Otroci na barki

Vse kar mislite, da ne spada v nobeno od zgornjih tem, je pa povezano z navtiko, dodajte sem

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2734
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

Otroci na barki

OdgovorNapisal/-a evovii » Če Apr 30, 2015 09:20

Evo odpiram temo za vse Morjeplovce, da si malo podelimo izkušnje glede otrok na barki. Želel bi, da si malo izmenjamo izkušnje, ki lahko pridejo zelo prav Morjeplovcem, ki dobijo naraščaj. Poznam kar nekaj bivših lastnikov plovil, ki so se umaknili iz navtike potem ko je prišel otrok. Ampak nekateri se ne damo :)

Evo malo mojih izkušenj.

Ko je moja zanosila sem se prvo lotil priprave barke. Bilo je treba narediti nekaj sprememb na sami palubi in pa tudi v notranjosti. Nabavil sem mrežico za ograjo, otorški rešilni jopič, izboljšal bimini in nabavil sprayhood, da lahko zagotavljam senco za otroka in za mami, pa še par malenkosti...
Načeloma ko je bila moja noseča sva normalno plula vendar sva se držala bolj Istre in bližine obale v kolikor bi bilo treba po hitrem postopku v porodnišnico. Plačal sem tudi članstvo Seahelp, da bi lahko v kolikor bi bilo potrebno naredili hitrejšo intevencijo (imam jadrnico pa gre vse bolj počasi). Uglavnem moja se je na barki počutila čist ok tudi ko je šlo že bolj proti koncu. Edino za vse štrike sem bil sam ker se ni smela preveč naprezat. Enkrat je sicer bila panika ker je začutila kakor da nekaj ni ok pa sva šla na brzino v Izolo (hvala Valu za prevoz) ampak je bil lažni preplah... Drugače sva bila na barki celoten dopust pa še vse viknde brez problema.

Potem pa je prišel dan D in otrok :D :D
Prvi dopust na barki je bil konec maja ko je imela hčerka 4 mesece. Uglavnem nobenih problemov edina težava ki sva jo imela je bil transport iz obale z gumenjakom do boje kjer je bila barka... najprej sva kupila malo večji Byboat (iz 1,8m na 2,3m) ampak je bilo pretovarjanje kar zahtevno. Nato je padla je odločitev da gremo v marino. Sedaj ko smo v marini je vse skupaj precej lažje.
Lansko leto smo se sicer večinoma skrivali po marinah, kar je bila skoraj vsak dan kakšna nevihta. Z hčerkico ni bilo nobenih problemov. V kabini sem zmontiral Easyfix kjer sva pritrdila lupinico, prav tako sem zunaj nekako zasilno uredil pritdišče na klopici, kamor sva jo posedila ko smo pristajali. Uglavnem spala je na barki kot top. V prednji kabini sem izdelal pene za ob strani kabine in na vhod dal mrežico in je bila čist zadovoljna v svojem kraljestvu.
Kar se tiče kopanja se je normalno kopala v morju vendar je bil potem problem pranja z sladko vodo. Problem sem rešil tako, da sem kupil majhen napihljiv bazenček in sem ga postavil na premec, tako, da je lahko čofotala po mili volji. Uglavnem brez težav.

Evo letošnjo leto smo že od začetka aprila na barki in tamala že leta na polno po barki. Sicer jo je treba imeti skozi na očeh, prav tako je čist navdušena nad jopičem, tako da ga skozi nosi ko je na palubi.

Evo toliko zaenkrat iz moje strani, če pa koga še kaj zanima pa kar na plano z vprašanji oz če ima kdo še kakšen nasvet kar na plano z njim.

Upam, da kakšnem novopečenem očku pride tole prav in se ne bo ustrašil navtike ;)

lp Andrej
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)
Daki

OdgovorNapisal/-a Daki » Če Apr 30, 2015 12:06

No tudi jaz imam dobre izkušnje. Moji otroci so se rodili poleti, tako da prvo leto ni bilo nič od čolna. Pri enem letu pa normalno brez problema. Nimajo pa sedaj nobenega strahu in bi bili radi skozi na čolnu. Vsaj toliko pa je treba počakati, da sam drži glavico pokonci, seveda po pameti.
Uporabniški avatar
Joško
Admiral
Prispevkov: 1774
Pridružen: Če Sep 17, 2009 15:02
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Joško » Pe Maj 01, 2015 00:39

Ravno danes je Julia (letos avgusta bo dopolnila 4 leta), potočila debele solze, ko sem ji povedal, da ne gremo na barko zaradi slabega vremena. Tako da upam na sonce :D

Razen mreže na ograji v in na barki nisem delal nobenih zaščit. Do sedaj je bilo vse OK. Po barki se premika brez jopiča, seveda pod budnim očesom dežurnega. Ko smo na sidru, moram bokobrane vreči čez ograjo, ker rada pleza po njih.
V cockpitu sva ji namestila bazenček ravno prave velikosti, morsko vodo pa sva ogrevala v plastenkah kar na soncu.
No letošnja novost na barki je plovec s pasom na vrvi ala "Bay watch floats" v primeru intervencije.

http://www.lifeguardgear.co.uk/index.as ... uoy-3009-p[ekm]200x200[ekm].jpg
:)"Dobrega štromarja zruka samo slab šnops":)
aleks09
Admiral
Prispevkov: 1132
Pridružen: Po Jul 12, 2010 20:15
Kraj: kras

OdgovorNapisal/-a aleks09 » Pe Maj 01, 2015 15:16

Naša dva sta že velika in imata oba potrdilo za voditelja čolna in z njima nisem imel nikoli problemov. Sta bolj "bencinski in adrenalinski tip" in sta tudi že kot majhna takoj razumela za kaj se gre. Sicer ju niti na gumenjaku (razen med spanjem) nisem pustil brez vizuelne kontrole, med plutjem pa sta imela vedno pripeta jopiča primerne kilaže in to vse do takrat, ko nista res dobro splavala in se tudi potapljala. No, neljubi in skoraj tragičen dogodek pa se je 2013 zgodil mojemu tastu in tašči. Na čolnu sta imela približno triletnega vnuka. Predno je tast ročno povlekel sidro na čoln je vžgal motor. Mulc je vse to seveda spremljal (ta stari mu je prej tudi pokazal kaj je volan in kje se da gas). Predno se je tast odpravil, da bo šel na premec dvigniti sidro, je še dal ročico v sredinski položaj tako, da lahko zapluješ. Ravno da bo splezal po stopnicah na premec pa je tamali pritisnil ročico plina naprej tako, da je čoln štartal kot na dirki. Dobro, da se je tast prijel in takoj ustavil čoln. Dobro, da se je tudi tašča prijela in da ni padla v vodo ker ne zna plavati. Čoln je bil obrnjen proti obali, sidran na cca 2 - 3 m globine in 30 - 40 m od obale polne kopalcev. Ne vem kako bi se končalo, če bi tamali dal gas kakšno sekundo po tem, ko bi bil tast že na premcu in ne bi mogel tako hitro odreagirati, ali če bi tastu spodrsnilo in bi se udaril, ker tašča niti ne ve kje se dodaja oz. odvzema plin in ne kje se barka vžge oz. ugasne. Tu je bilo res veliko veliko sreče.
Uporabniški avatar
skiathos
Kapitan
Prispevkov: 190
Pridružen: Če Jul 26, 2012 08:15
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a skiathos » Pe Maj 01, 2015 21:10

Lani smo preživeli en teden na jadrnici z malim, ko je imel 7 mescev in pa 3 tedne v kosu ko je imel 9 mesecev. Vse je bilo B.P. sam jadral nisem kaj na hard ampak samo ob umirjenem vetru, navadil se je spati celo noč, do takrat doma ni prespal nobene noči v kosu. Imeli smo bistveno več prtljage kot običajno ;) (bazenček, voziček, igrače,...). Sem pa večkrat kot običajno kontroliral napovedi in iskal varne zalive za spanje. V 3 tednih smo prepluli 350 NM. Letos že hodi in bom dodal še mrežo na ograjo. Komaj čakam dopust ;)
www.sailingtimy.com
Uporabniški avatar
DR.E
Admiral
Prispevkov: 1693
Pridružen: Ne Jun 08, 2008 11:39
Kraj: Maribor, Bunarina - Pula
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a DR.E » So Maj 02, 2015 07:23

Moja hči bo leto s dopolnila 10 let, na jadrnici je od plenic, takoj, ko je shodila je dobila mrežo na ograje in je hodila od krme najprej do pripon jambora, potem malo dalje, pa do sidra in nazaj. Ko je bila še čisto "mini" je imela neizmerno veselje, da je uporabljala stopnice v podpalublje, na mojo jezo je to ponavljala lahko tudi po 100x na dan, gor dol, gor dol, v bistvu se mi je to zdel najnevarnejši del jadranja z otrokom.

Težav s samo prehrano ali počutjem nismo imeli nikoli, prav tako ne s kopanjem, tudi če je šlo za kopanje sredi morja.
Seveda smo imeli zraven vedno veliko igrač, predvsem plišastih za igranje med plovbo v kabini, tudi mini bazen je bil svoj čas prisoten v kokpitu, tako na 3/4 napihnjenega smo porinili na tla kokpita in ga napolnili z morsko vodo. Zadeva je bila optimalno uporabna, saj je bila vse skupaj vedno v senci in pod absolutno kontrolo ves čas. Samo za pivo sem si moral omisliti nove odlagalne površine.
Tam pri ene 6 letih je že sama vozila na motor in se držala začrtane poti na navigaciji, tako, da smo lahko ostali samo oprezali naprej, da česa ne povozimo, saj ne glede na to, da se je še tako trudila ni videla kaj dosti naprej.
Nato sva začela tudi z jadri, jaz sem nastavljal, ona pa vozila, kaj hitro je dobila občutek za krmilo, vpadni kot in moštrinčke. Danes obvlada vse pojme TWS, AWS, TWA, AWA, SOG, COG, Depth, znajde se na kompasu, se pravi, da odčita kurz plovbe ali pa se usmeri v zadani kurz.
Ker se otroci rodijo brezmadežni je moj velik strah edino dejstvo, da ne pozna strahu. Mislim, da je to edina stvar, ki jo morajo starši zelo upoštevati pri plovbi z otroci.
Pri nas je sicer glavna zavora bila žena, otrok je brez težav prenašal 30 vozlov in skoraj maksimalen nagib, tudi visoko morje... potem se je pa vedno zaslišalo iz ozadja "a bo počaši dovolj tega norenja?" ali pa kaj podobnega... no pa smo skrajšali ali pa pospravili...

Skratka mislim, da ni lepšega, kot, da otroku pokažeš kaj je morje in ga tako usmeriš v neko ljubezen, ki je lahko tudi za vse življenje.
MMSI: 238 460 540---- Call.s.: 9AA5011
POZOR: Kdo je trenutno na oblasti pri nas?
Uporabniški avatar
DR.E
Admiral
Prispevkov: 1693
Pridružen: Ne Jun 08, 2008 11:39
Kraj: Maribor, Bunarina - Pula
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a DR.E » Ne Maj 17, 2015 21:52

Ne bi si pa mislil, da ima samo 5 morjeplovcev otroke....
MMSI: 238 460 540---- Call.s.: 9AA5011

POZOR: Kdo je trenutno na oblasti pri nas?
al

OdgovorNapisal/-a al » Ne Maj 17, 2015 21:54

tudi tukaj je recesija...
Uporabniški avatar
goahead
Admiral
Prispevkov: 1488
Pridružen: Če Apr 08, 2010 22:53

OdgovorNapisal/-a goahead » Ne Maj 17, 2015 22:04

Evo, danes dal oba otroka na barko. Eden ima 3 leta pa ze zleta po barki, ta drugi pa 8 mesecev pa smo ga imeli kar v vozicku (mareli). Dokler se premikamo je vse OK, ko pristanemo ti pa vrzejo ven ventile. Danes je bilo precej toplo, mogoce jim je bilo pretoplo, kaj bo sele poleti.....ne vem kako bom uredil.
Daki

OdgovorNapisal/-a Daki » Po Maj 18, 2015 01:15

Vročina na čolnu je kar problem pri otrocih. Dokler se voziš še kar gre, ko prijetno piha. Težava nastane ko se ustaviš. Zadevo se da delno rešiti s tendo in pa da v najhujši vročini sploh nisi na vodi.
Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2734
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

OdgovorNapisal/-a evovii » Po Maj 18, 2015 08:32

Glede vročine je pa tako, da ni bilo neke panike. Skrbeti je treba, da je skoz v senci in da se otrok ne pregreje (veliko tekočine, bazenček,...). Prav tako je potrebno poskrbeti za ustrezno pokrivalo (klobuček) in zračna oblačila. Predvsem pa kupiti dobro sončno kremo. Morda je naša bol trdoživa glede tega ampak nismo imeli nobenih težav. Je pa res, da smo se ene dvakrat v najhujši vročini preselili iz barke na obalo pod borovce kjer smo se imeli prav tako fino. Ko imaš otroka je pač treba planirat tudi malo več aktivnosti na obali ne pa samo na barki. Predvsem, čista plitva voda in kamenčki so zakon.
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)
ELAN666
Kontraadmiral
Prispevkov: 312
Pridružen: Če Apr 02, 2015 17:42

ws

OdgovorNapisal/-a ELAN666 » Po Maj 18, 2015 09:55

Naša mala (3 leta) se rada pelje .........če tati pelje počasi da lahko ona išče orke :)
Uporabniški avatar
kr en
Admiral
Prispevkov: 6703
Pridružen: So Nov 22, 2008 21:20
Kraj: From sea to sky
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a kr en » Po Maj 18, 2015 11:48

Z otroci od enega meseca pa tja do 15-ega leta ni nobenih večjih težav. (probleme delamo starši).
Je pa jeba, ko pridejo v puberteteo. pol ti pa kostni mozeg ven potegnejo. Jaz sem tamalo enkrat v Murterju izkrcal. Je najedala vsak dan. Kao "brez veze", kjerkoli smo se sidrali in pristali :twisted:. Ta prvi, ki sam ga poznal in je šel proti domu, sem mu jo dal v avto in "pakuj kofere". Pol se je šele taprav dopust začel :D
"..Jer ovi ljudi normalni, tako su mi dosadni..." Jasmin Stavros
ELAN666
Kontraadmiral
Prispevkov: 312
Pridružen: Če Apr 02, 2015 17:42

OdgovorNapisal/-a ELAN666 » Po Maj 18, 2015 12:31

kr en napisal/-a:Z otroci od enega meseca pa tja do 15-ega leta ni nobenih večjih težav. (probleme delamo starši).
Je pa jeba, ko pridejo v puberteteo. pol ti pa kostni mozeg ven potegnejo. Jaz sem tamalo enkrat v Murterju izkrcal. Je najedala vsak dan. Kao "brez veze", kjerkoli smo se sidrali in pristali :twisted:. Ta prvi, ki sam ga poznal in je šel proti domu, sem mu jo dal v avto in "pakuj kofere". Pol se je šele taprav dopust začel :D


hahahahahahahaha ti je mogla pa res na suho ven mozek vleč .....si me nasmejal
Uporabniški avatar
gregor.n
Admiral
Prispevkov: 4387
Pridružen: Pe Apr 04, 2008 10:26
Kraj: Zanzibar
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gregor.n » Po Maj 18, 2015 13:14

Men se pa tamala smil, kacga tečnga fotra ma, še dobr da si bo lahk frajerja sama zbrala :lol: :lol: :lol:
https://medisken.si

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov