Sidranje pri večji hitrosti?

Vse kar mislite, da ne spada v nobeno od zgornjih tem, je pa povezano z navtiko, dodajte sem

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
kr en
Admiral
Prispevkov: 6703
Pridružen: So Nov 22, 2008 21:20
Kraj: From sea to sky
Kontakt:

Re: Sidranje pri večji hitrosti?

OdgovorNapisal/-a kr en » Sr Sep 12, 2018 23:16

šari napisal/-a:MT.....je vse vredu :shock: :shock: :shock: :shock: :?:



:lol: :lol: :lol:
"..Jer ovi ljudi normalni, tako su mi dosadni..." Jasmin Stavros
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Sidranje pri večji hitrosti?

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Če Sep 13, 2018 08:04

@prejšnja stran - alesjo, polanc
Lepo prosim, ne razburjajte se, če kdo počne kaj, kar je po vašem mnenju in izkušnjah narobe.

Če bomo to počeli, potem ljudje o takih izkušnjah ne bodo pisali in bomo morali ostali take doživeti sami, na lastni koži, namesto da bi se mogli učiti iz izkušenj drugih.

Vidva imata oba odlični sodobni sidri, ki primeta skoraj v hipu in zlasti pri večji hitrosti (pre)močnim sunkom; zdi se mi verjetno, da ima Rok11 sidro, ki je zasnovano, da orje (recimo delta) ali katerega, ki brez posebnih pogojev ne prebije površine ali rastja, da bi se začelo vkopavati in prijelo, pa je poiskal način, po katerem prime.

Ampak pustimo njega, da pojasni.

@kr en, šari: klik oziroma klik
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Rok-11
Admiral
Prispevkov: 1195
Pridružen: Ne Avg 17, 2008 09:58
Kraj: Ljubljana, Ribiška vasica - It.

Re: Sidranje pri večji hitrosti?

OdgovorNapisal/-a Rok-11 » Če Sep 13, 2018 09:16

Točno tako - res imam Delto.

A napisal sem tudi DO 4 vozle. Tako hitrost samo kadar res močno piha in je treba sidrati na točni lokaciji, npr. z vetrom v bok oz. od strani. Se pa to zelo redko zgodi.
Bolj normalna hitrost za takšno sidranje mi je cca 2, max 3 vozle. To pa kar prakticiram, ker je enostavno, hitro in natančno.
Pa z vinčem nimam problema, ker ni motorni. Če je sunek močan, lahko malo popusti (če ga ne zategnem do konca).
Rok-11
Admiral
Prispevkov: 1195
Pridružen: Ne Avg 17, 2008 09:58
Kraj: Ljubljana, Ribiška vasica - It.

Re: Sidranje pri večji hitrosti?

OdgovorNapisal/-a Rok-11 » Če Sep 13, 2018 09:18

polanc napisal/-a:Fantje veliko bolj je treba resno vzet sidranje in tudi sidranje z PRE veliko hitrostjo.Mal se hecamo vmes vam pa povem en zanesljiv podatek.Pri sidranju je zelo nevarno, če se sidro sunkovito ustavi ,ko se zapne v skalo.Rezultat je obrnjena zagozda na verižniku in polomljen vinč.


S tem se pa strinjam!
In tudi tega nikdar ne počnem na dnu, kjer sumim da so skale. Ker to bi bila pa res lahko katastofa - če ne bi vmes počasi popuščal vinča.
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Sidranje pri večji hitrosti?

OdgovorNapisal/-a alesjo » Če Sep 13, 2018 09:59

alesjo napisal/-a:
Rok-11 napisal/-a:Glede takšnega sidranja... ne v primeru urgentnega ustavljanja... jaz to uporabljam, ko sem sam na barki in želim zategniti sidro v točno določeni smeri, oz. sidrati na ozkem prostoru. Nazadnje sem tako sidral v enem res ozkem zalivu na Šolti, kjer sem potem vezal na obalo.
Sidram pri nekje do 4 kts hitrosti; avtopilot vozi, motor dam v prosti tek, tečem naprej da spustim sidro, kar potem opravim zelo hitro, s tem da nakopičim nekaj verige na dno (prednost ročnega vinča, kjer lahko verigo spustim zelo hitro), tečem spet nazaj da malenkost obrnem krmilu, preden se veriga zategne.
Obrnem zato, da ko se sidro zakoplje, veriga ne praska po boku in dnu barke. Če je dno ustrezno, je tole zelo učinkovit način sidranja in meni deluje OK.

To kar si napisal meni ni niti malo všeč, pri hitrosti 4 vozlov, zakaj pa rabiš to hitrost :?: res, zakaj? Ne rabiš tako sidrat, jaz se ponavadi zelo rahlo premikam pri sidranju in ko sidro prime me itak ustavi, če pa se prehitro premikam, se sidro preveč vkoplje in potem vinč joče da sidro dobi ven, pri močnem vetru pa se sidro samo vkopa kot je treba in velikokrat še preveč.

Se opravičujem, če sem morda pregrobo nastopil, nisem pa nič slabega s tem mislil. l.p. alesjo
Rok-11
Admiral
Prispevkov: 1195
Pridružen: Ne Avg 17, 2008 09:58
Kraj: Ljubljana, Ribiška vasica - It.

Re: Sidranje pri večji hitrosti?

OdgovorNapisal/-a Rok-11 » Če Sep 13, 2018 10:57

alesjo napisal/-a:
alesjo napisal/-a:
Rok-11 napisal/-a:Glede takšnega sidranja... ne v primeru urgentnega ustavljanja... jaz to uporabljam, ko sem sam na barki in želim zategniti sidro v točno določeni smeri, oz. sidrati na ozkem prostoru. Nazadnje sem tako sidral v enem res ozkem zalivu na Šolti, kjer sem potem vezal na obalo.
Sidram pri nekje do 4 kts hitrosti; avtopilot vozi, motor dam v prosti tek, tečem naprej da spustim sidro, kar potem opravim zelo hitro, s tem da nakopičim nekaj verige na dno (prednost ročnega vinča, kjer lahko verigo spustim zelo hitro), tečem spet nazaj da malenkost obrnem krmilu, preden se veriga zategne.
Obrnem zato, da ko se sidro zakoplje, veriga ne praska po boku in dnu barke. Če je dno ustrezno, je tole zelo učinkovit način sidranja in meni deluje OK.

To kar si napisal meni ni niti malo všeč, pri hitrosti 4 vozlov, zakaj pa rabiš to hitrost :?: res, zakaj? Ne rabiš tako sidrat, jaz se ponavadi zelo rahlo premikam pri sidranju in ko sidro prime me itak ustavi, če pa se prehitro premikam, se sidro preveč vkoplje in potem vinč joče da sidro dobi ven, pri močnem vetru pa se sidro samo vkopa kot je treba in velikokrat še preveč.

Se opravičujem, če sem morda pregrobo nastopil, nisem pa nič slabega s tem mislil. l.p. alesjo


Sploh nisem razumel kot kaj grobega - vse OK!
Le dodaj še kaj - tudi jaz se iz prebranega kaj novega naučim.

Kakšno sidro pa imaš, da ti tako prime?
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Sidranje pri večji hitrosti?

OdgovorNapisal/-a alesjo » Če Sep 13, 2018 11:59

Sidro pa imam rocna vulcan, tako pa izgleda ko sem ga povlekel dobrega pol metra po dnu, drži ko satan 8) :D
Slika
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Sidranje pri večji hitrosti?

OdgovorNapisal/-a polanc » Če Sep 13, 2018 20:58

Jaz se nič ne razburjam,tudi nikomur ne zapovedujem s koliko vozli sidra...Morte pa tudi vedet da če ima 20 tonska barka le 2 vozla hitrosti in se sidro zapne v skalo je na siderni sistem delovala gotov veliko večja sila ,kot če gliser z 1 tono sidra z 4vozli.Zahaklali smo se spet neki brez veze.
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

Re: Sidranje pri večji hitrosti?

OdgovorNapisal/-a admin » Pe Sep 14, 2018 18:28

Ja tole sidranje pri večjih hitrostih je res ena tema, ki nima smisla. Kaj se bo zgodilo je upam, da vsakemu jasno, Polanc je lepo napisal, čeprav je lahko še kaj hujšega. Pri nekaj vozlih hitrosti in barka, ki ima 10 ton, bo nekaj utrgalo! Precej možno tudi pol premca, kjer je pritrjen vinč!
Vsem, ki razmišljate v tej smeri bi najprej svetoval prebrati osnove kinetične energije. V stilu MT bi bilo to takole:
https://sl.wikipedia.org/wiki/Kineti%C4%8Dna_energija
:lol: :lol:

Torej, ko se barka premika že z zelo majhno hitrostjo, ne bo noben normalen spuščal sidra! Če pa je to v neurju, pa se sidro spušča na način, da odvijes sklopko in potem tam tudi zadrsi... Nikakor pa ne spuščaš na gumb, ker to bo potrgalo ali vrtavko, ali gambet, lahko tudi verigo, če je že slaba, zagozdo na vinču, polža v reduktorju ali pa kar pol barke! :evil:
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Sidranje pri večji hitrosti?

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » So Sep 15, 2018 07:38

polanc napisal/-a:Jaz se nič ne razburjam,tudi nikomur ne zapovedujem s koliko vozli sidra...Morte pa tudi vedet da če ima 20 tonska barka le 2 vozla hitrosti in se sidro zapne v skalo je na siderni sistem delovala gotov veliko večja sila ,kot če gliser z 1 tono sidra z 4vozli.Zahaklali smo se spet neki brez veze.

polanc,
precej drži, kar si napisal o težji barki, brez veze pa ta tema ni.

Precej - ne pa v celoti - ker vplivajo tudi reči, ki jih nisi omenil, čeprav verjetno veš zanje.

admin je nekoč (2009) ugotovil, da mora v bazi znanja portala pojasniti vlogo in lastnosti propelerjev, pa odnos med navorom in močjo, pa to kaj je kardan, pa kaj pomenijo katere enote... V temah na forumu je tedaj videl, da dovolj ljudi ne loči reči, za katere je dotlej domneval, da bodo vsakomur jasne in samo po sebi umevne, kot so bile njemu. Ko so se nerazumevanja, napačna raba in s tem nesporazumi ter vprašanja in odgovori ponavljali v mnogih temah, je v pojasnilo napisal tiste prispevke.

Med novinci na forumu (in v navtiki) je vedno znova dovolj takih, ki jim podobne reči niso tako samo po sebi umevne kot tebi in adminu, in tema, kjer se to lahko razčisti oziroma pojasni, ni nič bolj brez veze, kot tisti adminovi prispevki.

Jaz te reči vem (in ne sprašujem), ampak tudi vem da ni samo po sebi umevno, da jih vedo vsi.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Sidranje pri večji hitrosti?

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » So Sep 15, 2018 08:36

admin napisal/-a:Ja tole sidranje pri večjih hitrostih je res ena tema, ki nima smisla.

Admin, ta tema je nastala zato, ker so bila v temi Sidro Neptun, novost postavljeno nekaj vprašanj okrog tega, in če bi tam argumentirano stekla beseda o tem, kdaj in zakaj je to slabo in kdaj bi se vseeno lahko zgodilo, pa kaj se (lahko) zgodi, če to narediš, bi seveda 'posrali' izvirno temo (tega pa naj na tem forumu po možnosti ne bi delali, če sem te nekoč razumel prav; prosim napiši, če zdaj spreminjaš to priporočilo).

admin napisal/-a:...
Vsem, ki razmišljate v tej smeri bi najprej svetoval prebrati osnove kinetične energije. V stilu MT bi bilo to takole:
https://sl.wikipedia.org/wiki/Kineti%C4%8Dna_energija
:lol: :lol:

V stilu MT bi bilo, da je kinetična energija sorazmerna masi in kvadratu hitrosti.
    To pomeni, da ima polančeva 20 tonska jadrnica pri enaki hitrosti 20-krat več energije kot 1 tonski gliser, že pri petih vozlih hitrosti pa je ima 1 tonski gliser več kinetične energije kot 20 tonska jadrnica pri 1 vozlu hitrosti, kar zna koga - po tem, kar je napisal morda tudi polanca - presenetiti.

    Gliser, kinetična energija v primerjavi z kinetično energijo 20 tonskega plovila pri 1 vozlu hitrosti
      1 vozel 1/20
      2 vozla 4/20
      3 vozle 9/20
      4 vozle 16/20
      5 vozlov 25/20
      ...
      10 vozlov 100/20 oziroma 5x več
    Pri hitrosti nekje med 4 in pet vozlov bo kinetična energija gliserja presegla kinetično energijo 20 tonskega plovila.
Ampak to je še vedno drugotnega značaja
    Škode pri sidranju s preveliko hitrostjo ne naredi prevelika količina kinetične energije v splošnem (čeprav vpliva), škodo naredi prevelik pojemek (prekratek čas zaustavitve), da bi se kinetična energija lahko brez škode pretvorila v druge vrste (gibanje vode okrog plovila, toploto ipd.).

    Razlika je podobna, kot če te kdo - z razmeroma majhno maso, a hitro, recimo na karate - udari ali pa z veliko maso rahlo in počasi ter s potiskom na veliki površini porine, ali pa razlika med tem da avto zavreš ali se z njim zaletiš. Prenesena količina energije je enaka, ampak krajši ko je čas zaustavljanja, večja je sila in teoretično - bolj ko gresta čas in pot zaviranja proti nič - gre sila proti neskončno.

    V praksi preden pride do neskončnosti vedno kaj popusti. V mulju ali pesku sidro delta zaorje in se tam porabi energija, tako da kratkega in silovitega sunka ni; prav zato rok-11 tudi pri za večino nepričakovano velikih hitrostih na takem terenu doslej ni imel težav.

    Pri 20 tonski jadrnici s sidrom, ki - ko prime - skoraj nič ne popusti, ter z verigo - ki tudi skoraj nič ne popusti, ko se enkrat dvigne - je pri enem vozlu kinetična energija podobno velika, ker pa ni amortizacije, sta razdalja in čas zaustavitve bistveno krajša in je že tisti en vozel zelo veliko.

    To pa po mojem pomeni, da bi bilo pri zamenjavi tipa sidra s takega, ki se vkoplje počasi in pri preobremenitvi zaorje, s takim ki prime skoraj v hipu in ne popušča, treba premisliti oziroma preveriti dimenzioniranje ostalih delov sidrnega sistema ter se predvsem privaditi na način sidranja z manjšo hitrostjo kot doslej.

    Za take, ki ne popuščajo, potem velja:
admin napisal/-a:Torej, ko se barka premika že z zelo majhno hitrostjo, ne bo noben normalen spuščal sidra! Če pa je to v neurju, pa se sidro spušča na način, da odvijes sklopko in potem tam tudi zadrsi... Nikakor pa ne spuščaš na gumb, ker to bo potrgalo ali vrtavko, ali gambet, lahko tudi verigo, če je že slaba, zagozdo na vinču, polža v reduktorju ali pa kar pol barke! :evil:
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Paco
Admiral
Prispevkov: 1682
Pridružen: Ne Okt 01, 2017 15:05
Kraj: Lj-Pag

Re: Sidranje pri večji hitrosti?

OdgovorNapisal/-a Paco » So Sep 15, 2018 10:41

Malce manj tehnično za lažje razumevanje in poenostavljeno o čemu je govora.

Kogar zanima -->https://www.pbo.co.uk/gear/pbo-tested-12-mooring-snubbers-45131

ni sicer zadeva za sidranje o čimer je govora ampak lepo pove veliko že o sili ki se dogaja na mouringu kaj šele v relativno togem okolju hitrega zapenjanja sidra.

BTW: sidro na vitlo in motor ni nobena umetnost ali odtrgat ketno ali skurit sklopko vinča, z malce bolj nerodnim pristopom posebej ko so stvari močneje dimenzionirane pa tudi poškodbo česa drugega.

Ne obstaja zastojn čuvaj sidra, samo ne poznajo ga vsi...ampak to je že druga tema.

Paco
pojdi se z bikom bost!
Uporabniški avatar
kr en
Admiral
Prispevkov: 6703
Pridružen: So Nov 22, 2008 21:20
Kraj: From sea to sky
Kontakt:

Re: Sidranje pri večji hitrosti?

OdgovorNapisal/-a kr en » So Sep 15, 2018 15:30

Ajga !

Probajte se kakšnih 10 let normalno sidrat, pa zategnt sidro, da vidte, če drži. In potem uživati na barki. V tem času bo kdaj tudi mal pihnilo, pa boste videli, kako je treba odreagirat.

Pol spijte kak dober whiskey.

Po 10-ih letih, če boste še vedno imeli takšne ideje, probajte s tabletami. Če pa še to ne pomaga, pa opustite navtiko in predvsem socialna omrežja, da ne bi nabijali s takšnimi idejami še naprej normalnim morjeplovcem.
"..Jer ovi ljudi normalni, tako su mi dosadni..." Jasmin Stavros
Uporabniški avatar
Leut
Admiral
Prispevkov: 1166
Pridružen: To Sep 11, 2012 16:51

Re: Sidranje pri večji hitrosti?

OdgovorNapisal/-a Leut » So Sep 15, 2018 15:49

:lol: :lol: :lol:
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Sidranje pri večji hitrosti?

OdgovorNapisal/-a alesjo » So Sep 15, 2018 16:20

kr en napisal/-a:Ajga !

Probajte se kakšnih 10 let normalno sidrat, pa zategnt sidro, da vidte, če drži. In potem uživati na barki. V tem času bo kdaj tudi mal pihnilo, pa boste videli, kako je treba odreagirat.

Pol spijte kak dober whiskey.


Točno tako je to in tako delamo že veliko let, pa bomo še naprej probali delat tako :lol: :lol: 8)

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 14 gostov