Tekme in drugi dogodki z Mini-12

Vabila in poročila z navtičnih sejmov in navtičnih dogodkov

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Sr Apr 29, 2015 20:04

Nadaljevanje zgodbe z mini-12 na Zbiljskem jezeru je v glavnem v temi Spet jadra na Zbiljskem jezeru.

Ja, še to: fotke tule so Rožletove - JK Neptun) - jaz letos doslej nisem še nič slikal.

Kako je bilo to - mini-12, FJ in še kaj... v očeh članov JK Neptun, na njihovih straneh.

Moj vtis je, da niso bili razočarani.

Fotke

Prva krajšava za novince na mini-12 - in morjeplovčeva zastavica na krmi ene :wink:
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

Reful - takih ni manjkalo...
Slika

Tole je bilo po jezeru navzgor - tu je del plitev, ampak takrat je bila voda visoka
Slika
Slika

Vzlet labodov v bližini - hitro so ugotovili, da jim nič nočemo
Slika

Sonce skozi jadra ob pomolu in nekdo v za večino bolj primerni obleki - tole je bil najbrž še marec
SlikaSlika



Boštjan in Flying Junior- ta dva se večkrat vračata na Zbilje tudi zdaj, ko smo mini-12 za tokrat morali pospraviti
Slika
Slika
Slika

Sožitje, ne konkurenca (mini-12 in Flying Junior)
Slika
Slika
Slika


Jaz bom tudi! Mislim da je do sedaj že bilo kdaj na očkovem kolenu.
Slika

'Zamenjava štafete? Verjetno je treba prestaviti pedale za daljše noge. Jaz lahko plovem tudi 'zložen'. Zdaj mislim, da je na vrsti Zvone. Tokrat razlaga Boštjan. Aljaž pa mora malo potrpeti.
Slika
Slika
Slika

Izplovemo...
Slika

Tudi Aljaž izplove - ampak zaradi nečesa se je bilo treba vrniti
Slika

Še ena razlaga
Slika

Vreme ni bilo napačno in gostov ni ravno manjkalo
Slika

Še nekdo v malo bolj zimski opravi - in Aljaž, ki noče in noče imeti dovolj
Slika
SlikaSlika

Reful - nekdo bi lahko malo popustil
Slika

Pa če ni on, je pa malo popustil reful
Slika

Jezero ni tako majhno. Res je, da nisem prepričan, ali je most proti Smledniku višji od konice jambora (malo čez 5 m nad gladino) in da čisto do jeza ne smeš, ampak je čisto zanimivo.
Slika

Storitvene dejavnosti...
SlikaSlika

Verjetno se hoče zatikati rolica rol-floka.
Slika

Da se ne bo še kaj zatikalo
Slika

Še ena 'menjava štafete' in navodila novincu na mini-12 - Boštjan v akciji
SlikaSlika

Ampak ta je že plul tudi z drugimi :wink:
Slika
Slika
Slika

Tole bo pa spet neumorni Aljaž - koga drugega bi se videlo več izza roba krova
Slika
Slika

In pospravljanje za en večer... morala je biti sobota in napoved za lepo vreme, ker nismo postavili krovnic in 'srajčk' za zaščito pred UV na floke.
Slika

Aljaž bi najraje kar prespal kje v bližini v šotoru.
Slika

In menjava bumov - doslej je škota tekla skozi bum (in je bil 'kažin', če je pobegnila vanj), zdaj bodo škripci zunaj, da lahko popravi na vodi, če komu pobegne.
SlikaSlika
Slika

SlikaSlika

Sosedje...
Slika

Rožle? Če je, kdo ga je slikal?
Slika
Slika

Slika
Slika
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Po Jun 08, 2015 02:30

Za letošnjo pomlad je bilo na Zbiljskem jezeru jadranja z mini-12 proti koncu aprila konec.

Pri 10-i Mini Korošici - Bac-ov memorial - na Iverčkem jezeru na Koroškem - nisem sodeloval. Bila pa je to tudi okrogla obletnica njihovih tekem na mini-12.
Slika

Galerija slik od tam - forumov SW žal ne zna prikazati slik, katerih URL se ne konča z .jpg ali podobno značilno za slike, torej le povezava.

Kolikor lahko vidim, bodo te štiri mini-12-ke čez letošnje poletje ostale na Iverčkem jezeru in bo tam mogoče z njimi jadrati.



Ta konec tedna pa je bila regata na Gradiškem jezeru. Zanjo sem izvedel šele okrog ene popoldne in se s kolesom odpeljal tja. Ulovil sem še toliko, da sem videl finalni plov, ki ga je v za tisti kraj značilno spremenljivem vetru dobil Marko Kavs.

Istočasno sta na jezeru dva preizkušala jadrnico 470 - ne da bi kaj motila tekmo, med finalnim plovom pa sta se po regatnem polju kljub opozorilom motala dva s katamaranom, ki je kvaril že tako spremenjov veter jadralcem v finalu.

Nekdo je odjadral le en trikotnik od dveh finalnega plova, potem pa pustil jadrnico ob bregu, tako da sem šel lahko za njimi odpluti trikotnik, da vidim v kakšnem so pluli, potem pa še malo jadrati prosto s finalisti.

V tem času sta 'katamaranca' zgubila jamgor, strgala se jima je ena od jeklenic, ki je za pripono. Končalo se je tako, da je katamaran nazaj tja, kjer so začeli, privlekla ena od mini-12k.
Nazadnje spremenil Marjan Tomki, dne To Jul 07, 2015 06:30, skupaj popravljeno 1 krat.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Prva kočevska regata mini-12

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Po Jun 22, 2015 02:53

Prva kočevska regata mini-12

Vse kaže, da je to, da letos še vedno ne smemo zapluti po Bohinjskem jezeru, odprlo nekatere druge priložnosti.

Tako so letos spet bile regate z mini-12 na Iverčkem, Gradiškem in pravkar minuli konec tedna tudi na Rudniškem jezeru v kočevju, vmes pa sem jaz letos utegnil jadrati tudi na morju (tri regate z Boštjanom FJ in nekaj jadranja z večjimi jadrnicami).

O tem več na tej povezavi (tudi ko bodo slike).
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Pe Jul 10, 2015 17:30

O mini-12 v sezoni 2015 - JK LokaTiming
LokaTiming napisal/-a: Malo pozno, pa vendar, smo začeli tudi letos jadrati na mini 12. Regata na Viru, ki se je lani tako spodbudno začela na otoku Viru pri Zadru 1. maja, je letos odpadla. Mogoče bo jeseni???
V Bohinju se zapleta s privezi in pomolom. Bohinjci zaenkrat napovedujejo, da grejo barke v vodo 5.7. 2015.

Tako so prvo regato letos organizirali v JK Ravbar in to kar tridnevni challenge od 5. do 7. junija na Gradiškem jezeru. Žal je bila regata na pol v ilegali in smo jo v našem klubu spregledali.

Druga regata pa je potekala preteklo soboto, 20.6. na Kočevskem jezeru v organizaciji JK Kočevje.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » To Jul 21, 2015 18:59

Dve novici...
Kočevje
JK Kočevje ima tečaj jadranja, del tudi na njihovih štirih mini-12 na Kočevskem rudniškem jezeru.

Video reportaža o regati mini-12 na TV H2O (povezava na povezavo... našli so tisti z LokaTiming)


Minuli konec tedna so letos končno splovili štiri mini-12 tudi na Bohinjskem jezeru, naslednji konec tedna predvidoma naslednje štiri.

Plavajočega pomola, ki smo ga tam uporabljali zadnjih približno 5 let, pa kaže da še ne smemo dati v jezero. Ko izvem več, napišem...
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » So Jul 25, 2015 18:56

V Bohinju sta danes na vodi dve domnevno za jadranje sposobni mini-12 -ki, še dve sta na boji, a jambora še nista postavljena, in še štiri na prikolici.

En sam ne more dati jadrnice s prikolice - praviloma rabiš vsaj tri. Domnevno zaradi dežja 'delovna akcija' ni stekla, ampak glavna jadra zdaj so v Bohinju in jutri - če bo bolj pihalo kot padalo - bosta verjetno jadrali vsaj tisti dve.

Kako bo jutri z ostalimi, bom vedel po telefonadi, ali pride 'še kaj delovne sile'.

Ker tokrat ni skoraj nič pihalo, sva z enim fantom (ok 10 let) namesto jadrala veslala s kanujem ob obali od zaliva Pod skalco po severni strani do rta za zalivom za staro ribogojnico, čez na južno stran v zaliv pri Naklovi glavi (tam je nekdo letal približno en meter čez krila velik hidroplan z električnim pogonom in ga je bilo prav zanimivo pogledati, tudi en pristanek in vzlet).

Potem pa ob južni obali nazaj. Preden sva se odpravila, med 10 in 12 ali tam okrog je dobro uro solidno in stalno deževalo, najinim veslaškim obhod po tem pa sva začela med malo pršenja in končala v vročem soncu. Prejle pa je spet nekajkrat padlo po nekaj kapelj...


Ja, našega plavajočega pomola še ni - in kaže, da ga letos sploh ne bo, morda da sploh ne bo smel več na Bohinjsko jezero.

Če se to ureja, bi občina (tudi po njihovem predpisu) morala zagotoviti mesto za pripravo plovila z plovbo in vkrcanje, kar menda nameravajo in za kar naj bi nek izvajalec imel rok 1. avgust ali nekaj podobnega, ampak izvajalčevi delavci naj bi nekaj začeli in neki kosi plavajočih pomolov naj bi plavali po zalivu Pod skalco, pa so govorice, da izvajalčevi delavci trenutno nekaj delajo v tujini - in jaz danes pri veslanju po dveh tretjinah jezera nisem opazil nobenega 'kosa plavajočih pomolov'.

Bomo videli, kaj bo tokrat iz tega.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Mini-12 Bohinj 2015 - ena žalost... ampak se ne damo

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » To Jul 28, 2015 18:57

Mini-12 Bohinj 2015 - ena žalost... ampak se ne damo

Kaj je z našim pomolom?
    Ne poznam vse zgodbe, izvedel pa sem nekaj več kot sem vedel prej.

    Kot sem razumel, nam je občina že prejšnja leta postavljala ovire - da ne moremo zaradi tega ali onega - in klub je skušal pokazati, da tiste reči niso problem (vpliv na naravo...) in/ali poskusil dobiti soglasja od tistih, ki so bili odgovorni za kako plat problema.

    Zdaj razumem, da so mnenja vsaj nekaterih odgovornih odločitev da ne smemo in zakaj ne smemo, namesto kaj naj naredimo, da bomo smeli. Tako sem razumel, da naj bi organ za ohranjanje naravne in kulturne dediščine ne dovoli plavajočega pomola, če ni v bohinjskem gorenjskem stilu (manjka mi podatkov, ali to pomeni streho iz skodel ali kaj drugega), TNP je mnenja, da ga sploh ne bi smeli narediti (dobim vtis da je vprašanje, če se v TNP sme sploh kaj delati, čeprav če ne paseš ali kosiš, se zaraste, paša in košnja pa sta početje nečesa v parku in početi kaj v parku ni prav...).

    V glavnem, trenutno kaže, da je odločeno, da ne smemo, pa naj stane kar hoče.

    Na 'javnem' pomolu pa ni prostora. Leseni prvi del na sodih zaseda izposoja čolnov, vmesni del - s katerega smo včasih lahko tudi mi pripravili za plovbo kako barko in s katerega so otroci skakali v vodo, je zaseden s tem, da je nanj priklopljen precejšen podaljšek, ki pa je zaseden z električnimi katamarani, ki jih uporabljajo trenerji pri vadbi veslačev.

    Kako gre nam brez našega pomola, se bo pa bolje videlo iz opisa, kako je šlo nama z Nikolajem.

Postavila jambor na eno od jadrnic na boji
    Ker v začetku ni nič pihalo), sva z Nikolajem (v nedeljo) dopoldne spravila postavljat jambor na jadrnici, ki sta bili na boji z jamboroma, le položenima in privezanima na krov. Kaže, da zanju niso imeli flokov s prvo pripono, ko so jih prejšnji teden dali na jezero.

    Nekoč prej so bila jadra iz razmeroma mehke tkanine, ki se ni mečkala. Sprednja jadra naslednje - prejšnje - generacije so bila iz razmeroma trde tkanine in naj bi lepše držala obliko, a če/ko je bilo to zrolano - zlasti, če kdo ni bil skrben - je postal marsikateri flok zmečkan tako, da oblika ni bila ničemur uporabnemu več podobna. In ko je bilo tako, jadrnice za tekme niso bile več primerljive.

    Zato naj bi na Bohinjske mini-12 nje namestili nova jadra, ki ne bodo več rol, ampak se jih bo obesilo na sprednjo pripono in dvignilo z dvižnico, ki smo jo doslej uporabljali za genaker. Tako naj bi tudi genakerji - zadnja generacija je bila itak preveč plosko krojena - in tudi poševniki zanje šli iz uporabe. Marko je po vsem sodeč računal s tem in zato so mu to, ali rolice delajo, ni bilo pomembno, a tudi novih jader še ni bilo.

    Pa smo v soboto smo iz Markovega kombija v 'zaboj za opremo' prestavili več starih jader, tudi dva floka s prvo pripono. Žal sva z Nikolajem ugotovila, da je bila rolica enega neuporabna - potreboval bi primež, da poskusim popraviti.

    Ampak z enim OK flokom se mora dati postaviti jambor vsaj na eno. Na pomol sva odnesla škatlo z orodjem, škatlo z deli (vijaki, matice, podložke, gambeti...), flok s prvo pripono in za kasneje dva buma z glavnimi jadri. Potem je bilo treba po jadrnico na bojo.

    Spet sposojen kanu. Vmes sva se za nekaj časa zamenjala, tako da je on krmaril in se kake pol ure umetniško vrtela v krogih. Ampak po tem eksperimentiranju je kasneje že lahko sam pripeljal kanu z obale okrog pomola do jadrnice. Treba bo še precej opiliti, ampak za začetek gre.

    Med časom postavljanja tega jambora - morda deset minut, če imaš vse kar rabiš in je brezhibno (kar tu ni bilo), sva se morala - z jadrnico in vso ropotijo od jader do orodja - vsaj štirikrat prestaviti, tudi iti po veslo in odveslati na drugo stran pomola, preden je jambor stal. Najprej je priplul en, potem še drugi električni katamaran, pa odplul prvi in priplul nazaj... in midva sva bila vsakič ravno tam, kamor je kdo hotel pristati...

    Jambor na mini-12 lahko postavi en sam, če ravna prav in tudi težak ni, tako da je lahko Nikolaj pri tem precej naredil. Mimogrede, po vzorcu gibov njegove roke pri tem delu sodeč je čisto mogoče, da je Nikolaj pri privijanju pete jambora prvič (ali morda prvič po zelo dolgem času) uporabljal viličasti ključ za matice. Ker je na zadnji priponi na jamboru manjkal škripec v sistemu za napenjanje zadnje pripone in ker ni bilo nikogar od tistih, ki so to razstavljali pred prevozom ali sestavili prvi dve prejšnji teden, da bi jih vprašali, kam so to dali pri razstavljanju, sem to do naslednjič pustil fiksno napeto.

    Ampak mislim, da je bilo Nikolaju zanimivo - mislim da še nikoli ni počel nič podobnega.

Priprava dveh jadrnic za jadranje
    Med tem je začelo kazati, da bo vsaj malo dihnilo, če že ne pihnilo, pa sva odpeljala tisto jadrnico z na novo postavljenim jamborom na bojo in šla iskat tisti dve, ki so jima že prejšnji teden postavili jambor. Med izogibanjem tistim, ki so popravljali nekaj na enem od električnih katamaranov in po pokrivalih žensk sodeč muslimankam in muslimanom, ki so si prišli sposodit čolne na vesla, pripravila za plovbo, sva na enem dvignila glavno jadro - in pri preizkusu ugotovila, da se ni niti premaknila spodnja rola navijalnega jadra, tudi na precej sile ne. S to bom tokrat plul jaz, ki mi razvit flok tudi pri čem bolj čudnem ne bi smel delati prehudih težav. Preden sva bila gotova še z drugo, so naju prišli iskan za kosilo, tako da sva spustila dvignjeno glavno jadro, privezala jadrnici kolikor je bilo mogoče s poti in ubogljivo šla jest.

    Mimogrede, obed je bil 'morjeplovski', čeprav ne ribji. Otroci in njihova mama so iz prerezanih paprik in kosov buče, obloženih z nečim podobnim masi za polnjene paprike, pred postavljanjem v pekač dali obliko jadrnic. Ko je bilo pečeno, so nekateri od otrok iz slamic in prtičkov na jadrnice postavili tudi jadra... Ampak bili smo preveč lačni, da bi dolgo plule.


Vsaj malo jadranja
    Ko sva se vrnila k jezeru, je bilo že nekaj sapice predvsem blizu nasprotne obale na tisti strani mostu, na kateri stoji cerkev, tako da sem odrinil Nikolaja, da bi lahko prišel čim dlje od brega, in potem še sebe za njim.

    Precej temeljito je pozabil tisto malo od lanske jeseni, ampak bilo je ravno dovolj sapice, da ni moglo biti nobene težave, pri približno pravilnem položaju pa si se premikal.

    Pri drugi strani zaliva je pihalo malo več in postopno tudi pojačalo, tako da bi bilo odlično - če ne bi bilo še nekaj dela in če ne bi jaz moral z javnim prevozom v Ljubljano, tako da sva po morda dveh, treh urah zaplula k obali in pospravila jadrnici.

Delo pred odhodom v Ljubljano
    Omenil sem, da je Marko pustil prikolico s štirimi jadrnicam na bregu. Najbolje bi bilo, ko bi jadrnice z nje lahko dali na vodo, balast vanje in nato na bojo, a z ok. 75 kg trupom ne more ravnati en sam. Za snemanje zgornjih pa je itak najbolje, če so vsaj trije. Poleg tega moja rama po lanskem izpahu (upam da še) ni OK., torej bi bili trije minimum.

    Ena 'žrtev' je bil Nikolajev oče, za drugo žrtev je k sreči mimo prikolesaril Stanči, ki sicer redno jadra z mini-12, in je tudi sicer zelo lepo v formi. Tako smo sneli jadrnice s prikolice in jih dali v vodo ter jih odvlekli do pomola, znosili uteži balasta na pomol in Stanči jih je razsortiral in dal v kobilice. Za tri so bile uteži kompletne, za eno sta dve uteži manjkali.

    Privezal sem jambore na krov podobno, kot so bili na onih dveh nesestavljenih prejšnji teden. Med tem je izposojevalnica čolnov zaprla 'svoja vrata', tako da ni bilo več kanuja za transport tudi teh štirih na bojo, ampak se je dalo z lesenim čolnom in našim veslom za kanu in podobnim veslanjem, kot če bi veslal sup.

    Še SMS predsedniku JK Bohinj, kaj smo in kaj nismo, slovo od Nikolaja in njegovih in na avtobusno postajo.

    Prepozno, izkazalo se je, da je zadnji avtobus v Ljubljano za ta dan že odpeljal. O tem, kako sem potem vseeno prišel v Ljubljano, pa ni več 'plovska zgodba.

Kako je brez našega pomola
    Na kratko, žalost... Priprave osmih, dvanajstih ali več jadrnic za plovbo tam, kjer sva se le dva ves čas izmikala ostalim, si ne predstavljam. Menjave jadrnic med plovi tudi ne.

    Tečaja za več ljudi, kjer bi se med drugim učili priprave jadrnic na plovbo začetniki, še manj. In varnosti pri gneči pri pristajanju in pospravljanju v v sili, če bi se bilo treba z začetniki izogniti nevihti, še sploh ne. Brez drugega pomola ali pomolov resna dejavnost z mini-12 enostavno ne bo mogoča.

    Povedali so mi, da so prejšnji konec tedna pred tem, ki ga opisujem, v zalivu bili plavajoči pomoli, ki naj bi bili, ko bo zunanji izvajalec za občino dokončal delo, nekje pri obali na uporabo tudi nam. Te dni jih ni bilo videti, pa sva z Nikolajem na najinem ogledu po jezeru oprezala za njimi.

    Rok, ki so ga omenili, prvi avgust, je blizu, pa ni bilo videti ne projekta v delu, ne koga, ki bi pri tem delal. Menda ima tisti izvajalec tudi neko delo v tujini - verjetno bolje plačano - in menda so trenutno tisti izvajalci na Norveškem.

    Za zdaj se ne kaže kot zelo verjetno, da bi bilo za prvi avgust to nared, tako da se je izšlo dobro, da grem takrat za en teden jadrat na morje.

    Ampak dobra polovica sezone (običajno plovemo od aprila do konca oktobra) je klubu letos propadla, in to je žalost.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Novice - avgusta 2015

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Če Avg 20, 2015 11:44

Novice
Četrtek, 20.08.2015
    Jutri in v soboto sestavljamo jadrnice mini-12, ki še niso bile sestavljene (verjetno pa tudi menjamo floke na tistih dveh-treh, ki so bile).

    V nedeljo je prva od letošnjih regat mini-12 na Bohinjskem jezeru - Loka Timing.

    Kaj se je dogajalo v zadnjih tednih - kje bo/je zdaj mogoče pristati itn., bom - upam - izvedel jutri pri delu.

    Žalost, da je več ko pol sezone izgubljene, ampak vsaj zdaj kaže, da bo - in do konca oktobra je vedno še dobrih deset tednov, kar pa tudi ni tako malo.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Če Avg 20, 2015 15:51

Bohinjski župan za plačljivo plovbo
    Tako kot za Bled v Bohinju načrtujejo spremembe odloka o plovbnem režimu na jezeru.
    Tudi bohinjski župan Franc Kramar napoveduje ukrepe, s katerimi bodo - tako pravi - uredili "anarhijo na jezeru". Za agencije, ki oddajajo opremo na jezeru, bi uvedli koncesije, za posameznike ekološko takso.
    ...
    Kopanje v kristalni vodi v narodnem parku je luksuz


    Prebral sem, da bo treba to 'sistemsko urediti', kar pomeni omejiti na nekaj dovoljenih (in po dosedanjih izkušnjah s časom neprilagodljivih) načinov.

    To me spominja na to, če (ko :cry: ?) bo kdo 'sistemsko uredil uporabo zraka in odpravil anarhijo pri tem' tako, da bo predpisal nadzor nad dihanjem, dovoljeno število in globino vdihov v minuti, uri, letu in v življenju - ter obvezo trajnega hranjenja dokazil v zvezi s tem - in podobno.

    Upam, da bom umrl prej, preden se zgodi kaj podobnega še za zrak.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Postavljanje jadrnic v Bohinjsko jezero za 2015

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » So Avg 22, 2015 09:33

Postavljanje jadrnic v Bohinjsko jezero za 2015
Petek, 21, avgust 2015
    Popoldne smo se trije odpelali v Bohinj (od tega dva sestavljat barke). V vodo dala in sestavila sva tri - za četrto so manjkale tri uteži za balast (in med njimi tudi prav spodnja, ki mora prva v kobilico).

    Danes nadaljujeva z namestitvijoa treh jamborov na jadrnice, ki so že v vodi in potem do usposobitve kolikor le mogoče jadrnic za jutrišnjo regato Lokatiming. Cilj mislim da je bil 12 bark, ampak mogoče za eno ne bo šlo.

    Zadeva je bila odlična fizioterapija za mojo lani izpahnjeno desno ramo (ki ji ene pretrgane vezi niso zašili, zradi česar ključnica ni v jmici, ko je gre rama naprej - ampak če bodo mišice okoli OK, bo mogoče vseeno šlo). Del tega je bilo plezanje po jambore v kozolec, pa to da zdaj že lahko nesem svoj konec trupa, ko gre v vodo (na Zbiljskem jezeru še nisem mogel/smel), pa pri prenašanju balastov je tudi rama delala, ne da bi bila ključnica iz jamice.

    To je seveda spet iz wikipedije in brez lastne izkušnje.

    Zdaj greva pa naprej delat.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Ne Avg 23, 2015 10:01

Nadaljevanje delovne akcije - in potem še malo jadranja
Sobota, 22. avgust
Nadaljevanje delovne akcije
    Tokrat je prišel še Sašo, tako da smo bili trije. Pripeljal je tudi tri uteži za balast, tako da smo - oziroma v tem primeru sta - Sašo in Marko lahko dala na vodo še preostalo jadrnico in balast vanjo. Vseeno v nedeljo ta še ne bo plulta - predvsem zato, ker kaže, da ima po vrnitvi z Vira poškodovano krmilo.

    Kaj sem izvedel o tem, kako je prišlo do te poškodbe, o priliki kje drugje (sem potem povezava tja), poskus popravila in še prestavitev nastavljanja napetosti zadnje pripone izpod krova nad krov (o tem o priliki v prispevku o spremembah) na eni barki pa je onemogočilo to, da se je polomila (slab vlitek? premočan Marko?) 'pištola' za stiskanje pop-kovic.

    Ostale barke na vodi so videti operativne, s štirimi od njih smo pluli, pri vseh ostalih pa preskusili reči, na katere bi lahko vplivalo kaj pri razstavljanju ali sestavljanju. Zdajle se nameravam spraviti na nekaj naslednjih jadrnic, če se bo strinjal sodnik današnje regate.

Malo jadranja
Sašo je lastnik - in je bil tudi zraven, ko so naredili zadnjo serijo, potem pa kupil še eno - pa letos še ni imel prilike jadrati s svojo. Ko smo jo kompletirali za današnjo regato in je bilo ostalo razen nekaj malenkosti in pospravljanja narejeno, je na jezeru čisto primerno piahlo, in je seveda izplul.

Ko sva se kasneje srečala na vodi, je rekel, da je čudovit dan - torej tistega delovnega dela tudi nismo naredili prehudo 'nagravžnega' ali pa ogabno prehudega.

Druga jadrnica je prva od tistih, ki ima novo ne-rol jadro. Kdaj točno smo naročili nova jadra (gotovo floke, najbrž pa tudi glavna jadra) in kdaj je bilo sporočeno, da so bila jadra narejena. Kakor sem slišal, so bila po tem obvestilu plačana, tu jih pa še ni in ... Murphy - kaj je krivo, pa še ne vem. Običajno nekaj reči sovpade...

V glavnem to ima ena in predvidoma to za tekmo dobi tisti, ki je bil na lanski regati tistega kluba zadnji uvrščen (od letos prisotnih).

Floku se lahno poznajo gube od zlaganja, ni pa zmečkanosti, kot jih na podobni - trdni, a k 'obstojnosti gub' naklonjeni - tkanini sedanjih in jader prejšnjega rodu - dobijo rol floki, če uporabniki le malo premalo pazijo pri zvijanju. Ampak o tem, kako in zakaj spremembe - in kaj vse zdaj utegne biti manj ugodno za učenje - poseben prispevek kasneje.

Z bistveno lepšim vstopnim robom floka gre lahko ostreje v veter od zmečkanega rol-floka, sicer pa ni bistvenih razlik pri plovbi od rahlega do zmerno močnega vetra. Več se bo videlo na regati, ampak ko se skupaj s Sapom vračala približno od nekdanje ribogojnice (pol jezera), sem v iste smeri celo malce zaostal.

To ne pomeni nujno, da ta jadrnica s tem jadrom ni v prednosti, lahko sem kriv jaz in je Sašo pač bolje nastavil jadra.

V glavnem, lep dan, o tem, kakšne spremembe na mini-12 in zakaj, in kaj se mi zdi, da bo morda manj ugodno, kak naslednji dan.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

15. regata JK LokaTiming na mini-12

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Po Avg 24, 2015 19:56

15. regata JK LokaTiming na mini-12

Priprave, vreme...
    Tokrat sem izvedel, da ima JK LokaTiming vsakoletno regato na mini-12 že petnajsto leto po vrsti. Torej - 'stari mački', kar zadeva mini-12 in Bohinj. Njihov član Staš je lani tudi v trajno last - zmagami skupno trikrat - odnesel prehodni pokal (na katerem sem jaz enkrat napisan kot skupni zmagovalec za leto).

    Letos sem bil ('smotani') postavljalec proge, po Markovih navodilih (Kavs). Z soglasjem udeležencev je bila proga 'precej popoprana'. Da bi bil štart viden brez preveč hoje, ravno štart ni bil točno proti vetru, je pa kmalu za njim blizu kipa kozoroga bila boja, za katero je bila daljša smer v veter. Postavitev te je malo zapletla nizka raven jezera in plitvina ob rtiču pri kozorogu - če bi tam postavil malo bolj nerodno, najbrž ne bi samo en nasedel. Od druge boje blizu čolnarne - kjer je bilo treba pustiti koridor za električno ladjo - do tretje blizu pod skalo, s katere skačejo v vodo, je bil v času postavljanja bok, torej zahodnik; med regato pa kar precej vse živo. Za skalo je večkrat bilo malo zavetrja, drugič vrtinčenja, tretjič pa se je letelo mimo boje z vetrom v krmo. Od tam pa nazaj do štartno ciljne črte, ki pa je bila tako, da je bilo v cilj treba okrog vogala.

    Postavitev je uspela biti zanimiva in vsaj del časa je bila največja razdalja med drugo in tretjo bojo ravno v veter. Potem se je veter - kot je za Bohinj običajno - precej spreminjal v splošnem, pa še vrtinčil tu in tam posebej.

    Veter je praktično ves čas bil, čeprav ob obali včasih čisto lahen, in do konca dneva kljub že krepki oblačnosti ni padla niti kaplja.
Barke - v konkurenci in eden izven
    V soboto nam ni uspelo usposobiti ene jadrnice, vendar je bilo njih toliko, da so vsi lahko dobili enake.

    Izven konkurence pa smo z njimi poslali še Marka Krebelja z jadrnico z ne-rol flokom (roll iz sodobnih tkanin se strahovito hitro zmečkajo v nekaj skoraj neuporabnega, a o tem in o spremembah kasneje in posebej). V glavnem, če bi bil v konkurenci, bi verjetno bil drugi.

    Takole je bil njegov začetek na mini-12 (drugače je jadral že prej) maja 2012
    Slika
    Zanj in prijatelja mrzel in moker dan, zato naslednjič
    Slika

    Če bo vse po sreči, bo zdaj mešal štrene Stašu in drugim okrog prvega mesta skupno, čeprav letos časa za regate za medklubski pokal najbrž ni več. Pa naslednje leto...

Plovba
    Pet ali šest plovov. Bilo je zanimivo - tudi slikali so in ko bodo pri njih slike, bom dodal povezavo, če bo mogoče, pa del prikazal tudi tu.

    Zadnje tri plove sem lahko bil 'pomožna Zvonka' - ena od žensk je rekla, da se mora malo razgibati od sedenja in ji ravno nisem pokvaril uvrstitve, čeprav sem se nekajkrat moral umakniti tistim, ki bi se morali umakniti meni, ko bi bil zares v tekmi, mislim da enkrat šestim (zaradi prvega, ki sem ga moral spustiti, sem zamudil na bojo, potem pa moral spustiti vse, ki so med tem pripluli na bojo in bi na levih uzdah njim sekal pot na desnih, enkrat petim barkam skupaj, enkrat pa štirim. V tem zadnjem primeru mi je uspelo - proč od gneče - razen enega, ki je bil prej v ozadju, šibniti vse iz tiste skupine, in to z jadrnico, za katero so rekli, da ne gre.

Zaključek
    Večerja pod skalco je bila OK (jaz sicer nisem dober za ocenjevanje hrane). Juha, ki je izginila en-dva-tri, zelo dobro mešano meso z nekim narastkom mislim da s špinačo, katerega skorjico je nekdo pojedel tudi ženi, ki ji je bila porcija prevelika... V glavnem, nekaj jih je pripomnilo, da je porcija velika, ampak ostalo mislim da ni nič. Ja, še jabolčni zavitek, ki mu je bilo negativnega pripomniti le to, da je bil prevroč (kar najbrž pomeni, da smo bili preneučakani).

    Pokali za prve tri in prvo med 'puncami' - Staša tokrat ni bilo med prvimi tremi, ampak zato, ker tokrat ni uspel priti jadrat. Vrstni red bo na povezavi, ko pride.

    Kar nekaj zanimivih pogovorov, o lastnostih raznih bark, pa o poteh in regatah, pa načrtih... Potem še nekaj dela s pospravljanjem - čeprav so tudi oni precej pospravili za sabo - pa na pot domov.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
EDO
Admiral
Prispevkov: 1873
Pridružen: Po Nov 16, 2009 13:44
Kraj: Ljubljana - Lovran - Umag

OdgovorNapisal/-a EDO » Po Avg 24, 2015 21:12

Sem vas včeraj gledal s Komne pa potem še iz avta, ko sem se mimo peljal. Ravno ste "drveli" proti "Bohinjski marini". Lepo :!:
Living well is the best revenge
https://www.facebook.com/NotaBeneSailing/
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » To Avg 25, 2015 09:57

Če bo vse v redu in če bo morjeplovce zanimalo, bi mogoče lahko bilo septembrsko srečanje morjeplovcev 'pod skalco' v Bohinju, s tem da lahko vsi, ki to želijo, poskusijo tudi jadrati.

Večkrat se je izkazalo, da imajo tisti, ki poskusijo prvič, dober občutek tudi za nastavitev jader, ko lahko čutijo sile v vrveh in s tem, kako so nastavili. Tako bi se mogoče lahko tudi igrali kak plov ali dva regate - in niti slučajno ne bi bilo nujno, da bodo 'hlaponarji' zadnji.

Sicer bi za to najbrž bilo treba začeti pred običajno uro začetka (ob sedmih zvečer), ampak za razmislek o tem je še teden-dva časa.

Zlahka bi se dalo dogovoriti tudi z Andrejcem s plezališča za prikaz in preizkus tehnik za varne vzpone na jambor.
Nazadnje spremenil Marjan Tomki, dne To Avg 25, 2015 10:00, skupaj popravljeno 1 krat.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Avg 25, 2015 10:00

Marjan Tomki napisal/-a:Če bo vse v redu in če bo morjeplovce zanimalo, bi mogoče lahko bilo septembrsko srečanje morjeplovcev 'pod skalco' v Bohinju, s tem da lahko vsi, ki to želijo, poskusijo tudi jadrati.


Ja!! A nas bodo Bohinjci veseli ali bo spet kakšna gnjavaža glede formalnosti...

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gosti