Celinska plovba

Debata o obnašanju in pravilih na morju ter starih in novih zakonih, ki zadevajo navtiko.

Moderatorji: moderator2, moderator, pajer1

Uporabniški avatar
pinosat
Admiral
Prispevkov: 776
Pridružen: To Avg 16, 2011 13:39
Kraj: Maribor
Kontakt:

Celinska plovba

OdgovorNapisal/-a pinosat » Pe Apr 06, 2012 10:26

LP

A je kdo na forumu pravnik in bi morda imel par minutk časa za prelet tega sporočila ter mnenje?
Torej, imam izpit za voditelja čolna in imam opravljen izpit za reševalca iz vode po programu "D" ter registrirano dejavnost čolnarjenja. Problem je nastal, ker sem nabavil dva rafta, nimam pa izpita za voditelja rafta. ( klasični gumenjaki z desko se preluknjajo ob vsakem spustu, ko na nizki vodi udari deska ob rečno dno ).


No, kar hočem vprašati, decembra 2011 je bil spremenjen pravilnik o reševalcih iz vode ( 3.člen , 7 odstavek ), kjer so zgleda upoštevali moj predlog, sedaj si jaz kot laik to razlagam tako, da lahko upravljam gumijasti čoln na vesla- raft brez posebnega izpita za raft, ker se spuščam po celinskih vodah, kjer ni divjih tvorb, brez da bi kršil zakon o celinski plovbo, kjer mirne vode niso eksplicitno omenjene in bil v eventuelnem prekršku.

Citiram 7. odstavek 3. člen pravilnika o reševalcih iz vode :

"(7) Oseba, usposobljena za reševanje iz vode, ki je uspešno opravila preizkus usposobljenosti za reševanje iz vode po programu D iz prvega odstavka tega člena, lahko opravlja dejavnost izposoje plovil na mirnih vodah in vodah brez divje vodnih tvorb (kot so npr. brzice, slapovi) ter upravlja plovila na vodah brez divje vodnih tvorb.

in pa iz zakona o celinski plovbi

27. člen

(pogoji za upravljanje rafta)


Rafti morajo imeti opremo, ki jo predpiše minister.

Voditelj rafta mora imeti izpit za voditelja rafta. Program strokovnega usposabljanja in način preizkusa usposobljenosti voditelja rafta predpiše minister, pristojen za šport.

Preden kandidat pristopi k izpitu za voditelja rafta, mora imeti opravljen izpit za reševalca iz vode za športne dejavnosti in dejavnosti v prostem času na divjih vodah, ki se opravlja po predpisih, ki urejajo varstvo pred utopitvami
.

Primož
p.s. vem, da je malo nepregledno, a upam, da se da izluščiti bistvo problema, torej, po pravilniku lahko upravljam, a po zakonu nimam izpita, vode pa niso divje ???



In še copy/paste meila , ki sem ga pslal na ministrstvo.

----- Original Message -----
From: pinosat
To: gp.mzp@gov.si
Sent: Saturday, October 08, 2011 1:29 AM
Subject: Predlog


Spoštovani,

ta teden sem opravljal izpit za reševalca iz vode po programu "D". Tam je beseda nanesla o potrebnem izpitu za voditelja čolna, kjer sem omenil, da imam za bodočo opravljanje dejavnosti čolnarjenja po Dravinji in Dravi na razpolago gumenjake , ene z desko za motor in ene brez, torej enostaven raft.

Glede na to, da je v zakonu o celinski plovbi omenjen raft in z njim povezan izpit za voditelja rafta, bi me zanimalo, kaj konkretno in na kakšen način bi dal pobudo, da se zakon spremeni v smislu razširitve pojma raftinga.
Verjetno je vsakemu izmed nas jasno, kaj konkretno pomeni rafting ( seveda imam v mislih Sočo, Savinjo, Kolpo) .

Tam, kjer pa jaz nameravam opravljati spuste, torej na štajerskem ravninskem delu rek Dravinje in Drave, to vsekakor ni rafting, saj gre za ravninski predel teh rek, konkretno od Vidma do Zavrča, in ker je tudi vodostaj teh rek v sezoni praktično ničen, v večjem delu spusta gladina vode ni nad pasom, reki pa v večjem delu tečeta s hitrostjo morda pol metra na sekundo. Prav tako na tem delu ni nikjer nobenih brzic, reka Drava se le vsakih 400-500 m preseli iz desnega v levi del stare struge, tam morda teče malenkost hitrej čez prodnato dno.

Zato menim, da zakon, ki predpisuje izpit za voditelja rafta, če se za spust uporablja raft, ne upošteva , da se pod pojmom rafting misli predvsem na rafting na divjih vodah in ne upošteva, da se raft čoln lahko uporablja tudi na mirnih vodah, kjer pa po mojem mnenju izpit za voditelja rafta ni potreben, saj plovba v nobenem primeru ne zahteva posebnih znanj in veščin za upravljanje rafta. Sam imam izpit za voditelja čolna, dovolj izkušenj in mislim, da mi to za opravljanje dejavnosti spustov v mirnih vodah zadostuje. Vsekakor menim, da bi bilo potrebno dopolniti zakon tudi v tej smeri, da se predpiše, da na mirnih vodah ni nujno potreben izpit za voditelja rafta, kljub temu, da se za spust uporablja čoln, enak raftu.
V mojem primeru nameravam uporabljati raft kot prevozno sredstvo-čoln predvsem zato, ker raft bolj ustreza nizkemu vodostaju teh dveh rek, saj se ogromnokrat zgodi, da navaden gumijast čoln s trdim dnom( bodisi aluninijaste plošče ali lesen pod ) nasede na prodnato dno, katero pa recimo navaden gumenjak z trdim dnom poškoduje, saj kamenje pritisne na trdo dno čolna. Za raft pa vemo, da ima napihljivo dno in takšnega se ne poškoduje tako hitro.

Povedati želim torej to, da je zakon v tem delu , ko govori o raftih , malo prestrog oz. nepopoln, saj bi moral bolj jasno določiti, da je izpit za voditelja rafta potreben v divjih vodah, ne pa tudi v mirnih vodah, ne glede na to, da bi se spust opravljal z raftom, saj bi se načeloma raft ( ki je v osnovi gumijast čoln brez deske za motor) lahko izposojal tudi na jezerih in menim, da je treba bolj natančno definirati, kdaj je potrebno opravljati izpit za voditelja rafta oz. kaj je divja voda in s tem povezan rafting in kdaj s sabo potegne zahtevo za opravljen izpit voditelja rafta.

Sam zase bi dejal, da se počutim diskriminiranega, saj bi želel v naših krajih obogatiti turistično ponudbo, a zaradi zgoraj opisanega naletim na določene težave, ki pa mislim, da so rešljive s kakšnimi dopolnili zakona o celinski plovbi in pravilnika o čolnih. Tudi verjamem, da je eno rafting na divjih vodah, ki dejansko je nevaren, drugo pa spuščanje oz. čolnarjenje na naših vodah, kjer neka znanja niso ne vem kako zahtevna in se tudi sam s svojimi izkušnjami počitim več kot dovolj sposobnega upravljati čolne na vesla. Po drugi strani pa , če bi bil prisiljen opravljati izpit za voditelja rafta, lahko sam sebe dejansko spravljam v nevarnost, saj se ta izpit verjetno opravlja na divjih vodah, ki pa mene konkretno in morda še koga, ki bi se želel baviti s čolnarjenjem v mirnih vodah, ne zanima in me ga je dejansko strah, kot se tudi zavedam, da pri svojem opravljanju spustov ne nameravam opravljati le teh na tak način, da bi ogrožal oziroma spravljal ljudi v nevarnost in me zato zanima čolnarjenje le v mirnih predelih rek in pri nizkem vodostaju.

Prilagam par slik, kjer se vidi , kako potekata ti dve naši reki, na katerih beseda rafting in povezava z raftingom nima smisla, ne glede na to, da se za čolnarjenje uporabi raft čoln.

Zaenkrat toliko, vnaprej hvala za odgovor.

Lep pozdrav
Primož Sterže
Maribor

p.s. Ker ne vem natančno, na koga se naj obrnem, vas prosim, da me obvestite na koga naj naslovim še kakšno dodatno vlogo.
Vsak dan v vsakem pogledu vse bolj in bolj napredujem...
Uporabniški avatar
pinosat
Admiral
Prispevkov: 776
Pridružen: To Avg 16, 2011 13:39
Kraj: Maribor
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a pinosat » Če Nov 05, 2015 14:37

No, sicer sem po dolgem času dobil z ministrstva za infrastrukturo, kamor spada področje prometa, dopis oz. mnenje , da je za tako čolnarjenje po mirnih vodah, kot ga opravljam jaz, dovolj papirovje, ki ga imam ( torej izpit za reševalca iz vode in izpit za voditelja čolna po morju in celinskih vodah ), ker sicer uporabljam čolne, ki so po definiciji rafti, a veslam le po mirnih vodah, pa mi to kljub vseeno ni pomagalo... nekdo me je prijavil na inšpektorat za plovbo po celinskih vodah in na tržni inšpektorat...posledično so mi ti izrecno zahtevali licenco za rafting oz. voditelja rafta po divjih vodah, ki jo izda Olimpijski komite Slovenije in ker nimam, sem normalno dobil prepoved opravljanja in pa oglaševanja dejavnosti...logično, zakon je tak kot je ...sam ne moreš spremeniti nič
Vsak dan v vsakem pogledu vse bolj in bolj napredujem...

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov