Vleka čolna na prikolici

Debata o obnašanju in pravilih na morju ter starih in novih zakonih, ki zadevajo navtiko.

Moderatorji: moderator2, moderator, pajer1

Uporabniški avatar
franc5e
Admiral
Prispevkov: 1054
Pridružen: Če Maj 25, 2017 11:32

Re: Vleka čolna na prikolici

OdgovorNapisal/-a franc5e » Pe Jan 31, 2020 19:32

Ker C kategorija je solo in ne skupina vozil, rabil bi še E kategorijo.
Joško res rabi kodo 96... kot si pravilno napisal,

Raziskal:

Prikolica
NDM 1300
Lastna teža 320
Nosilnost 980
https://jaanit.com/index.php/product/tp ... oz-plovil/

Avto
NDM cca 2700
NDM skupine 4410
NDM zavirane prikolice 1900kg

Torej 1300 + 2700cca = 4000 kg

Skupino vozil avto lahko vleče, rabiš pa kodo 96 cca 450 eur brez CPP :D
Nazadnje spremenil franc5e, dne Pe Jan 31, 2020 20:08, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
jozko
Admiral
Prispevkov: 1816
Pridružen: Ne Apr 07, 2013 10:57

Re: Vleka čolna na prikolici

OdgovorNapisal/-a jozko » Pe Jan 31, 2020 19:50

franc5e napisal/-a:... kolko razumem nimamo NDM prikolice, ...

NDM prikolice je delno razviden iz dovoljene osne obremenitve, ki je v tem primeru 1.300 kg :idea:

Imele pa so nekatere prikolice k dovoljeni osni obremenitvi prištetih še 50 kg (mišljena obremenitev vlečne kljuke vlečnega vozila), pa se je NDM za toliko povečal :!:

nac napisal/-a:Jožko-zakaj pa izpit C kategorije v tem primeru ne bi veljal??

Ke je C kategorija, kot je zapisal že franc5e, za posmezno tovorno vozilo NDM nad 3.500 kg in ne za skupino vozil :!:
Prijatelje bolj cenim po tem, koliko preplujejo in ne po tem, kako veliko barko imajo!
Uporabniški avatar
Gonzales23
Višji praporščak
Prispevkov: 36
Pridružen: Po Avg 05, 2019 17:15
Kraj: Kranj

Re: Vleka čolna na prikolici

OdgovorNapisal/-a Gonzales23 » Pe Jan 31, 2020 20:17

jozko napisal/-a:Gonzales23
Iz posredovanih podatkov (kopirano iz povezav) je razvidno:

Avto:
Masa vozila 1955 kg
Maksimalna dovoljena masa skupine vozil 4410 kg
Priklopnik s centralno osjo 1900 kg

Prikolica:
Masa vozila 340 kg
Število osi 1
Dovoljene osne obremenitve 1300 kg

Povztetek:
Ta avto lahko ima pripeto prikolico NDM 1.900 kg
NDM avtomobila je 2.510 kg
Na prikolico lahko naložiš 960 kg (se bojim, da je ta Sea Ray težji)
NDM tega avtomobila + te prikolice skupaj je 3.810 kg

Dopuščam možnost, da ima prikolica NDM 1.350 kg. V tem primeru je tudi nosilnost za 50 kg večja :idea:
Iz dostopnih podatkov je to nemogoče določit, piše ta to v prometnem dovoljenju prikolice ali v homologacijskem potrdilu :!:

Za vožnjo te kompozicije potrebuješ vozniško dovoljenje kategorije B + kodo 96, ali BE kateegorijo :!:

Izpit C kategorije in koda 95 sta v tem primeru nepomebna :!:

(NDM = največja dovoljena masa vozila (lastna teža + nosilnost))

Če so potrebne dodatne informacije, lahko na zs :idea:




Hvala za izčrpen odgovor, ampak kot sem rekel, 2x sem dobil odgovor kot si ga ti napisal 2x pa sledeči odgovor:

B kategorija:
lahko priklopno vozilo največje dovoljene mase do 750 kg ali pa mu je dodano priklopno vozilo, ki ni lahki priklopnik, če največja dovoljena masa skupine vozil (torej motorno vozilo z dodanim priklopnikom) ne presega 3500 kg in taka skupina vozil ne posega v pravila o homologaciji vozil.

Podal tudi vprašanje na policijsko upravo, ker želim uradni odgovor...


P.S.
Čoln je 960kg + prikolica 340kg + avto 1995kg = 3295kg (torej motorno vozilo z dodanim priklopnikom)
My pain is my badge of honor
Uporabniški avatar
franc5e
Admiral
Prispevkov: 1054
Pridružen: Če Maj 25, 2017 11:32

Re: Vleka čolna na prikolici

OdgovorNapisal/-a franc5e » Pe Jan 31, 2020 20:19

Joško, kje si dobil tako natančen NDM avta, jaz ne najdem točen podatek.
Teža čolna 952 kg cca (prazen) ... torej lahko načeloma pelje....
https://www.boatingmag.com/boats/sea-ray-180-sport/
Uporabniški avatar
franc5e
Admiral
Prispevkov: 1054
Pridružen: Če Maj 25, 2017 11:32

Re: Vleka čolna na prikolici

OdgovorNapisal/-a franc5e » Pe Jan 31, 2020 20:21

Gonzales23 napisal/-a:
jozko napisal/-a:Gonzales23
Iz posredovanih podatkov (kopirano iz povezav) je razvidno:

Avto:
Masa vozila 1955 kg
Maksimalna dovoljena masa skupine vozil 4410 kg
Priklopnik s centralno osjo 1900 kg

Prikolica:
Masa vozila 340 kg
Število osi 1
Dovoljene osne obremenitve 1300 kg

Povztetek:
Ta avto lahko ima pripeto prikolico NDM 1.900 kg
NDM avtomobila je 2.510 kg
Na prikolico lahko naložiš 960 kg (se bojim, da je ta Sea Ray težji)
NDM tega avtomobila + te prikolice skupaj je 3.810 kg

Dopuščam možnost, da ima prikolica NDM 1.350 kg. V tem primeru je tudi nosilnost za 50 kg večja :idea:
Iz dostopnih podatkov je to nemogoče določit, piše ta to v prometnem dovoljenju prikolice ali v homologacijskem potrdilu :!:

Za vožnjo te kompozicije potrebuješ vozniško dovoljenje kategorije B + kodo 96, ali BE kateegorijo :!:

Izpit C kategorije in koda 95 sta v tem primeru nepomebna :!:

(NDM = največja dovoljena masa vozila (lastna teža + nosilnost))

Če so potrebne dodatne informacije, lahko na zs :idea:




Hvala za izčrpen odgovor, ampak kot sem rekel, 2x sem dobil odgovor kot si ga ti napisal 2x pa sledeči odgovor:

B kategorija:
lahko priklopno vozilo največje dovoljene mase do 750 kg ali pa mu je dodano priklopno vozilo, ki ni lahki priklopnik, če največja dovoljena masa skupine vozil (torej motorno vozilo z dodanim priklopnikom) ne presega 3500 kg in taka skupina vozil ne posega v pravila o homologaciji vozil.

Podal tudi vprašanje na policijsko upravo, ker želim uradni odgovor...


P.S.
Čoln je 960kg + prikolica 340kg + avto 1995kg = 3295kg (torej motorno vozilo z dodanim priklopnikom)


Gonzales, zdaj pa dovolj, jaz in Joško sva se zelo potrudila za tebe, imaš vse na pladnju, kaj bi še rad, midva sva uradna in strokovna iz tega področja, boljše razlage ne boš dobil nikjer!!!

Imaš uradni odgovor....
Uporabniški avatar
franc5e
Admiral
Prispevkov: 1054
Pridružen: Če Maj 25, 2017 11:32

Re: Vleka čolna na prikolici

OdgovorNapisal/-a franc5e » Pe Jan 31, 2020 20:24

Edino uradni NDM avta nimava, pa bi bilo fer, če ga prilimaš....Hvala


Orientacija WV Sharan....
prazno vozilo 1678 kg - dovoljena skupna masa 2430 kg - dovoljena masa prikolice z zavoro 2000 kg, brez zavore 700 kg - dovoljena obremenitev strehe 75 kg

Tvoje prazno vozilo je 1995 kg
Bodi hvaležen, da te še niso ustavili, ker če bi, bi ostal brez avta in čolna, domov bi šel peš... :roll:
Vprašanje je tudi, če te stehtajo z motorjem in robo na čolnu, se tehtnica ustavi lahko nekje 1500kg pri prikolici....
Eh, saj ni tak hudo, teh 450 eur. za kodo 96....lp
Uporabniški avatar
jozko
Admiral
Prispevkov: 1816
Pridružen: Ne Apr 07, 2013 10:57

Re: Vleka čolna na prikolici

OdgovorNapisal/-a jozko » Pe Jan 31, 2020 20:55

franc5e napisal/-a:Joško, kje si dobil tako natančen NDM avta, jaz ne najdem točen podatek.
Teža čolna 952 kg cca (prazen) ... torej lahko načeloma pelje....
https://www.boatingmag.com/boats/sea-ray-180-sport/

Ta podatek je običajno razviden iz homologacijskega potrdila, pri tovornih vozilih tudi iz prometnega dovoljenja :!:

Če podatek ni na voljo, pa pri večini vozil velja:
-če od največje dovoljene mase skupine vozil, v tem primeru 4410 kg, odštejemo NDM, ki jo lahko ima priklopnik 1.900 kg :idea:

Le kdo vozi popolnoma prazen čoln, brez aku, olja, goriva, opreme, cerade, ... , je pa tudi suha teža odvisna od vgrajenega motorja in ostale opreme čolna...
Prijatelje bolj cenim po tem, koliko preplujejo in ne po tem, kako veliko barko imajo!
Uporabniški avatar
franc5e
Admiral
Prispevkov: 1054
Pridružen: Če Maj 25, 2017 11:32

Re: Vleka čolna na prikolici

OdgovorNapisal/-a franc5e » Pe Jan 31, 2020 21:01

He he itak maš prav, nisem se spomnil, se morava maja dobiti enkrat na ranci, letos mislim večkrat iti se vozit.... :D :D
McKenzy
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 137
Pridružen: So Feb 08, 2014 20:17

Re: Vleka čolna na prikolici

OdgovorNapisal/-a McKenzy » Pe Jan 31, 2020 21:49

Tole ne bo šlo samo z B kategorijo,zato ker:
1.V homologaciji avta ti piše osna obremenitev- prva 1305 kg , druga 1300 kg = skupaj NDM avta 2605 kg-če sem pravilno razbral (drugače me naj nekdo popravi)
2. NDM prikolice imaš 1300 kg
To skupaj pomeni skupino vozil z NDM 3905.

Če te pa dobijo in ti prikolico stehtajo, bo pa tista NDM 1300 v realnem verjetno premalo in bo to drag špas.
Drugače, kar se tiče vlečnega vozila, je vse ok.
Uporabniški avatar
franc5e
Admiral
Prispevkov: 1054
Pridružen: Če Maj 25, 2017 11:32

Re: Vleka čolna na prikolici

OdgovorNapisal/-a franc5e » Pe Jan 31, 2020 22:29

McKenzy napisal/-a:Tole ne bo šlo samo z B kategorijo,zato ker:
1.V homologaciji avta ti piše osna obremenitev- prva 1305 kg , druga 1300 kg = skupaj NDM avta 2605 kg-če sem pravilno razbral (drugače me naj nekdo popravi)
2. NDM prikolice imaš 1300 kg
To skupaj pomeni skupino vozil z NDM 3905.

Če te pa dobijo in ti prikolico stehtajo, bo pa tista NDM 1300 v realnem verjetno premalo in bo to drag špas.
Drugače, kar se tiče vlečnega vozila, je vse ok.


Vlečno vozilo je ok, tudi prikola je za silo ok, samo voznik ni ok, mora voziti nekdo, ki ima ustrezno kategorijo ali dodatno kodo 96 pri kategoriji B za vožnjo take skupino vozil.....
Uporabniški avatar
kekeck
Kontraadmiral
Prispevkov: 223
Pridružen: Po Jan 26, 2009 18:39

Re: Vleka čolna na prikolici

OdgovorNapisal/-a kekeck » Pe Jan 31, 2020 22:30

Gonzales23
Še enkrat, kolk je avto težak, pa prikolca pa čoln to je vse brez veze.
Uradno štejejo samo NDM !!!
Kot sem enkrat že pisal, tudi če je prikolica prazna je uradno ne smeš peljat če nimaš ustreznega avta ali izpita, ker štejejo samo NDM, ki so napisane v homologaciji.
Karekiram, praznega 5tonskega tovornjaka tudi ne smeš peljat z B izpitom, pa tudi če je prazen pod 3,5tone. Upam da ti je zdej jasno.
V tvojem primeru pride v poštev samo B+koda, BE ali CE, nikakor pa ne samo C.
... potovanj ne štejem po prejadranih miljah ampak po krajih ki jih obiščem in ljudeh ki jih srečam ...
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Vleka čolna na prikolici

OdgovorNapisal/-a motorni » Pe Jan 31, 2020 22:35

Ali pa če kupiš manjši avto. :|
__________________
lp
motorni
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Vleka čolna na prikolici

OdgovorNapisal/-a motorni » Pe Jan 31, 2020 22:37

Imel sem podoben problem, le čoln je bil lažji. Seat Alhambra z NDM 2400 kg in prikolica z NDM 1300 kg je no go z B. Prikolico sem homologiral na NDM 1100kg.
__________________

lp

motorni
Uporabniški avatar
bojan11
Admiral
Prispevkov: 665
Pridružen: Ne Feb 17, 2008 21:24
Kraj: Trebnje
Kontakt:

Re: Vleka čolna na prikolici

OdgovorNapisal/-a bojan11 » So Feb 01, 2020 06:23

Gonzales23, da povem še jaz, tako kot so ti predhodniki objasnili.
Za začetek štejejo samo dokumenti, se pravi (po domače, da bo bolje razumljivo):
1. NDM avta - ti lepo piše v homologaciji. Jozko je navedel podatek da je NDM tvojega vozila 2510kg
2. NDM prikolice - ti tudi lepo piše v homologaciji. Jozko je navedel podatek da je NDM tvoje prikolice 1300 kg

V primeru da vsi ti podatki držijo je sledeče:
1. Z B kategorijo z tem avtom te prikolice ne smeš vlečt, ker presegaš skupno NDM 3500kg, v tvojem primeru znese NDM 3.810 kg. V primeru da te policisti zaustavijo, tudi če imaš prikolico prazno, sledi denarna kazen in zaseg prikolice. Avto ti bodo pustili, seveda če je B kategorija veljavna.
2. C kategorija, kot so navedli že predhodniki ti v primeru vleke zgoraj navedene kompozicije ne rabi nič, ker C kategorija je za solo kamijon brez kakršnekoli prikolice
3. Za uradno vleko rabiš ali izpit B kategorije + kodo B96 ali EB kategorijo-kot ti je tudi že bilo navedeno
4. v primeru da izpolnjuješ pogoje pod točko 3, bodi še vedno previden v primeru morebitne kontrole/vaganja s strani policistov, ker kot so ti že vsi predhodniki navedli, se nabere en kup krame v plovilo. Iz prakse ti lahko povem da so me Italijani vagali na izvozu Gorica. Prikolica NDM 3500 kg, avto NDM 3500 kg, plovilo naloženo na prikolici Saver 24 Riviera, v barki cca 50% goriva, rezervoar vode prazen, nobenih osebnih stvari v barki, razen Mercury 5 motorja, tende in bokobrani. Sem bil 100% da se bo Italijan obrisal pod nosom, ampak glej ga zlomka. Vaga pokaže prikolica + tovor, teža po odbitku 10% tolerance skoraj 4 tone, mislim da 3850 kg (nisem siguren, bi moral pogledat na zapisnik) in sem lepo plačal kazen.
5. Ne misli da kaj pomaga vleka ali ponoči, ali ne vem kdaj, gre samo sistem srečen/nesrečen dan, tako da bolje da si ustrezno urediš zadeve, pa preventivno zapelji kompletno kompozicijo na kašno bližnjo vago, da boš 100% o teži prikolice in plovila z vso kramo.
Uporabniški avatar
Gonzales23
Višji praporščak
Prispevkov: 36
Pridružen: Po Avg 05, 2019 17:15
Kraj: Kranj

Re: Vleka čolna na prikolici

OdgovorNapisal/-a Gonzales23 » So Feb 01, 2020 09:51

.
Nazadnje spremenil Gonzales23, dne So Feb 01, 2020 09:56, skupaj popravljeno 2 krat.
My pain is my badge of honor

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 12 gostov