Pomorski nasveti. Stvari ki jih ugotoviš z izkušnjami na morju. Kvalitetni antifouling,navodila za barvanje, popravila,

Vse kar mislite, da ne spada v nobeno od zgornjih tem, je pa povezano z navtiko, dodajte sem

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: Pomorski nasveti. Stvari ki jih ugotoviš z izkušnjami na morju. Kvalitetni antifouling,navodila za barvanje, popravi

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Sr Nov 20, 2019 10:53

Potopkjeno plovilo
Največji problem pri potopljenem plovilu so akumulatorji.
Če imaš dober akumulator je v njem toliko energije da elektrika poje vse žice na celi barki. V par urah od žic ostanejo samo plastična zaščita- cevke. Notri pa bakra ni več. Vsa elektronika gre k vragu. Zato je treba akumulator dat ven iz morja isto sekundo ko se barka potopi. Ni zadosti da se akumulator odklopi. Potrebno ga je dat ven iz morja.
Kaj se motorja tiče pa je obratno. Motorju so štete minute ko ga potegneš na zrak. Ko je motor v morju ni tako hudo, hudo se začne ko pride na zrak. Vsi ležaji na motorju, začnejo oksidirat ko dobijo kisik. Zato če pade izvenkrmni motor v morje v soboto, ga je treba pustit potopljenega do dneva ko ima mehanik čas da ga razstavi, počisti in podmaže. Lahko ga iz morja prestavimo v sod sladke vode. Nikakor pa ne sme čakat na zraku.

Če ste kje na dopustu in pade v morje mali preprost dvo takten izvenkrmni motorček (tomos 4) pa ni za čakat mehanika. Takoj ga je traba dobro splahnit s sladko vodo. Najprej odvit svečke in filter zraka, potem vlečt vrv za prižiganje, da vrže vso vodo ven iz cilindov. Obrnit motor v vse pozicije, na glavo, in verglat, da priteče voda ven iz motorne gredi. Ko ni več vode v cilindrih se zavije nazaj svečka, se obriše motor do suhega in se ga gre vozit vsaj za 1h na poln gas, da gorivo (mešanica) splahne kapljice vode iz motorne gredi. Vse to mora bit narejeno v uri in pol, da ne pride do oksidacije. Potem je treba motor namazat z oljem. Ne uporabljajte nikakor špreja WD40 saj verjeli ali ne WD40 povzroča korozijo. Je res da je namenjen podmazovanju zapečenih vijakov, ker zgrize rjo. Ampak wd40 ima v sebi snov ki grize. Po par tednih površina pošpricana z WD40 zarjavi in to zelo. Za podmazovanje je daleč najboljše šprej teflonski špray ali Balistol olje za orožje v špraju. Če nimate tega pa lahko uporabite motorno olje ali olje za delanje mešanice.

Pri 4 taktnih motojih je postopek podoben le da je potrebno pred vžigom obvezno zamenjati motorno olje in filter. Po deset minutni vožnji na je potrebno ponovno zamenjati motorno olje in filter. Nato sledi še urca vožnje in podmazovanje zunanjih delov motorja. Priporočeno je da redno špricate zunanje dele motorja z sredstvom za konzervacijo izvenkrmnih motojev. Kupite ga v Marinesistem trgovini v Kopru ali drugih boljše založenih trgovinah. Sredstvo je na videz podobno mešanici razstopljenega voska in olja. Na motorju naredi milimeter debel sloj. Kovina pod njim ostane za vedno svetleča kakor da je nova. Ob stiku z vodo pa snov prepreči, da bi se voda dotaknila kovinskih delov.


Priporočljivo je, da imate s seboj na dopustu vedno dva filtra in zadosti motornega olja ter veliko škatlo polno orodja, saj PROBLEMI NIKOLI NE SPOROČIJO DA BODO PRIŠLI, vedno pridejo brez opozorila in brez najave. Običajno se to zgodi ko je noč in ko je nevihta in ste na sidru. Hudič ko ima mlade jih ima dosti. Vedno morate biti pripravljeni na nahuje in upat na najboljše.
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: Pomorski nasveti. Stvari ki jih ugotoviš z izkušnjami na morju. Kvalitetni antifouling,navodila za barvanje, popravi

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » So Avg 15, 2020 09:26

Jaz imam naročnino za telefon pri Simobil (A1) in imam na voljo 15Gb interneta na mesec na Hrvaškem al ik kjer koli drugje v EU brezplačno že vključen v paket karterega plačujem 30eur/mesec. V Sloveniji lahkop porbim dodatnih 80GB interneta. Imam več sim kartic, eno za klice drugo pa vstavim v žepni router kateri je stalno na plovilu prižgan.

Na plovilu uporabljam Huawei B315S- 22 4G Router kateri mi oddaja wifi po celotnem plovilu. Kupil sem rabljenega na bolhi za 50eur. In v router sem dal sim kartico katera mi sesa internet iz zakupljenih 80GB. Se pravi nimam dodatnih stroškov z internetom če uporabljam internet normalno.

Na plovilu imam namesčeno inteligentno kamero katera prepoznava obraze. Ko zazna obraz kateri ni moj ali pa od nekoga iz moje družine mi pošlje takoj njegovo fotografijo preko interneta na moj telefon. Preko aplikacije na telefonu lahko nadziraš kamero. Gledaš stanje v živo.

Uporabljam pa kamero Netatmo Smart Indoor Camera katero sem kupil v Sloveniji novo za 200eur.

Kamera te opozori tudi če na plovilu zazna gibanje. Lahko pa se izklopi zaznavanje živali. Ja kamere je inteligentna, loči galeba ob človeka.
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
valyx
Poddesetnik
Prispevkov: 4
Pridružen: Po Feb 08, 2021 14:11

Re: Pomorski nasveti. Stvari ki jih ugotoviš z izkušnjami na morju. Kvalitetni antifouling,navodila za barvanje, popravi

OdgovorNapisal/-a valyx » Po Feb 08, 2021 19:41

Pozdravljeni vsi skupaj,
zaščitil bi notranjost tanka, ki je zarjavel.
V temi sem zasledil jotun. Kje kupiti? "nekdo" prodaja za drobiž, sam pa ne bi vsel večje količine od 1kg
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Pomorski nasveti. Stvari ki jih ugotoviš z izkušnjami na morju. Kvalitetni antifouling,navodila za barvanje, popravi

OdgovorNapisal/-a alesjo » Po Feb 08, 2021 20:04

valyx napisal/-a:Pozdravljeni vsi skupaj,
zaščitil bi notranjost tanka, ki je zarjavel.
V temi sem zasledil jotun. Kje kupiti? "nekdo" prodaja za drobiž, sam pa ne bi vsel večje količine od 1kg


Če je tank zarjavel bi ga jaz vrgel stran in naredil novega, inox, ali nabavil plastičnega primernih dimenzij.Moje mnenje.
Uporabniški avatar
igorb
Admiral
Prispevkov: 1163
Pridružen: To Dec 07, 2010 17:43

Re: Pomorski nasveti. Stvari ki jih ugotoviš z izkušnjami na morju. Kvalitetni antifouling,navodila za barvanje, popravi

OdgovorNapisal/-a igorb » Po Feb 08, 2021 21:50

poslusaj Alesjota,in ne bos zgresil
valyx
Poddesetnik
Prispevkov: 4
Pridružen: Po Feb 08, 2021 14:11

Re: Pomorski nasveti. Stvari ki jih ugotoviš z izkušnjami na morju. Kvalitetni antifouling,navodila za barvanje, popravi

OdgovorNapisal/-a valyx » Po Feb 08, 2021 22:39

alesjo napisal/-a:
valyx napisal/-a:Pozdravljeni vsi skupaj,
zaščitil bi notranjost tanka, ki je zarjavel.
V temi sem zasledil jotun. Kje kupiti? "nekdo" prodaja za drobiž, sam pa ne bi vsel večje količine od 1kg


Če je tank zarjavel bi ga jaz vrgel stran in naredil novega, inox, ali nabavil plastičnega primernih dimenzij.Moje mnenje.


žal to ne pride v upoštev (starodobnik), nepravilne oblike, itd. Oz. pride v upoštev, če zna kdo to delati :)
bom prilepil kakšno sliko
Torej prvotno vprašanje. Kdo dobavlja te jotun izdelke. rabim max 1kg / 1l
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Pomorski nasveti. Stvari ki jih ugotoviš z izkušnjami na morju. Kvalitetni antifouling,navodila za barvanje, popravi

OdgovorNapisal/-a alesjo » Po Feb 08, 2021 23:14

valyx napisal/-a:
alesjo napisal/-a:
valyx napisal/-a:Pozdravljeni vsi skupaj,
zaščitil bi notranjost tanka, ki je zarjavel.
V temi sem zasledil jotun. Kje kupiti? "nekdo" prodaja za drobiž, sam pa ne bi vsel večje količine od 1kg


Če je tank zarjavel bi ga jaz vrgel stran in naredil novega, inox, ali nabavil plastičnega primernih dimenzij.Moje mnenje.


žal to ne pride v upoštev (starodobnik), nepravilne oblike, itd. Oz. pride v upoštev, če zna kdo to delati :)
bom prilepil kakšno sliko
Torej prvotno vprašanje. Kdo dobavlja te jotun izdelke. rabim max 1kg / 1l

Vse se da naredit.
valyx
Poddesetnik
Prispevkov: 4
Pridružen: Po Feb 08, 2021 14:11

Re: Pomorski nasveti. Stvari ki jih ugotoviš z izkušnjami na morju. Kvalitetni antifouling,navodila za barvanje, popravi

OdgovorNapisal/-a valyx » Po Feb 08, 2021 23:55

alesjo napisal/-a:
valyx napisal/-a:
alesjo napisal/-a:
Če je tank zarjavel bi ga jaz vrgel stran in naredil novega, inox, ali nabavil plastičnega primernih dimenzij.Moje mnenje.


žal to ne pride v upoštev (starodobnik), nepravilne oblike, itd. Oz. pride v upoštev, če zna kdo to delati :)
bom prilepil kakšno sliko
Torej prvotno vprašanje. Kdo dobavlja te jotun izdelke. rabim max 1kg / 1l

Vse se da naredit.


prosim za kontakt
klemenck
Naddesetnik
Prispevkov: 8
Pridružen: Ne Nov 15, 2020 18:51
Kraj: Postojna

Re: Pomorski nasveti. Stvari ki jih ugotoviš z izkušnjami na morju. Kvalitetni antifouling,navodila za barvanje, popravi

OdgovorNapisal/-a klemenck » Sr Sep 07, 2022 14:27

Ker se moram letos lotiti barvanje čolna sem prebral celo temo od začetka. Izvedel sem veliko novih in koristnih stvari in mislim, da bi si Bonaparte zaslužil eno priznanje za vse kar je delil tukaj. Res vse pohvale..

lp
Klemen
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: Pomorski nasveti. Stvari ki jih ugotoviš z izkušnjami na morju. Kvalitetni antifouling,navodila za barvanje, popravi

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Če Avg 17, 2023 00:50

Hvala :)
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov