Velikonočna pojedina

Vse o kuhinji na vodi, ob vodi ali doma. Preberete lahko zanimive recepte in nasvete.

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
MareC
Admiral
Prispevkov: 3287
Pridružen: Če Mar 06, 2008 08:20
Kraj: Ljubljana... Otok

Velikonočna pojedina

OdgovorNapisal/-a MareC » So Mar 30, 2013 13:48

ker sem mogoče malo čuden
bom jutri naredil tole zadevo oz. jo bom ponovil že n-tič
http://www.morjeplovec.net/forum/viewto ... a+poga%E8a

VIŠKA POGAČA
(original recept iz otoka VISA)
Umišiti tišto za kruv, muké jedon kil i ošamdešet deki, tri paketa suvoga kvoša, jedon dek šoli, marvicu ulja, mloke vodé dvo deca. Izmišati i umišiti tišto pa oštaviti da se diže pul ure dok ne narešte tri puta veće.
Išići kapulu na fetice,... petrušimul, pomedore oguljene i od tega škuhoti šolšu. Podiliti tišto na dva dila. Prvi dio ražvojati i butat na dno škrovode. Na to se buto šolša i pošlože šlone šardele. Pri toga še šardele ociste i izvadi jim se kušt. Pokriti drugim dilom tišta. Oštaviti pul ure da se tišto još malo digne i onda škrovodu butati u špaher da se pece dok ni gotovo. Pece se cetardeset, cetardesetipet minuta na štuošandešet.

Kad se ohlodi ji se už žmul cornega vina.
PREVOD:
Umijesiti tijesto za kruh, brašna 1 kilogram i osamdeset, tri paketa suhoga kvasca, 1 dkg soli, malo ulja i mlake vode 2 dcl. Sastojke izmješati i zamjesiti tijesto za kruh. Ostaviti da se diže dok ne naraste tri puta veće.
Nasjeckati crveni luk, peršin i oguljene rajčice, te od toga napraviti šalšu - umak od rajčica . Tijesto podijeliti na dva dijela. Prvi dio razvaljati i staviti na dno posude za pečenje. Po tome prosuti šalšu, poredati očišćene slane srdele bez kosti, pokriti drugim djelom tjesta i ostaviti da se diže još pola sata (dobro ju je prekriti toplom krpom). Kod prekrivanja drugim dijelom dobro stisnuti krajeve da se umak tijekom pećenja ne bi razljevao. Gornje tijesto vilicom izbosti na dosta mjesta, pa staviti peći na 180 stupnjeva 40 do 45 minuta. Prvih 10 minuta dobro je peći na 220 stupnjeva, a ostatak vremena na 180. Nakon vađenja dobro je pogaču premazati s malo vode, opet prekriti krpom i ostaviti da se ohladi. Odlično prija sa crnom bevandom.
SASTOJCI:
tijesto:
1 kg brašna
1 svježi kvasac
2 žličice soli
1 žlica različitih začina (ružmarin, majčina dušica, bosiljak)
2 žlice maslinova ulja
voda
NADJEV:
50 dag luka
50 dag rajčica
25 dag fileta slane ribe
10 dag kapara
10 dag maslina bez koštica
2 dl maslinovog ulja
papar

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » So Mar 30, 2013 13:56

MareC super fantastično in sploh za Viški originalni recept. Muka - moka - brašno.

A slane sardelce sam delaš?
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

OdgovorNapisal/-a alesjo » So Mar 30, 2013 13:57

Zelo podobno pogačo sem pred leti jedel na čiovem, moram rečt da je blo odlično ampak preslano, tako, da smo se dobro natankali bevande :wink: :lol: :lol:
Uporabniški avatar
MareC
Admiral
Prispevkov: 3287
Pridružen: Če Mar 06, 2008 08:20
Kraj: Ljubljana... Otok

OdgovorNapisal/-a MareC » So Mar 30, 2013 14:08

Marchi napisal/-a:MareC super fantastično in sploh za Viški originalni recept. Muka - moka - brašno.

A slane sardelce sam delaš?


Marchi z očetom jih že nekaj let ne delava sama, sva pa jih in bova letos ponovno obudila to tradicijo(dobil sem namreč dve baćvi od 8kg za srdelo)
ker sva vedno pazila pri odlivanju in dolivanju sveže morske vode in obtežitvi ter soli iz sečoveljskih solin, niso bile pretirano slane
l
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

OdgovorNapisal/-a alesjo » So Mar 30, 2013 14:19

Jaz pa vsako leto solim sardone v kamnnitem koritu, v soli jih držim tri mesece tako, da niso preslani, nato očistim na filete jih shranim v kozarce zalijem z olivnim in spravim v klet na hladno.
Slika
Uporabniški avatar
MareC
Admiral
Prispevkov: 3287
Pridružen: Če Mar 06, 2008 08:20
Kraj: Ljubljana... Otok

OdgovorNapisal/-a MareC » So Mar 30, 2013 14:21

vidiš alesjo jaz sem probal kamen in les in se mi iz lesenega soda zdijo okusnejše :)
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

OdgovorNapisal/-a alesjo » So Mar 30, 2013 14:29

Moram povedat, da sem probal vse varijante, v kovini, plastiki, lesu in kamnu, ne da bom hvalil zato ker si korito nardim sam ampak meni se je v kamnu najbolje obneslo, pa tudi temperatura je bolj konstantna, v to korito mi gre dobre 4kg rib potem imam približno enako težko kamnito utež in navrh še pokrov.
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

OdgovorNapisal/-a motorni » So Mar 30, 2013 16:27

Mare, a si ziher da je na kilo osemdeset moke samo dva deci vode? Če pečeš kruh, jo daš pol toliko kot moke.
__________________
lp
motorni
Uporabniški avatar
MareC
Admiral
Prispevkov: 3287
Pridružen: Če Mar 06, 2008 08:20
Kraj: Ljubljana... Otok

OdgovorNapisal/-a MareC » So Mar 30, 2013 16:33

motorni napisal/-a:Mare, a si ziher da je na kilo osemdeset moke samo dva deci vode? Če pečeš kruh, jo daš pol toliko kot moke.


nimam pojma, jaz delam po občutku in so recepti zame samo vodilo kaj spada not, z grami, decilitri in ostalo navlako v "kuharskih" receptih se ne obremenjujem
to je za tiste, ki kuhajo 1x na mesec, knjigo pred sabo na stojalu, do dekagrama natančno vago, pa sedem vrst žličk, ker 1x so čajne, 1x so malo večje čajne, bla,bla,bla
kuhanje je umetnost in če obvladaš pač obvladaš, hebiga to je realnost :wink:
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

OdgovorNapisal/-a alesjo » So Mar 30, 2013 18:38

MareC, to si lepo povedal :wink: :lol:
klemn
Admiral
Prispevkov: 1220
Pridružen: Sr Nov 25, 2009 08:10

OdgovorNapisal/-a klemn » Ne Mar 31, 2013 11:51

MareC tudi mene si navdušil z viško pogačo, tudi sam sem delal po občutku in moja je bla zloo zadovoljna

http://klemenovakuhinja.blogspot.com/20 ... ogaca.html


K

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost