Zvoki morja in prenašanje na trup plovila

Vse kar mislite, da ne spada v nobeno od zgornjih tem, je pa povezano z navtiko, dodajte sem

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
MIHOLD
Kapitan korvete
Prispevkov: 99
Pridružen: Pe Maj 23, 2008 02:51

Zvoki morja in prenašanje na trup plovila

OdgovorNapisal/-a MIHOLD » Po Sep 04, 2017 22:33

Pozdravljeni,

na letošnjem dopustu sem naletel na precej neprijetno presenečenje, ko sem se zvečer zasidran v uvali Vodenjak na otoku Iž odpravil spat. Željo in potrebo po spanju so prekinili do takrat zame povsem nenavadni in nenormalni zvoki na trupu barke. Občutek je bil kot da se kompleten trup "drobi", pokalo je in prasketalo, in to precej naglas, toliko da sem vstal in odšel ven
ter začel svetiti z svetilko okrog barke da bi videl kaj se dogaja. Seveda ni bilo opaziti nič nenavadnega :mrgreen: razen zvoka ki ga nikoli med sidranjem še nisem zaznal :lol: No z precej čudnimi občutki in razpoloženjem sem se odpravil brskati po spletu
in ugotovil, da nisem edini ki je to doživel, sploh na tujih forumih je bilo zaznati podobne primere.

Prilagam nekaj linkov:

http://www.ybw.com/forums/archive/index ... 26542.html

http://www.cruiserlog.com/forums/f12/sn ... -3555.html

Koliko morjeplovcem se je že to zgodilo? Mogoče kdo ve katera bitja povzročajo takšne zvoke v jadranskem morju?
Vaša mnenja o tem pojavu?

Govoril sem z enim kolegom potapljačem, ki pravi da je na južni strani Iža kar zanimiva "polica" na dnu, oz. da se dno prelomi v kar strmo steno in da je precej živahno podmorsko življenje tam,ter da znajo takšni zvoki ravno od tam izvirat.
Bavarko
Admiral
Prispevkov: 728
Pridružen: Ne Maj 01, 2011 18:46

Re: Zvoki morja in prenašanje na trup plovila

OdgovorNapisal/-a Bavarko » Po Sep 04, 2017 23:39

Tak zvok se pogosto sliši pod vodo, kot da bi milijon kamnožderov grickalo kamen z vidia zobmi. Nekje več nekje manj. Se mi zdi da je ta zvok dosti bolj močen tam kjer ni vegetacije, kjer je gola skala.
Jaz samo eno noč nisem mogel zaspat na barki. Spal sem v prednji kabini nad bowtrusterjem. Barka na sidru, malo vala in pljuskanje v cevi bowtrusterja je bilo noro moteče.
Mogoče pa tudi oblika barke in višina glave(ušes) v trupu vpliva na jakost zvoka iz zunanjosti!?
CAR
Admiral
Prispevkov: 2269
Pridružen: Sr Mar 26, 2008 19:54
Kraj: Ljubljana - ACI Supetarska draga - Rab

Re: Zvoki morja in prenašanje na trup plovila

OdgovorNapisal/-a CAR » To Sep 05, 2017 06:39

To je plankton. Sliši se kot bi prsketala električna napeljava in marsi kdo je ze mislil da ima slab sti in da se iskri v podnicah.
You can't control the wind, but you can adjust your sails.
Uporabniški avatar
MarjanT
Admiral
Prispevkov: 911
Pridružen: Pe Sep 14, 2007 12:51
Kraj: Sežana

Re: Zvoki morja in prenašanje na trup plovila

OdgovorNapisal/-a MarjanT » To Sep 05, 2017 11:38

Pred leti sem bil privezan v Božavi, kjer sem zasledil enak pojav. Ponoči sem z baterijo preiskal vse bunkerje, a vzroka nisem našel. Naslednje leto se je isto pojavilo v isti luki. Ko sem potem naslednjič , zopet v Božavi, sedel zvečer v kokpitu, sem iz sosednje barke zaslišal neko škripanje in cvrčanje. Posvetil sem v smeri zvoka in zagledal neverjetno število majhnih ribic, katere so obirale zelenjavo na vodni liniji sosednje barke. Posvetil sem še pod svojo jadrnico, kjer je bilo enako. Rekel sem - vi kar dajte, ostanem še en dan, da bom imel čisto barko.
Jadranje je odklop
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Zvoki morja in prenašanje na trup plovila

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Sep 05, 2017 12:01

Plankton ali nekaj podobno majhnega se mi zdi da je. Prasketa kot novoletna prskalica.
Super bi bilo ja, da ti pogrickajo vso nesnago s trupa, ampak žal ni tako.
zlatko83
Admiral
Prispevkov: 1644
Pridružen: Ne Maj 20, 2007 10:26

Re: Zvoki morja in prenašanje na trup plovila

OdgovorNapisal/-a zlatko83 » So Sep 09, 2017 10:12

Plankton :idea:
Imaš občutek, da ti bo barka razpadla :oops:
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: Zvoki morja in prenašanje na trup plovila

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Po Sep 11, 2017 15:57

Daljnega leta 2005 v mojih študentskih letih sva s prijateljem šla na prvo vožnjo njegovege popolnoma nove šestnajst metrske jadrnice. Zasidrali smo na otoku Susak in šli spat okrog polnoči. Ko smo ugasnili muziko smo slišali zelo nenavaden in dokaj glasen zvok. Sliišalo se je kot da je nekdo položil hladen moker biftek na vrelo olje. Dvignili smo talne pokrove na barki in ugotovili da zvok prihaja od spodaj. Posumili smo na napako na elektro inštalaciji ni požar, zato smo nemdoma odklopili akumulatorje ampak zok se je še slišal. Raztavili smo celo barko v upanju da najdemo napako ampak napake ali požar nismo našli. V strahu pred zadušitvijo z ogljikovim monoksidom smo se okrog štirih zjutraj odločili da spimo na palubi in ne v sobah. Ko smo stopili na palubo smo pogledali če se mogoče kaj vidi na zunanjosti barke. In res se je videlo. Okrog barke je bilo več sto kilogramov malih morskih živalc velikosti velike mravlje ki so se tlačile ena ob drugo in klicale partnerja za parjenje. Ne vem kako se te živalce imenujejo, takrat nas je zanimalo samo to, da barka ne bo zgorela.
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
Uporabniški avatar
Izolanka
Praporščak
Prispevkov: 31
Pridružen: Po Mar 04, 2013 13:11

Re: Zvoki morja in prenašanje na trup plovila

OdgovorNapisal/-a Izolanka » Po Jul 30, 2018 14:13

Redno spremljam forum, čeprav le redko kdaj kaj napišem. Zdaj pa prav moram. Hvala Bogu in Miholdu za tole objavo :D . Včeraj nas je rešil (no vsaj mojo boljšo polovico) pred mučno neprespano nočjo. V divji uvali na spodnji strani Žuta smo namreč sredi noči že razstavili pol barke :shock: preden smo našli nekje čisto na provi dovolj signala za googel in našli tale post. :D . Resnično srhljiv občutek poslušat tisto prasketajoče cvrčanje... ben, je pa ena izkušnja na morju več 8).
kotulc
Kontraadmiral
Prispevkov: 295
Pridružen: Ne Jul 26, 2009 14:12

Re: Zvoki morja in prenašanje na trup plovila

OdgovorNapisal/-a kotulc » Sr Avg 01, 2018 12:57

Kaj ta zvok mogoče proizvaja pokajoča kozica (ang. pistol shrimp), ki je v Jadranu menda kar pogosta?

"Pokajoča kozica pri ustvarjanju glasnega zvoka uporablja samo svoje klešče, ki merijo kot polovica njenega telesa. Ko kozica bliskovito stisne svoje povečane klešče, se iz njih s hitrostjo okoli 100km/h "izstreli" mehurček, ki poči z glasnostjo 210 dB."
Glej: http://www.drava-mb.si/index.php/novice/184-smrtonosnih-5000-c

https://www.youtube.com/watch?v=XC6I8iPiHT8
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: Zvoki morja in prenašanje na trup plovila

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Sr Avg 01, 2018 14:14

Jaz sem okoli barke videl črne živalice velikosti travniških kobilic
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
kotulc
Kontraadmiral
Prispevkov: 295
Pridružen: Ne Jul 26, 2009 14:12

Re: Zvoki morja in prenašanje na trup plovila

OdgovorNapisal/-a kotulc » Sr Avg 01, 2018 21:38

Tale pokajoča kozica izgleda nekako tako:
Slika
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: Zvoki morja in prenašanje na trup plovila

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Če Avg 02, 2018 09:20

Če so na sliki centimetri (ne inče) bi to bilo to.

Tema je bila, klešč nisem videl. Jih pa je bilo toliko na kupu da nisi videl kake barve je antifouling. Verjetno jih je luč na plovilu pritegnila in so imele "gangbang" na naši barki :)
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
kotulc
Kontraadmiral
Prispevkov: 295
Pridružen: Ne Jul 26, 2009 14:12

Re: Zvoki morja in prenašanje na trup plovila

OdgovorNapisal/-a kotulc » Če Avg 02, 2018 10:40

Mislim, da gre za centimetre
Slika
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Zvoki morja in prenašanje na trup plovila

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Pe Avg 03, 2018 10:26

Pa po fotkah sodeč je videti, da so tako desničarke kot levičarke
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: Zvoki morja in prenašanje na trup plovila

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Ne Avg 05, 2018 08:15

Ali pa je bila slika posneta s sprednjo kamero na iPhonu telefonu katera prezrcali fotografijo.
Poskusite zapret levo oko in narediti selfie fotografijo s sprednjo kamero (kamera ob ekranu) boste videli da bo na fotografiji videti da imate zaprto desno oko in ne levo :)
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gosti