Kako se lotiti rekreativnega jadranja

Vse kar mislite, da ne spada v nobeno od zgornjih tem, je pa povezano z navtiko, dodajte sem

Moderatorji: moderator2, moderator

MKN
Viceadmiral
Prispevkov: 576
Pridružen: Sr Sep 03, 2014 12:51

Kako se lotiti rekreativnega jadranja

OdgovorNapisal/-a MKN » Sr Jun 26, 2019 11:48

Lep pozdrav,

Že dolgo berem prispevke v zvezi z jadranjem, sedaj tudi jaz sprašujem za mnenje in nasvet. Gre za to, da bi se rad od branja o jadranju počasi poizkusil tudi v praksi. Moja ideja je, da bi se osnov poskušal naučiti z recimo Elan 375 ali 430 na kakšnem od jezer. Še najbolj pri roki sta mi Zbilje in Mavčiče. V starejših zapisih na forumu sem prebral, da je Elan 430 nekako primerna barka za začetek, pa še moker nisi čisto takoj. Moje izkušnje so samo na motornem čolnu, jadranje pa iz knjig in youtube filmov. Torej jadralskih izkušenj nič.

Vprašal bi rad sledeče:
Ali je sploh legalno spustiti barko v jezero in jadrati na svojo roko?
Ali je primerno, da se tega lotim sam, ter z dobro voljo in pametjo poskušam napredovati?
Ali je na Zbiljah ali v Mavčičah primerna klančina za spust barke?
Ali se lahko kje barko pusti privezano, da je ne vozim vsakič s seboj?
Ali je za začetek boljša barka, ki ima samo glavno jadro ali je tudi prednje priporočljivo?

Hvala za info.

Lep pozdrav,

MKN
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2754
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Kako se lotiti rekreativnega jadranja

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Sr Jun 26, 2019 15:10

Za omenjena colne ne vem, jaz pa sem zacel iz nule tako kot ti, in sicer z Elanovo Zeto. Je sportna barka, s katero se ne smes bati da se bos zmocil ;) Jaz sem se vozil po morju, tam ni tezav, prostora je dovolj. Za jezera nimam pojma.

Imas pa se WalkerBay serijo colnov, ki so lahko tudi jadrnice. Pri nas imas zastopnika v LJ eden je pa tut rabljen na mornar.net Lustni colnicki, sem jih videl nekaj tudi na morju.

Priporocil bi, da za zacetek prosis nekoga da te vzame na barko, da se vsaj nekaj stvari preden startas naucis. Ali pa gres na osnovni tecaj jadranja (npr Spinaker ima med drugim dvo dnevnega). Predvsem pa zacni pri malo vetra, s sabo imej vesla ali motor. In zapomni si, kar bos najbrz spoznal ob prvi nevihti, morje ni sala, respect in previdnost zato ne bosta odvec. Narava je namrec precej bol mogocna od nas ljudi ;)

Pa veliko uzitkov !
entrenous71
Poročnik fregate
Prispevkov: 68
Pridružen: Če Mar 10, 2016 15:44

Re: Kako se lotiti rekreativnega jadranja

OdgovorNapisal/-a entrenous71 » Sr Jun 26, 2019 15:58

Kot vem, v Zbiljah deluje jadralni klub (člani so tudi tukaj na forumu), ki se lahko izkaže za najbolj naraven vstop v svet jadranja z vsemi vprašanji in dilemami...
Uporabniški avatar
kocka
Admiral
Prispevkov: 4826
Pridružen: Sr Okt 10, 2007 20:03
Kraj: Ljubljana

Re: Kako se lotiti rekreativnega jadranja

OdgovorNapisal/-a kocka » Sr Jun 26, 2019 21:21

Kontaktiraj peeko zs našega člana Marjan Tomki in mislim da ti bo rad pomagal in svetoval. Vem da jadra na Zbiljah, Bledu, Bohinju....

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov