Tekme in drugi dogodki z Mini-12

Vabila in poročila z navtičnih sejmov in navtičnih dogodkov

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Poštimanje in preizkus mini-12 SLO-16

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Če Jul 24, 2014 16:44

Poštimanje in preizkus mini-12 SLO-16

Potopitev
    Leta 2009 se je blizu Naklove glave potopila, pred kratkim pa bila - po petih letih - dvignjena mini-12 SLO 16.

    O potopitvi ne vem dosti - nisem bil prisoten, verjetno tudi ne v Bohinju - pa tudi o dvigu ne. Nameravam povprašati, ampak do takrat ne vem, kako so dvignili in podobno.
Stanje
    Ko sem teden nazaj (regata za Pokal Gorenjske) prišel v Bohinj, je na plavajočem pomolu ležal z muljem zamazan jambor z bumom in jadri ter še nekaj vrvi in drobnarij, zraven pa na boku skoraj do vrha v vodi podobno z muljem zamazana jadrnica mini-12 z nalepkami 16 (in reklamo za Troja Caffe).

    Ta jadrnica je bila po vsem sodeč narejena v Franciji (nekoliko drugačni štoperji, škripci, aluminijast in ne fiber-glas jambor...). Na prvi pogled ni bilo videti ne z barko ne z ostalim nič narobe.

    Pri podrobnejšem (in ob čiščenju in odpravljanju težav minulo soboto) pa je za zdaj videti, da so vrvi in jadrovje prenesli petletno kopel na globini 40+ m v jezerski vodi brez opazne škode. Nič ni bilo videti narobe s svincem balasta; mehova z oznako nosilnosti 200 kg, ki bi morala poskrbeti za nepotopljivost jadrnice sta bila na svojih mestih, prazna - in ko smo jih napihnili, sta lepo normalno držala zrak (v soboto napihnili, v nedeljo še lepo polno).

    Kjerkoli pa sta bili v stiku dve različni kovini, je bila - kljub temu, da voda ni slana - škoda zaradi galvanske korozije.

    Povsod, kjer je bilo kaj iz inoksa prikovičeno z (Alu?) pop-kovicami na plastiko, je bila kovica 'požrta', kje je bilo prikovičeno na Alu jambor, je bil požrt jambor - in enako velja za Alu bum - in tako naprej.

    Fotke bom prilepil, ko jih uspem spraviti s telefona na kak strežnik na internetu, samo ta telefon ima po vsem sodeč namen 'crkniti', tako da to bo ko bo.

    V soboto smo oprali in zdrgnili ('dišeč') trup, izprali jadra in vrvi, odstranili požrte kovice, jambor kot tak ni več uoraben in ga dobi eden od članov za material (aluminij, kolikor bo uporabnega) in za kompletiranje opreme svojega jambora; 16-ka dobi drugega.

    Bum dobi na novo prikovičeno vse, kar je treba (škripci za škoto, za poteg po bumu ozioma po bazi, 'konjički' za krajšavo in vang, pa štoperja za krajšavo in za po bumu in tako naprej) in bo še čisto uporaben.

    Enako je ponovno prikovičeno vse, kar je bilo prikovičeno na trup s kovicami, ki so razpadle. Privite reči iz inox-a so bile tudi privite z inox vijaki in s temi ni bilo doslej opaženo, da bi bilo kaj narobe.

    Po površini trupa pa so več ali manj povsod mehke bunkice... O tem več naprej.

    V soboto je bila tako vsa zaznana škoda - razen bunkic - na jadrnici odpravljena.

Preizkušanje
    Nedelja, 20.7.2014; napovedan močnejši veter, kot dan prej.

    Glede na to, da čez noč ni nič pihalo, sem zvečer privezal vse barke, ki so blie prejšnji dan v rabi ali popravilu, kar na plavajoči pomol (sistem), a bil v bližini tako, da bi lahko tudi ponoči posredoval, če bi bilo treba.

    Tako sem lepo sestavil 16-ko - in ne pomnim, da bi pri tem opazil kaj posebnega.

    Veter je pojačal tako, da je imelo kakih 10 surferjev z jadri in eden s kajtom živo uživancijo, je pa bilo treba paziti, da se komu ne nastaviš na pot. Tudi ena lahka lesena jadrnica (ne vem modela, moram vprašati) je tudi prav lepo glisirala - ampak o ostalih v tem času na jezeru morda v kakem naslednjem prispevku.

    16-ka ima še originalno kratko krmilo - kar mi je všeč za vajo, ker zahteva, da moraš balansirati jadra, in se s tem naučiš ne orati s postrani postavljenim krmilom, in morda tudi skoraj v celoti krmariti z jadri. In lepo se je odzivala pri vseh manevrih.

    Edino enega problema nisem mogel rešiti. Pri refulu je prvo jadro trepetalo in se ga ni dalo umiriti. Če sem poskusil premakniti škotino tako, da bi lepše napelo zadnji rob floka, pri močnejšem refulu ni umirilo jadra, pa pri drugih barkah običajno je.

    Plul sem s polnim jadrom, potem zapeljal k bregu na južni strani, da sem lahko skrajšal in potem s skrajšanim glavnim jadrom - in na to trepetanje ni popolnoma nič vplivalo. Razmišljal sem o potrebi, da prestavimo uvodnice škotine naprej - če bi mini-12 imela drsnik (traveller), bi bil to potisk drsnika naprej - ampak ko sem to simuliral z roko, je pomagalo le pri zmernem vetru.

    Moralo je biti še kaj... In če bi potegnilo še bolj, bi mi razcufalo zadnji rob floka čisto podobno, kot so nam vrnili na nekaterih barkah, ki so se vračale z regat na Krvavcu in Rogli. In pri tem vem, da sem brez trepeta prvega jadra vozil po precej močnejšem vetru kot tokrat.

    Ko sem se vrnil na pomol (in se je vrnila ostala klapa), sva z Arhom opazila, da je jambor nagnjen preveč nazaj, ker je bil konjiček (točka, kjer prime prva pripona, okrog katere se navija slok) na jamboru za kakih 10 cm (pri 5m dolžine) prenizko.

    Presenetljivo - vozil sem že drug točno tako 'razštelan' jambor, ampak vedno mi je taka jadrnica hotela bežati - zavijati - v veter, tu pa tega definitivno ni bilo. Bomo poštimali (v nedeljo ni bilo pri roki vrtalnika in klešč za kovičenje) in videli, kako bo naslednjič s trepetanjem.

    Arh je rekel, da bomo zamenjali tudi krmilo za globljega, kot ga imajo ostale - do takrat se bom z njo poskusil voziti čim več, da se čimveč naučim, preden bo zamenjano.
Bunkice
    Kaže, da je to potapljaška bolezen, kakršno 'doživi' stekloplastični trup, ki je nekaj časa na globini 40 in nekaj metrov, potem pa ga dvigneš na površino.

    Bunkice, ki so mehke pod pritiskom, so po vseh površinah - lupina, krov - ko pridem mimo barke naslednjič, bom preveril, če tudi notranja stena in sedež. Ko je bila barka privezana ob plavajočem pomolu in se je zaradi valov malo podrgnila gor-dol ob robni deski, se je rob krova enostavno nekoliko odluščil - in ne pomnim vonja po kislem ali po antifrizu, kar bi bilo značilno za osmozo.

    Po vsej verjetnosti je odstopil praktično ves gel-coat. Verjetno bomo - ko letos poberemo barke z jezera - ločili krov, notranjo in zunanjo lupino, olupili, odbrusili ali odpeskali gelcoat, po potrebi popravili površinsko plast in naredili novo vododržno plast.

    Lahko bi bil nov gel coat, lahko epoxi; sodelavec, ki ima običajno dobre info, je priporočil poliuretan. Rekel je, da fiberglas gel coat prepusti 3% vlage (volumske? utežne? ...), PU pa ne (in expoxi mislim da tudi ne). Treba še raziskati in poskusiti.
Fotke pridejo, ko prepričam hw...

    Ja, še to... še SLO 06 - reklama je bila od pivovarne Union - je treba iztauhati s podobne globine v višini adrenalinskega parka - hotel Pod Voglom? - in na dve tretjini razdalje proti Vogarju. To potopitev sem pa videl - človek je sedel in držal jadro, da je nagibalo jadrnico tako, da je voda tekla vanjo, in se režal. Če mu nekdo - tisti, ki mu je izdal barko in ki je bil takrat bližje, ne bi rekel, verjetno sploh ne bi splezal ven tudi, ko je barka tonila. Bil je vroč dan in mrzla voda, kar je bilo krivo za skrčenje vode v balonih - morda pa je bilo še kaj, kar bomo videli, ko jo spet dobimo ven. Takrat smo skušali takoj najti barko - tisti, ki je izdal barko, je potapljač - in ugotovili globino nad 40 m in na koncu avgusta temperaturo 5° C. S tedaj razpoložljivo opremo (ne dovolj dobra izolacija) na tisti temperaturi ni bilo varno čakati dekompresijskih časov...

    Kasneje je nekdo rekel, da je bil tisti, ki se mu je potopila, takrat pijan, ampak jaz ne vem, če je bil res.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
kinpur
Kapitan fregate
Prispevkov: 110
Pridružen: Po Dec 26, 2011 14:44
Kraj: Zbilje, Ankaran, Sesljan

Zlatorogova regata 2014

OdgovorNapisal/-a kinpur » Če Avg 21, 2014 16:30

In tudi Zlatorogovo regato 2014 smo opremili z vrhunskim video posnetkom

https://www.youtube.com/watch?v=_8RH-QU_7m0

Obilo užitka pri gledanju.
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Dogodek za konec tedna za JK Rogla

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Po Sep 08, 2014 18:28

Nič novic od mene iz druge polovice avgusta
    V četrtek drugi teden avgusta sem bil udeleženec prometne nezgode na neznanem kraju v neznanih okoliščinah - in potem sem porabil večji del avgusta za rehabilitacijo (eno rebro včasih še malo zbode) namesto za jadranje.

    Zato so iz tega časa tu ni bilo mojih prispevkov.

Zadnji konec tedna v avgustu je bil v Bohinju dvodnevni jadralski dogodek JK Rogla.
    30 in 31/08/14
    To je zdaj že četrti 'izvod' njihovih srečanj ob mini-12. Moja naloga je bila tokrat malo suflirati tistim, ki so bili izrazito na repu in animirati otroke tekmovalcev.

    Rezultat
    • nekaj večinoma novih jadralcev, ki niso zgubili veselja do jadranja, ko v šibkem in spremenljivem vetru niso uspeli najti, od kod piha veter. Ne sufliranje, kaj naj naredijo, ampak le sufliranje, na kaj naj bodo pozorni, pa so ulovili skupino pred seboj in se potem učili od nje... Sicer je pri tem treba paziti, da ne 'sufliraš' samo enemu v kakem 'dvoboju'; praviloma je v takem najbolje počakati, da se položaj razplete in šele potem spomniti vpletene, kaj so morda spregledali
    • otročad, ki ni požrla živcev staršem (in obratno)... Letos ni bilo prostih bark, tako da ni bilo mogoče narediti še 'mini-jadralnega tečaja-za-juniorje', ampak se je dalo narediti kaj zabavnega v vodi, na kanuju in na obali in če ni nikomur dolgčas, so v glavnem vsi zadovoljni.
    Menda velja, da 'sem že rezerviran' za tak dogodek za naslednje leto in tudi to kaže, da postaja 'tradicionalen'.

    Prvi dan je bil pred jadralsko regato JK Rogla na jezeru že veslaški del triatlona jeklenih (veslanje čez jezero in nazaj, s kolesom na Pokljuko in tek na Velo polje).

    Kot običajno se nismo nič ovirali, tako kot smo - v zadovoljstvo vseh udeležencev - pri pripravi oddaje 'Na lepše' o vodnih dejavnostih v Bohinju - vključili tudi veslače, Kajak kanu klub Bohinj in Staneta Klemenca.

    Slika
    Klik na sliko za več s triatlona...

    In tu za več o mini-12 jadralskem vikendu JK Rogla.
    Tu nisem mogel skriti povezave pod fotko - fotka tam je prevelika, da bi jo lahko lepo vstavil sem.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Prehodni pokal mini-12

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Po Sep 15, 2014 19:02

Prehodni pokal mini-12
    Medklubski pokal mini-12 je razmeroma velika reč, ki je prehodna, v trajno last pa jo dobi tisti, ki zmaga trikrat. Ker je klub gorenjski, je bila seveda ideja, da bo po možnosti čim dlje prehodni - torej da bi bil na prehodni pokal napisan kup zmagovalcev, preden ga kdo osvoji trikrat.

    Iskal kako fotko, ampak je ne najdem... Če najdem, prilepim.
Dva kandidata za tri osvojitve doslej
    Prvi, ki je v medklubskem pokalu zmagal dvakrat in imel lani namen zmagati tretjič in s tem odnesti pokal, je bil Marko Kavs (nekoč JK Bonaca, zdaj JK Bohinj) - pa se mu lani ni izšlo (lani je skupno zmagal Staš, drugič - več spodaj). Letos Marko ni nameraval tekmovati, ampak soditi, tudi zato da bi končno lahko tekmoval tudi Marjan Arh, zadnja leta 'obsojen' na sojenje, pa se še kaj potepati z bratom po Pacifiku (mislim da so čez zimo 2013/2014 odpluli s Karibov na Markeške otoke, potem se je Marko - do nadaljnjega - spomladi vrnil).

    Drugi, ki je na začetku letošnje serije za medklubski pokal mini-12 skupno že bil nanj vpisan dvakrat, je bil Staš Mlakar iz JK Loka Timing. Mislim da je prvič zmagal nekje leta 2010 - mislim da z enakim številom točk, a z kasnejšo zmago kot drugi (mislim da je bil to še nekajkrat nesrečni drugi, vsakič z enakim številom točk kot prvi a z zmago prej v sezoni kot zmagovalec, Franc Najdič). 2011 sem Stašu pokvaril načrte jaz. Tekmo pred ciljem je vodil za dve piki, ampak jaz sem dobil zadnjo in njemu ni uspelo biti drugi, tako da mu je za tisto leto ušla druga skupna zmaga - in po nekaj letih enkrat ne z istim številom točk prvega in drugega skupno. Naslednje leto mislim da je skupno dobil Marko Kavs - njegova druga. Lani je Staš pokvaril načrte Marku Kavsu in to je bila Staševa druga.
Letos...
    Letos je bil Staš na prvi regati na Viru kandidat za prvo mesto (vodil po prvem finalnem plovu), a tako kot jaz ni slišal, da je sodnik določil, da moramo jadrati s skrajšanimi jadri. Jadrnica, s katero sem plul jaz, je imela slab profil pri skrajšanem glavnem jadru in ker je bil veter le zmerno močan, sem jaz med prvim finalnim plovom izpustil krajšavo, in ko je to med drugim plovom videl Staš, jo je izpusti tudi on, in sva bila za tiste plove diskvalificirana, tako da se je z odplutimi plovi njemu štelo peto, meni pa šesto mesto. Naslednje tri je Staš po vrsti zmagal, na peti pa je bil peti - solidno vodstvo.
Kako ugotoviš skupnega zmagovalca
    Končni skupni red se ugotovi tako, da se seštejejo točke, odbije (domnevam da tistemu ki plove vse regate - to omogoči tudi, da ne zmaga zlahka kdo predvsem zato, ker ima čas priti na vse regate) najslabši rezultat. Največ tako zbranih točk določi zmagovalca; če imata dva ali več tekmovalcev enako število točk, je boljši tisti z več zmagami, če je to enako tisti z zadnjo zmago (in tako naprej).

Gorenjci ne bi bili Gorenjci, če ne bi...
    JK Bohinj - Gorenjci - je gledal, ali lahko teoretično še zmaga kdo, ki mu to ne bo tretja skupna zmaga, da nam ne bi bilo treba nabavljati novega prehodnega pokala :wink: .

    Izkazalo se je, da ima Marko Krebelj po Zlatorogovi regati (peta letošnja) 32 točk (ni odbitka, ker ni bil na Viru), med tem ko ima Staš z eno odbito tekmo 35 točk.

    Torej če Marko dobi na zadnji tekmi najmanj 4 točke več od Staša, zmaga skupno s točko več, dobi pokal za eno leto v varstvo in brisanje prahu in JKB-ju še ni treba nabavljati novega pokala.

    Vse kar je manj od štirih točk razlike v Markovo korist pomeni skupno zmago Staša. Če bi bilo število točk obeh enako, ima Staš več zmag (letos je zmagal na treh regatah niza).

    Tako je bila ena od nalog ekipne plovbe na naslednji regati tudi po možnosti poskrbeti za to razliko s tem, da če le mogoče ne ovira Marka (Krebelja) in poskusi doseči boljšo uvrstitev kot Staš. Kako se je izšlo pa v naslednjem prispevku.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Združeni skupaj jadralni peteroboj in zaključna regata 2014

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » To Sep 16, 2014 19:55

Jadralni peteroboj mini-12 in zaključna regata za medklubski pokal mini-12

Uvod
    Tokrat je bilo to združeno. V soboto, 06.09.2014 naj bi sicer bil samo jadralni peteroboj - t.j. ekipna regata med petimi jadralskimi klubi. Klubi, za katere vem, so bili JK Odisej, JK Loka timing, verjetno JK Rogla, mogoče JK Ljubljana in kateri od tistih iz Domžal (Ravbar in/ali Yacht club Domžale) in seveda tudi JK Bohinj.

    Zaključna regata bi po koledarju na JKB morala biti v soboto, 13. 9, pa smo to združili, da smo lahko naslednji konec tedna namenili JK Race, ki so zaradi administrativnih čaranj Bohinjske občine, zaradi katerih do konca maja nismo smeli dati jadrnic na jezero, izgubili vse načrtovane spomladanske termine (mislim da tri :cry: ).

Vreme...
    Napovedano vreme je bilo sitno - zelo malo vetra in velika verjetnost padavin - in je voditelj regate nameraval to odpovedati, ampak precej udeležencev, mislim da predvsem člani JK Odisej, je (zelo zagnano) vztrajalo, naj regata bo, in je bila.

    Rezultatov na strani JK Bohinj še ni :wink: zato so reči le po spominu (in tam velja moj 'podpis') in številke bom dopolnil in/ali popravil, ko bodo rezultati. Kolikor vem, se tudi niso udeležili vsi pričakovani člani vseh petih nameravanih klubov, in ker je bil tudi veter občasno zelo šibak (tako da bo pri večjih jadrnicah verjetno odlagali ali odpovedali plov oziroma plove), so bili izidi nekoliko nenavadni.
Regata...
    Kljub še malo zatezanja v rebrih sem prišel, kot so mi naročili. Zdi se mi, da na vodi ni bilo vseh jadrnic. JK Odisej mislim da je imel ekipo šestih, mi - JK Bohinj - po vsem sodeč tudi, od JK Loka Timing edini, a bistveni Staš Mlakar, pa od JK Rogla sta bila dva (ena ona in en on) - če je bil še kdo drug, se pa ne spomnim.

    Vetra je bilo zares malo, tako da smo po eni plati odpluli le dva plova, po drugi pa so se izkazali tisti, ki znajo zaznati zelo šibke sapice in pluti v njih.

    Oba moja štarta - čeprav ne uporabljam ure ampak le štejem sekunde - sta bila čisto OK in zlasti, ko sem slekel majico, da bi bolje čutil sapice, mi je tudi uspelo čisto dobro pluti.

    Marko Krebelj se je na poti do prve boje zapletel v dvoboj z Milanom Gradom iz Odiseja, pri čemer je bil Marko najbrž privetrni in ga je Milan stiskal v veter. Po prvi boji je Marko nekako izjemno lepo ušel za praktično celo drugo stranico in plul okrog druge proti tretji pod skalo, ampak nekje na tem delu ga je Milan (nisem še slišal, kako in zakaj) spet ujel in nekje pred ciljem prehitel.

    Jaz mislim da sem bil pred ciljem v gruči malo na njima, a uspel vtakniti nos čez ciljno črto prvi v tej skupini, torej tretji v tem plovu. Staš je bil za Markom in za mano osmi - torej možnosti za to, da bi doslej nekaj let prehodni pokal še ostal prehodni, so še obstajale.

    Pri drugem plovu je Marko plul z barko, ki sem jo imel jaz v prvem, a potem rekel, da mu na enih uzdah ni šla dobro v veter in bil nekje za mano. Milan Grad se je ta plov odpeljal, ne da bi se mu kdo motal v bližini, ostali pa mislim da so se pred ciljem spet nagnetli na kup in spet mi je uspelo pritihotapiti mednje in končno prvemu iz te skupine vtakniti premec jadrnice čez ciljno črto - pred Stašem, kot sem videl zdaj, ko sem pogledal Staševo poročilo s tekme.

Rezultati - kolikor se spomnim
    Med posamezniki je bil prvi Milan Grad iz JK Odisej (zmaga v obeh plovih), drugi tokrat jaz (v prvem tretji, v drugem drugi), kdo je bil tretji pa se ne spomnim (in rezultatov še ni na internetni strani kluba). Moj tokratni razmeroma dober rezultat razmeroma hitro po prometni nezgodi, po kateri mi je bilo treba zašiti arkado, so člani kluba komentirali tako, da me bo po vsem sodeč treba vsako sezono vsaj enkrat klepniti po glavi in suniti v rebra, da bom jadral, kot je treba.


    Ker je bila to tokrat hkrati zaključna regata za medklubski pokal mini-12 2014, je bila razglasitev rezultatov tudi za skupno uvrstitev.

    Slika
    Tu je Staš Mlakar iz JK Loka Timing za trajno odnesel domov dotedaj prehodni pokal. Drugi je bil Marko Krebelj, tretji Marko Kavs.


    Ekipno med klubi smo bili mi - JKB - pred Odisejem, kako so šteli razporeditev nepopolnih ekip pa še ne vem.

    Nekateri iz Odiseja so bili kar precej razočarani in bilo je govora o tem, da bi bilo za fair plove treba tehtati tekmovalce... Zanimivo je, da ti niso omenjali prednosti, ki so jo pri drugih vremenskih razmerah z močnim vetrom teoretično imeli težji tekmovalci... Jaz sem 'navijal' za čimmanj nepotrebnega kompliciranja. Pri barki za eno osebo, ki skupaj z balastom tehta okrog 175 kg, 10 kg razlike v težah tekmovalcev ni neka groza. Bistveno prednost bi imeli v lahnem vetru otroci, ampak teh sedanja pravila ne pustijo na tekme odraslih, tako da nas ta problem ne zadene.

    Ko smo imeli koga, ki je bil res bistveno težji (recimo 30kg ali več), smo takemu včasih v šibkem vetru izjemoma tudi pustili odložiti eno od uteži (ok. 15 kg) balasta, ampak komplikacije s tehtanjem - bog ne daj tehtanja skupne mase tekmovalca z barko vred, še posebej, ko barke po vsakem plovu po žrebu menjamo in bi bilo treba tehtati vsakič, če že hočemo dlakocepiti... res ne rabimo.

    Če bi reči nepotrebno zakomplicirali, bi se zadeve - in s tem štartnina - tudi čisto nepotrebno zelo podražile. To nam je pred nekaj časa že grozilo, in s tem bi se lahko zgodilo, da celotno tekmovanje ugasne, pa smo se temu takrat srečno izognili.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Bohinjski jadralni dnevi JK Race

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Pe Sep 26, 2014 19:56

Bohinjski jadralni dnevi JK Race

Uvod
    Kot je bilo že nekajkrat omenjeno, nam je vrla Bohinjska uprava letos preprečila, da bi dali jadrnice mini-12 na jezero pred koncem maja (kazalo je, da jih sploh ne bomo smeli dati na jezero). Tako so odpadli za maj predvideni jadralni termini za JK Race.

    Fantje in dekleta (ne glede na leta) tega kluba v glavni sezoni plovejo po morju, zato tega takrat ni bilo mogoče nadoknaditi. Kar se da, smo - skupaj - poskusili: združili smo 'jadralni peteroboj' in 'zaključno regato za medklubski pokal' in sproščeni konec tedna 13-14/09/14 so dobili oni.

    12 jadrnic (od petnajstih) - večina žensk tokrat ni jadrala (so se pa nekatere že zdaj dogovarjale za naslednje leto). Ker Marjana Arha ni bilo v Sloveniji in ni bilo nobene primernejše 'žrtve', sem bil jaz štarter, in tisti ki je beležil prihode v cilj (težko rečem, da bi - še posebej, ker sem vskočil - bil kos biti kompetenten sodnik).

    Saj sem že pomagal in imel to ali ono vlogo pri več tekmovanjih (ne le pri naših), ampak tam doslej mi je vedno kdo rekel, kaj naj kdaj naredim. Za celo reč - kljub dobri volji in pomoči članov kluba - doslej še nisem bil odgovoren.

Vreme
    Bilo je nekaj padavin - bilo je napovedano več, kot je bilo zares in imel sem precej polno bojno opravo za dva dni dežja - in večinoma je bil veter šibak. Napovedan je bil prvi dan malo močnejši, drugi dan šibkejši, pa je bilo oba dni podobno - včasih malo tišine, včasih pa kar soliden veterc, pa nič ni posebno dolgo trajalo.

    Izkazalo se je, da se splača izuriti se za kratek čas priprave od piva do štarta. Ker sem sodil, med tem nisem mogel jadrati; ko pa so imeli odmor za pivo, sem se lahko motal z jadrnico po zalivu. In če je začelo malo bolj vleči, sem jih dvignil in je bil čas za naslednji štart. Enkrat (ali dvakrat) so bili malo počasni pri pripravi na štart (pa potem še pet minut štartne procedure), tako da je veter spet pojenjal pred koncem plova, kasneje pa smo tak veterc vsaj za plov ali dva res lepo ujeli.


Jaz sem se pri pripravi in med sojenjem prav prijetno naveslal na kanuju (dobra rehabilitacija za rebra), JK Race je odplul dva dni skupaj, sicer z malo vzdihovanja o prešibkem vetru.

Zadnji plov je bila ena jadrnica - najpočasnejša prejšnji dan - prosta in ko so štartali, sem skočil vanjo in se odpeljal za njimi. Veter ni bil tako slab... uspelo mi je priti do višine prve boje morda trideset metrov za prvim - in pri tem sem plul več deset metrov zavetrno od vseh jadrnic, ki so štartale, tako da nisem niti oviral niti kvaril vetra nobeni od njih.

Še kaj podrobnosti pride... ker je zdajle treba 'spokati' z mašine in interneta.

Edit: Podrobnosti - recimo vrstni redi - so malo zbledeli, ker predolgo nisem zapisal in ker je papirologija v Bohinju, bo ko bo in če bo.
Recimo da do tedaj ostanemo pri tem, kar je že napisano.

Na jutri je namreč s prejšnje sobote (ko je dobro prvo polovico dneva deževalo) preložena Regata za svinjsko glavo - čez jezero do Ukanca in nazaj. Če piha, je to uro in pol ali dve, če ne pa...

Ja, svinjsko glavo (od odojka) dobi zadnji na cilju.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Splav
Viceadmiral
Prispevkov: 359
Pridružen: To Jun 10, 2008 09:46

OdgovorNapisal/-a Splav » Po Sep 29, 2014 08:52

Slučajno sva se s sinom v soboto dopoldne pripeljala mimo in za kako minuto postala na pomolu, ko ste jadrnice pripravljali na regato. Me prav zanima, če ste imeli kaj sape preko dneva. Midva sva jo sicer mahnila čez Komarčo do Sedmerih. Upam, da ste imeli lep jadralski dan.
Mirno morje in široko obzorje.
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Regata za svinjsko glavo

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » To Okt 28, 2014 19:54

Regata za svinjsko glavo (27. 9.)
@Splav
    Ja, videli smo se, mislim da ko smo se pripravljali za plovbo, ampak nisem vedel, da si to ti.

    Pa še potem zaradi ene poškodbe (ki še ni čisto dobra) nekaj časa tudi nisem nič pisal, tako da tole vse šele zdajle.


Uvod
    Regata za svinjsko glavo je praviloma zadnja klubska regata JK Bohinj v letu, in ponavadi je nekje od druge polovice septembra naprej.

    Ime je dobila po tem, da zadnji na cilju dobi glavo odojka, ki je sicer za 'fešto' (in tisti, ki se na to razumejo, pravijo, da je v tem primeru zadnje mesto čisto OK).

    Veter je bil šibak in navigacijska regata čez jezero po dolžini in nazaj je bila vmes skrajšana na polovico dolžine in če se še spomnim prav, na eno širino :wink:
Kako je o tem pripovedoval Stanči, ki je bil na cilju prvi
    ... pa napišem kratko obnovo iz tega.

    Na štartu nič posebnega, ampak 'v konkurenci za svinjsko glavo' (ki jo dobi zadnji) smo bili Stanči, Aleš in jaz. Ostali so nam nekoliko ušli. Ko se je izkazalo, da bi bil pri tistem vetru za plovbo čez vse jezero dan prekratek, je bilo sporočeno, da je obrat okrog rdeče boje (če pomnim prav, ene od tistih na veslaški progi) na pol jezera.

    Stanči je rekel, da si je po prognozi zapomnil, da naj bi prišlo do spremembe vetra, in ko se ni in ni mogel izmotati iz naše skupine z repa, je obrnil in plul tako, da bi mu pričakovana sprememba smeri vetra prinesla prednost.
    Te pa ni in ni hotelo biti...

    Ko pa se je zgodila, je tisti malo močnejši dih vetra ujel in ne da bi ga kdo motil (ali lahko posnemal) nastavil jadra tako, da ga je porabil in dobil hitrost (šel približno trikrat hitreje od ostalih), ter ujel in pred 'šibnil' tiste na čelu.

    Rekel je, da si skoraj ni upal dihati, da ne bi kaj pokvaril. Ostalim, ki so ga poskušali posnemati, ni uspelo, večina je 's prčkanjem' še kaj pokvarila in izgubila hitrost.

    Marko mu je menda - v šali - tudi "dosodil" tri ali štiri kazenske obrate :lol: :lol: :lol:

    Po obratu okrog boje mu je prednost uspelo obdržati (in je temeljito izpadel iz konkurence za svinjsko glavo oziroma za zadnje mesto), čeprav so mu prvi dva-trije sicer vztrajno skušali 'dihati za ovratnik'.

    Ostali smo se počasi razšli - več ali manj vsak je ujel kak vetrc, ki ni segel do naslednjega, in potem naslednji tistega ni več ujel, in tako so se razdalje postopno kar precej povečale.

    Izjema sva bila jaz in jadralec pred mano - vedno sem ga dohitel, potem pa je videl, kako imam jaz nastavljeno in sam za tisti veterc nastavil bolje in mi ušel. Potem pa spet ni več dobro čutil vetra in sem ga ujel, pa je spet videl na kaj grem jaz in nastavil bolje in mi spet ušel. Tudi v cilju, seveda.

    Rekel je, da mu ni bilo čisto nič dolgčas in da se je kljub šibkemu vetru prav dobro imel - in da najbrž še pride.

    Aleš - ki je tokrat odnesel svinjsko glavo - je bil pri tako šibkem vetru 'hendikepiran', ker je precej težji od ostalih. Če bi vedeli, da bo veter tako šibak, bi mu vzeli ven eno od uteži, ampak prognoza mislim da ni bila ravno taka.

    Bomo drugič.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Mini-12 v Bohinju za 2014 pospravljene

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Po Nov 03, 2014 17:58

Mini-12 v Bohinju za 2014 pospravljene (25.11.2014)
    Moja običajna vloga pri tem je zlasti vlačenje reči po vodi in v vodi, ker me pač ne zebe.

    Letos je bil problem, ker sem se v začetku oktobra solidno sesul s kolesom (čez eno grbino, ki je bila v Ljubljani večja od pričakovane in z vzmetenjem, ki je pravkar prišlo s servisa in ga nisem prej ne preizkusil ne dobro nastavil, in potem še zamudil odskok...) in trenutno še vedno še nisem dober.

    Tako je zaradi desne rame v opornici dviganje večje teže in podobno odpadlo, šlo pa je vezanje in razvezovanje vozlov (gre tudi samo z levo), prenašanje jamborov (enako), pa tudi po en svinec balasta naenkrat je z eno roko šlo.

    Ampak bistvo je bilo, da se je dalo razmontirati plavajoči pomol na vodi in ga dobiti na obalo, da lahko tam ostali potegnejo, tudi samo z eno roko, kar sem tudi predvideval.

    Zapleti - kje bo kaj prezimilo - so bili, ampak za te je Marjan Arh srečno poiskal odgovore.

    Klapa je pri delu prav lepo sodelovala in tudi točka 'pečene zadeve' dnevnega reda se je lahko lepo začela že takrat, ko je sonce celo še malo grelo, ne le svetilo.

    Bilo nas je manj, kot smo načrtovali in je tako tudi reči za na žar bilo več, kot smo zmogli pojesti, ampak spekli smo toliko kot smo rabili in se tudi tokrat pri zaključku prav lepo imeli.


Jadralni klub Ravbar
    Naslednji teden za regato za svinjsko glavo bi moral pomagati pri pripravi za odprto prvenstvo JK Ravbar v mini-12, pa zaradi kupčka šivov in izpaha ramena nisem mogel.

    Kolikor vem, je tekma bila, ampak na njihovih klubskih straneh o njej ni podatkov.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Mini-12 čez pomlad 2015 na Zbiljskem jezeru

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » So Feb 21, 2015 12:26

Mini-12 čez pomlad na Zbiljskem jezeru
Predvidoma od konca februarja do - jaz sem mislil da do takrat, ko bodo šle ostale v Bohinjsko jezero, za to pa še ne vem datuma.

JK Neptun v sodelovanju z JKL Bohinj(barke in jaz)
    Pred leti so bile tekme z mini-12 redno na rauličnih notranjih vodah v Sloveniji (kjer nisem bil: Iverčko jezero na Koroškem, Štajerska, mislim da pri Ptuju, pa kjer sem bil Gradiško jezero pri Lukovici in Rudniško jezero pri Kočevju).

    Na Gradiškem jezeru smo nekaj let imeli barke od aprila pa do takrat, ko se je v Bohinju za nas dovolj ogrelo. Potem je to iz raznih razlogov - predvsem cena in organizacija (delovna sila za razstavljanje in sestavljanje...) in prevozov bark razen za izjeme ponehalo.

    Letos pa kaže da bodo barke pomladi spet v enem od jezer, ki je tudi malo manj od rok kot Bohinjsko (in za zdaj kaže, da tudi nima kakega besnega zaračunavanja parkirnine in kaznovanja, če ti poteče listek, kar je žal pomemben dejavnik Bohinjske turistične ponudbe).
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » To Mar 10, 2015 21:20

V soboto smo dali štiri min-12 na Zbiljsko jezero. Predvideno je bilo sicer okrog začetka meseca, ampak načrti se vedno ne izidejo (in zato tudi prej nisem upal omenjati kakega srečanja morjeplovcev s preizkusom 'rjuhic'). Te štiri bodo tam predvidoma do 20. aprila, potem gredo v Bohinj - torej, če bo kdo želel poskusiti, bo šlo.

Vreme tam okrog... - le napoved, všeč bi mi bilo, če bi bile tudi v resnici odmerjene vrednosti. No ja, če ni pač ni.

Voda na jezeru po višini opazno niha, in pri tem ni pravila (ni plimnih tablic :wink: ), ampak ne zelo hitro in vsaj tam, kjer sem bil v soboto in nedeljo (pri kraju Zbilje, ne blizu jezu) je tudi tok takrat, ko gladina pada, le toliko, da ga opaziš.

Že v soboto smo tudi malo poskusili, v nedeljo pa smo še malo štimali, kar na barkah ni bilo čisto OK (pa še kaka malenkost ostane).

Veter je bil v (počasnih - deset ali več sekund do viška) sunkih, ki pa so bili pri maksimumu kar močni (po občutku recimo ok. 20 vozlov - moram nabaviti en ročni anemometer...), in je tudi zelo izrazito spreminjal smer, tako da ni bilo nič dolgčas. Za čisto začetnike bi bil lahko preveč spremenljiv, s skrajšanim glavnim jadrom pa je šlo - ne sicer čisto zlahka - tudi 12 let staremu fantu, ki je bil doslej samo flokist na FJ in na mini-12 prvič.

V soboto je bilo tudi treba pobrati - teoretično seveda - ene ključe, ki so padli v vodo skozi deske pomola. V nedeljo so rekli, da so namerili, da naj bi bila voda 4°C - naj bi bilo toliko zaradi topljenja snega po hribih, ampak meni se je zdelo, da bi moralo biti vsaj 8.

V gostinski zadevi, ki se imenuje Sidro, imajo na jedilniku tudi ribje zadeve. Ocvrti kalamari so se mi zdeli OK in tudi ne dragi (točne cene se pa ne spomnim) - ampak jaz nisem posebno dober za ocene jedi.

Nekaj tega je bilo tudi pofotkano in posneto, ampak povezav tja, kjer naj bi bilo na internetu, zdajle nisem našel.

Edit:
Zdaj je na straneh JK Neptun kratek prispevek o poti bark iz Bohinja na Zbilje z eno fotko (kilk na sliko):
Slika.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Če Mar 12, 2015 18:16

Tu je pa malo videa z Zbiljskega jezera - s kamere na jamborni prečki.

Dan po tem, ko smo sestavili, torej nedelja, 8.3.2015.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
d.i.r.e.
Kapitan korvete
Prispevkov: 106
Pridružen: So Jul 26, 2008 09:17
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

dodatne fotke

OdgovorNapisal/-a d.i.r.e. » Pe Mar 13, 2015 17:47

Še ostale fotke so pa dosegljive tukaj
https://www.facebook.com/JKNeptun
Mirno morje in ugoden veter vam želi https://www.jkneptun.si še naprej :)
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Pe Mar 13, 2015 18:40

Upal sem, da se bo dalo te fotke prikazati tudi tu in komentirati, oziroma tu okrog njih napisati zgodbo, pa kaže da ne gre.

Prestar forumov program...

Slika

Če jutri ali pojutrišnjem kdo pride na Zbilje, dobrodošel.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » To Mar 17, 2015 20:21

Bili na Zbilju tudi oba dneva minuli konec tedna. Vetra malo manj, kot prejšnji teden, a še vedno dovolj.

Sobota sončna, nedelja oblačna, a je dopoldne nekajkrat prebilo sonce, popoldne pa je se je stemnilo toliko, da smo pospravili kmalu po 15. uri.

Po jezeru navzdol gre - in se sme - do tabel pri zožitvi kakih 300-400 m od jezu. Navzgor sem utegnil do malo pred mostom proti Smledniku.

Mestoma je v vodi vejevje, tako da je na to treba biti pozoren. Tudi plitvih mest še nimamo 'naštudiranih', ampak kaže, da je pri okrepčevalnici Sidro (ki ima OK ocvrte lignje, verjetno pa so OK tudi druge ribje zadeve) preplitvo, da bi z mini-12 priplul k bregu.

Škoda - to sem imel v mislih za povabilo na dodatno aprilsko srečanje s poskusno plovbo... Pri sidru bi bilo dovolj prostora, druga zadeva Dotik (poleg čolnarne) je pa ob koncu tedna zlasti ob lepem vremenu kar precej nabita, tako da bi bilo za kako večjo skupino kar težko prostora.

Za zdaj bo verjetno najbolje, če se tisti, ki jih bo zanimalo poskusiti, pa jim je poleti v Bohinj od rok, brez posebne organizacije med koncem tedna oglasijo pri čolnarni Zbilje.

Med koncem tedna ima kinpur tam tudi FJ.
Fotk s FB se tu ne da prikazati - torej fotka tule.

Pa še nekaj Rožletovih slik tule:
Pospravljeno za čez teden - srajčke proti UV za floke in krovnice proti dežju in prišcu.
Slika
Slika


Aljaž, skrajšano jadro in morjeplovčeva zastavica na zadnji priponi.
Slika

Boštjan pri menjavi bumov (prej je lahko škota ušla v bum, zdaj ne more več).

Še več slik od letos z Zbilja je na povezavi pod prvima slikama iz te skupine.
Slika
Nazadnje spremenil Marjan Tomki, dne Po Okt 19, 2015 18:08, skupaj popravljeno 1 krat.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gosti