Študij navtike (ponovno)

Vse kar mislite, da ne spada v nobeno od zgornjih tem, je pa povezano z navtiko, dodajte sem

Moderatorji: moderator2, moderator

David47
Naddesetnik
Prispevkov: 8
Pridružen: Sr Jan 08, 2014 00:04

Študij navtike (ponovno)

OdgovorNapisal/-a David47 » Po Jan 28, 2019 13:38

Pozdravljeni,
Po parih letih se ponovno oglašam na forumu s podobnim vprašanjem - takrat se je vprašanje vleklo o študiju navtike na prvi stopnji, sedaj pa me zanima za drugo stopnjo.
Takrat sem se odločil za študij kemije, vseskozi med samim študijem pa sem se spraševal če sem ga kiksnil in bi se moral posvetiti navtiki. Sedaj izbiram med študijskimi programi magisterija (na FPP so na voljo Pomorski sistemi, Pomorsko inženirstvo, Morske vede), vpis je možen na vse, ob pogoju da opravim dva diferencialna izpita (Transportni sistemi v pomorstvu, Obalna navigacija).

Zanima me, če je pomorska kariera možna (kadet-oficir-kapitan), kljub prekvalifikaciji iz popolnoma druge stroke? Ali pa obstajajo kakšne omejitve, kakor npr za pravnike, ki morajo opraviti pravo na obeh stopnjah, če želijo polagati odvetniški izpit?

PS:
Kako je kaj s plačami dandanes, vem da je nekoč šlo nekako tako: kadet=600, 3. oficir=2000, 2.=2500, 1.=3500, kapitan=5000, vse naj bi bi bilo neto?
Uporabniški avatar
Leut
Admiral
Prispevkov: 1166
Pridružen: To Sep 11, 2012 16:51

Re: Študij navtike (ponovno)

OdgovorNapisal/-a Leut » Po Jan 28, 2019 14:04

Kadet, oficir ... kapitan (po tem vrstnem redu) lahko postaneš šele takrat, ko končaš pomorsko fakulteto. Kaj si prej študiral, te ne bo nihče vprašal. Noben ladjar pa te ne bo spustil na ladjo brez opravljenih testov znanja, ki jih ima vsaka kompanija dokaj podobne, večinoma so v angleškem jeziku. Torej, brez strokovnega znanja ne gre nikjer! razen pri nas, kjer je pomemben edino le papir (državne službe).
David47
Naddesetnik
Prispevkov: 8
Pridružen: Sr Jan 08, 2014 00:04

Re: Študij navtike (ponovno)

OdgovorNapisal/-a David47 » Po Jan 28, 2019 14:08

Torej je pravzaprav popolnoma vseeno katero od navedenih smeri izberem?
Pa da pofirbcam, ima kakšen vpliv magisterij pri napredovanju do kapitana, oz. čemu pravzaprav so sploh namenjeni magistrski programi, glede na to da za mesto kapitana niso izrecno potrebni?
Uporabniški avatar
Leut
Admiral
Prispevkov: 1166
Pridružen: To Sep 11, 2012 16:51

Re: Študij navtike (ponovno)

OdgovorNapisal/-a Leut » Po Jan 28, 2019 20:06

Današnji magisterij, ki ga omenjaš je Bolonjski, ne magisterij znanosti! Torej, po končani 2. bolonjski stopnji si isto, kot po starem z diplomo VII. stopnje. Če hočeš prilesti do kapitana, moraš končati navtično smer. Vsekakor Pomorsko inženirstvo in Morske vede nista pravi smeri, če hočeš biti kapitan, to sta tehnične smeri.
Morske vede
Zapis bodoče študentke: "Za magistrski študij Pomorstva – smer Morske vede, sem se odločila, ker želim pridobiti nova znanja ter nek širši pogled na okoljska vprašanja povezana z morskim okoljem v pomorstvu. Smer Morske vede toplo priporočam vsem, katerim je blizu skrb do varovanja okolja. Študij poteka v zimskem semestru skupaj z ostalimi smermi Pomorstva v popoldanskih urah (po 16-ti uri), v drugem semestru pa je delo bolj osredotočeno na indivudualni študij ob pomoči konzultacij. Večinoma je potrebno pri vseh predmetih pred izpitom opraviti raziskovalno delo v obliki seminarja, katerega študent načeloma izbere sam in na takšen način lahko že predhodno raziskuje morebitne teme magistrskega dela...."
Pomorsko inženirstvo
Zapis bodočega inženirja: "Za nadaljevanje študija sem se odločil zaradi dodatnih znanj s področja pomorstva. Predmetnik je zajema predmete, ki obravnavajo meteorologijo, kemijo, biologijo, transport, matematične simulacije, pravni pouk, požarno varnost, varnost v prometu itd. Program je raznolik, študent pridobi več različnih informacij z različnih področij, ki so povezana z morjem in pomorstvom. Študij poteka v dveh semestrih, predavanja imamo skoraj vsaj dan v popoldanskih urah. V zimskem semestru smo vsi podiplomski študenti združeni, v poletnem semestru pa smo razdeljeni v manjše skupine, delo je bolj samostojno. Učim se pretežno iz literature, ki jo priporočajo profesorji..."
Pomorski sistemi - ta bo pravi! Nekoč je bila to Navtika.
Študentje se usmerijo v študij sodobnih pomorskih tehnologij, povezanih z mednarodnim sistemom pomorske varnosti, pomorske komunikacije,pomorske pravne ureditve in teorije modeliranja in simulacije ter oceanografije oz. meteorologije.
Študijski program na magistrski študijski ravni zagotavlja vsebinsko nadgradnjo kompetenc, ki jih razvije študent na prvi stopnji študija znotraj študijskega področja Navtika, hkrati pa je oprt na krepitev profesionalne samozavesti in odličnosti diplomanta. Uravnotežena struktura študijskih vsebin v usmeritvi zagotavlja pridobivanje znanja in sposobnosti, ki jih diplomant potrebuje za samostojno,ustvarjalno in profesionalno reševanje zahtevnih tehnološko razvojnih problemov v pomorski navigaciji.

S tem Bolonjskim študijem se je na fakultetah marsikaj spremenilo, tako v poimenovanju programov, kot v sami strukturi programov. Marsikaj so le razvlekli iz štirih na pet let, marsikaj so si preprosto izmislili ali zameglili, da so napolnili curiculum, saj bi jim sicer prehitro zmanjkalo "materiala" za predavanja.
David47
Naddesetnik
Prispevkov: 8
Pridružen: Sr Jan 08, 2014 00:04

Re: Študij navtike (ponovno)

OdgovorNapisal/-a David47 » To Jan 29, 2019 14:48

Najprej hvala za izčrpen odgovor!

Ostaja mi pa še par nerazjasnjenih stvari glede plovbe in same zaposlitve v splošni plovbi - kako je s plačo v času, ko si na kopnem, podane številke vključujejo tudi plačani dopust ali?..

Pa če primerjam s plačami iz drugih držav, ki so dostopne preko spleta, zvenijo zgoraj omenjeni podatki kar visoki, če gre seveda za neto - pri 5500€ neto plače kapitana bi to teoretično pomenilo 13.000€ bruto, kar dejansko znaša $180.000 letne plače v US (povprečna bruto plača kapitana v US pa je $155.000). Torej bi dejansko pomenilo da so slovenski morjeplovci bolje plačani od ameriških?..

In nenazadnje, ima vsak član posadke svojo kajuto s straniščem, tušem ipd, ali pa so ti prostori skupni?

Hvala še enkrat!
UrbanBatic
Kontraadmiral
Prispevkov: 259
Pridružen: Ne Maj 15, 2016 10:24
Kraj: Waj

Re: Študij navtike (ponovno)

OdgovorNapisal/-a UrbanBatic » To Jan 29, 2019 15:17

Leut napisal/-a:Kadet, oficir ... kapitan (po tem vrstnem redu) lahko postaneš šele takrat, ko končaš pomorsko fakulteto.

Tole ni čisto res oz. je napačno. S srednjo pomorsko lahko pridrsaš do 1. častnika in kasneje poveljnika do 3000GT, s faksom pa Unlimited.

David47 napisal/-a:Ostaja mi pa še par nerazjasnjenih stvari glede plovbe in same zaposlitve v splošni plovbi - kako je s plačo v času, ko si na kopnem, podane številke vključujejo tudi plačani dopust ali?..

1x1=pozabi SP
Še štipendisti čakajo na kadeturo/asistenturo. Četudi vsako leto dajo razpis za asistente stroja in kadete palube je to le zaradi lepšega. Več študentov je letos šlo na SP na sestanek in so jih kljub 'povpraševanju' le lepo odklonili, ker *ne rabijo.

*razen če poznaš koga v firmi :wink:

Ladjarji v veliki večini ne plačujejo posadke, ko je ta off. Osebno sem slišal le za Steno, da jim je plačevala, ampak seveda razporejeno. Na koncu si s primerljivimi firmami tam-tam na letni ravni.

David47 napisal/-a:Pa če primerjam s plačami iz drugih držav, ki so dostopne preko spleta, zvenijo zgoraj omenjeni podatki kar visoki, če gre seveda za neto - pri 5500€ neto plače kapitana bi to teoretično pomenilo 13.000€ bruto, kar dejansko znaša $180.000 letne plače v US (povprečna bruto plača kapitana v US pa je $155.000). Torej bi dejansko pomenilo da so slovenski morjeplovci bolje plačani od ameriških?..

Sprašuješ za plače, se pa ne zavedaš, da ima vsaka branža svoje standarde. Pa že v branži so velike razlike glede na velikost barke in odgovornosti. Bulk po vsej logiki nima istih plač kot LNG, oficir na 150m nima iste plače kot na 350m,... potem pa je seveda največ odvisno od firme koliko da. Izračun bodoče plače na teh 'internetnih straneh' je milorečeno smešna. :) Vse je odvisno od primera do primera.

David47 napisal/-a:In nenazadnje, ima vsak član posadke svojo kajuto s straniščem, tušem ipd, ali pa so ti prostori skupni?

In tudi odgovor na zadnje vprašanje je lahko zelo različen. Na jahti boš delil pograd in WC z nekom na nekaj kvadratih kak meter pod vodno linijo, na tovorni boš navadno v nadgradnji v 2-posteljni sobi z WC,... Seveda se z rankom tudi te razmere boljšajo.
Uporabniški avatar
Leut
Admiral
Prispevkov: 1166
Pridružen: To Sep 11, 2012 16:51

Re: Študij navtike (ponovno)

OdgovorNapisal/-a Leut » To Jan 29, 2019 22:42

"Tole ni čisto res oz. je napačno. S srednjo pomorsko lahko pridrsaš do 1. častnika in kasneje poveljnika do 3000GT, s faksom pa Unlimited."

Se strinjam s tvojo trditvijo in drži, toda njega je zanimalo, kako bi postal kapitan na "ta pravi" barki in ne na barčici do 3000GT. Saj si prebral, kakšne plače ga zanimajo in kakšni pogoji in udobje?! Zato sem mu napisal tak odgovor - natančno za to, kar želi!
David47
Naddesetnik
Prispevkov: 8
Pridružen: Sr Jan 08, 2014 00:04

Re: Študij navtike (ponovno)

OdgovorNapisal/-a David47 » To Jan 29, 2019 23:22

Leut napisal/-a:"Tole ni čisto res oz. je napačno. S srednjo pomorsko lahko pridrsaš do 1. častnika in kasneje poveljnika do 3000GT, s faksom pa Unlimited."

Se strinjam s tvojo trditvijo in drži, toda njega je zanimalo, kako bi postal kapitan na "ta pravi" barki in ne na barčici do 3000GT. Saj si prebral, kakšne plače ga zanimajo in kakšni pogoji in udobje?! Zato sem mu napisal tak odgovor - natančno za to, kar želi!


Hvala za pomoč, ne vidim pa potrebe po zajedljivosti - seveda me zanima kakšno okolje (lahko bereš "udobje", če ti je ljubše) nudi takšna kariera, še bolj pa tudi plača - če imam lahko kot kemik zagotovljenih neto 2000€ z 3-5 let delovne dobe, bi v navtiki želel več, glede na to da so pogoji dela veliko zahtevnejši. Se mar motim?
UrbanBatic
Kontraadmiral
Prispevkov: 259
Pridružen: Ne Maj 15, 2016 10:24
Kraj: Waj

Re: Študij navtike (ponovno)

OdgovorNapisal/-a UrbanBatic » Sr Jan 30, 2019 00:47

David47 napisal/-a:Hvala za pomoč, ne vidim pa potrebe po zajedljivosti - seveda me zanima kakšno okolje (lahko bereš "udobje", če ti je ljubše) nudi takšna kariera, še bolj pa tudi plača - če imam lahko kot kemik zagotovljenih neto 2000€ v 3 do 5ih letih dela, bi v navtiki želel več, glede na to da so pogoji dela veliko zahtevnejši.


Se opravičujem, če je bilo zgoraj napisano tudi malce hudomušno, vendar je pomorstvo danes široka panoga in prav tako je širok tudi razpon glavnega gonila-mezde. Preden gledaš plače za plovbo je dobro vedeti kateri sektor bark in dela ti je sploh všeč (kontejner, razsuti in sipki, Ro-Ro, off-shore, jahte, crude oil/product/chemical/LNG/LPG tankeri, generalci, livestock, URSP/policija,...), saj se plače že med temi zelo razlikujejo. Bolj kot je stvar komplicirana (večja odgovornost), več dodatnih usposabljanj, refreshmentov, tečajev, brevetov potrebuješ. Navadno imajo tisti z več odgovornosti tudi krajše pogodbe.

Nazaj na naslov teme...

Za krcanje na barko kot navaden mornar (Ordinary seaman-OS)/kadet potrebuješ:

Prva pomoč (mlajša od 5 let), Zdravniško potrdilo za pomorce, Basic Traning (najdeš ga tudi pod 'STCW 2010'), Security Awarness, pomorska knjižica.

Na študiju prve stopnje imaš nekaj predmetov, ki se ti potem priznajo kot tečaji (ne izpiti!) za potrdila o usposobljenosti. Teh na drugi stopnji ni in bi jih moral nadomestiti s precej dragimi tečaji, ki jih izvaja prijazna ga. Bojana na Srednji pomorski (GEPŠ).

Torej na 1. stopnji se ti prizna: iz predmeta/ov = kateri tečaj :

Varnost na ladji+Mornarske veščine = Osnovna usposobljenost za delo na ladji (Basic traning) tečaj + Ozaveščenost o zaščiti (Security Awarness) tečaj
Medicina za pomorce = Nujna medicinska pomoč tečaj
Uporaba naprav za samodejno radarsko vrisovanje (ARPA) - izbirni predmet = ARPA tečaj
Komunikacijske naprave (GMDSS) - izbirni predmet = GMDSS tečaj

Na vprašanje, če ti samo 2. stopnja Pomorstvo (brez dodiplomskega študija Navtika na FPP) da pravno podlago, da lahko prideš nekoč do Unlimited izpita je pa pomoje zrelo za referat na FPP. Osebno mislim, da ne dobiš možnosti za Unlimited, vendar bi toplo svetoval, da povprašaš na FPP, saj na spletni strani-v stilu fakultete-ni ravno dosti posodobljenega.

Druga stopnja pa je bolj namenjena za tiste, ki imajo načrte delati na kopnem (URSP, FPP ali GEPŠ, NIB, mogoče kak segment LK,...) po končanem študiju ali pa po končani karieri na morju. Za večino teh služb pa je obvezna plovba vsaj 1 leto (opravljena kadetura)/ priporočeni častniški.
David47
Naddesetnik
Prispevkov: 8
Pridružen: Sr Jan 08, 2014 00:04

Re: Študij navtike (ponovno)

OdgovorNapisal/-a David47 » Če Jan 31, 2019 16:51

Hvala za vse odgovore; danes sem se oglasil na referatu, na kar so me napotili do enega od profesorjev, ki pa mi je v 1-minutnem pogovoru zatrdil da brez opravljene 1. stopnje v navtiki ni mogoče opravljati častniških izpitov ipd. Obstaja mogoče kakšnen kontakt v izpitnem centru, ki bi mi lahko to potrdil? Na .gov strani je bore malo podatkov...
UrbanBatic
Kontraadmiral
Prispevkov: 259
Pridružen: Ne Maj 15, 2016 10:24
Kraj: Waj

Re: Študij navtike (ponovno)

OdgovorNapisal/-a UrbanBatic » Če Jan 31, 2019 17:39

David47 napisal/-a:Hvala za vse odgovore; danes sem se oglasil na referatu, na kar so me napotili do enega od profesorjev, ki pa mi je v 1-minutnem pogovoru zatrdil da brez opravljene 1. stopnje v navtiki ni mogoče opravljati častniških izpitov ipd. Obstaja mogoče kakšnen kontakt v izpitnem centru, ki bi mi lahko to potrdil? Na .gov strani je bore malo podatkov...

S katerim profesorjem pa si imel opravka? :)

Da ti lahko delaš častniške, rabiš najprej opraviti program, ki je akreditiran s strani IMO po STCW konvenciji. Najbrž dobiš kaj na to temo tudi v Pomorskem zakoniku. Če želiš, ti lahko pošljem cel STCW in od tam naprej brskaš zakaj častniških in kapitanskih ni mogoče opravljati brez srednje pormoske šole ali pomorskega faxa. :)

Imaš pa opcijo opravljati izredni študij in boš imel ravno toliko kot redni študenti. Le tiste generalne izpite boš imel že priznane, kar bo precej pohitrilo zadevo. :)
David47
Naddesetnik
Prispevkov: 8
Pridružen: Sr Jan 08, 2014 00:04

Re: Študij navtike (ponovno)

OdgovorNapisal/-a David47 » Če Jan 31, 2019 22:43

UrbanBatic napisal/-a:
David47 napisal/-a:Hvala za vse odgovore; danes sem se oglasil na referatu, na kar so me napotili do enega od profesorjev, ki pa mi je v 1-minutnem pogovoru zatrdil da brez opravljene 1. stopnje v navtiki ni mogoče opravljati častniških izpitov ipd. Obstaja mogoče kakšnen kontakt v izpitnem centru, ki bi mi lahko to potrdil? Na .gov strani je bore malo podatkov...

S katerim profesorjem pa si imel opravka? :)

Da ti lahko delaš častniške, rabiš najprej opraviti program, ki je akreditiran s strani IMO po STCW konvenciji. Najbrž dobiš kaj na to temo tudi v Pomorskem zakoniku. Če želiš, ti lahko pošljem cel STCW in od tam naprej brskaš zakaj častniških in kapitanskih ni mogoče opravljati brez srednje pormoske šole ali pomorskega faxa. :)

Imaš pa opcijo opravljati izredni študij in boš imel ravno toliko kot redni študenti. Le tiste generalne izpite boš imel že priznane, kar bo precej pohitrilo zadevo. :)


Iz referata so me poslali do prof. Subana, s katerim sem nato tudi govoril - čakal sem pa kakih 30min pred kabinetom, kjer sem se medtem poglobil v debato s parimi študenti, ki pa so priporočili da vprašam raje prof. Valterja; tega pa žal takrat ni bilo v pisarni.

Omenili so mi tudi neko rusko spletno stran, kjer naj bi se dalo dobiti kar nekaj gradiva. Mislim da so imeli tole zadevo v mislih https://seatracker.ru/viewforum.php?f=34
UrbanBatic
Kontraadmiral
Prispevkov: 259
Pridružen: Ne Maj 15, 2016 10:24
Kraj: Waj

Re: Študij navtike (ponovno)

OdgovorNapisal/-a UrbanBatic » Pe Feb 01, 2019 00:48

David47 napisal/-a:Iz referata so me poslali do prof. Subana, s katerim sem nato tudi govoril - čakal sem pa kakih 30min pred kabinetom, kjer sem se medtem poglobil v debato s parimi študenti, ki pa so priporočili da vprašam raje prof. Valterja; tega pa žal takrat ni bilo v pisarni.

Omenili so mi tudi neko rusko spletno stran, kjer naj bi se dalo dobiti kar nekaj gradiva. Mislim da so imeli tole zadevo v mislih https://seatracker.ru/viewforum.php?f=34


Si pa naletel na ta’pravega kerlca. :D Osebno bi ti raje priporočal prof. Petra Vidmarja, s katerim si prof. Valter Suban deli kabinet. No, informacijo si vendar dobil.

Tukaj si lahko ogledaš še v pravnem jeziku.
http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=URED6472#

Kdo je na strani

Po forumu brska: Bing [Bot] in 9 gostov