K- navijalec prednjega jadra

Tukaj lahko dodate oglase, če kaj kupujete ali prodajate. Da se tema ne bo preveč razširila, prosim, da vsak sodelujoči odpre samo eno temo in potem tam dodaja svoje oglase...

Moderatorji: moderator, moderator2, Matejc

NASA
Kapitan
Kraj: Dobrova pri LJ

K- navijalec prednjega jadra

OdgovorNapisal/-a NASA » Po Jan 06, 2020 13:54

Pozdravljeni!

Kupim navijalec prednjega jadra za jadrnico dolžine 5,2m.

Ponudbe prosim na ZS.

LP, Nasa
NASA
Kapitan

Re: K- navijalec prednjega jadra

OdgovorNapisal/-a NASA » Pe Maj 15, 2020 14:58

Še vedno iščem...
MKN
Kontraadmiral

OdgovorNapisal/-a MKN » Pe Maj 15, 2020 16:18

Jaz sem ga naredil sam po tem modelu.

http://navigatorjoel.blogspot.com/2010/ ... er-40.html

Zgleda pa takole:

viewtopic.php?f=11&t=19325&p=354708#p354708

Ni kakšna posebna znanost. Potrebuješ nekaj materiala iz lokalne železnine ali Kamm-a in osnovno orodje. Je pa še kar nekaj verzij po internetu, če poiščeš.

Lp MKN
NASA
Kapitan

OdgovorNapisal/-a NASA » So Maj 16, 2020 23:36

Živjo!

Ja sem spremljal tvoje objave. Imam pa nekaj nejasnosti.

Naj me nekdo rasvetli kako zadeva deluje, predvsem mi ni jasno kako je zgoraj?

Torej: boben imam. Ali se jadro ovija okrog svoje osi ali je vpeto na zajlo s profilom?

Kako je rešeno zgoraj? Sam si predstavljam, da je jadro v profilu, kateri se vrti po zajli, a se mi pojavi vprašanje ali se potem zgoraj dvižnica ovija okrog te zajle? Mi ni jasno kako to deluje, ko recimo jadro zaviješ?

Hvala in LP
Bavarko
Viceadmiral

OdgovorNapisal/-a Bavarko » Ne Maj 17, 2020 10:04

Zgoraj imaš drsnik katerega spodnji del se vrti z jadrom, zgornji, kamor je pripeta dvižnica, pa se ne vrti.
Za lažjo predstavo poglej v Google:
https://www.google.si/search?sxsrf=ALeK ... 36&bih=722

Če se hočeš izognit temu delu, moreš naredit jadro tako, da je prvi rob jadra tudi nosilen. V njega všiješ Dynema vrv.
MKN
Kontraadmiral

OdgovorNapisal/-a MKN » Ne Maj 17, 2020 10:18

Jaz imam jadro, ki je vpeto z vponkami na pripono. Ne vem, kako se reče vponki strokovno. Skratka vponke ob dvigu jadra drsijo po priponi.

Na palubo je fiksno vpeta os, na kateri se vrti spodnji kolut-navijalec (leseni del). Os je RF oko z navojem. Navijalec je nataknjen na to os, zgoraj pa sta trenutno dve podložki, ki služita kot ležaj in na koncu matica. Z druge strani navijalca je pritrjena U vponka. (vse to se vsaj približno vidi na fotografijah). V to vponko je fiksirana pletenica (pripona), ki poteka skoraj do jamborja zgoraj. Pred jamborjem je na pletenico vpeta navadna vrtljivka. Enaka kot vrtljivka za sidrno verigo, samo da je najmanjša, kar jih imajo v Kamm-u. Ta vrtljivka je ležaj zgoraj. Od vrtljivke naprej pa je pripona samo še vpeta v jambor. Torej se vrti spodnji kolut/navijalec - jeklenica do vrtljvke in polovica vrtljivke.
To sicer še ni zadosti, da bi navijanje delovalo, ker se jeklenica vrti v vponki jadra in jadro stoji pri miru. To sem rešil tako, da sem na jeklenico nataknil plastično cev. V cev sem zvrtal luknje, skoznje pridem do jeklenice, da nanjo vpnem jadro. Cev sem spodaj pritrdil na jeklenico in tako dosegel, da se vrti skupaj z jeklenico. Tako se jadro lepo navije okoli cevi. Navijanje in odvijanje je precej lepše, kot če bi se navijalo samo na jeklenico. Dodatno sem zato, da jadro lepše stoji in je bolj pritrjeno na jeklenico zgornje oko jadra, ki je namenjeno za dvižnico, privezal na spodnji/vrtljive del vrtljivke, spodnje oko jadra pa na U vponko na navijalcu. Sprednji rob jadra je tako lepo napet in ob navijanju se jadro ne guba. Je pa pomembno, da je cel sistem lepo stegnjen, da ni kombinacija navijalec-jeklenica-vrtljivka krajša, kot je sprednji rob jadra. Če je tako, se nekje naredi pregib, ki onemogoča vrtenje.

Malo komplicirano sem opisal, tako, da so kakšna vprašanja, ni problema, bom poskusil razjasniti.

LP, MKN
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral

OdgovorNapisal/-a Marchi » Ne Maj 17, 2020 10:42

MKN napisal/-a:Jaz imam jadro, ki je vpeto z vponkami na pripono. Ne vem, kako se reče vponki strokovno. Skratka vponke ob dvigu jadra drsijo po priponi.

Na palubo je fiksno vpeta os, na kateri se vrti spodnji kolut-navijalec (leseni del). Os je RF oko z navojem. Navijalec je nataknjen na to os, zgoraj pa sta trenutno dve podložki, ki služita kot ležaj in na koncu matica. Z druge strani navijalca je pritrjena U vponka. (vse to se vsaj približno vidi na fotografijah). V to vponko je fiksirana pletenica (pripona), ki poteka skoraj do jamborja zgoraj. Pred jamborjem je na pletenico vpeta navadna vrtljivka. Enaka kot vrtljivka za sidrno verigo, samo da je najmanjša, kar jih imajo v Kamm-u. Ta vrtljivka je ležaj zgoraj. Od vrtljivke naprej pa je pripona samo še vpeta v jambor. Torej se vrti spodnji kolut/navijalec - jeklenica do vrtljvke in polovica vrtljivke.
To sicer še ni zadosti, da bi navijanje delovalo, ker se jeklenica vrti v vponki jadra in jadro stoji pri miru. To sem rešil tako, da sem na jeklenico nataknil plastično cev. V cev sem zvrtal luknje, skoznje pridem do jeklenice, da nanjo vpnem jadro. Cev sem spodaj pritrdil na jeklenico in tako dosegel, da se vrti skupaj z jeklenico. Tako se jadro lepo navije okoli cevi. Navijanje in odvijanje je precej lepše, kot če bi se navijalo samo na jeklenico. Dodatno sem zato, da jadro lepše stoji in je bolj pritrjeno na jeklenico zgornje oko jadra, ki je namenjeno za dvižnico, privezal na spodnji/vrtljive del vrtljivke, spodnje oko jadra pa na U vponko na navijalcu. Sprednji rob jadra je tako lepo napet in ob navijanju se jadro ne guba. Je pa pomembno, da je cel sistem lepo stegnjen, da ni kombinacija navijalec-jeklenica-vrtljivka krajša, kot je sprednji rob jadra. Če je tako, se nekje naredi pregib, ki onemogoča vrtenje.

Malo komplicirano sem opisal, tako, da so kakšna vprašanja, ni problema, bom poskusil razjasniti.

LP, MKN

Tekst je super, če bi bil podnapis skicam ali slikam, tako pa sem se zavozljal s pletenico, jadrom in vrvjo, po tretjem stavku. :lol: Važno da sistem deluje in bo deloval nekaj časa.
MKN
Kontraadmiral

OdgovorNapisal/-a MKN » Ne Maj 17, 2020 20:16

Lep pozdrav,

Strinjam se, da je moj tekst slabo razumljiv. Se opravičujem, zjutraj se mi je malo mudilo. Bom poskusil razložiti ponovno

Torej jadro je na pripono vpeto z angleško imenovanim "jib hank", ki izgleda takole:

Slika

Spodaj je navijalec sestavljen iz ohišja (siva plastika z luknjami), lesenega bobna, ki se natakne na vijak, ki gre skozi sredino ohišja, in U rinke, ki je pritrjena na zgornji del bobna.

Slika

Sestavljen izgleda takole:

Slika

Ohišje je z očesom na dnu pritrjeno na palubo. Vijak in ohišje sta fiksna, navijalec pa se vrti na vijaku. Na U rinko na navijalcu je vpeta jeklenica pripone.

Slika

Na zgornji strani jeklenice, preden jeklenica doseže jambor, je vpeta vrtljivka, ki je na sliki. Ta vrtljivka je ležaj na zgornjem delu.

Za funkcionlanost je to dovolj. Jadro je potrebno samo zgoraj in spodaj privezati na vrtlivko in U rinko (modra vrvica na sliki), da se vrti okoli jeklenice in se bo navijalo. Jadro mora biti pritrjeno na vrteče dele. Če je samo nataknjeno na jeklenico, se jeklenica vrti znotraj "jib hanka" in jadro se ne navija. Za lepše navijanje sem jaz med U rinko in vrtljivko dodal še plastično cev, da se jadro navija okoli cevi.
Pomembno je, da je cel sistem lepo stegnjen, da ni kombinacija navijalec-jeklenica-vrtljivka daljša, kot je sprednji rob jadra. Če je tako, se nekje naredi pregib, ki onemogoča vrtenje.

Upam, da je sedaj bolj razumljivo.

LP; MKN
polanc
Admiral
Kraj: sevnica

OdgovorNapisal/-a polanc » Ne Maj 17, 2020 21:29

Namesto teh 2 podložk daj mali ležajček in ti bo veliko dalj lepo mehko se vrtel boben.
MKN
Kontraadmiral

OdgovorNapisal/-a MKN » Ne Maj 17, 2020 21:34

Ležaj je že naročen. Samo še poštar pride.

Lp MKN
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Po Maj 18, 2020 01:08

Še nekaj, kar zadeva uporabo - pri nas se rol pogosto ne obrne (za razvijanje in zvijanje), dokler ne prilagodiš napetosti zadnje pripone. Največkrat je preveč zategnjena - pri zvijanju, zaradi jadranja ostro v veter pri močnem vetru, oziroma pri razijanju zaradi zategnjene zadnje pripone - da kaj ne ropota - na vezu).

Natezna sila zadnje pripone se namreč prenese na prednjo in če je ta preveč napeta, se ne obrneta ležaja (zlasti če navijalec ni dobro zasnova ali če zadeve že malo pobožala korozija).

Še ena stvar se rada zgodi: zgornja vtrljivka je običajno tako na jambor kot na jadro privita z škopcem - gambetom, ta pa ima na osi uho, v katerega se zlahka zatakne kaka dvižnica, ki teče mimo (redimo špina ali genakerja) in je to treba odplesti, preden se zadeva zavrti. V glavnem, če ne gre, ne vleči na vso moč (samo odtrgaš vrvico na navijalcu), ampak pogledati, kje je problem.
Correct me if I am wrong, please.
NASA
Kapitan

OdgovorNapisal/-a NASA » Sr Maj 20, 2020 20:00

Hvala vsem za odgovore. Sedaj mi je konstrukcija veliko jasnejša.

Zdaj me zanima kje dobiti profile?

Ima mogoče kdo montiran sistem od Orodel-a iz Horjula? Razmišljam da kupim kar nov komplet, ker rabljenega ne najdem.

lp

Kdo je na strani

Po forumu brska: james.7 in 1 gost