VHF Hrvaška

Debata o obnašanju in pravilih na morju ter starih in novih zakonih, ki zadevajo navtiko.

Moderatorji: moderator2, moderator, pajer1

Bine
Kapitan korvete
Prispevkov: 103
Pridružen: Če Jan 20, 2011 18:13

VHF Hrvaška

OdgovorNapisal/-a Bine » So Sep 21, 2019 13:35

Zanima me ena informacija. Če ima čoln vgrajeno radijsko postajo, moraš imeti opravljen izpit za VHF. Toko je v SLO. Kaj pa če se jaz s SLO izpitom vozim v vodah Republike Hrvaške. Tam menda ne poznajo posebej izpita za VHF, temveč je to zajeto v izpit za voditelja čolna. Na URSP sem poslal navedeno vprašanje in dobil sledeči odgovor:

Spoštovani,

skladno s slovenskim pravnim redom, se mora na čolnu, ki ima VHF GMDSS postajo, nahajati oseba, ki ima potrdilo o usposobljenosti za upravljanje z VHF GMDSS postajo; (22. člen Pravilnika o upravljanju s čolni (Ur. list RS št. 42/05, 103/05, 104/09, 39/18).

Predpisov tujih držav ne poznamo, zato predlagamo, da se za tolmačenje hrvaške zakonodaje, obrnete na njihove pristojne organe.

Lep pozdrav,

Jana Štibilj
Višja svetovalka

Mi lahko kdo to pojasni. Se pravi SLO izpit, v vodah HR in brez tečaja za VHF, čoln pa ima montirano postajo?

Hvala in LP

Bine
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2754
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: VHF Hrvaška

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » So Sep 21, 2019 17:07

Nisem sicer preveril zakonov ampak bi reku, da je na Hrvaskem isto kot pri nas. Ko sem namrec najemal jadrnico, so hoteli tudi stevilko dovoljenja za VHF. Poleg izpita za coln.
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

Re: VHF Hrvaška

OdgovorNapisal/-a pajer1 » So Sep 21, 2019 20:06

.


Bine napisal/-a:


ima VHF GMDSS postajo,


Tule moram pa posredovat, ker forum bere mnogo članov in gostov. Da ne bo nerazumevanja.

Potrebno je ločiti med VHF postajo in VHS GMDSS postajo. Tehnično in vizuelno sta lahko enaki, toda loči ju namen uporabe.

Več o razliki med njma preberite

TUKAJ!
pajer 1

Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2754
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: VHF Hrvaška

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » So Sep 21, 2019 20:32

Hvala za korekcijo, ce smo natancni je res tako. Sicer pa najbrz ko govorimo o VHF na barkah nekako predpostavljamo, da gre za GDMSS. Ne poznam nikogar, ki bi mel na barki klasicen VHF brez GDMSS.

Kakorkoli za oba rabis izpit, ki pa seveda ni isti.
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

Re: VHF Hrvaška

OdgovorNapisal/-a pajer1 » So Sep 21, 2019 22:17

.

VHF GDMSS je postaja s plačilom letne naročnine-članarine-taxe-prispevkom ali kar že temu rečemo.

VHF postaja je pa pač postaja. Kupiš in imaš za klepet med znanci, prijatelji, naključnimi , ali za najave v marine itd.

Kolikor je meni znano je veliko postaj brez GDMSS-ja. Veliko več kot pa tistih z.

.
pajer 1



Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5971
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: VHF Hrvaška

OdgovorNapisal/-a AEgir » Ne Sep 22, 2019 08:45

Kolk pa košta letno ta hec?
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2754
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: VHF Hrvaška

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Ne Sep 22, 2019 09:45

pajer1 napisal/-a:.


Bine napisal/-a:


ima VHF GMDSS postajo,


Tule moram pa posredovat, ker forum bere mnogo članov in gostov. Da ne bo nerazumevanja.

Potrebno je ločiti med VHF postajo in VHS GMDSS postajo. Tehnično in vizuelno sta lahko enaki, toda loči ju namen uporabe.

Več o razliki med njma preberite

TUKAJ!


Ce smo se bolj natancni bi morali rect maritime VHF z ali brez GMDSS.

Obstajajo namrec VHF postaje, ki uporabljajo frekvence od 118 - 136.975 MHz Maritime pa 156 do 174 MHz.

Za vse pa rabis izpit seveda. S tem da je za oba tipa maritime en in isti, za VHF pa rabis radioamatersko licenco.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: VHF Hrvaška

OdgovorNapisal/-a Marchi » Ne Sep 22, 2019 11:52

AEgir napisal/-a:Kolk pa košta letno ta hec?

cca 35€
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

Re: VHF Hrvaška

OdgovorNapisal/-a admin » To Sep 24, 2019 21:30

Na HR rabiš ob slovenskem izpitu za voditelja čolna še potrdilo o usposobljenosti za VHF GMDSS! To sem enkrat nekje bral na uradnih straneh, v glavnem hrvati natančno vedo, da naš izpit ne vsebuje VHF in zato zahtevajo oba! Glede zakonodaje je enako, najmanj 1 oseba v posadki mora imeti tudi dovoljenje za VHF GMDSS, ni pa to nujno skipper, lahko je kdorkoli...

Glede VHF postaj brez GMDSS so to samo ročne postaje, vgrajene pa so popolnoma vse GMDSS, razen seveda, če imaš na barki kak muzejski primerek iz pred 20 in več let... Je pa res, da nas večina postaje nima prijavljene (nimamo MMSI številke), kar je za turistično plovbo v notranjih vodah čisto OK in postajo uporabljamo samo kot VHF in nam selektivni klic ne deluje...
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2754
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: VHF Hrvaška

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Sr Sep 25, 2019 11:27

Ce imas torej VHF (jaz imam rocnega z moznostjo MMSI) in nimas vpisan MMSI in ga potemtakem tudi ne prijavis, ali to pomeni, da si v navzkrizju z zakonom?

Jaz namrec plujem le bolj blizu obale in mam VHF prizgan zaradi info in morda kako komunikacijo z marino. In za vsak slucaj ce se -bog ne daj - kaj zgodi. Selektivnih klicev torej sploh ne rabim in zato tudi ne mislim prijavit MMSI...
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

Re: VHF Hrvaška

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Sr Sep 25, 2019 17:11

.

Pa kaj vam ni jasno?

Dajte nehat opletat in ugotavljati hipotetično, kaj pa če ....!!!!!
Ali pa ..... !
Morda je to to, ampak ...!


Kdor ima cekine lahko kupi VHF postajo in jo uporablja po svojem znanju, prepričanju, potrebi invsekarzravenspada. To ni ničesar nezakonitega.

Kdor mora imet, ali jo pa hoče zaradi varnosti, MMSI jo pač naroči, plača, dobi in ... to je to.

Menim da bo, zelo pomembna naprava na barki, izgubila smisel uporabe za kar je namenjena, ker bo zopet ogromno napisanega "špeha", ki ga potem veliko bralcev teh postov, ne razume in ....

Ma brez veze, če ne ločite zrno od plev!

.
pajer 1



Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
Uporabniški avatar
WSurfer
Kapitan
Prispevkov: 163
Pridružen: Sr Jul 29, 2015 22:51
Kraj: Domžale - Novigrad

Re: VHF Hrvaška

OdgovorNapisal/-a WSurfer » Pe Sep 27, 2019 21:57

1stofficer napisal/-a:Ce imas torej VHF (jaz imam rocnega z moznostjo MMSI) in nimas vpisan MMSI in ga potemtakem tudi ne prijavis, ali to pomeni, da si v navzkrizju z zakonom?

Jaz namrec plujem le bolj blizu obale in mam VHF prizgan zaradi info in morda kako komunikacijo z marino. In za vsak slucaj ce se -bog ne daj - kaj zgodi. Selektivnih klicev torej sploh ne rabim in zato tudi ne mislim prijavit MMSI...

V tem primeru nisi popolnoma nič v nasprotju z zakonom.


Admin je vse popolnoma lepo obrazložil:
admin napisal/-a:Glede VHF postaj brez GMDSS so to samo ročne postaje, vgrajene pa so popolnoma vse GMDSS, razen seveda, če imaš na barki kak muzejski primerek iz pred 20 in več let... Je pa res, da nas večina postaje nima prijavljene (nimamo MMSI številke), kar je za turistično plovbo v notranjih vodah čisto OK in postajo uporabljamo samo kot VHF in nam selektivni klic ne deluje...
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

Re: VHF Hrvaška

OdgovorNapisal/-a admin » Po Sep 30, 2019 09:18

Jaz tale HR zakon še vedno ne razumem najbolj, pa sem že nekajkrat prebral...
Če sem dobro razumel vse napisano, je na HR zakon tudi za "brodice", da če je vgrajena VHF postaja na barko, mora ta obvezno biti DSC in mora biti obvezno prijavljena pri HAKOM-u, se pravi dobiš MMSI številko. Strošek je prvo leto 500 kn, potem pa vsako leto 250 kn. Koliko vas ima te postaje prijavljene na HAKOM-u? Sprašujem samo za HR registracije, tuje tega ne potrebujejo, morajo to urediti tam, kjer je barka registrirana...
No. 1
Admiral
Prispevkov: 1231
Pridružen: Ne Maj 23, 2010 22:26
Kraj: Vodice & Novigrad

Re: VHF Hrvaška

OdgovorNapisal/-a No. 1 » To Feb 25, 2020 10:58

admin napisal/-a:Jaz tale HR zakon še vedno ne razumem najbolj, pa sem že nekajkrat prebral...
Če sem dobro razumel vse napisano, je na HR zakon tudi za "brodice", da če je vgrajena VHF postaja na barko, mora ta obvezno biti DSC in mora biti obvezno prijavljena pri HAKOM-u, se pravi dobiš MMSI številko. Strošek je prvo leto 500 kn, potem pa vsako leto 250 kn. Koliko vas ima te postaje prijavljene na HAKOM-u? Sprašujem samo za HR registracije, tuje tega ne potrebujejo, morajo to urediti tam, kjer je barka registrirana...


Moja barka je preregistrirana iz SLO v HR. Na SLO zastavi sem imel vse urejeno in MMSI mi je dodelil AKOS. Naredil sem odjavo in VHF nisem prijavljal v HR. MMSI številka je ostala vpisana in ne vem če je vse to by the book, plačujem ne nič občutek pa imam da je to trajno vpisano
Wellcraft 2600 Martinique
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: VHF Hrvaška

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Feb 25, 2020 11:35

No. 1 napisal/-a:
admin napisal/-a:Jaz tale HR zakon še vedno ne razumem najbolj, pa sem že nekajkrat prebral...
Če sem dobro razumel vse napisano, je na HR zakon tudi za "brodice", da če je vgrajena VHF postaja na barko, mora ta obvezno biti DSC in mora biti obvezno prijavljena pri HAKOM-u, se pravi dobiš MMSI številko. Strošek je prvo leto 500 kn, potem pa vsako leto 250 kn. Koliko vas ima te postaje prijavljene na HAKOM-u? Sprašujem samo za HR registracije, tuje tega ne potrebujejo, morajo to urediti tam, kjer je barka registrirana...


Moja barka je preregistrirana iz SLO v HR. Na SLO zastavi sem imel vse urejeno in MMSI mi je dodelil AKOS. Naredil sem odjavo in VHF nisem prijavljal v HR. MMSI številka je ostala vpisana in ne vem če je vse to by the book, plačujem ne nič občutek pa imam da je to trajno vpisano

Na MMSI je vezan podatek o barki in lastniku, tudi oz. predvsem registracija. Torej če pošlješ DISTRESS bo kapitanija dobila podatek o napačni (prejšnji) registrski oznaki, kar pa ne bo usodno za postopek reševanja.

MMSI je zapečena v otp eprom (one time programable) z enkratnim vpisom. Če želiš urediti zadeve, moraš preregistrirati na HR in poslati postajo na servis, da ti zamenjajo otp eprom in vpišejo nov MMSI.

Pred kratkim sem imel lažen DISTRESS klic. Vsa procedura reševanja oz. komunikacije je potekala brez težav, tudi nihče na kapetaniji (Trst, Koper) ni nič prostestral, namreč, kasneje sem ugotovil, da je bila MMSI številka, ki je bila vpisana v mojo VHF DSC postajo, še tista od čarter firme.
Zdaj imam novo postajo s svojo MMSI številko :)

Kaj naj rečem, v bistu je prav, da imamo registrirane postaje, tako kot pravila velevajo in plačujemo nekaj 10€ letno. Ne boli!

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 8 gostov