Katere gurtne za privezat barko na prkolo?

Vse kar mislite, da ne spada v nobeno od zgornjih tem, je pa povezano z navtiko, dodajte sem

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2754
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Katere gurtne za privezat barko na prkolo?

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » To Jun 11, 2019 08:45

Zacetnisko vprasanje, ampak pomembno.

Za kvalitetno privezat barko na prkolo moram nabavit ustrezne gurtne. Kaj rabim za spodnjo kompozicijo? Ni moja slika, le primer, mam pa enak coln in prkolo. Kok gurtn, kere dimenzije, kaj vse in kako moram prvezat vlljucno z jamborom?

Slika
Uporabniški avatar
Paco
Admiral
Prispevkov: 1680
Pridružen: Ne Okt 01, 2017 15:05
Kraj: Lj-Pag

Re: Katere gurtne za privezat barko na prkolo?

OdgovorNapisal/-a Paco » To Jun 11, 2019 08:59

tukaj

http://www.pteam.si/slo/kontakt.html

široke kolikor si lahko privoščiš

https://www.pteamtrgovina.si/2235_Povez ... sort=price


in dolge tako da ti bo lepo pasalo. Ne pozabi barke tudi gurtnat od sprednje rinke nazaj ker na rikverc še nobena ni ušla čez avto pa kar nekaj !

lp

Paco

p.s. To boš imel skoraj za cel life če boš lepo delal z njimi.
pojdi se z bikom bost!
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2754
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Katere gurtne za privezat barko na prkolo?

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » To Jun 11, 2019 09:47

Ok. Bo zadost ce dam dve okoli trupa in prkole, privezem sprednji del barke in prkole skupaj ter dodam se eno gurtno od vinca do zadka prkole?

Kok dolge gurtne bom rabu za tole?

Kako fiksiram jambor? Za kaj se ga veze?
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2754
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Katere gurtne za privezat barko na prkolo?

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Če Jun 13, 2019 13:12

Vzel tele v Bomagu. 10m 5cm sirine. 5 ton ! Cena 12 eur komad !!!!

Slika
KANCLER
Poročnik fregate
Prispevkov: 64
Pridružen: Sr Nov 29, 2017 20:47
Kraj: Spodnji Duplek

Re: Katere gurtne za privezat barko na prkolo?

OdgovorNapisal/-a KANCLER » To Jun 18, 2019 20:03

V kolikor kdo potrebuje gurtne..

Imam nove komplete z spanerji 9m dolge, siroke, 8tonske... 15eur/komad

Lp
Uporabniški avatar
kocka
Admiral
Prispevkov: 4826
Pridružen: Sr Okt 10, 2007 20:03
Kraj: Ljubljana

Re: Katere gurtne za privezat barko na prkolo?

OdgovorNapisal/-a kocka » Ne Jun 23, 2019 18:59

Sam ga privežem za privezne rinke: 1 spredaj vinč +dol, 2x na rinkah zadaj. Okoli čolna pa ne, ker če pritegneš da kaj drži, uničiš plastični profil robne gume. Lahko tudi na bitve ob straneh in za ta način ne potrebuješ zelo dolgih gurten.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2754
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Katere gurtne za privezat barko na prkolo?

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Ne Jun 23, 2019 23:22

Zanimiva resitev !!!
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: Katere gurtne za privezat barko na prkolo?

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » Po Jun 24, 2019 06:58

Tak je tudi prav privezano. Ko vidim tisto zrahljano gurtno čez cel čoln dobim kurjo kožo :evil: nič ne drži in po luknjah poplesuje vse po svoje. Pa še zgleda kot romunska kompozicija ki ke namenjena v italijo.
Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral
Prispevkov: 4811
Pridružen: To Jan 11, 2011 17:27

Re: Katere gurtne za privezat barko na prkolo?

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » Po Jul 22, 2019 22:46

Kaj se hitreje odtrga. Rinka ali nič, ce vezez coln okoli?
Rinke niso namenjene zategovanju navzol.
Coln se veze na prikoloxo da je cimbolj staticen, da ne more preskocit nosilcev.
Zavezovanje preko rink pa je dodaten priporocljiv poseg.
Zadaj ce sta dve rinki se oporabi dve gurtni vpeti vsaka zase. Vinč je potrebno razbremeniti, ker vinch ni misljen za staticno privezovanje.

Bočnice pa podlozis in se nic ne unici.

Nobena gurtna se ne zateguje prevec. Gurtna ne sme "peti". Po parih km voznje se gurtne preveri in dodatno zategne ce jw potrebno.
Ne sodi me, dokler me ne spoznaš, ne podcenjuj me, dokler mi ne postaviš izziva in ne govori o meni, dokler ne govoriš z mano!
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5971
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Katere gurtne za privezat barko na prkolo?

OdgovorNapisal/-a AEgir » Po Jul 22, 2019 23:15

Rinke so namenjene vezanju čolna na prkolo in kamorkoli. Ni pa nihče na risalni deski planiral, da bo nekdo okol trupa zagurtnal z 10t gurtno in zategnil na smrt.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: Katere gurtne za privezat barko na prkolo?

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » To Jul 23, 2019 18:28

Micka. Ce bos ti tisto rinko m8 ali m10 odlomil zaradi vezanja na prikolico potem je nekaj hudo narobe. Al je coln prhek, al rinka dotrajana al pa si imel karambol. Govorim o plovilih do cca 1500kg. Konc koncev je plovilo tezje od prikolice in pri poskakovanju(morebitnem) rinka drzi tezo prikolice in ne tezo colna. Pomisli ko imas coln na boji v hudem neurju kaj prestaja rinka. Sem tud preprican da za prednjo rinko lahko coln obesis da bi visel v zraku pa se ne sme odlomit.
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4395
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

Re: Katere gurtne za privezat barko na prkolo?

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Sr Jul 24, 2019 07:38

Da ne bo slučajno nekdo menjal teh rink z bitvami. Za rinke se lahko veže in RINA, ter Germanischer Loyd zahtevata, da so dovolj močno pritrjene za dvig polno obremenjenega plovila preko teh rink. Vseeno tega ne počet!
Bitve so pri velikokaterem američanu pritrjene bolj na oko kot zares. Marsikateri serijsko izdelan gliser tudi recimo znani BAJA ima bitve pritrjene z večjimi knipingi in ne z skoznjimi vijaki, pa tudi plastika na tistih mestih ni dovolj ojačana. Tudi te bi morale biti dovolj močne, da dvigneš plovilo z vezom na njih, ampak ker se američani tega ne držijo in, ker večina motornih bark prihaja od tam, so očitno sklenili nek kompromis, da se jih lahko registrira v EUju.
Med privezom z gurtno naj bo bitva vodilo skozi katero potegneš transportni trak-gurtno, da se ne vozi levo desno.
Če uporabiš popolnoma nove gurtne je dobro pod gurtno nekaj položit, da ne sede direkt na gel coat, ker bo ob morebitnem dežju spustila barvo, ki se bo zajedla v gel coat in če te takoj po tem dobi sonce, tega fleka nikoli ne spraviš ven.
Pri spustu v morje ti dvigalo objame plovilo z gurtnami in enako napravi tudi med privezom na prikolico, to je najvarnejši način vezanja.
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: Katere gurtne za privezat barko na prkolo?

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » Sr Jul 24, 2019 08:05

Sr290. Zdaj me na tem mestu zanima ce se gumo tud cez tube zagurtna al kaj? Pa kolk to pol kaj drzi? Mene osebno ne bo nihce preprico da napelem in zategnem gurtno cez haubo od colna, kaj sele kje cez sredino kjer do boki najbolj obcutljivi in pravtako tapiserija.
Uporabniški avatar
bojan11
Admiral
Prispevkov: 665
Pridružen: Ne Feb 17, 2008 21:24
Kraj: Trebnje
Kontakt:

Re: Katere gurtne za privezat barko na prkolo?

OdgovorNapisal/-a bojan11 » Sr Jul 24, 2019 08:30

Jaz vedno vežem spredaj skozi rinko, eno gurtno naprej in eno nazaj, se pravi trapezno, zadaj pa barko stisnem dol. V primeru da ni rinke, potem napeljem spredaj skozi bitve na premcu po istem postopku, se pravi eno gurtno naprej in eno nazaj. Gurtne pa vedno uporabljam širine 5cm.

In ja, na sprednjo rinko lahko komot dvignete prednji del barke, ker je dovolj močna.

Slika
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4395
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

Re: Katere gurtne za privezat barko na prkolo?

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Sr Jul 24, 2019 09:19

@Marcel, ne vem kako se veže gumice.
Tole o bitvah in rinkah mi je pa dobro poznano, ker smo pridobivali CE za novogradnjo in je Starešinič od Germanischer Loyda zahteval v glavnem RINA zakonodajo.

Če imaš eno rinko spredaj in dve na krmi vežeš za te obroče, za bitve pa nikoli in nikakor, ker niso temu namenjene. Pri kakem manjšem gliserju niti ni pomembno in lahko vežeš tudi za bitvo, tak kakršnega je pripel bojan11 pa ti potrga ali zrahlja bitve, če se kaj premakne.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov