vez na bojo

Vse kar mislite, da ne spada v nobeno od zgornjih tem, je pa povezano z navtiko, dodajte sem

Moderatorji: moderator2, moderator

joco
Desetnik
Prispevkov: 10
Pridružen: To Dec 01, 2009 18:22

vez na bojo

OdgovorNapisal/-a joco » So Maj 08, 2010 23:49

Lep pozdrav vsem morjeplovcem!
Prebral sem že veliko koristnih informacij na vašem forumu,zdej bi pa prosil,če mi lahko svetujete glede veza na bojo.Imam gumenjak zložljiv430 in motor 25 vse skup teže cc 170kg!Vlil bi beton v 20 l plastične vedre in jih povezal med sabo kot mi je že enkrat svetoval mislim da cibro,pa me zanima koliko kg bi bilo dovolj,da bi zjutraj bil čoln tam kjer sem ga navezal?čez dober teden grem v akcijo in ker nimam morskih izkušenj še nobenih bi izkušene prosil za pomoč :oops:
Uporabniški avatar
kr en
Admiral
Prispevkov: 6703
Pridružen: So Nov 22, 2008 21:20
Kraj: From sea to sky
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a kr en » Ne Maj 09, 2010 07:53

Večji uspeh bi dosegel, če bi zabetoniral kvadratne bloke. Okrogli na dnu lažje "shodijo", kadar plovilo močno vleče. Drugače, pa nekaj 100 kg kar mora bit za lažji spanec. Ko je mirno, te bo počakal samo na ketni. Težava je, ko ornk pihne. Takrat pa je dobrodošla rezervna teža. Pa tudi nekaj metrov zelo težke ketne takoj za blokom bo naredilo svoje, kar se varnosti tiče.
Pazi na vezne člene (karabine ipd) s katerimi boš povezoval vse skupaj !!!
"..Jer ovi ljudi normalni, tako su mi dosadni..." Jasmin Stavros
joco
Desetnik
Prispevkov: 10
Pridružen: To Dec 01, 2009 18:22

OdgovorNapisal/-a joco » Ne Maj 09, 2010 09:24

Aha se strinjam,da je bolš kvadratni blok je bolj stabilen kot ovaljen sam mi je uganka kak to spravte v morje če naprimer ni ceste do obale bolj konkretno na cresu zaglav dol pod naseljem!!!
bouton
Admiral
Prispevkov: 873
Pridružen: So Dec 22, 2007 13:41

OdgovorNapisal/-a bouton » Ne Maj 09, 2010 09:33

Mislim, da pri takem čolnu ni toliko skrbi, da bi ti ga odneslo, če boš dal dovolj verige in ustrezno težke bloke. Bolj zna biti problem, če veter hitro obrne smer in imaš potem valove pravokotne na veter. Takrat ti pa čoln lahko tudi obrne. Sam sem že prakrat videl kako se je to zgodilo ob nevihtnem zahodniku.
Roman 1
Admiral
Prispevkov: 2017
Pridružen: Ne Jun 01, 2008 20:15
Kraj: Novo mesto, Klimno

OdgovorNapisal/-a Roman 1 » Po Maj 10, 2010 20:00

Pri manjših korpomortih je mogoče trba pomisliti tudi na specifično težo (pri istem volumnu čimvečja teža). Mogoče bi b bilo smiselno v beton vliti materjale, ki so težji od betona (jeklo, svinec,...)
Jaz imam korpomorto na mulju in sem na vsakem vogalu kvadratnega bloka pustil ven štrleti pol metra betonskega železa fi 16, ki se je vsedel v mulj.Če pa je dno peščeno, pa bi bilo morda dobro blok "vkopati"v pesek.
mirno morje
Snorček
Višji štabni vodnik
Prispevkov: 21
Pridružen: Po Okt 12, 2009 07:27

OdgovorNapisal/-a Snorček » Ne Maj 16, 2010 19:56

Si bil že letos kej dol? Menda so postavili okoli 30 boj proti Martinščici, po Krku berem da so vse corpomorte ven pobral!?
Original-One
Viceadmiral
Prispevkov: 482
Pridružen: Po Maj 25, 2009 21:56

OdgovorNapisal/-a Original-One » Ne Maj 16, 2010 20:36

Snorček napisal/-a:Si bil že letos kej dol? Menda so postavili okoli 30 boj proti Martinščici, po Krku berem da so vse corpomorte ven pobral!?


Tako je, letos bodo boje in to precej drage v Martinšnici. Tako, da razne "samo gradnje" odpadejo. Pride se mi pa zdi, da 14 kun za meter in to na dan. Tudi, če hočeš za dalj časa, je cena ista :)

lp Nejc
joco
Desetnik
Prispevkov: 10
Pridružen: To Dec 01, 2009 18:22

OdgovorNapisal/-a joco » Po Maj 17, 2010 00:41

Jaz grem drug teden v zaglav in bom si postavil korpomort mislim,da ne bo komplikacij sem pa bil teden nazaj v martinščici in mi je en naš povedal,da so privezi svinsko dragi!
Jape
Viceadmiral
Prispevkov: 529
Pridružen: So Sep 13, 2008 10:41
Kraj: Stranska vas - Pag

OdgovorNapisal/-a Jape » Po Maj 17, 2010 09:00

Imel enak problem, katerega sem rešil sledeče:
Vlil sem beton v 3 posode od Jupola , skupne teže 170 kg . V vsak kos betona je nameščena inox rinka 8mm . Vse skupaj povezano skozi rinko z verigo 8mm do boje. Imam pa gumico 3.8m z napihljivo kobilico . Komplet čolniček z motorjem je težak cca 150kg . Notri sem zvozil vsakega posebaj , ter nato masko na glavo in pod vodo vse skupaj zvezat.
Do sedaj me je gumica vedno počakala. Če je pa neurje ,jo pa vedno potegnem na suho. :)
Uporabniški avatar
bluesky
Viceadmiral
Prispevkov: 539
Pridružen: To Sep 02, 2008 21:00
Kraj: Ljubljana Šentvid
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a bluesky » Po Maj 17, 2010 10:08

V Istri je v eni vasi med Novigradom in Umagom privez na bojo potrebno plačati 150HRK/dolžinski meter za obdobje enega meseca.
BlueSky
joco
Desetnik
Prispevkov: 10
Pridružen: To Dec 01, 2009 18:22

OdgovorNapisal/-a joco » To Maj 18, 2010 15:32

Živjo jape!
jaz mam isti namen jupol kangle vlijem pa povežem pa upam da bo se moj je sam 20 kg težji,če bo pa burja pa na suho z njim :lol:
Uporabniški avatar
bluesky
Viceadmiral
Prispevkov: 539
Pridružen: To Sep 02, 2008 21:00
Kraj: Ljubljana Šentvid
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a bluesky » To Maj 18, 2010 15:45

Vse o izdelavi lastnega mrtvega sidra:
http://www.revijakapital.com/navtika/cl ... lanka=1451
BlueSky
joco
Desetnik
Prispevkov: 10
Pridružen: To Dec 01, 2009 18:22

OdgovorNapisal/-a joco » To Maj 18, 2010 16:06

Super bluesky to pa je res super članek zelo koristen in uporaben
Jape
Viceadmiral
Prispevkov: 529
Pridružen: So Sep 13, 2008 10:41
Kraj: Stranska vas - Pag

OdgovorNapisal/-a Jape » To Maj 18, 2010 17:31

Točno po teh navodilih iz dotičnega članka sem napravil svoj vez. Je "trotl" zihr. Drugače pa ne rabiš jupol kant, ampak navdne kartonaste škatle , katere znotraj oblečeš s PVC folijo . Okoli pa škatle ojačaš s selotejpom. Samo ne pozabi notri namestit "rink" za pritrditev verige. Nekje za orientacijo ,koliko bo teža škatle ,zaradi lažjega transporta do morja ,upoštevaj specifično težo betona cca 2400kg/m3 . Sedaj pa srečno na delo.
Aha , še to ,za v beton uporabi INOX palice s katerih narediš rinke.
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: vez na bojo

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Po Okt 30, 2017 20:38

Pozdravljen. Jaz bi na tvojem mestu kupil sidro na bolhi od 20kg za kakih 100eur.
Slika


Na sidro bi pripel 15m verige debele 8mm in bojo, se zasidral v globini 3m in šel mirno spat. Če bi se na to bojo vezala jahta od 15metrov in težka 14ton bi to sidro še zmeraj držalo brez se premaknit.

Sidro lahko vsakič dvigneš in odneseš domov. Ali pa se prestaviš v drugi kamp. Sidro lahko tudi prodaš, ko gre poletna sezona mimo.

Če bi pa vseeno rad betonsko utež, pa lahko prebereš tukaj kako se jo vlije:
viewtopic.php?f=15&t=18340&start=45
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 12 gostov