravne enote :roll:
Prijatelje bolj cenim po tem, koliko preplujejo in ne po tem, kako veliko barko imajo!
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5972
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Izpit za čolne.

OdgovorNapisal/-a AEgir » Ne Jan 13, 2019 20:47

Dokler na mojem piše da velja do smrti, ga ne menjam. Tako ali tako ga v bananistanu ne mislim uporabljati.

Štos kartic je, da imajo omejeno veljavnost in vsakič za menjavo plačaš 30€.

Samo še en način za krajo denarja.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov