konoba Maretina

Vse o kuhinji na vodi, ob vodi ali doma. Preberete lahko zanimive recepte in nasvete.

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » Ne Feb 12, 2012 10:48

To mi je všeč! Ena boljša kot druga.
Marsikje je samo ena, pa še ta zanič.
barba čiko
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 82
Pridružen: Če Okt 14, 2010 17:56

OdgovorNapisal/-a barba čiko » Ne Feb 12, 2012 10:53

no pa da se jaz mal tole temo pokomentiram.
bil v vseh treh zgoraj nasteih (Maretina, Ugor, Ive) in moram rect da je res vsaka po svoje zanimiva. ampak moj glas gre za konoba Ive. povsod je vrhunsko za pojest, cene ugodne, ampak Ive je za moj okus najokusnejsi. pa sem povsod jedel pribljizno enak menu- morski seveda! :wink:
kaksen je pa vas izbor glede gostilen na krku?

lp matej
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Ne Feb 12, 2012 12:19

barba čiko napisal/-a:no pa da se jaz mal tole temo pokomentiram.
bil v vseh treh zgoraj nasteih (Maretina, Ugor, Ive) in moram rect da je res vsaka po svoje zanimiva. ampak moj glas gre za konoba Ive. povsod je vrhunsko za pojest, cene ugodne, ampak Ive je za moj okus najokusnejsi. pa sem povsod jedel pribljizno enak menu- morski seveda! :wink:
kaksen je pa vas izbor glede gostilen na krku?

lp matej


Saj ti bi lahko šel tja na kosilo.

Lešo ribo, pa razkuhan krompir z blitvo, za sladico pa vanilijev - čokoladni puding.

Ker, razumeš, če se pokvari palični mešalnik, moraš imeti plan B. :D :D :D

LP

.
pajer 1

Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
Uporabniški avatar
pešekan
Admiral
Prispevkov: 2294
Pridružen: Pe Avg 26, 2011 10:58
Kraj: ilirska bistrica

OdgovorNapisal/-a pešekan » Ne Feb 12, 2012 18:33

enim je tudi v interšparu menza ok... pač sam se odloči kam greš, tudi pri ivetu ni neko spešl, pač je malo bolje kot v menzi in ambient je ok. Gostilne ne moreš ocenit če boš šel dvakrat na leto tj, če pa hodiš vsak teden pa mislim da veš kaj je.
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Ne Feb 12, 2012 19:58

pešekan napisal/-a:enim je tudi v interšparu menza ok... pač sam se odloči kam greš, tudi pri ivetu ni neko spešl, pač je malo bolje kot v menzi in ambient je ok. Gostilne ne moreš ocenit če boš šel dvakrat na leto tj, če pa hodiš vsak teden pa mislim da veš kaj je.


To je pa že bolj objektivna ocena.
Imaš popolnoma prav, glede okusov.

Sem iz gostinske branže, osnovno izučen kuhar. Kuhal sem 25 let takim in drugačnim okusom.

Kar se tiče kuhinje in kvalitete hrane v tipičnih konobah, menim da ni nič posebnega. Cvret, frigat v cvrtnjakih, fritezah zna vsak po treh dneh vaje.
Pečt na žaru tudi ni nikakršna umetnost, po sedem dnevnem "šnelkursu".
Na žaru pečemo več ali manj vsi morjeplovci in tudi drugi.
Edine začimbe v takih konobah so sol, poper in vegeta.

Umetnost kuhinje so začimbe in omake. Zatem tehnike izdelav testa, prilog, itak pa resen kuharski sistem loči kuhar-slaščičar, itd.

Moje mnenje je npr., da pica ne more bit vrhunska jed. Sestavine dobiš v vsaki trgovini in je gotova , od ideje do izvedbe na mizo, v dveh urah iz nič. Lahko pa je katastrofalno slaba. To pa je lahko!

Da se razumemo, tudi sam sem gost takih in tudi teh konob, če me pot zanese mimo. Sem že nekajkrat šel iz LJ na ribjo košto. Ni pa noben presežek v kulinaričnem pogledu.
Dobro in korektno.

LP

.
pajer 1



Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral
Prispevkov: 4811
Pridružen: To Jan 11, 2011 17:27

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » Ne Feb 12, 2012 20:17

seveda ne bi bil jaz, če bi bil tiho...

@pajer1 nikakor ti ne dam prav, da so picopeki in "roštilj majstri" kar eni ljudje, ki ne potrebujejo znanja ali izkušenj... Da zna to vsak. Sicer nisem razumel kdo ali kaj naj bi bil po tvojem mojster, ker omake, testo in začimbe je zelo širok pojem. Tudi na pici je koneckoncev omaka in je narejena iz testa. Tudi makarone z omako dela vsak doma, omaka zraven zrezkov tudi vsak dela doma...
Začimbe pa tudi uporablja vsak.
Verjetno začimbe in omake dela več ljudi doma, kot pa pečejo pice in roštiljajo.

V vsaki gostilni se pripravljajo jedi po nekem vzorcu. Tega vzorca se naučijo v nekemdnevnem šnelkursu. Pa naj bo to pica, žar, testo ali pa najzahtevnejse jedi... Ne znam si predstavljati, da bi bila v eni gostilni dva vele kuharska mojstra, katera bi pripravljala določeno jed vsak na svoj način! Jaz take gostilne se nisem videl. Prihaja do razlik, ki so bolj "napaka", kot pa praksa!
Ne sodi me, dokler me ne spoznaš, ne podcenjuj me, dokler mi ne postaviš izziva in ne govori o meni, dokler ne govoriš z mano!
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Ne Feb 12, 2012 21:35

.
mamaMicka napisal/-a:seveda ne bi bil jaz, če bi bil tiho...



Lahko se oglasi vsak, tudi ti, ni problema.


@pajer1 nikakor ti ne dam prav, da so picopeki in "roštilj majstri" kar eni ljudje, ki ne potrebujejo znanja ali izkušenj...


Glej, v tej branži ni gostinske šole, ki bi izšolala-naučila kadre za pečt pice. Picopeki so vsi priučeni in kot po pravilu so se šolali za drug poklic. Znanje in izkušnje dobijo direktno v praksi.
Šole sproducirajo absolutno premalo kadrov za gostinstvo. Sploh pa je velik primanjkljaj kuharsko usposobljenih kadrov. Gostinska šola v LJ komaj nabere za en kuharski razred na leto. Povpraševanje je pa veliko. Neurejene razmere v branži pa nezanimanje še povečujejo.

. Ne znam si predstavljati, da bi bila v eni gostilni dva vele kuharska mojstra,


Naštej mi enega SLO kuharskega "CHEFA"! Samo enega prosim!

Ga ni, da ti je jasno!

So določeni vrhunski posamezniki, ki imajo svoje lokale, hiše kulinarike, okusov , itd....
To so lastniki, ki se s tem preživljajo.

Slovenija nima enega vrhunskega kuharja, ki bi imel svojo ceno na trgu dela.

Kje je kakšen Paul Bocuse, Rossini , Gordon Ramsay (Leta 1993 je postal glavni kuhar v novo odprti restavraciji Aubergine. V treh letih delovanja je bila restravracija nagrajena z dvema Michelinovima zvezdicama, Ramsay pa je s 27 leti postal najmlajši kuhar, ki mu je to uspelo), Albert Roux, itd...

Najboljši kuhar na svetu za lansko leto je ???

René Redzepi

http://www.guardian.co.uk/lifeandstyle/ ... restaurant

http://www.delo.si/druzba/panorama/menc ... nhavn.html

Da ne bom preveč zabredel.

Potreba po hrani je izražena večkrat dnevno. Kako in s čim jo potešimo je pa posameznikov problem.

Pri nas je stroka odpovedala, da nam je jasno. Izšolani mladi kuharji so malo boljši "vajenci" bivšega sistema.

Še zmeraj stojim za trditvijo, da spada veliko gostinskih obratov pri nas med bolj "nobel menze", ki niso noben gastronomski presežek. Žal je tako, zato pa tudi ne iščem dela v gostinstvu. Tukaj sploh niso mišljene restavracije ki so v sklopu nakupovalnih centrov, ker so za moj okus absolutno na dnu (veliko koncentratov in surovine dvomljive kvalitete).

LP

.
pajer 1



Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral
Prispevkov: 4811
Pridružen: To Jan 11, 2011 17:27

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » Ne Feb 12, 2012 22:22

Vsekakor so picopeki povečini priučeni... Vendar so dobri in slabi...

Poglej, glede na razmere v Slo so zame "šefi" recimo učitelji kuharstva, morda res ne vsi, nekaj pa jih je... SŠGT ima dva vrhunska kuharja...

Merilo za najboljšega šefa pa je DENAR! Kuharstvo je tako eliten "šport", kot postaja smučanje, kot je bil golf itd... ŽAL!

Poznal sem nekaj zelo talentiranih posameznikov, tudi sam sem bil med njimi, vendar iz naše drage Slovenije NI ŠANS, da bi se brez denarja in vez sploh lahko udelezil kaksnega tekmovanja, ki je na malo visjem nivoju, kot praznik praženega krompirja ali Večera za 5...
Veliko k neuspehu prispeva kultura prehranjevanja Slovencev... Ravno sem nekje bral kako spoznas pravega Balkanca... Po tem, da je v vsaki hrani vegeta. Recimo jaz sem kuhal eno jed za katero sem bil ocenjen nadpovprecno... skuhal sem jo doma. Mami se mi je opravicila in rekla, da tega ne more pojesti! Torej...?

Drugace pa se popolnoma strinjava in sem sedaj tudi razumel kaj si hotel povedati...
Ne sodi me, dokler me ne spoznaš, ne podcenjuj me, dokler mi ne postaviš izziva in ne govori o meni, dokler ne govoriš z mano!
Uporabniški avatar
pešekan
Admiral
Prispevkov: 2294
Pridružen: Pe Avg 26, 2011 10:58
Kraj: ilirska bistrica

OdgovorNapisal/-a pešekan » Ne Feb 12, 2012 22:30

ja res da je denar sveta vladar, sam če nimaš talenta za kuhat je zastonj. Na kvarnerju je ženska ki ima gostilno in je bila dosti let med 100 najboljših na svetu St. Pellegrino lestvici, se splača en večer preživet pri njih-za gušt.
jest
Viceadmiral
Prispevkov: 385
Pridružen: To Jan 11, 2011 18:18
Kraj: Litija - Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a jest » Ne Feb 12, 2012 22:41

Uf,dragi moji kam ste zabredli?! :shock:
Car je bil verjetno vesel,da je bil toplo sprejet in je nekaj poceni in ceni primernega pojedel.Mogoče je spregledal že objavljene članke?A to ni greh.
Lepo je, da še kdo kaj zasledi in mu ni potrebno nazaj brskat.
Drugač pa jest hodim sem zaradi prijaznosti,hitre postrežbe in kvalitete glede cene.No,pa še spotoma mi je.
Vse je pa res,da je to ribji fast fud z mediterana.
Kot bi rekli naši sosedje: Vzemi ali pusti!
Ostale ponudbe še preverim in javim.......
Pozdrav iz Srca Slovenije!
Uporabniški avatar
pešekan
Admiral
Prispevkov: 2294
Pridružen: Pe Avg 26, 2011 10:58
Kraj: ilirska bistrica

OdgovorNapisal/-a pešekan » Po Feb 13, 2012 13:01

bistvo vsega je da ste za denar ki ste ga plačali, zadovoljn lepo postreženi in siti.
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

OdgovorNapisal/-a H2O » Po Feb 13, 2012 13:19

pajer1 napisal/-a:Še zmeraj stojim za trditvijo, da spada veliko gostinskih obratov pri nas med bolj "nobel menze", ki niso noben gastronomski presežek. Žal je tako, zato pa tudi ne iščem dela v gostinstvu. Tukaj sploh niso mišljene restavracije ki so v sklopu nakupovalnih centrov, ker so za moj okus absolutno na dnu (veliko koncentratov in surovine dvomljive kvalitete).

Kolikor denarja, toliko muzike... večina Slovencev ni pripravljena (ali ne more) za hrano odštet toliko, kot Italijani ali Francozi in naši gostinski lokali se pač temu prilagajo.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 12 gostov