Izpit za čoln

Vse kar mislite, da ne spada v nobeno od zgornjih tem, je pa povezano z navtiko, dodajte sem

Moderatorji: moderator2, moderator

ELAN666
Kontraadmiral
Prispevkov: 312
Pridružen: Če Apr 02, 2015 17:42

OdgovorNapisal/-a ELAN666 » To Jun 23, 2015 07:31

seveda da velja v eu , nekaj časa ni veljal za slo iz česar so se vsi kapetani na upravi za pomorstvo v zg norce delal........tud kar nekaj zelo smešnih vicev je na to temo.

namreč rekli so, da če želijo da bo njihov izpit veljal v slo morajo dodati predmet " manevriranje barke v lavorju slo morja " hihihihihihihi.

seveda so vse jemali kot šalo verjetno pa po celem svetu to ni bila najboljša reklama za slo ...........ampak erjavc že ve kaj dela ...siguhno...
Spin123
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 139
Pridružen: Ne Okt 13, 2013 20:16

OdgovorNapisal/-a Spin123 » Sr Jun 24, 2015 14:37

ELAN666 napisal/-a:meni so isti dan ko sem ga naredil dali potrdilo o opravljenem izpitu in sem potem tisto sezono kazal tisto na lučki kapetaniji.........in velja.

sam sem dobu opazko "e čovječe žurilo ti se a?"

izpit sem delal v zagrebu in vsakemu bi priporočal da ga naredi tam.......kdor ga je delal tam ve zakaj ;)


Jaz sem delal v ljubljani in so mi rekli da oni nimajo nič z tem in da dobim po pošti...
Na morje grem v soboto in zaenkrat slabo kaže :roll:
blaz777
Višji vodnik
Prispevkov: 19
Pridružen: Ne Mar 11, 2012 17:17

Star sem 16 let in mam željo do izpita za čoln

OdgovorNapisal/-a blaz777 » Pe Jul 03, 2015 19:01

Da ne odpiram nove teme bom kar tu napisal, in sicer; star sem 16 let in bi rad naredil izpit za čoln (gojim neizmerno ljubezen do motornih plovil 😀). Zdaj me pa zanima kje bi to lahko najhitreje opravil, oz po najboljši poti?
Mogoče kdo ve koliko je te "piflarije" oz koliko časa potrebuješ da opraviš izpit od začetka do konca? Nekaj malega že vem o plovilih, prakse nimam kaj preveč (vem pa da je zelo pomembna, ampak na žalost ni priložnosti, saj nihče iz moje družine ni zainteresiran za pomorstvo), cenovno bi pa tudi čim boljše čez prišel seveda.
Upam da mi lahko kdo malo razloži kako je s temi izpiti oz odgovori na moja vprašanja.
Lp.
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

OdgovorNapisal/-a motorni » Pe Jul 03, 2015 21:00

Info, kaj rabiš, dobiš TUKAJ
O tem, tečaj da ali ne, pa smo pisali v TEJ temi.
Sam sem ga delal s tečajem, pred 37 leti, na Reki. Hči se je naučila sama, z nekaj praktičnega predznanja iz skupne plovbe po Jadranu (navigacija, vozli itd) in naredila izpit v Ljubljani.
__________________
lp
motorni
blaz777
Višji vodnik
Prispevkov: 19
Pridružen: Ne Mar 11, 2012 17:17

OdgovorNapisal/-a blaz777 » So Jul 04, 2015 15:21

Waw, sem pogledal primere izpitnih vprašanj in..... tega je ogromnoo! Je treba znat vse na pamet?
golman
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 88
Pridružen: Če Maj 02, 2013 19:07

OdgovorNapisal/-a golman » Po Jul 06, 2015 11:26

to moraš znati zaradi plovbe same po sebi in ne zaradi oprave izpita...

tko da ti malo logika škripa.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » Po Jul 06, 2015 11:27

blaz777 napisal/-a:Waw, sem pogledal primere izpitnih vprašanj in..... tega je ogromnoo! Je treba znat vse na pamet?

Vse na pamet, in to celo morjeplovsko življenje. Ampak to je šele začetek :lol:
ELAN666
Kontraadmiral
Prispevkov: 312
Pridružen: Če Apr 02, 2015 17:42

OdgovorNapisal/-a ELAN666 » Po Jul 06, 2015 11:35

ne strašte ga no :oops: , blaž ti kr lepo opravi izpit (sicer tvoj izpit ne bo veljal za močnejše in večje zadeve ) .

odvisno kje boš delal izpit. Namreč slišim da v kopru kar malo bolj detajlno izprašujejo, ko recimo v zagrebu ali brežicah ob pogoju da poslušaš predavanje to opraviš brez nekih večjih težav.

le pogumno pa ne posluš te stare morjeplovce ......sej veš "ta stari" hehehehe

:oops:
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Sr Jul 08, 2015 20:46

Blaž, opravi izpit kakor znaš.

Imam vtis, da doslej še nisi plul, sicer bi večino tistega v knjigi že znal, in bi se dejansko bilo treba čez to 'naguliti' še nekaj podatkov oziroma podrobnosti.

Če še nisi plul, pa se zavedaj, da ko boš plul:
  • bo treba znati prepoznati oznake, sicer boš nabil na kako čer,
  • bo treba znati brati karte in z njih karakteristike svetilnikov, zlasti če ti zaradi motnje elektrike crkne gps, ti pa se zamudiš toliko, da se obali bližaš ponoči,
  • bo treba znati prepoznati, komu se moraš izogibati in kako, in to podnevi in ponoči, kar pomeni poznati tudi svetlobne oznake plovil,
  • bo treba vedeti, kako se pokliče na pomoč, bodisi če jo boš potreboval, bodisi da boš lahko pomagal komu, ki bi jo potreboval, bodisi zato, da ne boš počel česa, kar je klic na pomoč, ko ti zares nič ni
  • bo treba vedeti, katere dokumente potrebuješ, sicer te utegne drago stati, zlasti če boš vpleten v kako nezgodi (tudi, če ti nisi povzročitelj),
  • bo treba znati barko privezati ali zasidrati tako, da te počaka, kar pomeni med drugim primerne vozle
in tako naprej.

Če narediš izpit z guljenjem napamet brez razumevanja, lepo prosim, potem nekaj časa vsaj pluj s čim malim po kakem varnem zalivu in se uči vsaj osnov ostalega v praksi prej, preden prevzameš odgovornost za kaj večjega in odpraviš kam, kjer bi spravil v nevarnost sebe in druge.

In še to, če se boš v začetku držal mojega nasveta o plovbi v zalivu, v tistem gradivu nekje piše tudi, kako blizu obale smeš v kakšnih okoliščinah pluti z motorjem. Preberi in drži se tega, da komu tvoj propeler ne odbije kakega kosa telesa.

Še bolj važno kot to, da imaš izpit je, da se zavedaš, da je treba te reči znati, če hočeš varno pluti in v tem uživati. Lahko se učiš postopno - tako da ploveš s kom, ki zna in zna učiti (bodisi tečaj, bodisi neformalno s kom dobrim), lahko tudi že potem, ko narediš izpit.

Ampak na tisto 'ali moram res vse to znati', pa raje čimprej pozabi.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Gora59
Praporščak
Prispevkov: 33
Pridružen: So Nov 01, 2014 19:28
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Gora59 » Po Jul 20, 2015 10:36

Hm, tole, pa mene malo preseneca. Sem bil preprican, da je za opravljanje izpita pogoj, da opravis najprej tecaj in da mora imeti ponudnik tecaja celo neke vrste koncesijo za to.

Sam sem obiskoval pred leti tecaj pri Morjak-u in sem bil zelo zadovoljen, mi je dal kar veliko znanja, sedaj pa bi zelel da pridobi izpit tudi najboljsa med zenami, katero sem pred dvema letoma dal na tecaj jadranja, pa tudi sicer ima nekaj znanj iz prakse.

Hotel sem sicer vprasati, ali ima kdo kaksno referenco za Jadralno solo Sidro, ki ima trenutne neko ugodno akcijsko ponudbo, potem pa sem naletel na te zapise.
Če vprašaš kaj neumnega izpadeš neumen 5 minut. Če ne vprašaš, si neumen celo življenje.
Leško
Naddesetnik
Prispevkov: 7
Pridružen: Sr Mar 30, 2016 08:06

OdgovorNapisal/-a Leško » Sr Mar 30, 2016 12:03

tečaja ne rabiš obiskat. Če si mlad (še v šoli) se dokaj hitro naučiš in položiš izpit, starejšim traja dlje oz. se raje udeležijo tečaja, kjer jim ponudijo še kaj več od minimalno potrebnega znanja.

Prakse ni treba ime nobene, kar pomeni da z nekaj teorije lahko upravljaš z ogromnimi čolni - analogija na cesti bi bila, da se naučiš CPP in dobiš izpit za šleparja. :roll: pomorskega "CPP"ja je nekaj več a vseeno je znanje dobrodošlo. :idea:
salesky
Viceadmiral
Prispevkov: 343
Pridružen: To Jan 22, 2013 21:59
Kraj: Štajerska
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a salesky » Sr Mar 30, 2016 14:13

Leško napisal/-a:tečaja ne rabiš obiskat. Če si mlad (še v šoli) se dokaj hitro naučiš in položiš izpit, starejšim traja dlje oz. se raje udeležijo tečaja, kjer jim ponudijo še kaj več od minimalno potrebnega znanja.

Prakse ni treba ime nobene, kar pomeni da z nekaj teorije lahko upravljaš z ogromnimi čolni - analogija na cesti bi bila, da se naučiš CPP in dobiš izpit za šleparja. :roll: pomorskega "CPP"ja je nekaj več a vseeno je znanje dobrodošlo. :idea:


Pomorskega CPP-je je po mojem manj kot za cesto.
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Sr Mar 30, 2016 14:49

Dokler delas za coln, ce delas za mornarja ali kapitana, potem je veliko vec. So pa nevarnosti, in sicer pomorsko pravo, ki se razlikuje in je zelo mednarodo in rigidno
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

OdgovorNapisal/-a motorni » Sr Mar 30, 2016 20:54

Leško napisal/-a:analogija na cesti bi bila, da se naučiš CPP in dobiš izpit za šleparja.

In to tega (no mogoče malo manjšega):
Slika
:D :D :D
__________________

lp

motorni
salesky
Viceadmiral
Prispevkov: 343
Pridružen: To Jan 22, 2013 21:59
Kraj: Štajerska
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a salesky » Sr Mar 30, 2016 22:37

kr3mn1 napisal/-a:Dokler delas za coln, ce delas za mornarja ali kapitana, potem je veliko vec. So pa nevarnosti, in sicer pomorsko pravo, ki se razlikuje in je zelo mednarodo in rigidno


Ok, to je drugo :) Nisem vedel da govoriš o čem drugem kot za čoln :)

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 15 gostov