Morjeplovci po svetu - korona

Vse kar mislite, da ne spada v nobeno od zgornjih tem, je pa povezano z navtiko, dodajte sem

Moderatorji: moderator, moderator2

Uporabniški avatar
Marchi
Admiral

Morjeplovci po svetu - korona

OdgovorNapisal/-a Marchi » Pe Mar 20, 2020 12:07

Tale dva sta v Španiji hotela pristati v marini in so ju zavrnili. Je kar kriza tole za morjeplovce, ki še niso pospravljeni po marinah.

Slika
Uporabniški avatar
donato
Kontraadmiral

Re: Morjeplovci po svetu - korona

OdgovorNapisal/-a donato » Pe Mar 20, 2020 15:32

Ne vem kaj bi rekel......

vsekakor mi je zelo všeč barka. A kdo ve katera je ?
kalužni mali
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Kraj: Ljubljana - Izola

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Pe Mar 20, 2020 15:37

donato napisal/-a:Ne vem kaj bi rekel......

Hans Christian 48T
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral

OdgovorNapisal/-a Marchi » Pe Mar 20, 2020 18:01

Barka je lepa ja, full.
Kar zadeva zavrnitev v marini, pa mi je čudno, ker sta že prijavljena v Španiji in kot razumem, že nekaj časa plujeta po Španski obali. Torej sta insajderja in ne prihajata od zunaj. Mogoče je kapitan malo premalo asertiven in se je dal odgnati marinerotu, ki je pač vprašal nadrejene, "ali lahko spusti v marino angleža", pa je dobil pričakovan odgovor, da NE. Če bi rekel, da je barka in posadka že teden dni v Španiji, potem ne bi smelo biti problema. Ali pa težave z motorjem ipd.
Malo za šalo malo zares. Ta kapitan na Jadranu ne bi preživel ene sezone. :lol:
Uporabniški avatar
heron
Viceadmiral
Kraj: Krk, Žabnica
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a heron » Ne Mar 22, 2020 02:28

Marchi napisal/-a:

Barka je lepa ja, full.
Kar zadeva zavrnitev v marini, pa mi je čudno, ker sta že prijavljena v Španiji in kot razumem, že nekaj časa plujeta po Španski obali. Torej sta insajderja in ne prihajata od zunaj. Mogoče je kapitan malo premalo asertiven in se je dal odgnati marinerotu, ki je pač vprašal nadrejene, "ali lahko spusti v marino angleža", pa je dobil pričakovan odgovor, da NE. Če bi rekel, da je barka in posadka že teden dni v Španiji, potem ne bi smelo biti problema. Ali pa težave z motorjem ipd.
Malo za šalo malo zares. Ta kapitan na Jadranu ne bi preživel ene sezone. :lol:

Ni čisto tako in enako je povsod po Španiji.
S Heronom sem na Kanarskih otokih (Španija). Če se odvežem iz marine v kateri sem že dva tedna se ne smem več vrniti, niti ne smem v nobeno drugo marino ali pristanišče na Kanarih ali v Španiji. Pred kakšnim tednom je bilo še malo bolj prepuščeno presoji marine. Recimo, če bi šel ven in bi imel hujšo okvaro bi me spustili nazaj. Sicer pa ne. Potem pa so dobili striktna navodila glede izvajanja zakona in če te spusti notri lahko ne le zgubi službo ampak ga lahko kaznujejo in kazensko preganjajo in zaprejo marino itd itd.
Pred par dnevi je priplula ena jadrnica iz celinske Španije, pa jih je 'port control' ustavil in jim ni dovolil niti blizu. Ni pomagalo nič. Najprej jim je rekel, da lahko sidrajo ampak izven teritorialnih voda! se pravi vsaj 12 milj od obale. Kot, da lahko na 2000 m globine sidrajo. V marini je pihalo med 20 in 30 vozli, Zunaj je bilo kvečjemu več. Valovi so bili visoki nekaj m. Koliko se točno ne spomnim, a zadnje dni so bili med 2,5 do 4m - odvisno od dneva.
Klical je marino (imel je rezervacijo) in hotel, da oni urejajo z oblastmi, a so ga tudi oni odslovili. Vso to dramo sem polušal na VHFu in gledal na AIS-u, torej informacija je iz prve roke. Da bo štala sem vedel, ko sem na marine trafiku opazil, da nam bliža ena barka in sem vklopil radijsko postajo.
Ko je kapiran (barka ima novozelandsko zastavo) videl, da ne bo nič je rekel, da jim zmanjkuje vode in hrane ter da imajo le malo goriva. S tem je izpostavil, da so v stiski in bi odslovitev pomenila gotovo smrt vseh na barki.
Rekli so mu naj čaka in po dolgo časa (verjetno so govorili z višimi oblastmi) so mu določili pozicjo, kjer lahko sidra, a nihče ne sme z barke. Določili so mu staro mestno pristanišče, kjer je večina sidrišča, ki je dobro zaščiten preplitev za jadrnice (okrog 1,5m), le majhen košček - za morda dve barki - ima dovolj globine. Je pa tam polno opuščenih blokov boj in druge nesnage kamor se lahko zatakne sidro. Odplul je tja (manj kot pol milje daleč je to). Čez kaki dve uri je klical, da se ne more zasidrati, ker mu sidro drsi, ter da ni dosti prostora, ker sta tam že dve opuščeni barki. Tam je kamnita plošča s tanko plastjo mivke. Za sidranje tam priporočajo, da se potopiš in vežeš vrv na kak blok, ki leži doli. To sidrišče sem pri sebi izključil iz možnih sidrišč zame kot neprimerno.
Njihov odgovor je bil, naj še poskušajo. Na AISu sem videl, da jim je na koncu uspelo.
Dva dni so jih pustili tam (na dokaj izpostavljeni legi), danes pa sem videl, da so jim dovolili v marino.
En pomol je bil prazen (mogoče so ga delno spraznili za njih), zagradili so ga z ograjo in policijskim trakom in oni so vezani čisto na koncu pomola daleč od vsega.
Seveda ne smejo na obalo.
So pa vsaj na varnem. Verjetno jih bodo čez kaka dva tedna spustili iz karantene.
Pri nas je omejitev gibanja bistveno bolj stroga, kot v Sloveniji.
Na kratko: nihče ne sme nikamor iz svojega bivališča, izjeme so naštete:
- lahko greš na delo in iz dela po najkrajši poti (samo eden je lahko v avtu, dva nikakor, tudi, če sta sicer v skupnem gospodinjstvu)
- lahko greš kupit hrano (po najbližji poti) zdravila ali hrano za živali ali natočit gorivo. Samo eden lahko gre. Ne smem recimo z ženo v trgovino.
- smeš v bolnico ali iz bolnice domov
- smeš na letališče, če potuješ proti domu (če grejo trije iz iste barke na isto letalo morajo s tremi taksiji!)
- Lahko sprehodiš psa, a le toliko, da opravi potrebo in to blizu doma
Po mestu patruljira policija in objavili so, da je prehodno obdobje, ko so le opozarjali končano. Sedaj kaznujejo. Če je res ne vem.
Vse je zaprto razen lekarn, živilskih trgovin in trgovin za IT opremo. Ne smeš niti na sprehod, niti slučajno ne smeš na plažo. Otroška igrišča in rekreacijske naprave so obdane s policijskim trakom.
V enem tednu bodo zaprli vse hotele, do takrat bodo zvozili domov še zadnjih 100.000 turistov.
Mi zaenkrat lahko ostanemo na barkah, saj itak nimamo kam odpluti.
Na srečo je do trgovine daleč in se lahko malo sprehodim.
Lep pozdrav, Tomaž.

Heron je spet na poti po svetu.
Vsak dan napišem dnevnik v Slovenščini, ki ga lahko berete na: www.sailmala.com/heron
Ali občasno blog v Angleščini na: www.heronsailing.blogspot.com/
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral

OdgovorNapisal/-a Marchi » Ne Mar 22, 2020 07:46

Heron, pri nas v SLO je podobno, razen, da zaenkrat še lahko gremo na sprehod v naravo, v mesto pa ne več. Če bo delovalo, potem z se z veseljem držimo teh ukrepov. Zaenkrat še sami lahko izbiramo v kateri postelji bomo spali, domači ali bolnišnični. :?
Očitno, nek razum še obstaja, če so barko potem spustili na varno. Kriza, kriza. Pa še trajalo bo. Nič dobrega za morjeplovce po svetu. Povsod jih bodo gledali, kot prinašalce virusa, čeprav so verjetno še najmanj kužni, v primerjavi s kopenskim svetom.
Heron, kako se vi držite, kakšno je stanje na Kanarskih.
Uporabniški avatar
mirante
Viceadmiral
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a mirante » Ne Mar 22, 2020 12:17

Heron,
Si se premislil glede jadranja na Karibe. Zdi se, da je stanje tam vendarle bolj sproščeno kot v Evropi, karantena pod palmami pa lepša kot na vulkanskem otoku.
https://www.tepes.info/domov/jadranje/
polanc
Admiral
Kraj: sevnica

OdgovorNapisal/-a polanc » Ne Mar 22, 2020 21:20

Kako so se pa za hrano dogovorili če ne smejo z barke..?
Uporabniški avatar
heron
Viceadmiral
Kraj: Krk, Žabnica
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a heron » Po Mar 23, 2020 01:08

Da odgovorim kar vsem trem: Midva z ženo sva v redu. V trgovinah se vse dobi in ni pomanjkanja, ravno na našem otoku so že cel teden le štirje primeri, kar navdaja z upanjem. Nama je pa virus prekrižal račune, saj sva hotela na Madeiro, Azore, Potrugalsko, . . .
V Karibe to sezono nisva šla iz drugih razlogov (dolga bolezen in smrt v družini). Bova šla verjetno drugo leto.
Karibi se tudi zapirajo. Skoraj nikamor ne smeš več in če si že na enem otoku si tam zapečaten, dokler še dovolijo, da si tam. Kaj bo, ko poteče trimesečna visa? Na prvo letalo in domov. Otoki so tudi izjemno odvisni od ladijskih in letalskih dobav hrane. Tam lahko zavlada resno pomanjkanje vsega. Se še spomnim, ko pred leti na Dominiki ni bilo sladkorja. Niti ene kile nisi mogel kupit na celem otoku. Če zmanjka kave OK, kaj pa če zmanjka moke? Tam nimajo ne pridelujejo ne pšenice ne riža, . . .
Urugvaj pa je enostavno izgnal jadralce. Rekli so jim samo, da Brazilija še ni zaprla morske meje in naj izginejo iz Urugvaja.
Glede hrane na barki v karanteni ne vem, saj nisem govoril z njimi, ker so v karanteni. :-)
Je pa pot iz Valencije (od koder so po radiu rekli, da so šli) do sem dolga več kot 1000 milj. Za tako pot vzameš nekaj rezervne hrane, saj ne veš, koliko bo pot trajala. Normalno 8 do 10 dni, če se pa vreme skvari pa lahko dvakrat toliko. Če se ti pa jadra strgajo pa še več.
Mogoče so kaj naročili - nekatere trgovine dostavljajo. Nimam pojma. Vodo imajo v marini. Sicer je hudo klorirana, a boljše, kot da crkneš.
Lep pozdrav, Tomaž.

Heron je spet na poti po svetu.
Vsak dan napišem dnevnik v Slovenščini, ki ga lahko berete na: www.sailmala.com/heron
Ali občasno blog v Angleščini na: www.heronsailing.blogspot.com/
polanc
Admiral
Kraj: sevnica

OdgovorNapisal/-a polanc » Po Mar 23, 2020 17:31

Ja srečno vam vsem..vidim pa, da sedaj imamo mi še pravo eksotiko proti vam...Upam na bolje pri nas in pri vas...Tudi moja jadra so že predolgo navita..
kr3mn1
Admiral
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Po Mar 23, 2020 20:50

važno da maš sidro na novo pocinkano, kot zgleda ga boš to sezono kar rabil...srečno pot Tomaž!
Uporabniški avatar
Tex
Admiral
Kraj: od Vardara do Triglava

OdgovorNapisal/-a Tex » Če Apr 23, 2020 10:16

polanc napisal/-a:Kako so se pa za hrano dogovorili če ne smejo z barke..?

Lejga polanca sam hrana zanima, zaston jim jo nosjo !
SlikaSlika
“There’s no point having a boat if you don’t use it!”
boris1
Viceadmiral

OdgovorNapisal/-a boris1 » Ne Maj 03, 2020 12:04

Pogovor z Tomažem Val 202

Bolje biti ujet na jadrnici kot v stanovanju.

https://val202.rtvslo.si/2020/04/nihce- ... -pristati/
LP
Boris
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral

OdgovorNapisal/-a Marchi » So Maj 09, 2020 13:43

Coronavirus lockdown sends solo sailor on Pacific odyssey
https://www.bbc.com/news/world-asia-52571918

Kdo je na strani

Po forumu brska: Rok-11 in 2 gosta