Pomorske nezgode na Jadranu

Vse kar mislite, da ne spada v nobeno od zgornjih tem, je pa povezano z navtiko, dodajte sem

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
hrošč
Admiral
Prispevkov: 1292
Pridružen: Sr Sep 08, 2010 17:32
Kraj: Ljubljana - Vrsar

Re: Pomorske nezgode na Jadranu

OdgovorNapisal/-a hrošč » Pe Avg 02, 2019 15:40

Tam jih je dosti okoli, Poreč, Funtana Vrsar, nabirao školjke, običajno brez boje!
Uporabniški avatar
kocka
Admiral
Prispevkov: 4826
Pridružen: Sr Okt 10, 2007 20:03
Kraj: Ljubljana

Re: Pomorske nezgode na Jadranu

OdgovorNapisal/-a kocka » Po Avg 05, 2019 09:20

Zanimivo, da njih bolj poredko Policija kontrolira sploh če kakšni "domači" tolčejo prstace. Sklepam da si delijo dobiček. Sem opazoval tipa, z jeklenko v vodo in čez čas žakelj od krompirja poln prstacev v prtljažnik in gasa. Pa še kakšna riba pade zraven, ker pridejo kot kure, če tolčeš po kamnu.
Se mi pa zdi da domačini bolj malo uporabljajo pot. boje, da ne vzbujajo pozornosti.
androo81
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 146
Pridružen: Po Jun 29, 2015 21:09
Kraj: Begunje pri Cerknici

Re: Pomorske nezgode na Jadranu

OdgovorNapisal/-a androo81 » Po Avg 05, 2019 12:58

Danes se peljem ppo zunanji strani Brionou in vidim coln cca 500m od otoka. Pogledam ok boja privezana za coln, simislim nic bom sel med otokom in colnom ker se nekdo potaplja. Grem cca 200m od colna za sigurno in gledam proti colnu ce bom videl koga. Na colnu in okoli nobenega pogledam pred barko sok 200m pred mano mi maha iz vode kurz pa direkt na njega. Se dobro da imajo nekari boje za coln privezqne ko se potapljajo. Bil je sigurno 200m od colna in od obale kje hudica ga bos videl crno oblecen se dobro da se peljem 6 vozlov nevem kako bi ga vieel z gliserjem pri 30 vozlih.
Uporabniški avatar
Splav
Viceadmiral
Prispevkov: 359
Pridružen: To Jun 10, 2008 09:46

Re: Pomorske nezgode na Jadranu

OdgovorNapisal/-a Splav » Po Avg 05, 2019 16:31

BOJA napisal/-a:Ja, popolnoma razumem, kaj želiš povedat in zelo prav imaš... Zakaj ne grejo ven, na odprto? Zato, ker tam jih ne vidi nihče in ni zanimivo. Treba se je pokazat, da ima se, može se... Tudi sam že več kot 10 let plujem v tem zalivu. In ja, tudi kakšno pivo "čez" se spije na čolnu, priznam. Ampak nikoli ne izzivam usode in tudi nimam komu kaj dokazovati. Dokažem lahko le sebi, da mi nekaj pomenijo soljudje in da res, ampak res nočem, da se mi zgodi nesreča, pa pustimo krivdo... Zato po maestralu še toliko bolj "usrano" pridem v zaliv Metajne in res imam oči na premcu. Pa tudi vsem ostalim zabičam, naj gledajo v morje, kajti maestralov val in glava plavalca z zornega kota kapitana ne predstavljata nobene razlike. Daj prosim, pošlji mi zvečer registracije (sploh, če so ti modeli sidrani ali vezani v Metajni)… Morda lahko kaj pomagam, da bo jutri drugače in, da se boste lahko kopali brez strahu... Nič ne obljubljam, pravim samo, da morda lahko kaj premaknemo... Lep dopust vsem, kljub malo neprijetni tematiki...Ampak se mora rešit, ane :)


Hm...v ponedeljek (29.7.) sredi dneva je pa vendarle priplul policijski čoln iz Paga. Sem bil ravno nekje pred Metajno, ko je mimo drvel proti Caski. Tudi v Kustićih pred obalo je bilo letos nenavadno polno kršiteljev, ki so pluli znotraj 100m pasu. Nekateri tudi glisirali. Se čudim, da ni več teh kontrol. Ta Paški zaliv je postal očitno prav zbirališče neodgovornih ali pa ljudi brez osnovnega znanja o pravilih plovbe.
Mirno morje in široko obzorje.
Uporabniški avatar
Stanley
Kapitan
Prispevkov: 153
Pridružen: Ne Jul 15, 2018 10:18

Re: Pomorske nezgode na Jadranu

OdgovorNapisal/-a Stanley » To Avg 06, 2019 20:43

No da pohvalim oblast..

Po dolgem casu sem tudi jaz danes v kanalu med Metajno in Pagom srecal policijsko patruljo.. Je pripicil mimo mene me je skoraj prevrnil.. He he..

Super, se zadnje case kar pogosto pripeljejo..

In prav je tako..

:wink:
bozo
Kapitan
Prispevkov: 175
Pridružen: So Jan 28, 2012 14:41
Kraj: Sežana

Re: Pomorske nezgode na Jadranu

OdgovorNapisal/-a bozo » Pe Avg 09, 2019 16:00

Uporabniški avatar
jozko
Admiral
Prispevkov: 1816
Pridružen: Ne Apr 07, 2013 10:57

Re: Pomorske nezgode na Jadranu

OdgovorNapisal/-a jozko » Sr Avg 14, 2019 15:58

Je imel to nesrečo kdo od naših članov in kaj jo je povzročilo :?:

https://www.slovenskenovice.si/kronika/ ... nic-217136
Prijatelje bolj cenim po tem, koliko preplujejo in ne po tem, kako veliko barko imajo!
SAKARUN
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 133
Pridružen: Ne Mar 01, 2009 17:41
Kraj: Brezovica pri Ljubljani

Re: Pomorske nezgode na Jadranu

OdgovorNapisal/-a SAKARUN » Sr Avg 14, 2019 17:29

Meni tukaj nekaj ni jasno, kako toliko bark okoli in nihče nima ali noče spraznit gasilnega aparata. Vem da ko je enkrat ogenj prevelik ni pomoči amapk sej ni zagorelo takoj na polno. Jaz imam pod volanom pri roki dva aparata in v motornem prostoru Bonpet. Važno da imajo vsi telefone pa snemajo, JA sem malo razp....n.
VSAK ZAČETEK JE TEŽAK, ZAČETNIK PA ŠE TEŽJI.
JulesVerne
Kapitan fregate
Prispevkov: 123
Pridružen: So Jan 17, 2015 14:41

Re: Pomorske nezgode na Jadranu

OdgovorNapisal/-a JulesVerne » Sr Avg 14, 2019 23:50

Pa se je zvedelo, kaj je bil vzrok za tragedijo italjianske družine na Hvaru.

Butasto nestrokovno montiran agregat...

https://www.index.hr/vijesti/clanak/uhi ... 08684.aspx


Ma katastrofa...

Držimo pesti za otroka, da se izvlečeta :(
sailord
Kapitan
Prispevkov: 194
Pridružen: Če Avg 13, 2015 11:19

Re: Pomorske nezgode na Jadranu

OdgovorNapisal/-a sailord » Če Avg 15, 2019 11:14

Tukaj konkretno piše kaj so tehnično zamočili: https://www.zurnal24.si/svet/novo-v-pri ... ana-332573
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2527
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Pomorske nezgode na Jadranu

OdgovorNapisal/-a motorni » Če Avg 15, 2019 14:48

Nisem s področja medicine.
Malo sem pobrskal po spletu, simptomi zastrupitve z ogljikovim monoksidom so zelo podobni tistim zaradi zastrupitve s kakšnim živčnim strupom iz školjk, ampak bistveni del prve pomoči in zdravljenja za prvo je, da damo prizadetemu dihati čisti kisik, ali pa ga damo v hiperbarično komoro s kisikom na nadtlak.
Zato je življenjsko pomembno, da obvestimo reševalce, če obstaja najmanjši sum na monoksid.
Tole pišem zato ker je bila v medijih objavljena izjava zdravnikov, da takšne zastrupitve še niso videli.
Naj prosim tole komentira nekdo, ki mu je poklic s področja medicine.
__________________
lp
motorni
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3946
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: Pomorske nezgode na Jadranu

OdgovorNapisal/-a kasaudio » Če Avg 15, 2019 18:09

Grozno. Ni pa napisano kako dejansko je bil agregat montiran. Upam da ga niso kar postavili v strojnico, da je smrdel tam. Očitno je to res bil hudo nesrečen dogodek z nepričakovanim razpletom in nakazuje da morajo biti vsi tisti z agregati v barkah še kako pozorni na pravilno izvedbo odovoda izpuha.

Drugače pa sem pri svojem čolnu opazil, da pri "hitri" počasni plovbi - torej tam ko je omejitev npr. Osor, ko greš malo nad omejenih 5 kn (in ne glisiraš) se pri dvignjeni tendi naredi nekakšen vlek nazaj in začne zelo smrdeti po plinih, kot če bi stal pred auspuhom. Seveda nisem probaval ampak razmišljam, da na daljši čas zadeva utegne biti nevarna.
Xilinx Vivado HLx trainee
Uporabniški avatar
Paco
Admiral
Prispevkov: 1679
Pridružen: Ne Okt 01, 2017 15:05
Kraj: Lj-Pag

Re: Pomorske nezgode na Jadranu

OdgovorNapisal/-a Paco » Če Avg 15, 2019 18:21

V navedeni nesreči najverjetneje ni šlo za nepravilno montažo izpuha (morda kombinacija) ampak mnogo bolj verjetneje za nezadosten dotok svežega zraka v podpalubje kjer je z izgorevanjem in hlajenjem agregat potrošil večino...ostanek CO pa je že v majhnih količinah zaradi vezave na hemoglobin izredno toksičen.

Podvlek Kasaudio ki ga ti opisuješ je seveda tečen in toksičen a v odprtem prostoru relativno ne tako nevaren. Povzroča ultra svinjarijo v kabini (saje) kamor ga ob odprtih vratih rado potegne ob počasni vožnji in/ali še kakšnem jugu v hrbet.

Ameri so te nevarnosti že davno pogruntali in ne spomnim se barke s kabino da bi ne imela CO2 detektorja...pri današnjih cenah teh detektorjev pa je zgolj šlamparija če ga nimaš v kabini, je pa res da ni obvezen in prišparaš za pivo ali dve.

Paco
pojdi se z bikom bost!
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3946
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: Pomorske nezgode na Jadranu

OdgovorNapisal/-a kasaudio » Če Avg 15, 2019 18:25

Aha tako je s tem problemom vleke nazaj. No kakorkoli, stvar obstaja tudi pri čolnih brez kabine in mi ni jasno kam montirat CO detektor :) :)
Xilinx Vivado HLx trainee
Kofi
Kapitan korvete
Prispevkov: 103
Pridružen: To Dec 30, 2014 17:18

Re: Pomorske nezgode na Jadranu

OdgovorNapisal/-a Kofi » Če Avg 15, 2019 23:36

Razumeti je, da sploh niso speljali izpušnih plinov ven iz prostora, kamor so vgradili agregat:
u prostor strojarnice ugradili benzinski generator-agregat sa zračnim hlađenjem uslijed čijeg redovnog rada dolazi do istjecanja ugljičnog monoksida i drugih otrovnih plinova kao nusproizvoda sagorijevanja benzina (udisanje tih plinova uzrokuje smrt), a taj generator-agregat sukladno uputama za uporabu se ne smije koristiti u zatvorenim prostorima bez uklanjanja plinova izvan prostorija. Osnovano se sumnja da takvo sigurno uklanjanje plinova nisu osigurali lakomisleno smatrajući da time neće izazvati opasnost za život i zdravlje putnika i članova posade.

https://www.rtl.hr/vijesti-hr/novosti/crna-kronika/3550113/novi-detalji-tragedije-na-hvaru-lakomisleno-su-smatrali-da-ugradjivanjem-generatora-nece-izazvati-opasnost-za-zivot/
Kofi

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 10 gostov