Morska bolezen

Vse kar mislite, da ne spada v nobeno od zgornjih tem, je pa povezano z navtiko, dodajte sem

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
ECHO
Kontraadmiral
Prispevkov: 329
Pridružen: Sr Sep 07, 2011 16:38

Morska bolezen

OdgovorNapisal/-a ECHO » Sr Nov 20, 2013 15:23

EDIT modetor: Temo o morski bolezni iz teme Atlantik 2014 nadaljujemo v tej temi.

jaz že ne grem, ker bi kozlal celo pot...

Meni se to še ni zgodilo, ampak obstaja tisoč načinov, da pozdraviš morsko bolezen. Načeloma to je na taki poti še najmanjši problem.
Komaj čakam Mirana (bivšega predsednika JK Loka Timing), da pride nazaj konec decembra. Zdaj je že nekaj dni na poti. Na Martique bodo pripluli predvidoma prvi teden v decembru.
sodnick
Kapitan
Prispevkov: 151
Pridružen: To Maj 08, 2012 14:25
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a sodnick » Sr Nov 20, 2013 20:22

Echo, vem da ni ravno za v to temo, ampak me res zanimajo načini zdravljenja morske bolezni, ker imam ene par kolegov, ki gredo radi na barko, ampak imajo vedno težave s slabostjo, če je malo bolj divje.

jaz poznam samo Dramina tablete, pa neki ingverjevi bonboni.

Vnaprej hvala.
LP, Sodnick
andrejv
Admiral
Prispevkov: 737
Pridružen: Pe Okt 30, 2009 21:38
Kraj: Ljubljana, Koper

OdgovorNapisal/-a andrejv » Sr Nov 20, 2013 21:37

sodnick napisal/-a:Echo, vem da ni ravno za v to temo, ampak me res zanimajo načini zdravljenja morske bolezni, ker imam ene par kolegov, ki gredo radi na barko, ampak imajo vedno težave s slabostjo, če je malo bolj divje.

jaz poznam samo Dramina tablete, pa neki ingverjevi bonboni.

Vnaprej hvala.


Jaz sicer nimam nikoli problemov z morsko boleznijo, vendar pa ko sem plul s Čigro preko Atlantika, sem prvi dan kmalu po izplutju s Kanarskih otokov čutil malo nelagodja. Zato sem si takrat preventivno nalepil obliž proti morski bolezni in potem nisem imel nobenih težav. Pravijo, da rabiš kakšen dan, da se na začetku navadiš na guncanje.

Od takrat imam take obliže vedno na barki, če peljemo koga ki je bolj občutljiv. Tudi žena jih je nekajkrat v bolj razburkanem uporabljala.

Pri nas se jih ne da kupiti, jaz jih kupim v lekarnah v Italiji. Tu je link, da si pogledate kako zgledajo:

http://www.kijiji.it/annunci/altro-per- ... p/51971506

Nalepiš si ga za uho in potem deluje 3 dni. Delovati začne v roku 2 ur.
sodnick
Kapitan
Prispevkov: 151
Pridružen: To Maj 08, 2012 14:25
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a sodnick » Če Nov 21, 2013 07:29

Hvala. Se mi zdi, da sem to že videl in sem si verjetno mislil, da se tip odvaja od kajenja :)

Dobra rešitev. Problem pri tabletah je ta, da ko enkrat oseba začne bruhat, tudi tableto težko poje in zadrži v sebi dovolj dolgo, da bi sploh začela učinkovat.
LP, Sodnick
Uporabniški avatar
ECHO
Kontraadmiral
Prispevkov: 329
Pridružen: Sr Sep 07, 2011 16:38

OdgovorNapisal/-a ECHO » Če Nov 21, 2013 12:00

Jaz ne priporočam Dramil, ker upošasni reakcije, pomiri in rahlo uspava, kar za posadko na barki ni priporočljivo.
Obliži so boljši, ker ni zaspanosti.

Kolegica je koristila ingverjeve bonbone. Pravi da se dobro obnesejo. Pri drugem jadranju jih ni več potrebovala.

Ko ni nič takega na voljo se je včasih obneslo, ko sem tistemu, ki mu je bilo slabo predal volan. Slabost je minila, ker se je pozornost preusmerila na vožnjo.

Če se pričakuje visoko morje sploh odsvetujem težje prebavljivo hrano.

Tisti, ki trpi za slabostjo naj bo na krovu barke ali če so res slabi vremenski pogoji, da mora biti v kabini naj raje leži, kot da sedi.

Še tolažba, da vsaka slabost enkrat mine in mislim, da se slej kot prej navadiš na guncanje. :wink:
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Če Nov 21, 2013 19:37

Še nekaj je dobro imeti v mislih, če ti je slabo, zlasti pri zelo nemirnem morju - in sicer, kaj ukreniti, da te ne meče z ležišča, ko poskušaš priti k sebi od morske bolezni, ali pa se enostavno naspati, ko ne moreš več držati oči odprtih, morje je pa nemirno...

Hall Roth, Handling Storms at Sea, stran 116...
Captain McAbee, Celtic napisal/-a:“As the night progressed, squalls reached 60 knots and lightning could be seen behind us as we sailed in a northerly direction,” wrote Deborah. “Eventually the anemometer was off the scale at over 65 knots and the seas were rising dramatically.
At . . . 0300 a huge wall of white water knocked us over to starboard. The helmsman . . . was chest-height in water, and our masts were horizontal . . .
Ben and I were asleep below and we were both flung out of our bunks.”By the time the storm was over, the McAbees had had their fill of granola bars, crackers, and soda. They’d also seen enough gales. It had been hard to sleep, except for Zach, who was unflappable and able to sleep while weightless and “bouncing off the ceiling.”


To je ekstremno, ampak če lahko narediš kaj, kar te drži na ležišču, da lahko tudi v nemirnem dremaš, bereš in morda poslušaš glasbo, namesto da se oprijemaš česa, da te ne vrže z ležišča, je to zelo dobro imeti v mislih.

Rothova rešitev je na straneh 198-199 (v kazalih baze znanja je povezava na knjigo, zato ne bom tu lepil več besedila in slik).
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » So Dec 07, 2013 22:27

Ta forum je kup zajdljivih ljudi.
Nazadnje spremenil Bonaparte, dne Če Mar 03, 2016 01:35, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
od kapitana zena
Admiral
Prispevkov: 1091
Pridružen: Po Dec 05, 2011 12:43

OdgovorNapisal/-a od kapitana zena » So Dec 07, 2013 23:23

Najhujšo morsko bolezen sem imela na kopnem. Pa ne se režat.
Po nočni plovbi iz Portoroža do Suska smo šli na kopno. A ja, takrat sem bila prvič na jadrnici.Vse se mi je majalo pod nogami in pod ritjo. Dokler nisem spet stopila na barko.
Tudi letos sva se s kapitanom po daljšem guncanju po valovih, malo po gosje podala na raziskovanje kopnega.
Zgleda, da sem zgrešila temo. Kopenska bolezen bi bila ta prava. :roll:
Pomaga pa majhen požirek kake močnejše pijače.Če ti že ne prežene morske bolezni, se pa vsaj manj sekiraš :lol:
Uporabniški avatar
Gaso
Admiral
Prispevkov: 1480
Pridružen: To Dec 09, 2008 09:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Gaso » So Dec 07, 2013 23:30

Jaz imam včasih probleme, če vežem kakšne trnke v jugo valovih, drugače pa ni problemov z morsko boleznijo.
Priporočam pa da ne pijete alkohola, pa tudi drugih tekočin, pomaga pa tudi, da se poje par kosov kruha, da nimate tekočine v trebuhu, ti napotki so bolj uporabni za kakšno krajše bivanje na morju, npr. za par ur.

Imam pa tudi sam probleme kasneje na kopnem, ko se maje kakšna tuš kabina in fuge na ploščicah v kopalnici :lol:
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Ne Dec 08, 2013 03:05

Gašo je napisal, da zna biti pri kom pomemben del slabosti premikanje vsebine prebavil - ko nam to znotraj premetava.

V tem primeru zna priti prav tudi motoristični ledvični pas, ki tudi zmanjša premetavanje vsebine prebavil.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Guma
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 89
Pridružen: Če Mar 05, 2009 18:14

OdgovorNapisal/-a Guma » Po Dec 09, 2013 15:17

Pri meni je pa druga stvar zanimiva: Na barki mi še nikoli ni bilo slabo, na avtobusu pa mi je vedno. Ne pomega mi pa noben tablet ipd. :oops:
Uporabniški avatar
gregor.n
Admiral
Prispevkov: 4387
Pridružen: Pe Apr 04, 2008 10:26
Kraj: Zanzibar
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gregor.n » Po Dec 09, 2013 17:34

Ma prodaj avtobus pa kup barko :lol: :lol: :lol:
https://medisken.si
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Po Dec 09, 2013 19:27

Pozabil napisati še nekaj...

Bistveno je, kje si glede na težišče barke.
    Praviloma je pri močno vzvalovanem bolje blizu težišča, če so ostali dejavniki enaki.

    Če se barka močno ziblje in si daleč od težišča njega, so gibi in pospeški veliko večji, kot če si kje v sredini.

    Verjetno je to razlog, zakaj se zna težava umiriti na tleh salona, kjer si blizu balasta in s tem skoraj natačno v težišču, kjer te tudi pri kratkih in visokih valovih le malo vrti, medtem ko te kje na premcu ali na krmi lahko skoraj - ali tudi zares - meče v zrak in zna biti pravi rodeo.

    Po mojem je tudi - zlasti če se plove neprekinjeno, torej v stražah in v močno valovitem - tistim, ki počivajo dobro poskušati spati kje blizu težišča, torej v salonu in ne v premčni ali krmni kabini.

    (Zgodbica v ustrezni jadralski temi, sem pa povezava, ko utegnem).

@guma, @avtobus :wink:
    Si slučajno voznik avtobusa ali ti je slabo, le, ko te v njem vozi kdo drug? Če je drugo, ti mogoče ne bo več, če kupiš avtobus :wink: in tebi ne bo več slabo - vprašanje pa je, kako bo potnikom :lol: :lol: :lol:

    Če te zanima resno - pa je zgodba o tem, zakaj in kako, kolikor se o tem ve - in lahko na ZS, če ostalih ne zanima.
Nazadnje spremenil Marjan Tomki, dne Po Dec 09, 2013 19:36, skupaj popravljeno 1 krat.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3219
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Po Dec 09, 2013 19:35

Marjan Tomki napisal/-a:Če te zanima resno - pa je zgodba o tem, zakaj in kako, kolikor se o tem ve - in lahko na ZS, če ostalih ne zanima.

Samo nikar spet "Wikipedia style" prispevkov (kjerkoli), prosim. Pa brez zamere.
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Po Dec 09, 2013 19:42

O tem, kakšni prispevki dalje - če že treba - raje tu
Nazadnje spremenil Marjan Tomki, dne Po Dec 09, 2013 20:46, skupaj popravljeno 4 krat.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 11 gostov