Star bencin

Vse kar mislite, da ne spada v nobeno od zgornjih tem, je pa povezano z navtiko, dodajte sem

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Star bencin

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Jun 13, 2017 12:55

Eno telebansko vprašanje. Ali lahko eno leto star bencin (5 litr.) vlijem v avto?
Uporabniški avatar
cibro
Admiral
Prispevkov: 5004
Pridružen: Ne Jun 10, 2007 23:35

OdgovorNapisal/-a cibro » To Jun 13, 2017 12:58

Če ga nauš v dizla ni problema;)
Uporabniški avatar
goahead
Admiral
Prispevkov: 1488
Pridružen: Če Apr 08, 2010 22:53

Re: Star bencin

OdgovorNapisal/-a goahead » To Jun 13, 2017 14:13

Marchi napisal/-a:Eno telebansko vprašanje. Ali lahko eno leto star bencin (5 litr.) vlijem v avto?


Glih prav za kosilko za celo sezono :lol:
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Star bencin

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Jun 13, 2017 14:15

goahead napisal/-a:
Marchi napisal/-a:Eno telebansko vprašanje. Ali lahko eno leto star bencin (5 litr.) vlijem v avto?


Glih prav za kosilko za celo sezono :lol:

Prid iskat. :wink: Pa saj za kosilnico tud ni dober preveč star benz.
Uporabniški avatar
kr en
Admiral
Prispevkov: 6703
Pridružen: So Nov 22, 2008 21:20
Kraj: From sea to sky
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a kr en » To Jun 13, 2017 15:24

cibro napisal/-a:Če ga nauš v dizla ni problema;)


Točno to. Pa še tam na 80 litrov podlage ne bi bilo nič tragičnega.
Avto, kosilnica, kak star bencinar na barki, to popapca brez problema. :)
"..Jer ovi ljudi normalni, tako su mi dosadni..." Jasmin Stavros
Sonicus Ud Istre
Kapitan fregate
Prispevkov: 120
Pridružen: Po Sep 05, 2016 14:48
Kraj: Ljubljana / Novigrad

OdgovorNapisal/-a Sonicus Ud Istre » To Jun 13, 2017 15:28

Če se bo zmešal v celem tanku s preostalim frišnim bencinom, sicer najbrž ne bo panike, ampak jaz tega vseen ne bi delal, za tistih par EUR ki jih prišparaš, raje ga zlij stran (seveda ne v jarek, ampak kamor se pravilno take odpadke oddaja). Ali pa ga daj komu za kosilnico ali motorko.
Uporabniški avatar
Roberth1
Admiral
Prispevkov: 2042
Pridružen: Po Avg 15, 2011 20:32
Kraj: Kranj - Vraniči - Červar

OdgovorNapisal/-a Roberth1 » To Jun 13, 2017 16:08

Sonicus Ud Istre napisal/-a:Če se bo zmešal v celem tanku s preostalim frišnim bencinom, sicer najbrž ne bo panike, ampak jaz tega vseen ne bi delal, za tistih par EUR ki jih prišparaš, raje ga zlij stran (seveda ne v jarek, ampak kamor se pravilno take odpadke oddaja). Ali pa ga daj komu za kosilnico ali motorko.


Ja in kaj se zgodi z bencinom, star vs. nov?

Ne rečem mešanica, ki je hin čez mesec ali dva, ampak bencin brez dodatkov.

Za motorje s kompresijskim razmerjem do 1:10 ne sme biti nobene težave (vsa inboard bencinsko gnana mehanika, kosilnica,.... ) za kakšen novodoben ala Mazda 1:13 ali več motor pa res ne bi bil fin.

No, če ima kdo večje količine starega bencina, ga prevzamem brez stroškov. Najraje količine nad 50 l.
https://vodovod-rh.si/
Uporabniški avatar
goahead
Admiral
Prispevkov: 1488
Pridružen: Če Apr 08, 2010 22:53

Re: Star bencin

OdgovorNapisal/-a goahead » Sr Jun 14, 2017 07:43

Marchi napisal/-a:
goahead napisal/-a:
Marchi napisal/-a:Eno telebansko vprašanje. Ali lahko eno leto star bencin (5 litr.) vlijem v avto?


Glih prav za kosilko za celo sezono :lol:

Prid iskat. :wink: Pa saj za kosilnico tud ni dober preveč star benz.


Hvala....ga imam ene 40l od lanske sezone in mislim, da se bom kar nakoslikal ......za ene 8 let ga bo dovolj :D
Uporabniški avatar
Lure
Admiral
Prispevkov: 711
Pridružen: Če Nov 06, 2008 18:58
Kraj: Ljubljana - Izola

OdgovorNapisal/-a Lure » Sr Jun 14, 2017 08:22

A je eno leto star bencin v kantici lahko že problem za 2.5KM 4taktni motorček za gumenjaka? Jaz sem namreč tiste tri litre od lani mislil porabit letos...
Uporabniški avatar
pešekan
Admiral
Prispevkov: 2294
Pridružen: Pe Avg 26, 2011 10:58
Kraj: ilirska bistrica

OdgovorNapisal/-a pešekan » Sr Jun 14, 2017 08:44

kaj pa s tistim ki je celo leto v rezervoarju od lani?
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » Sr Jun 14, 2017 08:50

Lure napisal/-a:A je eno leto star bencin v kantici lahko že problem za 2.5KM 4taktni motorček za gumenjaka? Jaz sem namreč tiste tri litre od lani mislil porabit letos...

Jah, meni je ravno to zapacalo vplinjač pri 2,5KM Suzukiju, novemu. No ja, tudi po sezoni nisem spustil bencina iz vplinjača in potem se motor ni več zvrtel pod obremenitvijo ampak samo do določenih obratov.
5l starega sem zlil ženki v sparka, na 30 podlage, pa da vidimo kako bo. Ona itak vozi v tretji po celi Ljubljani, tako da obratov nikoli ne manjka in dize delajo na full :)
Uporabniški avatar
Lure
Admiral
Prispevkov: 711
Pridružen: Če Nov 06, 2008 18:58
Kraj: Ljubljana - Izola

OdgovorNapisal/-a Lure » Sr Jun 14, 2017 12:58

OK, nisem vedel, da je to lahko tako velik problem. Bom tudi sam dal preostanek v avto, za gumenjaka pa kupil sveže. Hvala.
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Če Jun 15, 2017 00:27

Ma eno leto star je še čisto frišen! Ne prodajat buč tukaj, če berete ameriške forume!!! Pri nas nimamo E85 in podobnih alkoholnih sranj na črpalki! Tisto je lahko problematično, naš dobri stari bencin pa bo po 5 letih za vsak motor enak kot nov. Seveda obstajajo izjeme z izjemno visokim kompresijskim razmerjem, kjer se verjetno malo pozna, vendar zopet danes to rešuje elektronika...
Če pa sprašujete za motorje z vplinjačem, pa je isto. Je pa pri majhnih izvenkrmnikih recimo do 4 KM velik problem to, da so šobe izjemno majhne, z mikro luknjicami in se zato rade hitro kaj zamašijo... Predvsem je to posledica, če jeseni nisi med konzervacijo povsem izpraznil vplinjača... Če si, potem spomladi odpreš pipico, 3x potegneš in mora laufat ko singerica.
Uporabniški avatar
gregor.n
Admiral
Prispevkov: 4387
Pridružen: Pe Apr 04, 2008 10:26
Kraj: Zanzibar
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gregor.n » Če Jun 15, 2017 08:02

Star bencin je ko stara baba, sej gre sam mal jamra :lol:
zlatko83
Admiral
Prispevkov: 1644
Pridružen: Ne Maj 20, 2007 10:26

OdgovorNapisal/-a zlatko83 » Če Jun 15, 2017 08:04

Večji problem kot bencin, je mešanica, če po koncu sezone ne izpraznite uplinjača. Bencin iz mešanice preko zime izhlapi in če imate slučajno še kakšno slabše mineralno olje, bo hitro koaguliralo in zapacalo dize. Za bencin še nisem slišal, da bi po enem letu bile težave. Največja težava so še vedno stari kovinski razervoarji, ki pričnejo rjavet. Potem pa fini prah rje zapaca filtre, dize. Še najmanj škode bo, če boste takšne rezervoarje po sezoni napolnili do vrha, tako bodo prezimili brez rjavenja, naslednje poletje pa samo gas in gremo :D

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 11 gostov