Vprašanje...

Vse o kuhinji na vodi, ob vodi ali doma. Preberete lahko zanimive recepte in nasvete.

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3950
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Vprašanje...

OdgovorNapisal/-a kasaudio » Ne Sep 15, 2013 16:13

Uglavnem, ne vem kaj naj naredim... Sem danes pri znani trgovski verigi kupil goveje zrezke. Datum zakola in pakiranja 13. 9., porabiti do 25. 9. Sveže meso. Že ko sem se spravil zrezke potolčt so se mi malo čudno limali na roke. Potem sem jih dal v ponev in navajen sem, da na vročini zrezek zakrkne in rata siv. Ti pa so bili rdečkasti. In malenkost rdeč odtek je bil tudi po standardnem pečenju.

No po teksturi in okusu so bili čudni. Nekako malo zdrizasti, okus pa sicer ni bil oduren, ampak zelo blag, po občutku pa kot bi zelo trdo želatino jedel.

Maček zrezkov ne šmirgla 5%. Kam lahko to prijavim? Na zavodu za zaščito potrošnikov sem gledal, ampak nikjer nisem našel kaj pametnega...

Dost mam tega, da nam trgovci za drag denar drek ponujajo in bi res rad da tole ne bo mimo šlo.

PS.: malo čudno se že počutim...
Uporabniški avatar
elbarto
Admiral
Prispevkov: 743
Pridružen: Ne Jul 26, 2009 13:50

OdgovorNapisal/-a elbarto » Ne Sep 15, 2013 16:42

v.d. svaka je delal pri zelo zelo veliki cro firmi ki ima prostore v limbušu in se ukvarja z zmrznjenimi izdelki, tudi mesom...
prepakiranje starega mesa v nove pakunge je tam vsakdanje delo....
verjetno se dela enako tudi s svežim mesom.
tu in tam pride kak inšpektor v kontrolo, pa odode baje par kil težji ( ne kilogramsko)
zdaj pa bodi vesel..
zato pakiranega mesa sam ne kupujem, če ni to nujno nujno potrebno.
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Ne Sep 15, 2013 17:03

.

Ja no, marsikaj sem v svoji kuharski karieri doživel, zato me tole tvoje vprašanje ne čudi.

Ugibam, ker ne vem, kaj je kdo delal z mesom.

Eden od možnih vzrokov za tvojo kolobocijo je, da je sveže meso prišlo v stik s solitrom in še njegovimi sorodniki iz kemične industrije, ki jih uporablja mesna predelovalna industrija. To ni noben bav-bav, ker ga najdemo v vsaki kranjski klobasi, poli salami, hrenovkah, šunkah, itd.
Je že kdo videl neoporečno kranjsko klobaso, hrenovko, itd drugačne barve kot rožnato? Ker ima te dodatke ne more biti siva , pa jo kuhaj, peci kolikor časa hočeš.

V hotelsko-restavracijski kuhinji tudi slučajno nisem rezal na isti deski klobase in potem meso, Ga ni heroja, ki bi mu spremenil barvo med toplotno obdelavo.

Morda je to to, ne vem.
Morda je prišlo do stika med transportom, morda si celo ti zmešal klobase, šunko in meso med seboj, ......

Upam, da te še ni pobralo in boš tole prebral. Slika

Če boš pa tukaj stresel!

Slika

LP

.
pajer 1

Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Ne Sep 15, 2013 17:10

elbarto napisal/-a:v.d. svaka je delal pri zelo zelo veliki cro firmi ki ima prostore v limbušu in se ukvarja z zmrznjenimi izdelki, tudi mesom...
prepakiranje starega mesa v nove pakunge je tam vsakdanje delo....
verjetno se dela enako tudi s svežim mesom.
tu in tam pride kak inšpektor v kontrolo, pa odode baje par kil težji ( ne kilogramsko)
zdaj pa bodi vesel..
zato pakiranega mesa sam ne kupujem, če ni to nujno nujno potrebno.


Da ne bomo koga na "tapeto dajali", pa si to ne zasluži.

Veliko tega je samo nabijanje, brez realnih osnov, kaj šele dokazov!

Ljudska domišljija nima meja!

Pa mleko, ki je nekajkrat prepakirano, pa ......

Ne vem komu služijo te govorice.

Če se bo kdo še kaj oglasil v tej vezi naj prosim podkrepi svoje trditve.

LP

.

.
pajer 1



Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
Uporabniški avatar
Roberth1
Admiral
Prispevkov: 2042
Pridružen: Po Avg 15, 2011 20:32
Kraj: Kranj - Vraniči - Červar

OdgovorNapisal/-a Roberth1 » Ne Sep 15, 2013 17:44

Ni hudič, da se v okolici ne najde kakšen relativno pošten mesar.

To bo kakšen, ki ne prodaja v pomembnih trgovcih. Sam preizkusim mesarja s tatarskim biftkom. Vem kakšen mora biti in kakšni so ponavadi pri sodobnih mesarjih.

Torej, najdi si mesarja, ki ni podlegel sodobnim tržnim prijemom (masirnice mesa ipd...).

Meso se ne kupuje pri trgovcih. Če se ve kakšna je cena žive teže, kakšna je marža trgovcev, koliko procentov predstavlja meso od žive teže, mora vedeti, da v tej zgodbi nekaj ne špila.

Za dobro meso se plača pošteno in vsaj jaz ga raje jem 1x na teden, pa takrat pravo.

Po drugi strani, je pa preveč potrošnikov orientiranih na najnižjo ceno in to jim trgovec tudi ponudi. Torej, trgovci prodajajo tisto, kar "klientela" kupuje. Vem, da je precej ljudi prisiljeno kupovati preudarno, potem jiih pa zopet ne razumem, da kupujejo gotove jedi, ko bi lahko za 50% cene nabavili surovine in si hrano pripravili sami.
Ma za drugo temo.......
https://vodovod-rh.si/
Uporabniški avatar
elbarto
Admiral
Prispevkov: 743
Pridružen: Ne Jul 26, 2009 13:50

OdgovorNapisal/-a elbarto » Ne Sep 15, 2013 18:44

pajer1 napisal/-a:
elbarto napisal/-a:v.d. svaka je delal pri zelo zelo veliki cro firmi ki ima prostore v limbušu in se ukvarja z zmrznjenimi izdelki, tudi mesom...
prepakiranje starega mesa v nove pakunge je tam vsakdanje delo....
verjetno se dela enako tudi s svežim mesom.
tu in tam pride kak inšpektor v kontrolo, pa odode baje par kil težji ( ne kilogramsko)
zdaj pa bodi vesel..
zato pakiranega mesa sam ne kupujem, če ni to nujno nujno potrebno.


Da ne bomo koga na "tapeto dajali", pa si to ne zasluži.

Veliko tega je samo nabijanje, brez realnih osnov, kaj šele dokazov!

Ljudska domišljija nima meja!

Pa mleko, ki je nekajkrat prepakirano, pa ......

Ne vem komu služijo te govorice.

Če se bo kdo še kaj oglasil v tej vezi naj prosim podkrepi svoje trditve.

LP

.

.

Skoda da takrat nisem slikal deklaracije stare 13 mesecev ki jo je pri -25 stopinj presvercal iz hladilnice, ki he bila bna starem paklu
Uporabniški avatar
elbarto
Admiral
Prispevkov: 743
Pridružen: Ne Jul 26, 2009 13:50

OdgovorNapisal/-a elbarto » Ne Sep 15, 2013 18:44

pajer1 napisal/-a:
elbarto napisal/-a:v.d. svaka je delal pri zelo zelo veliki cro firmi ki ima prostore v limbušu in se ukvarja z zmrznjenimi izdelki, tudi mesom...
prepakiranje starega mesa v nove pakunge je tam vsakdanje delo....
verjetno se dela enako tudi s svežim mesom.
tu in tam pride kak inšpektor v kontrolo, pa odode baje par kil težji ( ne kilogramsko)
zdaj pa bodi vesel..
zato pakiranega mesa sam ne kupujem, če ni to nujno nujno potrebno.


Da ne bomo koga na "tapeto dajali", pa si to ne zasluži.

Veliko tega je samo nabijanje, brez realnih osnov, kaj šele dokazov!

Ljudska domišljija nima meja!

Pa mleko, ki je nekajkrat prepakirano, pa ......

Ne vem komu služijo te govorice.

Če se bo kdo še kaj oglasil v tej vezi naj prosim podkrepi svoje trditve.

LP

.

.

Skoda da takrat nisem slikal deklaracije stare 13 mesecev ki jo je pri -25 stopinj presvercal iz hladilnice, ki he bila bna starem paklu
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Ne Sep 15, 2013 19:38

.

elbarto napisal/-a:Skoda da takrat nisem slikal deklaracije stare 13 mesecev ki jo je pri -25 stopinj presvercal iz hladilnice, ki he bila bna starem paklu


Nisem iz branže, da bi kogarkoli zagovarjal.

Postavljam tebi in ostalim vprašanje.

Kakšen je predpis, protokol za zamrzovanje in hranjenje zamrznjenih živil?

Citirano iz direktive EU

****

ker je namen hitrega zamrzovanja ohranjanje notranjih značilnosti živil po postopku hitre zamrznitve; ker je nujno doseči temperaturo –18 °C ali nižjo v vseh točkah proizvoda;
ker pri –18 °C vsa mikrobiološka aktivnost, ki bi lahko škodovala kakovosti živil, preneha; ker je torej med shranjevanjem in distribucijo hitro zamrznjenih živil pred njihovo prodajo končnemu potrošniku ob upoštevanju določenega tehnično neizogibnega nihanja treba vzdrževati vsaj to temperaturo;

******

Vsako nižanje temperature pod -18 samo podaljšuje rok trajanja živil. Pri -40 stopinj celzija se pa ti procesi popolnoma ustavijo. Pred leti sem bil poleg, ko se je transportiralo kar nekaj hrane v skrinjah s tekočim dušikom. Zelo zanimiva izkušnja. Solata, sadje, zelenjava, itd, po odtajevanju vsa živila taka kot takrat, ko so se vložila.

Pri pravilnem globokem zmrzovanju je živilo lahko zamrznjeno več let, ne da bi se samo spremenilo.

LP

.
pajer 1



Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
PeterV
Admiral
Prispevkov: 685
Pridružen: So Nov 14, 2009 08:56

OdgovorNapisal/-a PeterV » Ne Sep 15, 2013 19:56

Ko smo se pred leti vselili v lastno hišo, sem rekel, da vrta pač ne bomo imeli, ker se ne splača matrat, pa ker je to grdo, pa ko imaš ti zrelo že na trgu za tabo mečejo, pa take. Že nekaj časa imamo svoj mali vrtek in letos sem ga še krepko razširil.
Zakaj? Zato, da vem, kaj jem.
Enako je z nabavo mesa. Goveje kupujem privat ( ne na črno ), enako perutnino. Zakaj? Da vem, kaj jem.
marez
Kontraadmiral
Prispevkov: 245
Pridružen: To Jul 20, 2010 21:03
Kraj: novo mesto-vir

OdgovorNapisal/-a marez » Ne Sep 15, 2013 20:27

Bom še jaz povedal eno zgodbo.Kolega je v bivši Jugi delal v emoni ribarnici.Vozil je ribe sem in tja po ex jugi.Nekoč pride v Jugo, preko carine na Jesenicah,poven kamion lignjev,katere carina zavrne.Lignji so par dni stali na parkingu in to v navadnem kamionu,se pravi neohlajenem.Po parih dnevih je začelo smrdeti in iz kamiona je začela teči smrdljiva tekočina.In nato se kamion vrne preko meje in vstopi v Jugo preko Srbije.Tam so kamion raztovorili in vse lignje oprali v peroksidu jih zapakirali in hajd v prodajo.
Uporabniški avatar
elbarto
Admiral
Prispevkov: 743
Pridružen: Ne Jul 26, 2009 13:50

OdgovorNapisal/-a elbarto » Ne Sep 15, 2013 21:22

pajer1 napisal/-a:.


Postavljam tebi in ostalim vprašanje.

Kakšen je predpis, protokol za zamrzovanje in hranjenje zamrznjenih živil?


.

katastrofalno slab
deklaracijo mi je prinesel ravno v času te afere, da smo se malo zamislili
http://www.zurnal24.si/potovanje-stareg ... anek-93908
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3950
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a kasaudio » Ne Sep 15, 2013 21:51

Hm no vidim da je zacvetelo...

Uglavnem, sam nisem 0 zmešal s kakšnimi klobasami ali čimerkoli. Za tiste 2x letno kukr jem govedino se mi ne da okrog mesarjev preveč skakat in tudi do sedaj nisem imel nekih slabih izkušenj. Je pa res, da sem vedno vzel pri mesarju v trgovskem centru, tokrat pa že pakirano. Pomoje je res bil kakšen soliter ali nekaj podobnega zraven, ker vse skupaj je bilo čudne barve. Navajen sem, da ko dam šnicl na vročino, da manj kot v minuti rata siv.

Sem pa še živ in tudi s prebavo nimam nekih problemov. Sem preventivno zadevo z refoškom zalil in to je to.
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Ne Sep 15, 2013 22:49

.

Ja s hrano se je dokaj lahko zastrupiti, toda težko umreti. Hrana gre pa v parih urah predelana iz tebe al spred al zad, al pa na oba konca, če je kaj narobe.

Me pa malo moti in se mi zdi nemogoče, da je datum zakola in pakiranja isti. Skoraj zmeraj je najmanj en dan vmes. Da pa ni bilo meso nevem kakšnega okusa, ti lahko zagotavljam, da zato ker je bil presvež. Goveje meso za hitro pripravo zorim najmanj 10 dni. Ramstke, biftke, bočnike, dva do tri tedne. Temperatura zorenja je do 5 stopinj. Ne sme se pacat v lastnem soku, sokrvici. Soljenje in začinjenje pa šele ko je na eni strani že pečen.

LP


PS

Zgodba z lignji na meji, brez hladilnika, peroksid in prodaja po nevem koliko dneh je za objavit prvega aprila.

Spada pa v tole knjigo.


.Slika

.
pajer 1



Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
Sashs
Kontraadmiral
Prispevkov: 233
Pridružen: So Sep 01, 2012 21:58

OdgovorNapisal/-a Sashs » Ne Sep 15, 2013 23:12

pajer1 napisal/-a:.

Ja s hrano se je dokaj lahko zastrupiti, toda težko umreti. Hrana gre pa v parih urah predelana iz tebe al spred al zad, al pa na oba konca, če je kaj narobe.

Me pa malo moti in se mi zdi nemogoče, da je datum zakola in pakiranja isti. Skoraj zmeraj je najmanj en dan vmes. Da pa ni bilo meso nevem kakšnega okusa, ti lahko zagotavljam, da zato ker je bil presvež. Goveje meso za hitro pripravo zorim najmanj 10 dni. Ramstke, biftke, bočnike, dva do tri tedne. Temperatura zorenja je do 5 stopinj. Ne sme se pacat v lastnem soku, sokrvici. Soljenje in začinjenje pa šele ko je na eni strani že pečen.

LP


PS

Zgodba z lignji na meji, brez hladilnika, peroksid in prodaja po nevem koliko dneh je za objavit prvega aprila.

Spada pa v tole knjigo.


.Slika

.



lahko ti na 200 procentov zagotovim da je meso mozno zapakirat in zaklad inrazsekat in ohladit v istem dnevu


meso se kupuje ali domacega porekla ali v diskntih...zakaj ...diskonti me botse verjetno napadli... poznam poti na primer lidla , hoferja in pa tusa spara itd...
bats
Kapitan
Prispevkov: 184
Pridružen: To Jun 12, 2012 08:01
Kraj: Gorenjska

OdgovorNapisal/-a bats » To Sep 24, 2013 09:17

sashs malo nam razsvetli te poti in načine poti navedenih trgovcev

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 12 gostov