Izpit za čolne.

Debata o obnašanju in pravilih na morju ter starih in novih zakonih, ki zadevajo navtiko.

Moderatorji: moderator2, moderator, pajer1

Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Izpit za čolne.

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Sr Nov 14, 2018 10:33

Pred nekaj časa sem pomagal članu jadralnega kluba, da se je temeljito pripravil (za vsako vprašanje in odgovor sva šla tudi skozi, zakaj je tako) na tak izpit.

Tedaj sem mu predlagal, da bi po izpitu še enkrat ali dvakrat ponovila, da se dobro razumljene reči še utrde in 'usedejo', pa do tega vse doslej nekako ni prišlo. Zdaj - po kakem letu - je videti, da je že zelo veliko 'podrobnosti' (marsikatere ne čisto običajne lučke, oznake, drobna faktografija, ki jih je prej znal in razumel, pa tudi veščine, ki jih pri svoji mali jadrnici ali čolnu v praksi nikoli ne rabi) pozabil.

Če vama še ni zbledelo, najdita malo časa za utrditev.

@morosito
morosito napisal/-a:V slo velja tako pravilo da ce se vpises v kako solo za pripravo..gres lahko na izpit in znas 1/3 stvari pa ti dajo zastonj izpit...ker si “napoten”

Skoda ker je pri nas izpit ena “zajebancija”.

Zakaj zajebancija? Gledam v italijo delat izpit je sestavljen iz 3 dela, od tega 1 del je praksa, 3 komisije + oseba ki opravlja izpit na plovilu po morju v marini ki moras dokazat da znas manevrirat v pristaniscu. Kateri dan pade, ponavadi ko piha kaksen veter....
Ponavadi je kaksno plovilo staro...varjanta na osovino...klasicen dizel. Ce imas sreco lahko naletis na gumenjaka....

Kriteriji so po svetu močno različni.
Moj bratranec je delal izpit na švedskem in kot je opisal, so imeli med ostalim MOB (pobiranje padlega v morje) ponoči - in to ne poleti. Koliko izmed vas je vadilo MOB - in koliko izmed vas je s tem postopkom seznanilo posadko, ki jo vzamete na plovbo? Če veste, da ne veste, še gre; če pa kdo misli, da ve vse ko je 'naredil tako lahek izpit' in istočasno ne ve kupa za v težavah potrebnih reči, je pa druga pesem.

Na ISAF tečaju preživetja na morju sem bil med drugim skupaj z ostalimi udeleženci kake tri ure v vodi v nepremočljivi obleki in škornjih (zaradi takrat močno mrzle in obilno snežene zime takrat v bazenu v Železnikih). Tečaj je vodil Christian Kargl.
Podobno je bilo za izpit iz reševanja iz morja tri ure o prvi pomoči za mizo (debata in prikazi, ne testi) in po načrtu 7 ur vode (5 ur v bazenu, 2 uri po načrtu na začetku mrzlega in vetrovnega aprila v morju pred Hangarjem v izoli. Dejansko je bilo v morju manj, ker so si Primorci plačali en kasnejši termin za svoj del v morju in takrat ostali na gumenjaku; kinpur in jaz sva takrat edina 'oddelala' tudi svoj del v morju, ampak je bilo zato, ker sva bila sama, za vse potrebno narediti v morju treba le kako uro. Mimogrede, ko sem o tem pisal na forum, je bilo na prispevek kup zaničljivih odgovorov in na ta forum o podobnem nisem več dosti pisal.).

Ampak te reči - tudi če si jih ob takem ali drugačnem izpitu znal - je po zgoraj omenjenem sodeč treba po izpitu utrditi (potem pa po mojem tudi še naprej vzdrževati).
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
swaho
Naddesetnik
Prispevkov: 5
Pridružen: Ne Okt 28, 2018 19:17

Re: Izpit za čolne.

OdgovorNapisal/-a swaho » Sr Nov 14, 2018 12:00

@morosito:
ne vem, če je tako kot praviš .. tam smo bili v čakalnici mešani, eni z predavanji in drugi brez .. in ko prideš noter te komisija nič ne vpraša kje si bil in kako si se učil .. preprosto sprašujejo vse po istem kopitu in če ne znaš .. čao miki...
dedeha
Kapitan korvete
Prispevkov: 102
Pridružen: To Sep 05, 2017 22:27
Kraj: žalec / medulin

Re: Izpit za čolne.

OdgovorNapisal/-a dedeha » Sr Nov 14, 2018 13:31

morosito napisal/-a:V slo velja tako pravilo da ce se vpises v kako solo za pripravo..gres lahko na izpit in znas 1/3 stvari pa ti dajo zastonj izpit...ker si “napoten”


No ja, ni glih čisto tak.. vsaj po moji izkušnji ne... sicer dolgo nazaj, 10 let, izpit organiziran v MB za vse tečajnike... in že prvi, ki je šel not, je prišel ven total poklapan - pogrno na celi črti... :shock: na hodniku smo pol vsi vzeli knjige v roko... :D :D
takrat nas je bilo cca 12 vseh skupaj, in sta dva padla še preden sem jaz prišel na vrsto, bil sem nekje na sredini... Komisija pa tako kot ste rekli, navigacija, označbe, luči, vozli.. tu je blo strogo, ostalo pa malo manj... mislim, da so pogrnili trije, eden pa je "ponavljal" eno poglavje ...

Je pa res, da se pri nas izpit za čoln naredi "na suhem", kar se pri marsikom pozna...

kandidatu pred menoj, ki se je malo zavozlal pri navigaciji, je izpraševalec rekel : Jaz vas bom sicer spustil, ker vidim, da razumete in ste zmedeni, a če se imate vsaj malo radi, si tole dobro poglejte, preden greste na vodo... In ta stavek je pol precej odmeval med nami, dobre pol skupine se nas je potem srečalo na GMDSS...

Lp, Dejan
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2754
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Izpit za čolne.

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Sr Nov 14, 2018 14:26

morosito napisal/-a:V slo velja tako pravilo da ce se vpises v kako solo za pripravo..gres lahko na izpit in znas 1/3 stvari pa ti dajo zastonj izpit...ker si “napoten”

Skoda ker je pri nas izpit ena “zajebancija”.

Zakaj zajebancija? Gledam v italijo delat izpit je sestavljen iz 3 dela, od tega 1 del je praksa, 3 komisije + oseba ki opravlja izpit na plovilu po morju v marini ki moras dokazat da znas manevrirat v pristaniscu. Kateri dan pade, ponavadi ko piha kaksen veter....
Ponavadi je kaksno plovilo staro...varjanta na osovino...klasicen dizel. Ce imas sreco lahko naletis na gumenjaka....


S tem se ne bi strinjal. Ko prides na izpit nihce ne ve niti ne vprasa kako si se pripravil, kje si bil ma tecaju, ali sploh, kaksno literaturo si bral. Ni izpita tezko naredit kot npr test za avto kjer moras pralticno vse znat. Pa tut vprasanja so siroko zastavljena. In ja, ti pomagajo ce se lovis. Torej ce znas vozle, pravila izogibanja, lucke in navigacijo recimo 80% ostalo pa na pol, bos naredil. Brez, dela ali samo s tecajem, brez da si vsaj en ali dva vecera sedel s knjigo bos naredu le z zelo velik srece.
moro12345
Admiral
Prispevkov: 925
Pridružen: Ne Jul 08, 2012 17:22
Kraj: Ankaran

Re: Izpit za čolne.

OdgovorNapisal/-a moro12345 » Če Nov 15, 2018 15:50

1stofficer napisal/-a:
morosito napisal/-a:V slo velja tako pravilo da ce se vpises v kako solo za pripravo..gres lahko na izpit in znas 1/3 stvari pa ti dajo zastonj izpit...ker si “napoten”

Skoda ker je pri nas izpit ena “zajebancija”.

Zakaj zajebancija? Gledam v italijo delat izpit je sestavljen iz 3 dela, od tega 1 del je praksa, 3 komisije + oseba ki opravlja izpit na plovilu po morju v marini ki moras dokazat da znas manevrirat v pristaniscu. Kateri dan pade, ponavadi ko piha kaksen veter....
Ponavadi je kaksno plovilo staro...varjanta na osovino...klasicen dizel. Ce imas sreco lahko naletis na gumenjaka....


S tem se ne bi strinjal. Ko prides na izpit nihce ne ve niti ne vprasa kako si se pripravil, kje si bil ma tecaju, ali sploh, kaksno literaturo si bral. Ni izpita tezko naredit kot npr test za avto kjer moras pralticno vse znat. Pa tut vprasanja so siroko zastavljena. In ja, ti pomagajo ce se lovis. Torej ce znas vozle, pravila izogibanja, lucke in navigacijo recimo 80% ostalo pa na pol, bos naredil. Brez, dela ali samo s tecajem, brez da si vsaj en ali dva vecera sedel s knjigo bos naredu le z zelo velik srece.


Zal, mislim da to ne zadostuje tvoje trditve. Ze tako samo pisni del ni zadosti. Morje ni asfalt...zato mislim da tudi praksa bi bilo treba delat. Jaz bi uvedu izpit za voditelja colna do 12 milj in nad 12 milj.
Simionesi
Višji štabni praporščak
Prispevkov: 48
Pridružen: Sr Jul 18, 2018 09:26

Re: Izpit za čolne.

OdgovorNapisal/-a Simionesi » Če Nov 15, 2018 17:44

Si predstavljate da bi bil izpit za avto samo teoretični del in še to ustni in ne pisni? Tole preverjanje znanja za voditelja čolna v Sloveniji je res malo za časom...
Roman 1
Admiral
Prispevkov: 2017
Pridružen: Ne Jun 01, 2008 20:15
Kraj: Novo mesto, Klimno

Re: Izpit za čolne.

OdgovorNapisal/-a Roman 1 » Če Nov 15, 2018 19:25

....in z kakšnim plovilom bi potekal praktični izpit? ...meni v dovoljenju piše do 24 bruto ton, imam pa petmetrski čoln. Kjub 10 letnimi izkušjam, bi na deset in več metrski barki z osovino imel verjetno težave pri manevru v marini. Če, oziroma ko bom takšno barko kupil, bom pa sigurno poskrbel, da se bom naučil z njo pluti ( ker je to ceneje kot plačevati škodo)...
Primerjava z avtom se mi ne zdi posrečena, ker se barke med sabo občutno bolj razlikujejo kot avti...
mirno morje
Simionesi
Višji štabni praporščak
Prispevkov: 48
Pridružen: Sr Jul 18, 2018 09:26

Re: Izpit za čolne.

OdgovorNapisal/-a Simionesi » Če Nov 15, 2018 19:53

Roman iz tvojega zapisa je več kot očitno, da bi potrebovali tudi praktični del izpita, kar se seveda strinjam mislim da večina, nenazadnje je tovrsten način poznan v zahodnih, bolj razvitih državah.
Roman 1
Admiral
Prispevkov: 2017
Pridružen: Ne Jun 01, 2008 20:15
Kraj: Novo mesto, Klimno

Re: Izpit za čolne.

OdgovorNapisal/-a Roman 1 » Pe Nov 16, 2018 04:42

Kakšno plovilo predlagaš? Pomoje vsaj 15m in brez bočnih motorjev, pa po možnosti še z jadri..... :shock: :oops:
mirno morje
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5974
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Izpit za čolne.

OdgovorNapisal/-a AEgir » To Dec 25, 2018 02:46

Pa izpit bi moral koštat 7500€.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Izpit za čolne.

OdgovorNapisal/-a polanc » To Dec 25, 2018 19:54

No pol si ga moj sin verjetn nebi privoščil..Pa neki malga ve o upravljanju plovija glede na to kaj pilotira in da je kr dobr krmo barke kazal ostalim...Nije u šoldama sve..
moro12345
Admiral
Prispevkov: 925
Pridružen: Ne Jul 08, 2012 17:22
Kraj: Ankaran

Re: Izpit za čolne.

OdgovorNapisal/-a moro12345 » So Dec 29, 2018 14:43

Vcasih so A kategorijo dali ko si opravil B kategorijo.
Pa so uvedli nov zakon...so bili vsi proti. Pa smo se naucili in navadili.

Zakaj nebi v navtiki dali malo tezje teste pa vsaj tudi preizkus znanja na morju? Pa res vsak danes dobi izpit...pa vsak bi mel privez. Kako lahko recimo koper ki ima 20k prebivalcev pa je cakalna 1000 ljudi, v trstu pa je 200k prebivalcev pa je cakalna 300 ljudi .. za privez?
Uporabniški avatar
jozko
Admiral
Prispevkov: 1816
Pridružen: Ne Apr 07, 2013 10:57

Re: Izpit za čolne.

OdgovorNapisal/-a jozko » So Dec 29, 2018 16:50

morosito napisal/-a:Vcasih so A kategorijo dali ko si opravil B kategorijo.

Kdaj pa je to bilo :?:
Lahko da kje, v zadnjih 40 letih pri nas SIGURNO NE :!:
Si pa okrog leta 1980 dobil kategorijo B, če si opravil kategorijo C :idea:
Prijatelje bolj cenim po tem, koliko preplujejo in ne po tem, kako veliko barko imajo!
diligence
Viceadmiral
Prispevkov: 366
Pridružen: Sr Avg 31, 2011 22:05

Re: Izpit za čolne.

OdgovorNapisal/-a diligence » So Dec 29, 2018 17:27

Ne gre primerjati vožnje na cesti in plutje po vodi.Praktični del na vodi k varnosti ne bi pripomogel.Je preveč različnih plovil.
Morda nekoliko zahtevnejši teoretični izpit,da se mora prebrati malo več gradiva.Za praktično znanje mora vsak sam poskrbeti preden samostojno prime za krmilo.
Premalo je odgovornosti.Zavarovalnice bi morale malomarnost in neznanje združiti.Čarter podjetje bi pa moralo samo kriti stroške ,ki jih povzroči nesposoben najemnik.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Izpit za čolne.

OdgovorNapisal/-a polanc » So Dec 29, 2018 19:22

takoj pocrkajo vsi čarterji...Škoda, ker se ne uvede pregled alkoholiziranosti skiperjev na plovilih vseh velikosti,..to je nujno po moje...bo veeeliko manj objestnosti na vodi..

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov