KOCKA ZA PRIVEZ

Vse kar mislite, da ne spada v nobeno od zgornjih tem, je pa povezano z navtiko, dodajte sem

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » To Avg 05, 2014 18:54

tedi napisal/-a:če je kolpo morto iz betona dimenzij 0,8m x 0,8 x 0.35 je teža na suhem
okoli 560 kg, koliko je teža v vodi in koliko litrov zraka daje kolpo mortu plovnost, da ledbi v vodi? so dovolj dva soda od 200 litrov?


Volumen kvadra dimenzij 0,8m x 0,8 x 0.35 je 0,224 kubičnega metra, oziroma 224 litre. 224 litre morske vode pa tehta nekaj nad četrt tone (čista je 1 kg na liter, slana malo več in teža tega okrog 250 daN (dekanewtonov).

Če drži tisto okoli 560 kg, potem je sila na podlago na dnu približno
560 daN minus 250 daN, torej okrog 310 daN.
Dva soda po 200 l zraka - torej okrog 400 daN vzgona - bi to morala držati nad dnom.

Ampak domnevam, da ti rad odvlekel kocko na določeno mesto in razmišljaš, kaj bi to neslo.

Tole je v prispevku malo višje v tej temi - tako naj bi komercialno razvažali bloke za sidranje za marikulturo (verjetno školjčišča in podobno).
Slika

Tam zgoraj je tudi povezava na opis postopka tam, kjer sem si sposodil risbo.

Sicer pa ja, korpo morto, dobesedno mrtvo telo; zadeva, ki drži plovilo ali kaj drugega na mestu več ali manj samo zaradi svoje 'mrtve' teže na dnu. Angleško temu rečejo 'deadweight anchor'.


PS:

Povezava oziroma lokacija z opisom trenutno ne dela, ampak ne kaže, da bi bila ukinjena. Računam, da bodo popravili.

Žal kaže, da je domena musseltalk.com ugasnila. Podobne vsebine, na katero bi popravil povezave, pa še nisem našel.
Nazadnje spremenil Marjan Tomki, dne Po Jun 01, 2015 19:58, skupaj popravljeno 1 krat.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
tedi
Kontraadmiral
Prispevkov: 245
Pridružen: Po Apr 05, 2010 14:10

OdgovorNapisal/-a tedi » To Avg 05, 2014 23:45

Hvala Marjan
sem iskal na netu pa nisem našel,
lp
Roky9
Višji vodnik
Prispevkov: 19
Pridružen: Po Maj 31, 2010 22:02

OdgovorNapisal/-a Roky9 » Če Maj 14, 2015 19:09

Mogoče kdo ve, če morem dodati kakšen dodatek v beton če betoniram kocko za v morje? Ali gre tudi brez dodatka?
urqlle
Poročnik korvete
Prispevkov: 53
Pridružen: To Jul 06, 2010 22:40

OdgovorNapisal/-a urqlle » Če Jul 23, 2015 22:13

pozdrav

prvič letos grem na dopust, kjer nimam zagotovljenega mesta v marini, mi je pa lastnik apartmaja zagotovil betonski blok.

mi lahko na kratko nekdo pove, kaj rabim, da opremin blok, če bo slučajno gol

imam gumenjak cca 500kg

hvala
urqlle
Poročnik korvete
Prispevkov: 53
Pridružen: To Jul 06, 2010 22:40

OdgovorNapisal/-a urqlle » To Jul 28, 2015 21:50

a ste vsi na dopusti in se nobenmu ne da, čist na kratko, prosim

hvala
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

OdgovorNapisal/-a polanc » To Jul 28, 2015 22:31

Imej s seboj
gambet in kos žice ,da bolcen zavaruješ
vrv cca 3 m daljšo od globine na kateri je blok,ki ima vdelano kovinsko oko,da se ne predrgne,ali pa cev za zalivanje 1m in z njo zaščitiš vrv.
malo bojo, ki drži vrv na površju
2 kosa vrvi cca e m za vezanje čolna.glavno in varovalno
znanje zavezati pašnjak in ga zavarovati z vezicami
LP Iztok uživajte na dopustu
urqlle
Poročnik korvete
Prispevkov: 53
Pridružen: To Jul 06, 2010 22:40

OdgovorNapisal/-a urqlle » To Jul 28, 2015 22:40

najlepša hvala, sem mislu, da rabim verigo najprej na bloku, se pravi, lahko vse zrihtam z vrvmi?


lp
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Sr Jul 29, 2015 10:21

Veriga je potrebna, če je dno tako, da bi se vrv lahko zataknila ob kaj ostrega (bodisi ostre skale, školjkice... bodisi kaj odvrženega ali potopljenega) in na tem prerezala ali hitro pregulila.

Pride prav tudi, če 'kocka' ni v zavetju, da blaži sunke zaradi valov. Ampak tvoj gumenjak mislim da je lahek in tako tudi sunki nanj tudi v zmerno valovitem ne bi smeli biti prehudi.

Če ni česa podobnega, gre brez verige - zlasti za krajši čas - OK; za zmanjšanje guljenja ob oko na bloku je pa že polanc imel v mislih in napisal.
Nazadnje spremenil Marjan Tomki, dne Sr Jul 29, 2015 10:50, skupaj popravljeno 1 krat.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
marez
Kontraadmiral
Prispevkov: 245
Pridružen: To Jul 20, 2010 21:03
Kraj: novo mesto-vir

OdgovorNapisal/-a marez » Sr Jul 29, 2015 10:32

Mogoče bi poenostavil privez na uho (kopo morto) z malo večjim karabinom z navojem.Jaz imam svojo kocko v morju.Na kocko je pripeto par metrov verige.Na začetku sezone pripnem z inox škopcem še 2,5m verige na kateri je boja.Na to imam čoln dvakrat privezan.1x iz premca na verigo tik pod bojo(na koncu 2x karabin)Druga vrv je Y .Dvakrat na bitve v premcu, nato pripnem z karabinom na verigo bolj pri dnu.
Nazadnje spremenil marez, dne Sr Jul 29, 2015 17:11, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Roberth1
Admiral
Prispevkov: 2042
Pridružen: Po Avg 15, 2011 20:32
Kraj: Kranj - Vraniči - Červar

OdgovorNapisal/-a Roberth1 » Sr Jul 29, 2015 11:26

Se je že kdo polotil zabijanja jeklenih žebljev v skalo in na to navezati verigo, na verigo pa vrv in bojo?
http://www.njuskalo.hr/strojevi-alati-o ... as-5375310

Še tuhtam, kako bi zaščitil pištolo pred vodo....

Seveda taka boja ne bi bila za vrsto let, bi pa bila zaneslijiva 1. sezono, naprej je pa bolj tako tako.

Pištole niso drage, le še eno "olagumo" za čez, pa je (in da smodnik že v prvem bum vsega ne raztrga).

Za do 7m bi to povsem zadoščalo!
https://vodovod-rh.si/
Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2735
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

OdgovorNapisal/-a evovii » Sr Jul 29, 2015 12:18

Pomoje je škoda pištole. Za 120 eur ti jo že kakšen domačin ulije :)
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)
Uporabniški avatar
sova
Admiral
Prispevkov: 879
Pridružen: Sr Okt 15, 2014 21:02
Kraj: Solkan

OdgovorNapisal/-a sova » Sr Jul 29, 2015 14:55

Jaz nebi niti tenderja privezal na s tisto pištolo zabit kavelj. Poznam to zadevo. Sem dosti delal z njo in vem kako držijo žeblji zabiti na tak način. Smo jo rabili za fiksiranje cevi z objemkami na beton.
lp.
salke
Prispevkov: 2
Pridružen: Pe Okt 09, 2015 09:52

OdgovorNapisal/-a salke » Pe Okt 09, 2015 10:39

Pozdravljeni.

Sem nov na forumu, moje znanje o navtiki pa je skoraj takšno kot od moje babice zato bi potreboval informacijo kako izdelati privez (mooring).

Čoln imamo eno sezono in smo ga do sedaj (gumenjak 3,80 m) vedno vozili s kolesi na plažo in ga po klančini spuščali v morje, ni ravno prijetno dnevno opravilo, če to želiš početi vsak dan. V kampu sem videl, da so na plaži narejeni (brezplačni) privezi za čolne in ker si je že kar nekaj ljudi "prisvojilo" svojo rinko sem se odločil, da bom drugo leto tako naredil tudi sam. Bo treba it aprila malo v vodo, da si rezerviraš plac... Vsi, ki so si prisvojili rinko pa so si naredili tudi mooring z bojo...
Prosim za informacijo, če je moja ideja o izdelavi priveza ok. Odločil sem se da bi gumenjaka dodatno (zraven rinke na obali -premec) vezal tudi na betonski blok (krma oz. zadnji bok), ki ga imam namen izdelati takole:
v hoboku od barve 15 litrov imam namen pripraviti beton (z malo kamenja in železa), v njega zabetonirati tudi verigo (del verige), ki bi jo nato (preostanek) pripel na bojo (brez vrvi) in vse skupaj vrgel v vodo. Sedaj pa me zanima, če je to dovolj (teža), da mi ne bo hoboka odneslo in če bo 3,8 metrski gumenjak vsaj malo fiksiran... Glavni privez čolna bi imel na rinko na obali (premec), to bi bilo bolj zaradi "fiksiranja" in "rezervacije" prostora. Bojo in rinko na obali bi med seboj privezal tudi z vrvjo, zaradi fiksiranja in rezervacije rinke, ko me ne bo na privezu... Mogoče imam res malo čudno razmišljanje o izdelavi, ampak o tem res nimam pojma in sem se tega lotil zeelllooo lajično, kar bo pa bo... Zanima me torej, če sem se izdelave lotil "pravilno", če bo teža primerna in če je pametno imeti samo bojo na površju in betonski blok v morju povezano z verigo in ne vrvjo ter kakšna dolžina verige je potrebna, če je višina morja ob plimi npr. 2 m.
Za vsako informacijo se vam zahvaljujem... Drugače pa bom pač probal pa bo kar bo... na napakah se učimo... :)
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

OdgovorNapisal/-a H2O » Pe Okt 09, 2015 10:50

Ob prvem neurju ti bo vrglo čoln na kopno, s 15 kilskim hobokom vred.
Roman 1
Admiral
Prispevkov: 2017
Pridružen: Ne Jun 01, 2008 20:15
Kraj: Novo mesto, Klimno

OdgovorNapisal/-a Roman 1 » Pe Okt 09, 2015 11:11

Če so rinke na obali, so verjetno tudi betonski bloki v morju (ki pa imajo verjetno svojega lastnika)....
Če že delaš svoj blok, naj bo ta oglat, ne pa okrogel, da se po dnu težje valja. Velikost hobuka (18litrov) bo občutno premajhna, poleg velikosti korpomorta, pa je pomembna tudi specifična masa.....če je le ta manjši zaradi lažjega postavjanja v morje, naj bo v betonu veliko železa ali svinca (da povečaš težo na obstoječi volumen)....poišči malo po forumu, je bilo o tem kar nekaj napisanega.
Pa pozanimaj se malo pri uporabnikih teh rink, kako je s tem, da ne bo kasneje slabe volje ....
mirno morje

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 12 gostov