Vleka čolna na prikolici

Debata o obnašanju in pravilih na morju ter starih in novih zakonih, ki zadevajo navtiko.

Moderatorji: moderator2, moderator, pajer1

Uporabniški avatar
Gonzales23
Višji praporščak
Prispevkov: 36
Pridružen: Po Avg 05, 2019 17:15
Kraj: Kranj

Re: Vleka čolna na prikolici

OdgovorNapisal/-a Gonzales23 » So Feb 01, 2020 09:55

franc5e napisal/-a:
Gonzales23 napisal/-a:
jozko napisal/-a:Gonzales23
Iz posredovanih podatkov (kopirano iz povezav) je razvidno:

Avto:
Masa vozila 1955 kg
Maksimalna dovoljena masa skupine vozil 4410 kg
Priklopnik s centralno osjo 1900 kg

Prikolica:
Masa vozila 340 kg
Število osi 1
Dovoljene osne obremenitve 1300 kg

Povztetek:
Ta avto lahko ima pripeto prikolico NDM 1.900 kg
NDM avtomobila je 2.510 kg
Na prikolico lahko naložiš 960 kg (se bojim, da je ta Sea Ray težji)
NDM tega avtomobila + te prikolice skupaj je 3.810 kg

Dopuščam možnost, da ima prikolica NDM 1.350 kg. V tem primeru je tudi nosilnost za 50 kg večja :idea:
Iz dostopnih podatkov je to nemogoče določit, piše ta to v prometnem dovoljenju prikolice ali v homologacijskem potrdilu :!:

Za vožnjo te kompozicije potrebuješ vozniško dovoljenje kategorije B + kodo 96, ali BE kateegorijo :!:

Izpit C kategorije in koda 95 sta v tem primeru nepomebna :!:

(NDM = največja dovoljena masa vozila (lastna teža + nosilnost))

Če so potrebne dodatne informacije, lahko na zs :idea:




Hvala za izčrpen odgovor, ampak kot sem rekel, 2x sem dobil odgovor kot si ga ti napisal 2x pa sledeči odgovor:

B kategorija:
lahko priklopno vozilo največje dovoljene mase do 750 kg ali pa mu je dodano priklopno vozilo, ki ni lahki priklopnik, če največja dovoljena masa skupine vozil (torej motorno vozilo z dodanim priklopnikom) ne presega 3500 kg in taka skupina vozil ne posega v pravila o homologaciji vozil.

Podal tudi vprašanje na policijsko upravo, ker želim uradni odgovor...


P.S.
Čoln je 960kg + prikolica 340kg + avto 1995kg = 3295kg (torej motorno vozilo z dodanim priklopnikom)


Gonzales, zdaj pa dovolj, jaz in Joško sva se zelo potrudila za tebe, imaš vse na pladnju, kaj bi še rad, midva sva uradna in strokovna iz tega področja, boljše razlage ne boš dobil nikjer!!!

Imaš uradni odgovor....



Hvala za odgovore, ni pa treba biti (pre)pameten, sem vprašal, ker mi ni bilo jasno, nisem pametoval... Vsak nekaj ve in ja sedaj razumem... NEGLEDE NATO KOLIKO JE DEJANSKA SKUPNA TEŽA, SE ŠTEJEJO LE TEŽE PO PAPIRJIH.

Vsekakor se zahvaljujem za razlago, malo narobe sem si vseskupaj tolmačil, seveda pa bi že preh lahko vedel, da je tako, da se vedno gledajo papirji ne pa realna teža.

Imam opcijo stehtati na cestni tehtnici prikolico, čoln in avto, tako da vam enkrat v bližnji prihodnosti, tudi te podatke dam, čisto tako iz fore, če bo koga karkoli zanimalo...


[/quote]
Orientacija WV Sharan....
prazno vozilo 1678 kg - dovoljena skupna masa 2430 kg - dovoljena masa prikolice z zavoro 2000 kg, brez zavore 700 kg - dovoljena obremenitev strehe 75 kg

Tvoje prazno vozilo je 1995 kg
Bodi hvaležen, da te še niso ustavili, ker če bi, bi ostal brez avta in čolna, domov bi šel peš... :roll:
Vprašanje je tudi, če te stehtajo z motorjem in robo na čolnu, se tehtnica ustavi lahko nekje 1500kg pri prikolici....
Eh, saj ni tak hudo, teh 450 eur. za kodo 96....lp[/quote]

Kot pravim, sem zelo presenečen...
Hrvati nikoli niso delali problema, v Bosni, Srbiji, na Madžarskem in Avstriji tudi ne, pa so me ustavili ter preverili dokumente...

Vsekakor pa boljše narediti ta dodaten E da ne bom delal sebi medvedjo uslugo...
Hvala za pomoč :-)
My pain is my badge of honor
Uporabniški avatar
franc5e
Admiral
Prispevkov: 1054
Pridružen: Če Maj 25, 2017 11:32

Re: Vleka čolna na prikolici

OdgovorNapisal/-a franc5e » So Feb 01, 2020 14:05

Ni panike, samo da se pomaknemo naprej, če še kaj ne bo jasno glede kategorij, pa vprašaj...lp
polanc
Admiral
Prispevkov: 9290
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Vleka čolna na prikolici

OdgovorNapisal/-a polanc » So Feb 01, 2020 18:38

Ampak med tem, ko ste vi tole vse spesnil,bi jaz tole prikolico zapel za mojo Oktavijo 2.0 ,150 kobil pod havbo,2 pogonec in lepo manirlih pelu plovilo v Ladjedelnico,ga skipal v morje ,odplul v Fazana,ga leeepo prvezu,spil en pir in prkurblal domov..
Uporabniški avatar
Gonzales23
Višji praporščak
Prispevkov: 36
Pridružen: Po Avg 05, 2019 17:15
Kraj: Kranj

Re: Vleka čolna na prikolici

OdgovorNapisal/-a Gonzales23 » Ne Feb 02, 2020 09:52

polanc napisal/-a:Ampak med tem, ko ste vi tole vse spesnil,bi jaz tole prikolico zapel za mojo Oktavijo 2.0 ,150 kobil pod havbo,2 pogonec in lepo manirlih pelu plovilo v Ladjedelnico,ga skipal v morje ,odplul v Fazana,ga leeepo prvezu,spil en pir in prkurblal domov..


sej na konc bo verjetn blo kr to to hahaha

Samo na dolgi rok pa to ne bo šlo :-/
My pain is my badge of honor
Uporabniški avatar
franc5e
Admiral
Prispevkov: 1054
Pridružen: Če Maj 25, 2017 11:32

Re: Vleka čolna na prikolici

OdgovorNapisal/-a franc5e » Ne Feb 02, 2020 10:43

Polanc, najprej na kras, potem šele na morje :D
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Vleka čolna na prikolici

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Ne Feb 02, 2020 10:51

polanc napisal/-a:Ampak med tem, ko ste vi tole vse spesnil,bi jaz tole prikolico zapel za mojo Oktavijo 2.0 ,150 kobil pod havbo,2 pogonec in lepo manirlih pelu plovilo v Ladjedelnico,ga skipal v morje ,odplul v Fazana,ga leeepo prvezu,spil en pir in prkurblal domov..

Polanc, jaz imam dovoljenje B, pa včasih (da čisto ne pozabim, kako se to naredi, odkar sem ukinil in prikolico in avto) mirne duše kje zapeljem kako kompozicijo s prikolico vzvratno okrog kakšnih vogalov, ne da bi dosti gledal na dovoljene mase in ateste (kakšen voznik/lastnik tudi ima še kaj k B, ampak vseeno rajši ne bi kam tako s pripeto 'rikverc'...). Takrat me zanima, koliko in kako je naloženo itn. papirji pa ne preveč v podrobnosti.

Če (ko?) pa bo treba vozit katero od tistih klubskih, ki je težja in/ali z vozilom ki je težje po dovoljenih masah (NDM), bo pa treba narediti še kaj k B (takrat se pa res ni za hecat).
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Roman 1
Admiral
Prispevkov: 2017
Pridružen: Ne Jun 01, 2008 20:15
Kraj: Novo mesto, Klimno

Re: Vleka čolna na prikolici

OdgovorNapisal/-a Roman 1 » Ne Feb 02, 2020 19:26

...jaz imam peguot partner (NDM 2200kg) in prikolico NDM 1300 kg in lahko vozim z B kategorijo,...če bi imel večji in močnejši avto in bi bila vožnja bolj varna, pa z B nebi smel vozit...pa razumi če moraš,...ampak tako je....sem bil pa pozoren na NDM avta, ko sem ga kupoval
...in , ja na meji so preverjali če sem znotraj 3500kg, ko sem peljal PRAZNO prikolico,...
mirno morje
Uporabniški avatar
Gonzales23
Višji praporščak
Prispevkov: 36
Pridružen: Po Avg 05, 2019 17:15
Kraj: Kranj

Re: Vleka čolna na prikolici

OdgovorNapisal/-a Gonzales23 » Po Feb 03, 2020 16:11

Roman 1 napisal/-a:...jaz imam peguot partner (NDM 2200kg) in prikolico NDM 1300 kg in lahko vozim z B kategorijo,...če bi imel večji in močnejši avto in bi bila vožnja bolj varna, pa z B nebi smel vozit...pa razumi če moraš,...ampak tako je....sem bil pa pozoren na NDM avta, ko sem ga kupoval
...in , ja na meji so preverjali če sem znotraj 3500kg, ko sem peljal PRAZNO prikolico,...


SEJ GLIH TO!!!
matr pol le ni samo meni vse tole glupo... Da pa še malo popestrim zadevo,evo uradni odgovor od policije... Presodite sami ali se vam pol tudi zdi fer ko te kaznujejo, ČE ONI NISO PRISTOJNI :roll: :roll: :roll: ...


Re: Re: Vleka čolna, kako opredeliti kaj se sme in kaj ne

To sporočilo je bilo poslano z visoko pomembnostjo.
policija@policija.si
Pon 3. 02. 2020 10:27

Spoštovani,

vaše vprašanje smo odstopili pristojnemu organu - to je Ministrstvo za
infrastrukturo (smo vas dodali pod KP), saj so oni pristojni za zakonodajo
s tega področja in oni lahko tolmačijo zakon ter odgovorijo na vaše
vprašanje.

Policija je samo prekrškovni organ s tega področja in na vsebinska
vprašanja ne more odgovarjati.


Lep pozdrav,
Sektor za odnose z javnostmi

Generalna policijska uprava
Ministrstvo za notranje zadeve - Policija
Štefanova 2
1501 Ljubljana


3. 02. 2020 10:00:48:

Hvala za odgovor, vendar vas ne razumem popolnoma, kaj ste s tem mislili,
ker nevem kdo naj bi bil bolj pristojen kot policija, ki na koncu koncev v
primeru krišitve tudi izvaja postopek kaznovanja?

S spoštovanjem, Rok


Od: policija@policija.si <policija@policija.si>
Poslano: petek, 31. januar 2020 08:39
Za: gp.mzi@gov.si <gp.mzi@gov.si>
Zadeva: Fwd: Vleka čolna, kako opredeliti kaj se sme in kaj ne


Spoštovani,

odstopamo vprašanje občana v pristojno reševanje.

Lep pozdrav,
Sektor za odnose z javnostmi

Generalna policijska uprava
Ministrstvo za notranje zadeve - Policija
Štefanova 2
1501 Ljubljana



---------- Posredovano sporočilo ----------
Datum: 31. 01. 2020 8:38:24
Zadeva: Vleka čolna, kako opredeliti kaj se sme in kaj ne
Za: "policija@policija.si" <policija@policija.si>

Pozdravljeni!

Nihče mi nezna nikakor točno razložiti in dobil sem že karnekaj zelo
različnih si odgovorov na to kaj smem in kaj nesmem, zakonsko gledano.

Namreč imam avto, prikolico ter čol za katere mi piše v specifikacijah
sledeče

Masa vozila 1995kg,
priklopnik s centralno osjo 1900kg,
maksimalna dovoljena masa skupine vozil 4410kg

Masa enoosne prikolica (posebaj registrirane z naletno zavoro) 340kg ,
dovoljena osna obremenitev 1300kg

Masa čolna 960kg

Torej:
Masa vozil + prikolice s čolnom je 3295kg

Moje vprašanje je sledeče:
Ali imam jaz kakšne omejitve glede vleke te prikolice s čolnom oz.ali ju
lahko brez kakeršnega koli dodatnega izpita uporabljam?
Ali mi to da imam med drugim tudi izpit C kategorije z vpisano kodo 95 in
nisem mladi voznik (star sem 32 oz. oktobra bom 33) kaj olajša zadevo?

Ali moj izpit za C kategorijo kaj pomeni v danem primeru?

Ker ne želim kršiti zakona, bi vas resnično rad prosil, da mi podate uradni
odgovor, kajti nebi rad plačeval kazni, zato ker je zakon tako dvoumno
spisan in zaradi odločitve tolmačenja posameznika.


Vnaprej se vam najlepše zahvaljujem za odgovor in vas lepo pozdravljam!

S spoštovanjem, Rok


SIcer sta mi pol franc5e in jozko vse lepo razložila, da sem dojel, a vseeno me zanima kako se bo tole razpletlo...

Vam javljam sproti :D :D :D
My pain is my badge of honor
Uporabniški avatar
franc5e
Admiral
Prispevkov: 1054
Pridružen: Če Maj 25, 2017 11:32

Re: Vleka čolna na prikolici

OdgovorNapisal/-a franc5e » Po Feb 03, 2020 20:18

Na policijo pozabi, na vse druge tudi, razlagalec pomena zakonov je edino ministrstvo za infrastrukturo, mogoče bo Westerb..... dala odgovor... he he me prav zanima, kaj bo .... :)

Jaz pa rešujem alkohol, tehtnica se zelo nagiba tako, kot sem sprva rekel, lahki priklopnik in koda 96 je 0.5, BE je 0.0......
dj75
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 139
Pridružen: To Jun 16, 2015 10:14

Re: Vleka čolna na prikolici

OdgovorNapisal/-a dj75 » Po Feb 03, 2020 20:48

Gonzales podati moraš NDM vlečnega in priklopnega vozila, mase vozil niso pomembne, masa vozil in tovora je NDM, v prometni vse piše, Ndm prikolice je 1300 kg, vozila pa?... Če si preko 3500 kg do 4250 koda 96 ali BE, C kategorija ti v tem primeru ne pomeni nič....koda 95 tudi ne, bo treba do avtošole,....ali 96 ali BE
Uporabniški avatar
Wisdom
Viceadmiral
Prispevkov: 542
Pridružen: Sr Jul 22, 2015 14:58

Re: Vleka čolna na prikolici

OdgovorNapisal/-a Wisdom » Po Feb 03, 2020 20:59

Hoj!

Zadeve so enostavne razložene. Za izračun se uporabljajo največje dovoljene mase (NDM), tudi največja tehnična masa vozila oz. skupine vozil. NDM je masa ne glede ali jo vozilo v danem trenutku dosega ali ne.

B kategorija do NDM 3500kg.

BE kategorija NDM vlečnega vozila do 3500kg, vlečeno vozilo do NDM 3500kg, torej skupina vozil največ 7000kg.

Koda 96, NDM vlečnega vozila 3500kg, skupine vozil pa 4250kg. Torej, če ima vaš avto v homologaciji zapisano NDM 3500kg, boste lahko priklopili nanj kvečjemu lahki priklopnik do 750kg NDM. Za več boste potrebovali BE kategorijo.

Če imate npr. vozilo z NDM 2300kg in želite vleči za seboj prikolico NDM 1300kg (tudi, če je prazna) boste potrebovali kodo 96, saj skupina vozil presega 3500kg.

Kategorija C pri tem ne igra nobene vloge.

Potem pa je potrebno še v homologacijski karton pogledati, kakšne so NDM za vaš avto.

Npr. za moj avto je zapisano največja tehnično dovoljena masa 2025kg, največja dovoljena masa (NDM) skupine vozil pri registraciji pa 3225 kg.

Ko pogledate kolikšna je največja tehnično dovoljena masa priklopnega vozila vam bo kmalu jasno, da je v mojem primeru za priklopnik s centralno osjo 1200kg (3225-2025=1200).

Potem je pa še nezavirano priklopno vozilo, ki je v mojem primeru 714 kg, torej nekaj manj, kot velja za lahka priklopna vozila NDM 750kg.

Upam, da sem kaj pomagal pri razčiščevanju nejasnost, če pa ne, naj admin pobriše ta post.
Uporabniški avatar
Gonzales23
Višji praporščak
Prispevkov: 36
Pridružen: Po Avg 05, 2019 17:15
Kraj: Kranj

Re: Vleka čolna na prikolici

OdgovorNapisal/-a Gonzales23 » Po Feb 03, 2020 21:37

franc5e napisal/-a:Na policijo pozabi, na vse druge tudi, razlagalec pomena zakonov je edino ministrstvo za infrastrukturo, mogoče bo Westerb..... dala odgovor... he he me prav zanima, kaj bo .... :)

Jaz pa rešujem alkohol, tehtnica se zelo nagiba tako, kot sem sprva rekel, lahki priklopnik in koda 96 je 0.5, BE je 0.0......


Hahahahaha ane ane :D :D :D

Pa dobro odgovor vseeno dobim :-)
My pain is my badge of honor
Uporabniški avatar
Gonzales23
Višji praporščak
Prispevkov: 36
Pridružen: Po Avg 05, 2019 17:15
Kraj: Kranj

Re: Vleka čolna na prikolici

OdgovorNapisal/-a Gonzales23 » Po Feb 03, 2020 21:41

Wisdom napisal/-a:Hoj!

Zadeve so enostavne razložene. Za izračun se uporabljajo največje dovoljene mase (NDM), tudi največja tehnična masa vozila oz. skupine vozil. NDM je masa ne glede ali jo vozilo v danem trenutku dosega ali ne.

B kategorija do NDM 3500kg.

BE kategorija NDM vlečnega vozila do 3500kg, vlečeno vozilo do NDM 3500kg, torej skupina vozil največ 7000kg.

Koda 96, NDM vlečnega vozila 3500kg, skupine vozil pa 4250kg. Torej, če ima vaš avto v homologaciji zapisano NDM 3500kg, boste lahko priklopili nanj kvečjemu lahki priklopnik do 750kg NDM. Za več boste potrebovali BE kategorijo.

Če imate npr. vozilo z NDM 2300kg in želite vleči za seboj prikolico NDM 1300kg (tudi, če je prazna) boste potrebovali kodo 96, saj skupina vozil presega 3500kg.

Kategorija C pri tem ne igra nobene vloge.

Potem pa je potrebno še v homologacijski karton pogledati, kakšne so NDM za vaš avto.

Npr. za moj avto je zapisano največja tehnično dovoljena masa 2025kg, največja dovoljena masa (NDM) skupine vozil pri registraciji pa 3225 kg.

Ko pogledate kolikšna je največja tehnično dovoljena masa priklopnega vozila vam bo kmalu jasno, da je v mojem primeru za priklopnik s centralno osjo 1200kg (3225-2025=1200).

Potem je pa še nezavirano priklopno vozilo, ki je v mojem primeru 714 kg, torej nekaj manj, kot velja za lahka priklopna vozila NDM 750kg.

Upam, da sem kaj pomagal pri razčiščevanju nejasnost, če pa ne, naj admin pobriše ta post.


Zelo lepo in jedrnata razlaga, ni razloga da bi admin brisal, hvala za lep in izčrpen odgovor ampak sta te kolega prehitela :lol:
My pain is my badge of honor
nac
Admiral
Prispevkov: 623
Pridružen: Če Jul 02, 2009 22:18

Re: Vleka čolna na prikolici

OdgovorNapisal/-a nac » Po Feb 03, 2020 22:32

dj75 napisal/-a:Gonzales podati moraš NDM vlečnega in priklopnega vozila, mase vozil niso pomembne, masa vozil in tovora je NDM, v prometni vse piše, Ndm prikolice je 1300 kg, vozila pa?... Če si preko 3500 kg do 4250 koda 96 ali BE, C kategorija ti v tem primeru ne pomeni nič....koda 95 tudi ne, bo treba do avtošole,....ali 96 ali BE


...ali pa C in E... Ali tudi to ne?
Uporabniški avatar
jozko
Admiral
Prispevkov: 1816
Pridružen: Ne Apr 07, 2013 10:57

Re: Vleka čolna na prikolici

OdgovorNapisal/-a jozko » Po Feb 03, 2020 23:07

nac napisal/-a:...ali pa C in E... Ali tudi to ne?

Ja to pa seveda ja :!:
Če že imaš C kategorijo, lahko opraviš še CE in kar se vozniškega dovoljenja za prevoz tovora tiče, nimaš več nobenih omejitev :idea:

Ko opraviš izpit CE kategorije, ti vpišejo tudi BE kategorijo :D
Prijatelje bolj cenim po tem, koliko preplujejo in ne po tem, kako veliko barko imajo!

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 8 gostov